علت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن چیست

دلایل صدا دادن زانو هنگام حرکت

دلیل صدا دادن زانو هنگام راه رفتن و روش های درمان صدای زانو در این پست از مینویسم. اگر زانوهای شما هنگام حرکت صدا میدهد و دنبال علت این جریان هستید این متن میتواند مناسب باشد.

حتما گاهی صدای زانوهایتان را هنگام حرکت و راه رفتن یا انجام تمرینات ورزشی شنیده اید. اما آیا تا به حال به این موضوع که آیا صدا دادن زانوها هنگام راه رفتن طبیعی است یا نه فکر کرده اید؟ به خصوص اگر این اتفاق زیاد می افتد. اگر زانوهای شما هنگام راه رفتن و خم و راست کردن پاها صدا می دهد این پست را بخوانید.

علت صدا دادن زانو چیست

زانوهایتان را خم می‌کنید یا صاف می‌کنید، یا وقتی از پله‌ها بالا می‌روید یا پایین می‌روید، ممکن است گاه به گاه صدای ضربات، کوبیدن را بشنوید.

پزشکان این صدای ترق و تروق را کریپیتوس (KREP-ih-dus) می نامند.

یک توضیح برای اینکه چرا این اتفاق می افتد، آرتروز است، اما دلایل بسیاری دیگری برای صدا دادن زانو وجود دارد. در بیشتر موارد، زانوهای پر سر و صدا مشکلی ندارند. با این حال، اگر شما هم درد دارید، ممکن است بخواهید از پزشک بخواهید تا زانوهای شما را بررسی کند.

نگاهی به مفصل زانو

قبل از اینکه علل صدا دادن زانو را بررسی کنیم ببینیم اجزای زانو کدام هستند. زانو مانند یک لولای بزرگ است. از استخوان ها، غضروف، سینوویوم و رباط ها تشکیل شده است.

 • استخوان ها

زانو استخوان ران ( فمور ) را به استخوان دراز ساق پا ( تیبیا ) می پیوندد . استخوان نازک نی ، استخوان در پا پایین تر است، نیز به مفصل متصل می شود. کاسه زانو ( کشکک زانو ) استخوان کوچک و محدبی است که در جلوی زانو قرار دارد و از مفصل محافظت می کند.

 • غضروف

دو غضروف ضخیم به نام منیسک استخوان ساق پا و استخوان ران را بالشتک می کند و اصطکاک را در محل برخورد آنها کاهش می دهد.

 • سینوویوم

یک بافت همبند تخصصی که مفاصل و غلاف های تاندون را می پوشاند. مایع سینوویال برای روان کردن مفاصل عمل می کند.

 • رباط ها

چهار رباط، نوارهای سخت و انعطاف پذیر که در سطح ناهموار مفاصل کشیده می شوند، استخوان ها را به هم متصل می کنند.

علل صدا دادن زانو

کرپیتوس به دلایل مختلفی به غیر از آرتروز رخ می دهد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • حباب های گاز

یکی از دلایل رایج صدا دادن زانو این است که با گذشت زمان، گاز می تواند در نواحی اطراف مفصل جمع شود و حباب های ریزی در مایع سینوویال تشکیل دهد . هنگامی که زانوی خود را خم می کنید، برخی از حباب ها می ترکند. این طبیعی است و هر از گاهی برای همه اتفاق می افتد و باعث درد نمیشود.

 • رباط ها

رباط ها و تاندون ها در اطراف مفصل زانو ممکن است کمی کشش به آنها بیش از عبور از یک توده استخوانی کوچک باشد. هنگامی که آنها به جای خود باز می گردند، ممکن است صدای کلیک در زانو بشنوید.

 • ناپایداری کشکک فمورال

بدن هر کس کمی متفاوت است. بافت‌ها و اجزای مختلفی که زانو را تشکیل می‌دهند، از بدو تولد یا به دلیل سن، آسیب یا رویدادهای زندگی، بین افراد متفاوت است.

به عنوان مثال، زانوهای شما ممکن است بیشتر از زانوهای فرد دیگر خم شوند یا کاسه زانوهای شما آزادتر حرکت کنند. این تفاوت ها ممکن است باعث صدای بیشتر در زانوی فرد دیگر باشد.

 • جراحت

کرپیتوس همچنین می تواند نتیجه یک ضربه باشد. افتادن روی زانو می تواند منجر به آسیب به کاسه زانو یا سایر قسمت های مفصل زانو شود.

