داستان سوره ماعون برای کودکان + شعر سوره ماعون

قصه سوره ماعون کودکانه

در این پست شعر و داستان کودکانه سوره ماعون آورده شده است. می توانید از آنها برای آموزش سوره ماعون به کودکان استفاده کنید.

کودکان هر چیزی را با داستان و شعر بهتر یاد می گیرند و در حافظه شان بهتر ثبت می شود. برای آموزش سوره های قرآن به کودکان می توانید آن را با داستان و شعر آموزش دهید. در این مطلب به آموزش سوره ماعون برای کودکان میپردازیم. تفسیر سوره حمد برای کودکان در مطالب گذشته اورده شده که پیشنهاد می کنیم حتما ببینید.

شعر و داستان سوره ماعون برای کودکان

سوره ماعون صد و هفتمین سوره قران کریم است و از سوره های مکی می باشد که در جز سی قران می باشد. در زمان جاهلیت به هر چیزی که منفعت میرساند ماعون می گفتند که ماعون به معنی زکات میباشد. سوره ماعون به توصیف صفات منکران قیمت پرداخته و می گوید که افراد منافق انفاق نمی کنند و نماز را سبک میشمارند و با ریا می خوانند. نام های دیگر سوره ماعون ، دین و تکذیب می باشد. سوره ماعون 7 آیه دارد که از آیه های کوتاه قران است. در ادامه داستان سوره ماعون برای کودکان آورده شده است.

داستان کودکانه سوره ماعون

روزی روزگاری مردی زندگی می کرد به اسم ابوسفیان که دارایی های فراوانی داشت. او فکر میکرد چون کارهای نیک زیادی انجام می دهد خدا او را بسیار دوست دارد و پیش خدا از همه عزیزتر است. ابوسفیان هر هفته یکی از گوسفندانش را سر می برید و می خورد اما با وجود اینکه بسیار ثروتمند بود علاقه ای به کمک به دیگران نداشت. حتی یک روز وقتی کودکی از او تقاضای چیزی کرد او را از خودش راند و به او کمک نکرد.

طبق آموزش های اسلامی چنین فردی هیچ ارزشی در درگاه خداوند ندارد و اگر انسان خدا و روز قیامت را به درستی بشناسد از هیچ کمکی به دیگران دریغ نمی کند به خصوص اگر فردی که نیازمند است از او چیزی بخواهد.

اگر بخواهیم اعمالمان در درگاه خداوند پذیرفته شود باید همه کارهایمان فقط برای خدا باشد مثلا اگر به کسی کمک کنیم و هدفمان این باشد که دیگران ببینند این عمل و کار نیک از ما پذیرفته نمی شود. همین طور آدم هایی که نماز را برای ریا می خوانند و هدفشان از نماز خواندن جلب رضایت دیگران است و نه جلب رضایت خدا نمازشان پذیرفته نیست و خداوند چنین افرادی را دوست ندارد.

دو درس مهمی که از سوره ماعون می گیریم این است که:

  1. به افراد نیازمند کمک کنیم و این کار را برای رضایت خدا و به صورت پنهانی انجام دهیم.
  2. عبادت هایمان از روی ریا نباشد و نیت ما از انجام همه کارها فقط رضای خداوند باشد.

متن سوره ماعون

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ

أَرَأَیْتَ الَّذِی یُکَذِّبُ بِالدِّینِ ﴿١﴾ فَذَٰلِکَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ ﴿٢﴾ وَلَا یَحُضُّ عَلَىٰ طَعَامِ الْمِسْکِینِ ﴿٣﴾ فَوَیْلٌ لِّلْمُصَلِّینَ ﴿٤﴾ الَّذِینَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ ﴿٥﴾ الَّذِینَ هُمْ یُرَاءُونَ ﴿٦﴾ وَیَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ ﴿٧﴾

به نام خداوند رحمتگر مهربان
آيا كسى را كه [روز] جزا را دروغ مى‌خواند، ديدى؟ (۱) اين همان كس است كه يتيم را بسختى مى‌راند، (۲) و به خوراك‌دادن بينوا ترغيب نمى‌كند. (۳) پس واى بر نمازگزارانى (۴) كه از نمازشان غافلند، (۵) آنان كه ريا مى‌كنند، (۶) و از [دادن‌] زكات [و وسايل و مايحتاج خانه‌] خوددارى مى‌ورزند. (۷)

شعر کودکانه سوره ماعون

سلام سلام حالتون ؟

چطوره احوالتون

یک خبر خیلی خوب

امروز دارم براتون

این خبر خیلی خوب

از تو کتاب خداست

کتابی که توش پر از

قصه ی خوب و زیباست

امروز با هم می خونیم

سوره ی خوب ماعون

خوندن این سوره هم

راحته، خیلی آسون

هفت دونه آیه داره

این رو باید بدونیم

با نام و یاد خدا

این سوره رو بخونیم

اول به یاد خدا – خدای خیلی دانا
که خوب و مهربونه – هر کی اینو می دونه
بخشنده و رحیمه – خالق این زمینه
گفت به پیامبر ما – خدای خوب و دانا
بگو تو به آدما – تو هر کجای دنیا
اگر فقیری دیدن – یا صداشو شنیدن
بی اعتنا نباشن – از بدی ها جدا شن
به حرف شیطون نکنن – فقیر رو بیرون نکنن
کمک کنن زود به اون – باشن با اون مهربون
از چیزایی که دارن – به اون فقیر هم بدن
تا نمونه تو دنیا – گرسنه و بی غذا
این کار، خوب و زیباست – گفته ی قرآن ماست

چه سوره ای بچه ها _ لنگه نداره هیچ جا
ماعون اسم یه ظرفه _ که توش هزار تا حرفه
کسی که دین نداره _ تو خوبی کم میاره
سر سفره که چیده _ یتیمو راه نمیده
نماز اگه میخونه _ میخواد کسی ببینه
وای وای وای به حالش _ چون میگه بی خیالش

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.