انشا در مورد روز خلیج فارس | چند انشا در مورد روز ملی خلیج فارس

دهم اردیبهشت در ایران روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده، به همین مناسبت تصمیم داریم در این مطلب چند انشا در مورد روز خلیج فارس بنویسیم تا برای آشنایی بیشتر کودکان با روز خلیج فارس مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین با خواندن مقاله درباره روز خلیج فارس می توانید خودتان بهترین انشا در مورد روز خلیج فارس را بنویسید و گوشه ای از اهمیت و عظمت این میراث بزرگ را توصیف کنید. همراه مینویسم باشید. برای اینکه علت نامگذاری دهم اردیبهشت به نام روز ملی خلیج فارس کلیک کنید.

انشا در مورد روز ملی خلیج فارس

اگر هزار بار نام های دیگری بر او نهند

دوباره پاک می کنم و می نویسمش به خط خوش

خلیج جاودان فارس

خلیج تا ابد همیشه فارس

خلیج فارس مهمترین گذرگاه نفتی جهان و خاستگاه تمدن ایرانی است و سرشار از منابع طبیعی با ارزش است و بیش از نیمی از انرژی جهان را در برگرفته است. این خلیج که سومین خلیج بزرگ جهان و گرم ترین پهنه آبی دنیاست، در جنوب غربی قاره آسیا و جنوب ایران قرار گرفته و تاریخ کشور ما را با خود بهمراه دارد.

خلیج فارس از دیرباز شاهد حوادث و اتفاقات گوناگونی بوده و همواره منطقه ای از کشور ایران شناخته شده است. اما در سال های گذشته اخیر، دولت های عربی تنها به دلیل عرب زبان بودن ساکنان منطقه خلیج فارس، اصرار بر بکار بردن واژه عربی بجای واژه فارس داشتند. به همین خاطر کشور ما برای دفاع از خاک و میراث خود روز 10 اردیبهشت را به عنوان روز ملی خلیج فارس به رسمیت اعلام کرد تا گواهی باشد بر مالکیت ایران بر این منطقه و هرساله یادآوری کنند که خلیج فارس متعلق به ایران است و همیشه فارس باقی می ماند.

انشا روز ملی خلیج فارس

در نوشتن انشا در مورد روز خلیج فارس اشاره می کنیم به علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس. در دوران صفویه مصادف با 10 اردیبهشت ماه، نیروهای پرتغالی از جنوب ایران و تنگه هرمز اخراج شدند و بعدها دولت برای به رسمیت شناختن مالکیت خلیج فارس تصمیم گرفت این روز را به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری کند.

نخستین بار یونانی ها بودند که خلیج فارس را متعلق به ایران دانستند و در کتیبه های داریوش بزرگ هم نام خلیج فارس آمده است. منطقه خلیج فارس از زمان های گذشته منطقه ای غنی از مواد نفتی و معدنی و به عبارتی نقطه اصلی اقتصاد دنیا محسوب می شده که همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کشورهای منطقه به آن چشم طمع داشته باشند و به بهانه های مختلف بخواهند این منطقه را جدا از خاک ایران بدانند. اما همه ما می دانیم که خلیج فارس هویت ایرانی را بهمراه دارد و اجازه نمی دهیم اسم دیگری بجز فارس در کنار این خلیج قرار بگیرد.

انشا درباره روز ملی خلیج فارس

خلیج فارس اولین دریایی است که انسان ها به آن راه یافته اند و مهد تمدن بشری بشمار می رود. ایرانیان از زمان داریوش اول در این منطقه به دریانوردی می  پرداختند و همواره جز جدانشدنی از خاک ایران بوده است.

گفته می شود که وسعت و پهنای خلیج فارس در گذشته بیش از دوبرابر مساحت کنونی بوده و از سال های گذشته اهمیت سیاسی و اقتصادی ویژه ای داشته است. اما انتخاب اسم خلیج فارس برای این منطقه از زمان آشوریان انجام شده و با این منطقه عجین شده است. با وجود تلاش کشورهای عربی برای جایگزین کردن خلیج عربی بجای خلیج فارس، همواره ناکام ماندند و اسم خلیج فارس پر رنگ تر از قبل بر این منطقه نقش بسته است.

شاید خیلی از کشورهای منطقه به دلیل موقعیت خاص منطقه خلیج فارس سعی داشته باشند این منطقه را متعلق به خود بدانند اما نه تنها ما ایرانیان بلکه همه جهانیان می دانند خلیج فارس بوی ایران را با خود بهمراه دارد  و همیشه پارسی باقی می ماند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.