تقویم رویدادهای امروز 26 آذر و وقایع مهم تاریخی این روز

0
بهترین روش سرمایه گذاری برای کودکان

در این صفحه همراه شما هستیم تا در تاریخ قدمی بزنیم و مهمترین رویدادهای تاریخ جهان را بررسی کنیم. وقایع مهمی که در تاریخ ۲۶ آذر مصادف با ۱۷ دسامبر رخ داده اند. اشخاص مشهور و تاثیر گذاری که در ۲۶ آذر به دنیا آمده اند و افرادی مهمی که در تاریخ نامشان پرآوازه بود و در این تاریخ درگذشته اند را بصورت مختصر و مفید بررسی خواهیم نمود.

رویدادهای مهم تاریخی مصادف با امروز ۲۶ آذر

26 آذر: نخستین پرواز با هواپیما

نخستین پرواز با هواپیما ۱۹۰۳

۲۶ آذر برابر با ۱۷ دسامبر مصادف است با روزی که نخستین پرواز با هواپیما انجام گرفت. این پرواز در سال ۱۹۰۳ در صحرای کیتی هاک ایالت كاروليناي شمالي آمريكا توسط برادران رایت صورت گرفت.

قبل از این پرواز نخستین پرواز بشر با بالون در سال ۱۷۸۳ صورت گرفته بود که دو برادر، با چند مسافر در ارتفاع ۵۰۰ متری با سرعت ۲۲ کیلومتر در ساعت پرواز کرده بودند.

۱۰ شرکت هواپیمایی برتر جهان در سال ۲۰۱۹ از نظر مسافران

تولد اشخاص مشهور جهان به تاریخ ۲۶ آذر

26 آذر: تولد بتهوون

تولد بتهوون، آهنگساز آلمانی ۱۷۷۰

لودویگ فان بتهوون (Ludwig van Beethoven)‏،از موسیقی‌ دانان و آهنگ‌ سازان برجستهٔ آلمانی بود که در ۲۶ آذر یا ۱۷ دسامبر سال ۱۷۷۰ به دنیا امده بود.

بتهوون یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌ های موسیقی در دوران کلاسیک و رمانتیک بود و به‌ عنوان موسیقیدان، همیشه مورد ستایش قرار گرفته و آثار او در تمام دوران ها تاثیر گذار بوده است.

شمار قابل توجهی از آثار بتهوون، در زمانی کوتاه و به فاصلهٔ ۹ سال به وجود آمده‌ اند. بتهوون برای هر سمفونی سال‌ ها وقت صرف می‌کرد. سمفونی نهم او به‌ تنهایی تا زمان تکمیل‌شدن، ۱۰سال وقت.

26 آذر: تولد ویلارد لیبای

تولد ویلارد لیبای، شیمی فیزیکدان آمریکایی ۱۹۰۸

ویلارد فرانک لیبای (Willard Frank Libby) شیمیدان و فیزیکدان آمریکایی بود که در ۱۷ دسامبر برابر با ۲۶ آذر سال ۱۹۰۸ به دنیا آمد.

او در سال ۱۹۶۰ جایزه نوبل را به خود اختصاص داد و علت دریافت این جایزه ارزشمند، تلاش او برای توسعه روش استفاده از کربن ۱۴ برای تعیین سن در باستان شناسی، زمین‌شناسی، ژئوفیزیک و شاخه‌ های دیگر علوم بود.

اطلاعات کامل درباره جایزه نوبل، تاریخچه و نکات جالب آن

افراد مشهوری که در تاریخ ۲۶ آذر، از دنیا رفتند

26 آذر: درگذشت مولانا جلال الدین رومی

درگذشت مولانا جلال الدین رومی، شاعر بزرگ ۱۲۷۳

 

۱۷ دسامبر برابر با ۲۶ آذر سالروز درگذشت شاعر بزرگ ایرانی، جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا می باشد که همچنین از مشهورترین شاعران ایرانی فارسی زبان است.

او در برخی از اشعارش تخلص «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» را انتخاب نموده است  گفته شده که زبان مادری او فارسی بوده‌است.

عمده آثار مولوی به زبان فارسی سروده شده است، اما از زبان های ترکی، عربی و کاپادوسیه‌ای یونانی نیز استفاده شده است. مثنوی معنوی مولوی که در قونیه تصنیف شده‌، یکی از عالی‌ ترین اشعار زبان فارسی به‌ شمار می‌رود.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید