بهترین مصلح ماست چیست (ماست با چی بخوریم که سردی نکنیم)

بهترین مصلح ماست

گرچه خوردن ماست به تنهایی و یا در کنار غذا لذت بخش است، اما به دلیل طبع سردی که دارد بهتر است با مواد گرمی مصرف شود که به آن ها مصلح ماست گفته می شود. این مواد غذایی سردی ماست را می گیرند و آسیب های ناشی از سردی ماست را به حداقل می رسانند.

ماست از جمله لبنیات پر خاصیت و پرطرفدار می باشد که ماده اصلی آن شیر است و طبع شیر سرد می باشد. با وجود خواص بی شمار ماست برای دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی بدن، کنترل کلسترول، متعادل کردن دمای بدن و … به دلیل سرد بودن طبع ماست بهتر است از یک مصلح در کنار آن استفاده کرد تا سردی ماست را بگیرد. در این مطلب می خواهیم چند مصلح ماست را معرفی کنیم تا هنگام خوردن ماست از آنها استفاده کنید.

مصلح ماست

ماست سرشار از کلسیم است و علاوه بر خواصی که برای سلامت دندان و مفاصل دارد، برای عملکرد بهتر دستگاه گوارش، بهبود متابولیسم بدن، جلوگیری از یبوست، افزایش رطوبت بدن و رفع عطش، همچنین برای جلوگیری از افزایش فشار خون بسیار مناسب می باشد. همچنین کلسیم بالای موجود در ماست برای سلامت و رشد جنین بسیار مفید است. بنابراین مصرف آن برای زنان باردار مناسب می باشد. بخش مهمی از ماست اسید لاکتیک می باشد که مصرف بیش از حد آن موجب تشکیل اسیدوز در بدن و آسیب به بخش هایی چون مغز و اعصاب، ریه و کلیه ها می شود.

ممکن است به خوردن ماست بهمراه غذا علاقه داشته باشید و یا طی روز هوس ماست کنید و بخواهید ماست را به تنهایی نوش جان کنید. همانطور که می دانید طبع ماست سرد است بویژه ماستی که چربی کمی داشته باشد، نسبت به ماست های چکیده سردتر هستند و خوردن آنها به تنهایی و یا بهمراه غذا توصیه نمی شود. به این دلیل که خلط خام ایجاد می کند، همچنین باعث ایجاد لکه های سفید روی بدن افراد سرد مزاج می شود.

از اینرو برای افرادی که مزاج آنها سرد است و افرادی که زمینه بیماری های روانی و یا بیماری های استخوانی دارند خوردن ماست به تنهایی توصیه نمی شود و باید برای از بین بردن سردی ماست از مصلح ماست استفاده کنند. استفاده از مصلح ماست می تواند از سردی آن کم کند و عوارض جانبی ماست را به حداقل برساند.

به عنوان مصلح ماست می توانید از موادی چون عسل، گلاب، گردو، نعنا، موسیر، کشمش، زنجبیل، مربا، شیره، سیاه دانه، کاکوتی، مغز بادام، فندق، پسته، زعفران دم کرده، گل محمدی، پونه، زنیان، کمی شکر یا آویشن استفاده کنید.

مصلح ماست

خوردن ماست در کنار غذا توصیه نمی شود و بهتر است بصورت میان وعده در کنار مصلح هایی چون کشمش، بادام زمینی یا انواع مغزها مصرف شود تا سردی آن گرفته شود. آب لبو نیز به عنوان مصلح ماست در طب سنتی شناخته می شود. چنانچه کودک شما به خوردن ماست علاقه دارد اما خوردن مصلح اجتناب می کند، بهتر است در کنار ماست کمی نان سنگک مصرف کند.

هر چقدر ماست ترش تر باشد طبع آن سردتر است. ماست پرچرب، ماست موسیر، ماست چکیده و ماست هایی که از شیر گوسفند تهیه می شوند سردی کمتری دارند و برای مصرف در کنار غذا و یا به تنهایی بدون مصلح مناسب تر هستند.

  • عدم استفاده از مصلح ماست و مصرف آن به تنهایی در طولانی مدت موجب پوکی استخوان، یبوست، عرق کردن زیاد، آرژی و کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن می شود.
  • از خوردن ماست با مواد غذایی سرد مانند خیار، ماهی، ترشیجات و غذاهای گوشتی اجتناب نمائید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.