مزایای گیاه کنجک چیست؟

0
گیاه کنجک
گیاه کنجک

کنجک گیاهی است که برای تهیه مکمل های غذایی با فیبر بالا، ژله ها و آرد استفاده می شود. به طور سنتی در غذاهای ژاپنی و طب چینی استفاده می شود.

اما آیا کنجک دارای مزایای سلامتی اثبات شده است؟

کنجک چیست؟

کنجک به طور سنتی در غذاهای ژاپنی و طب چینی استفاده می شود.گیاه کنجک دارای یک ریشه نشاسته ای است که به عنوان یک کرم شناخته می شود که در فیبر رژیمی به نام گلوکومنن بالا، می باشد. این بخشی از گیاه است که به عنوان یک مکمل غذایی و آرد و فیبر استفاده می شود.

آرد کنجک: از طریق آسیاب کردن دانه های کنجک خشک به منظور تولید آرد برای ساخت رشته فرنگی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
ژله کنجک: بعد از پردازش بیشتر، آرد کنجک را می توان برای ساخت ژل یا آدامس استفاده کرد که می تواند جایگزین ژلاتین برای خوردن غذا شود.
فیبر محلول کنجک: وقتی ژله کنیاک بیشتر تمیز می شود، می توان آن را به یک فیبر محلول تبدیل کرد که به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود.

شش مزایای بهداشتی از کنجک:

کنجک دارای تعدادی از مزایای بالقوه سلامتی است که در زیر بررسی شده است. بسیاری از این مزایا مربوط به مقدار بالای گلوکومنان، فیبر غذایی محلول در گیاه کنجک است.

۱٫ مدیریت دیابت

تحقیقات نشان داده است مصرف ترکیبی از گلوکومنان در آمریکا نشان دهنده بهبود مداوم در مدیریت دیابت نوع ۲ است.
در بررسی ۲۰۱۵، همچنین گلوکومننان نشان داد افراد مبتلا به دیابت، احتمال کمتری برای غذا خوردن دارند که می تواند سطح قند خون خود را افزایش دهد.

۲٫ کاهش وزن

گلوکومننان ساخته شده از کنجک ممکن است برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید باشد.
مطالعه ۲۰۰۵ نشان داد که مکمل فیبر غذایی محلول به افرادی که اضافه وزن دارند، برای کاهش وزن خود کمک می کند. مردم این مکمل را بخشی از یک رژیم غذایی متعادل و کالری کنترل می کردند. این نوع فیبر به شما کمک می کند تا فرد با کاهش میزان تخلیه معده احساس گرسنگی کند.

محققان اثرات مکمل گلوکومنان را با مکمل آدامس گار مقایسه کردند. آنها دریافتند که مکمل گلوکومنانی باعث کاهش وزن می شود در حالیکه مکمل آدامس گار نمی باشد.

مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می دهد مزایای سلامتی رژیم های فیت بیشتر، از جمله استفاده از کنجک، برای کاهش وزن است.

۳٫ کلسترول

گلوکومنن ممکن است اثر مثبت بر سطح کلسترول داشته باشد.
داشتن کلسترول بالا به این معنی است که افراد احتمال بیشتری دارند که بیماری قلبی یا سکته مغزی داشته باشند. فیبر های محلول در آب برای کنترل کلسترول و وزن توصیه می شود.

مکمل های گلوکومنان ممکن است به مردم کمک کنند تا سطح کلسترول خود را در کنترل نگه دارند. یک مطالعه سال ۲۰۰۸ نشان داد که گلوکومنن تاثیری مثبت بر میزان کلی کلسترول دارد.

۴٫ یبوست

مصرف مکمل گلوکومنان ممکن است به تنظیم حرکات روده فرد کمک کند و از بروز یبوست جلوگیری کند.

یک مطالعه سال ۲۰۰۶ نشان داد که یک دوز متوسط ​​از گلوکومنان باعث افزایش ۳۰ درصدی تحرک روده در بزرگسالان می شود. محققان همچنین دریافتند مکمل های فیبر غذایی محلول باعث بهبود سلامت روده در افراد مبتلا به یبوست می شوند.

بررسی اخیر از سال ۲۰۱۷ نشان داد که مصرف گلوکومنن موجب بهبود حرکات روده در کودکان مبتلا به یبوست می شود.

۵٫پوست سالم

گلوکومنن همچنین ممکن است به افرادی که به دنبال بهبود سلامت پوست خود هستند کمک کند.
یک مطالعه ۲۰۱۳ نشان می دهد که گلوکومنن ممکن است به عنوان یک درمان موضعی برای آکنه مفید باشد و این باعث بهبود سلامت کلی پوست می شود.

۶٫ بهبود زخم

گلوکومنان همچنین به عنوان حمایت از سلامت پوست نیز ممکن است به بدن کمک کند که زخم را سریع تر بهبود بخشد.
مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ در موش ها نشان داد که مکمل های گلوکومنان ممکن است باعث بهبودی زخم ها شوند زیرا آنها از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است تا نتیجه گیری شود که گلوکومونان برای درمان زخم مفید است یا خیر.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید