تقویم رویدادهای امروز 26 آبان و وقایع مهم تاریخی این روز

0

در این صفحه همراه شما هستیم تا در تاریخ قدمی بزنیم و مهمترین رویدادهای تاریخ جهان را بررسی کنیم. وقایع مهمی که در تاریخ ۲۶ آبان مصادف با ۱۷ نوامبر رخ داده اند. اشخاص مشهور و تاثیر گذاری که در ۲۶ آبان به دنیا آمده اند و افرادی مهمی که در تاریخ نامشان پرآوازه بود و در این تاریخ درگذشته اند را بصورت مختصر و مفید بررسی خواهیم نمود.

رویدادهای مهم تاریخی مصادف با امروز ۲۶ آبان

وقایع 26 آبان: ساخت مسجد گوهر شاد

آغاز ساخت مسجد گوهرشاد، پر بازدیدترین مسجد ایران ۵۲۵

۲۶ آبان مصادف با روزی است که در سال ۵۲۵ مسجد گوهرشاد به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ در شهر مشهد و در جنوب حرم امام رضا ع ساخته شد.

این مسجد به خاطر ظرافتی که در کاشی‌ کاری و خط و اسلوب معماری آن به کار رفته است از شاهکارهای معماری ایرانی در دوره تیموری به شمار می رود و به دلیل مجاورت با آرامگاه امام رضا ع به عهنوان پُربازدیدترین مسجد در ایران شناخته می شود.

مسجد گوهرشاد مسجدی کلاسیک است که به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده‌ و صحن ان به شکل مربع می باشد.

تعبیر خواب امام رضا ع زیارت آن حضرت

تولد اشخاص مشهور جهان به تاریخ ۲۶ آبان

وقایع 26 آبان: تولد حامد بهداد

تولد حامد بهداد بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون ۱۳۵۲

حامد بهداد، بازیگر ایرانی سینما، تئاتر و تلویزیون است که در ۲۶ آبان سال ۱۳۵۲ در مشهد متولد شده است. او دوران کودکی خود را مشهد و نیشابور گذرانده و دارای تحصیلات کارشناسی بازیگری تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است.

حامد بهداد نخستین بار با فیلم آخر بازی به سینمای ایران معرفی و کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره فیلم فجر شد. بازی درخشان او در فیلم «کسی از گربه‌ های ایرانی خبر نداره» از بهمن قبادی، باعث حضور او در جشنواره بین‌المللی فیلم کن شد.

وقایع 26 آبان: تولد همایون کاتوزیان

تولد محمد علی همایون کاتوزیان، نویسنده و مورخ ایرانی و استاد دانشگاه اکسفورد ۱۳۲۱

محمد علی همایون کاتوزیان، اقتصاد دان، تاریخ‌ نگار، کاوشگر علوم سیاسی و منتقد ادبی است که در ۲۶ ابان سال ۱۳۲۱ در تهران متولد شده است.

تحصیلات رسمی دانشگاهی کاتوزیان اقتصاد و جامعه‌ شناسی است و به تحقیق در مسائل مربوط به ایران علاقه مند است. او مطالعات خود را در زمینهٔ تاریخ و ادبیات ایران تا سطح پیشرفتهٔ آکادمیک ادامه داده‌ و نتایج مطالعات خود را طی آثاری منتشر ساخته است. او بیش از هفت کتاب در زمینهٔ تاریخ و ادبیات ایران به زبان انگلیسی به چاپ رسانده است.

کاتوزیان در حال حاضر به عنوان پژوهشگر پسا دکترا/دستیار آموزشی در کالج سنت آنتونی مشغول به فعالیت است و همچنین عضو هیئت علمی مؤسسه شرق‌ شناسی دانشگاه آکسفورد می باشد.

جملات زیبا درباره کتاب به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی

افراد مشهوری که در تاریخ ۲۶ آبان، از دنیا رفتند

وقایع 26 آبان: درگذشت نیکو خردمند

درگذشت نیکو خردمند، گوینده و بازیگر ایرانی ۱۳۸۸

نیکو خردمند، بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون و دوبلر بود که در سال ۱۳۳۷ با گویندگی در رادیو پا به عرصه هنر نهاد. او همزمان با دوبله، به مدت ۵ سال گوینده نمایش‌ های رادیویی برنامه دوم رادیو و در سال ۱۳۵۱ مجری برنامه «معرفی تئاتر در تلویزیون» بود. خردمند در دوبله فیلم‌ های کلاسیک تاریخ سینما نیز حضور داشت و گوینده مجموعه مستند «پنجره‌ها» بود.

نیکو خردمند که به دلیل بیماری قلبی عروقی و ضعف جسمانی تحت مراقبت بود در روز ۲۶ آبان سال ۱۳۸۸، در سن ۷۷ سالگی در تهران از دنیا رفت.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید