فرمول مساحت و محیط متوازی الاضلاع کلاس پنجم ابتدایی

نحوه محاسبه مساحت و محیط متوازی الاضلاع

در این نوشته آموزش نحوه محاسبه محیط و مساحت متوازی الاضلاع به کمک شکل و مثال آورده شده و همچنین ویژگی های متوازی الاضلاع مانند خط تقارن، اینکه در متوازی الاضلاع قطرها چه رابطه ای باهم دارند و غیره توضیح داده شده است تا در حل مسائل ریاضی مرتبط با شکل متوازی الاضلاع مشکلی نداشته باشید.

در این مطلب نحوه محاسبه محیط و مساحت متوازی الاضلاع کلاس پنجم ابتدایی را به زبان ساده به شما عزیزان آموزش می دهیم.

متوازی الاضلاع یک چهارضلعی است که ضلع های آن دو به دو موازی هستند، دارای دو زاویه باز و دو زاویه تند می باشد و خط تقارن و قطر یکسان‌ ندارد. در متوازی‌الاضلاع زوایای روبرو نیز باهم برابرند و زوایای کناری با هم مکمل اند یعنی مجموع آنها برابر با 180 درجه می باشد، همچنین در قطرها یکدیگر را نصف می‌کنند.

 

فرمول مساحت متوازی الاضلاع پنجم ابتدایی

برای محاسبه مساحت متوازی الاضاع به قاعده و ارتفاع آن نیاز دارید. با توجه به عکس متوازی الاضلاع زیر قاعده و ارتفاع برای شما مشخص شده است. برای به دست آوردن مساحت کافی است اندازه قاعده را در اندازه ارتفاع ضرب کنبد.

فرمول مساحت متوازی الاضلاع = ارتفاع × قاعده

فرمول مساحت متوازی الاضلاع پنجم ابتدایی
فرمول مساحت متوازی الاضلاع پنجم ابتدایی

 

محاسبه محیط متوازی الاضلاع پنجم ابتدایی

محیط متوازی الاضلاع را می توانید با جمع کردن اندازه تمام اضلاع به دست آورید اما فرمول کلی برای محاسبه محیط متوازی الاضلاع موجود در تصویر برابر است با جمع ضلع سبز با ضلع آبی ضرب در عدد 2.

محاسبه محیط متوازی الاضلاع پنجم ابتدایی = 2 × (اندازه ضلع کوچک + اندازه ضلع بزرگ)

محاسبه محیط متوازی الاضلاع پنجم ابتدایی
محاسبه محیط متوازی الاضلاع پنجم ابتدایی

 

مثال محاسبه مساحت و محیط متوازی الاضلاع

مثال محاسبه محیط و مساحت متوازی الاضلاع
مثال محاسبه محیط و مساحت متوازی الاضلاع

 

در هندسه، به مُتَوازی‌ُالاَضلاع ، هم‌راستابَران یا هم‌راستانِگار نیز می گویند که یک چهارضلعی است که در آن اضلاع روبرو با هم همراستا باشند. متوازی الاضلاع “Parallelogram” نوعی مستطیل می باشد که طی تغییر شکل، از شکل اصلی خود خارج شده است. نحوه محاسبه محیط و مساحت متوازی الاضلاع با مستطیل نیز متفاوت می باشد.

اشکال هندسی چون مستطیل و مربع و لوزی یک نوع متوازی‌الاضلاع هستند. از ویژگی های متوازی الاضلاع این است که قطرها یکدیگر را نصف می‌کنند. همچنین قطرهای متوازی الاضلاع، نیمساز زاویه های روبه رو نیستند. برای محاسبه محیط و مساحت متوازی الاضلاع فرمول های زیر را بخوانید.

 

 

محیط و مساحت متوازی الاضلاع با شکل

محیط و مساحت متوازی الاضلاع با شکل

 

آیا متوازی الاضلاع مرکز تقارن دارد؟

متوازی الاضلاع محور یا خط تقارن ندارد اما مرکز تقارن دارد. مرکز تقارن متوازی الاضلاع محل برخورد دو قطر آن می باشد. به این معنی که اگر متوازی الاضلاع را حول مرکز تقارن آن 180 درجه بچرخانیم روی خودش منطبق می شود و در محل اولیه خود قرار می گیرد.

مرکز تقارن متوازی الاضلاع

 

تعریف متوازی الاضلاع

 

متوازی‌ الاضلاع به انگلیسی Parallelogram نامیده شده است. متوازی الاضلاع چهارضلعی است که اضلاع رو به روی آن دو به دو با هم موازی هستند. مستطیل، لوزی و مربع نیز نوعی متوازی الاضلاع هستند اما ویژگی منحصر به فرد متوازی الاضلاع که آن را از مستطیل، مربع و لوزی متمایز می کند این است که اندازه زاویه های روبروی هم مساوی هستند. همچنین اندازه دو ضلعی که روبروی هم قرار می گیرند برابر است.

تفاوت متوازی الاضلاع با مربع، مستطیل و لوزی با شکل

 

اجزای متوازی الاضلاع

تعریف متوازی الاضلاع

 • ضلع:  AB ،BC ،CD و DA
 • رأس: A ،B ،C ،D
 • ارتفاع متوازی‌الاضلاع: H
 • قطر متوازی‌الاضلاع: DB و AC
 • قاعده متوازی‌الاضلاع: DC

 

 • چند نکته:
 • قطرهای متوازی الاضلاع همدیگر را نصف می‌کنند.
 • مجموع زوایای مجاور در متوازی الاضلاع مکمل هم هستند و مجموع آن ها برابر با ۱۸۰ درجه است
 • هر قطر متوازی الاضلاع، آن را به دو مثلث هم‌نهشت تبدیل می‌کند

 

اکنون که به دلیل شیوع ویروس کرونا کلاس های مدارس بصورت آنلاین برگزار می شود والدینی که قصد دارند به در حل مسائل هندسی و ریاضی فرزندان خود را یاری کنند و به آنها آموزش دهند می توانند از مطالب آموزش ریاضی ما استفاده کنند هدف اصلی ما در این شرایط سخت یاری نمودن شما عزایزان در اموزش به فرزندانتان می باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. ت می گوید

  خیلیییییییی عالی بووووووووووود🌟🌟🌟💫🌟💫💫🌟🌟💫🌟💫💫🌟💫