بیماری چشمی شالازیون چیست (تفاوت شالازیون و گل مژه)

بیماری چشمی شالازیون چیست ؟ در حالی که برخی از بیماری ها سلامت کلی چشم و بینایی شما را تهدید می کنند، برخی دیگر تهدید کمتری دارند. بسیاری از مشکلات چشمی به راحتی باعث ناراحتی خفیف می شوند و از نظر زیبایی ظاهری جذاب نیستند. با این حال، حتی اگر این شرایط به تنهایی خطرات ذاتی برای چشم شما ایجاد نمی کند، اگر مراقب نباشید، ممکن است بدتر شوند.

Styes(گل مژه) و chalazion دو شرط از این دست هستند. هر دو برجستگی قرمز و فیزیکی هستند که روی پلک شما ظاهر می شوند. در حالی که هر دو از نظر ظاهری جذاب نیستند و تا حدی باعث ناراحتی می شوند، اما برای چشم و بینایی شما خطرناک نیستند. آنها همچنین اغلب خود به خود از بین می روند. در حالی که این دو بیماری کاملاً مبهم هستند و افراد اغلب آنها را با هم اشتباه می گیرند، اما بسیار متفاوت هستند. هر دوی این موارد به طور مشابه بر روی سلامتی چشم شما تأثیر می گذارد، اما علائم هر یک و طول مدت آن بسیار متفاوت است.

بیماری چشمی شالازیون چیست

شالازیون چیست ؟ شالازیون یک بیماری شایع است که در آن یک توده یا کیست کوچک به دلیل انسداد غده چربی در پلک شما ایجاد می شود. این شرایط می تواند به دلیل التهاب در اطراف دهانه غدد چربی درست در پشت مژه های شما ایجاد شود. به این حالت بلفاریت می گویند.

وقتی دهانه غدد چربی کوچک اطراف مژه های شما در اثر التهاب مسدود شود، تورم کمی حساس می تواند در آن ایجاد شود. این به عنوان chalazion یا کیست میبومین شناخته می شود.

اندازه شالازیون معمولاً طی چند هفته متفاوت خواهد بود و می تواند خود به خود تخلیه شود یا پس از کمپرس گرم و تمیز شدن درب آن از بین برود. بخش کوچکی از شالازیا به عنوان یک توده غیر حساس، هفته ها یا ماهها در درب آن باقی خواهد ماند. بیماری چشمی شالازیون را می توان با خیال راحت رها کرد تا به خودی خود بهتر شود. اگر توده مداوم بزرگی وجود داشته باش ، این می تواند تحت بی حسی موضعی تراشیده و تخلیه شود، اما NHS انگلستان دیگر به طور معمول این روش درمانی را توصیه نمی کند مگر اینکه یک عارضه یا مشکل خاصی از توده وجود داشته باشد.

گاهی اوقات ممکن است chalazion باعث ایجاد عفونت در سطح پلک شما شود ، که ممکن است به یک دوره مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد ، اما این نادر است.

بیماری چشمی شالازیون چیست
بیماری چشمی شالازیون چیست

روش های درمان قرمزی چشم با توجه به علت بوجود آمدن قرمزی در چشم

چگونه می توان از بروز شالازیون جلوگیری کرد

برای تمیز کردن لبه پلک های خود روزانه دو بار باید از یک پنبه ی مرطوب استفاده کنید. یا در کودکان، یک پارچه نرم و مرطوب استفاده کنید. این به عنوان (“lid hygiene”) شناخته می شود. در تعداد اندکی از موارد که بلفاریت زیادی ایجاد می کند و باعث شالازیون مکرر می شود، می توان تمیز کردن را با استفاده از پماد آنتی بیوتیک ترکیب کرد تا سریعتر مژه ها تمیز شود یا آنتی بیوتیک های با دوز کم مصرف کنید.

اگر بعد از درمان چشم شما به طور فزاینده ای قرمز یا دردناک شد یا بینایی شما تار شد، باید به چشم پزشک مراجعه کنید یا با بیمارستان تماس بگیرید.

گل مژه چیست؟

گل مژه که به آن استیو یا گوردین گفته می شود، یک برجستگی کوچک و دردناک است که در پایه مژه یا زیر پلک شما ایجاد می شود. استیس اغلب در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. علاوه بر این، دو شکل دارد:

خارجی: همانطور که از نامش پیداست، یک لکه خارجی در قسمت خارجی پلک ایجاد می شود، از قاعده مژه شروع می شود. Stye خارجی یک دست انداز قرمز و گرد است که غالباً شبیه جوش است.

داخلی: برخلاف حالت های خارجی، حالت های داخلی در قسمت داخلی پلک شما رخ می دهد و نادر است. این حالت ها وقتی رخ می دهد که پشتیبان چربی در غده میبومیا در پلک وجود داشته باشد و منجر به عفونت شود. این غده بسیار کوچک است و در داخل پلک قرار دارد. عملکرد اصلی آن تأمین چربی برای روان نگه داشتن چشم است.
اکثر بیماری ها توسط باکتری های استافیلوکوک ایجاد می شوند. این نوع باکتری را می توان در بینی یافت. اگر بینی خود را مالش دهید و چشم خود را تمیز کنید بدون تمیز کردن دست ها، می توانید این باکتری را به راحتی انتقال دهید.

در صورت داشتن بلفاریت (شالازیون)، ممکن است دچار Stye (گل مژه) شود که غدد چربی پلک شما را مسدود کرده و باعث تورم و قرمزی می شود.

تقویت چشم ضعیف شده با چند راهکار ساده و عملی

علائم Stye

همانطور که به طور مختصر اشاره کردیم، حالتهای خفیف اغلب به صورت برجستگی های گرد قرمز در لبه پلک ظاهر می شوند. با این حال، علائم اصلی دیگری نیز وجود دارد که باید مراقب آنها باشید، از جمله:

  • درد متوسط ​​تا شدید
  • پلک های متورم
  • چشمان اشک آلود
  • لطافت
  • ترشحات چشم
  • سوزش
  • احساس جسم خارجی

وقتی علائم شما ظاهر شد، جوش کوچکی در ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود. به یاد داشته باشید، مانند یک جوش چرک را فشار ندهید تا بیرون بریزد. این ممکن است باعث گسترش عفونت شود. بگذارید خودش باز شود. آنها اغلب پس از چند روز پاره می شوند و مقدار کمی از چرک را آزاد می کنند و بیماری را به پایان می رسانند. با استفاده از کمپرس گرم روی ناحیه آسیب دیده دو تا سه بار در روز و به مدت 10-15 دقیقه می توانید این روند را تسریع کنید.

گل مژه و شالازیون چیست
گل مژه و شالازیون چیست
فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید