معنی ضرب المثل آش را با جاش بردن + نقاشی

ضرب المثل آش را با جاش بردن به چه معناست

در زبان فارسی ضرب المثل های گوناگونی وجود دارد که گاهی اوقات معنا و مفهوم آن کمی پیچیده می شود. در این مقاله می خواهیم بدانیم مفهوم ضرب المثل آش را با جاش بردن چیست، با ما همراه باشید.

ضرب المثل هایی که در زبان فارسی به کار می روند، معمولا معنی و مفهوم آن کنایه از یک حرف یا سخن می باشد. برخی از ضرب المثل ها در زندگی روزمره بسیار استفاده می شود، برای مثال ضرب المثل آش را با جاش بردن که یکی از معروفترین ضرب المثل های قدیمی است. آیا می دانید معنی ضرب المثل آش را با جاش بردن چیست؟ با ما همراه باشید تا با معنی و مفهوم ضرب المثل آش را با جاش بردن آشنا شوید.

معنی ضرب المثل “آش را با جاش بردن” چیست

ضرب المثل آش را با جاش بردن معمولا برای افراد طمع کار به کار می رود.

معنی: خواستن همه چیز با هم، طمع کردن، طمع کار بودن.

کنایه از: شخص طمع کار است که وقتی برایش آش می آورند، به جای تشکر کردن، به ظرفش نیز طمع می کند.

مثال: برای مثال فردی به دزدی می رود و پول را با کیف پول، یا جواهرات را با صندوق جواهرت برداشته و فرار می کند. در این مواقع می گویند آش را با جاش بردن.

نقاشی برای ضرب المثل آش را با جاش بردن

نقاشی ضرب المثل آش را با جاش بردن

ریشه و داستان ضرب المثل آش را با جاش بردن چیست؟

در مورد اینکه این ضرب المثل از چه داستانی نشات گرفته اطلاعاتی در دسترس نبود. اما به طور کلی طبق آنچه گفته شد آش را با جاش بردن یعنی هر چه که بود را بردند و حتی به ظرف آش که در قدیم آن را پس می آوردند نیز رحم نکردند. یک معنی دیگر که در رابطه با این ضرب المثل می توان به آن اشاره کرد این است که باید خوب و بد یک چیز را با هم بخواهیم البته این معنا بیشتر در مورد عبارت “آش با جاش” کاربرد دارد. مثلا شخصی به خوبی های شخص دیگر یا خوبی های یک کالا یا شی اشاره می کند و بعد می گوید اما فلان نقص و ایراد را هم دارد که در جواب می توان به این شخص گفت آش با جش یعنی باید خوبی ها و بدی ها را با هم بخواهی و نمی توانی آن ها را از هم جدا کنی.

ضرب المثل های دیگر:

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.