کرپیتوس می تواند نشانه ای از این نوع آسیب باشد.

پارگی مینیسک در افرادی که ورزش می کنند یا می دوند نسبتاً شایع است. پارگی مینیسک می تواند باعث ایجاد کرپیتوس در حین حرکت مفصل شود.
کندرومالاسی کشکک زمانی است که به غضروف زیر سطحی که کاسه زانو را می پوشاند آسیب وارد شود. ممکن است متوجه یک درد مبهم در پشت کاسه زانو شوید که معمولاً در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب ایجاد می شود.
سندرم پاتلوفمورال یا زانوی دونده زمانی شروع می شود که نیروی زیادی به کشکک وارد می کنید. این اتفاق قبل از ایجاد آسیب در سطح مفصل کشکک رخ می دهد و می تواند منجر به کندرومالاسی کشکک شود.

 • آرتروز

استئوآرتریت ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما معمولا زمانی که افراد در دهه 50 زندگی خود هستند شروع می شود .

استئوآرتریت که به عنوان آرتریت «ساییدگی» نیز شناخته می‌شود، معمولاً مفاصلی را که اغلب استفاده می‌کنید و مفاصلی که وزن را تحمل می‌کنند، مانند زانوها ، تحت تأثیر قرار می‌دهد .

در استئوآرتریت، استرس مکانیکی و تغییرات بیوشیمیایی با هم ترکیب می‌شوند و غضروفی را که به مرور زمان از مفصل محافظت می‌کند، تجزیه می‌کنند. این امر باعث التهاب و درد می شود و ممکن است مفصل ترک خورده و خراشیده شود. بنابراین یکی از علل صدا دادن زانو آرتروز است به خصوص اگر کرپیتوس همراه با درد دارید، این می تواند نشانه ای از آرتروز باشد.

 • عمل جراحي

زانوها گاهی اوقات ممکن است بعد از عمل سر و صدای بیشتری پیدا کنند. این ممکن است به دلیل تغییرات جزئی باشد که در طی خود عمل رخ می دهد یا در مورد تعویض مفصل ، ویژگی های مفصل جدید رخ می دهد.

با این حال، اغلب این صداها قبلا وجود داشته است، اما افراد ممکن است بعد از عمل بیشتر متوجه این صداها شوند، زیرا در طول دوره پس از عمل به شدت مراقب هستند.

در حالی که این می تواند نگران کننده باشد اما داده‌های تقریباً 5000 نفر به این نتیجه رسیده که داشتن کرپیتوس پس از تعویض زانو تأثیری بر دیدگاه بلندمدت یا کیفیت زندگی افراد پس از 3 سال ندارد.

چه زمانی باید نگران کرپیتوس بود

کرپیتوس در زانو شایع و معمولاً بدون درد است. نیازی به نگرانی در مورد آن نیست. با این حال، اگر درد همراه با صداهای ترق و ترق و ترکیدن دارید، این می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

کرپیتوس زانو:

 • یکی از علائم شایع آرتروز (OA) است.
 • نشانه احتمالی روماتوئید یا عفونی آرتریت

ممکن است با چندین نوع آسیب زانو همراه باشد
اگر زانوی شما صدا می دهد و درد می‌کند، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

درمان کرپیتوس در هنگام درد

کرپیتوس معمولا بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما، اگر درد یا علائم دیگری همراه با صدای زانو دارید، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. درمان به علت زمینه ای بستگی دارد.

اگر مبتلا به OA هستید، انواع درمان ها مانند ورزش های مناسب زانو درد می توانند به شما در مدیریت علائم کمک کنند.

 • مدیریت وزن
 • ورزش هایی مانند شنا و پیاده روی برای آرتروز زانو مفید است.
 • استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • داروهای تجویزی، از جمله تزریق استروئید به مفصل
 • استفاده از کیسه های یخ و گرما برای کاهش التهاب
 • فیزیوتراپی و تمرینات برای تقویت عضلات حمایت کننده از مفصل و افزایش دامنه حرکتی
 • درمان شناختی رفتاری
 • در برخی موارد، جراحی یا تعویض مفصل ممکن است ضروری باشد.

مدیتیشن همچنین می تواند درد را کاهش دهد و بهبود دهد.

همچنین بخوانید: درمان آب آوردن زانو
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.