تفسیر سوره کوثر برای کودکان

سوره کوثر کوچکترین سوره قرآن می باشد که 3 آیه دارد و در مکه خطاب به پیامبر(ص) نازل شده است. خواندن سوره کوثر در برخی از نمازهای مستحبی سفارش شده است. روایت است که کوثر نام نهری در بهشت و متعلق به پیامبر است. اما سوره کوثر در مورد کیست و داستان سوره کوثر چگونه بوده است. همراه ما باشید تا در ادامه به تفسیر سوره کوثر برای کودکان بپردازیم.

همچنین می توانید از نکات مهم آموزش قرآن به کودکان که می تواند مفید باشد و در سایت مینویسم وجود دارد استفاده کنید.

تفسیر سوره ی کوثر برای کودکان 

کوثر یعنی خیر بسیار و روایت است که کوثر نام نهری در بهشت می باشد که متعلق به پیامبر (ص) است. در تفسیر سوره کوثر کودکانه قبل از هر چیز به بیان معنی سوره کوثر و داستان سوره کوثر کلاس اول می پردازیم.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

به نام خداوند بخشنده مهربان

إِنَّآ أَعْطَیْنَـکَ الکَوْثَرَ (۱)

به یقین ما به تو کوثر (و خیر و برکت فراوان) عطا کردیم. (۱)

فَصَلِّ لِرَبِّکَ و انْحَرْ (۲)

پس براى پروردگارت نماز بخوان و قربانى کن. (۲)

إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأَبْـتَـرُ (۳)

(و بدان) دشمن تو به یقین ابتر و بریده نسل است. (۳)

سوره کوثر خطاب به پیامبر(ص) و در پاسخ به سخن فردی بنام عاص بن وائل نازل شد که بعد از مرگ تنها پسر حضرت محمد (ص)، ایشان را بدون دنباله نامید. خداوند با نزول سوره کوثر به پیامبر (ص) بشارت خیر و برکت فراوان داد و دشمنان آن حضرت را ابتر و بدون نسل خواند.

داستان سوره کوثر کلاس اول

در تفسیر سوره کوثر برای کودکان، به بررسی معنی آیات می پردازیم:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

به نام خداوند بخشنده مهربان

إِنَّآ أَعْطَیْنَـکَ الکَوْثَرَ (۱)

آیه اول سوره کوثر اشاره به ولادت حضرت فاطمه (س) دارد و پیامبر را به نعمتی بزرگ بشارت می دهد

فَصَلِّ لِرَبِّکَ و انْحَرْ (۲)

خداوند از حضرت محمد (ص) می خواهد تا برای این نعمت بزرگی که به ایشان عطا نموده شکر گذار باشد و گوسفند (یا شتر) قربانی کند 

إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأَبْـتَـرُ (۳)

در این آیه از سوره کوثر، شانئک اشاره به دشمنان پیامبر دارد و خداوند دشمن پیامبر را بدون نسل و ابتر دانسته است. 

انشا درباره حضرت فاطمه زهرا با ذکر فضیلت های ایشان

داستان تصویری سوره کوثر

تفسیر سوره کوثر کودکانه

حضرت محمد (ص) که پیامبر برگزیده خداوند بود و در مهربانی و انسانیت زبانزد بود فرزندی بنام ابراهیم داشت که در همان کودکی از دنیا رفت. یکی از دشمنان پیامبر بنام عاص بن وائل، پیامبر را بدون دنباله خواند و ایشان را ابتر نامید. در این لحظه بود که کوثر نازل شد و خداوند به پیامبر (ص) بشارت نعمتی بزرگ و فراوان را داد که همان تولد حضرت فاطمه (س) بود و نسل همه امامان از دامن پاک ایشان می باشد.

روایت شده که بعد از نزول سوره کوثر، پیامبر (ص) با تلاوت این سوره بر فراز منبر، کوثر را نهری در بهشت خواند که آبی سفیدتر از شیر و صافتر از بلور دارد و اطراف رود را درّ و یاقوت فراگرفته و مومنان بعد از ورود به بهشت از آب این رود سیراب خواهند شد.

با توجه به اینکه معنی کوثر، نعمت و فراوانی است و خداوند پیامبر را به کوثر بشارت داده، در تفسیر علاوه بر تولد حضرت فاطمه و ذات پر برکت آن حضرت، می توان کوثر را کثرت نسل فاطمه زهرا (س)، کثرت یاران پیامبر (ص) و حتی پیروزی پیامبر در جنگ های مختلف معنا کرد و این نعمت به قدری عظیم بوده که نیازمند شکر گذاری و قربانی بوده است و مرحمی بر روی زخم زبان های دشمنان پیامبر (ص) بوده است.

بیش از ۶۰ عکس قرآن و گل برای پروفایل و استوری همچنین پس زمینه گوشی

در تفسیر سوره کوثر کودکانه می توان از سه پیشگویی بزرگ نام برد:

خداوند با نزول سوره کوثر پیامبر را به اتفاقات و نعمت هایی بشارت می دهد که هنوز اتفاق نیفتاده بوده است. مانند نسل دنبال دار پیامبر که از حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد.

نعمت های بی شماری که نصیب پیامبر (ص) شد و همچنین نابودی و بدون دنباله بودن نسل دشمنان پیامبر که از نسل بنی امیه و بنی عباس هیچ نشانی باقی نمانده است.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید