نماز روز عید فطر چگونه است؟

از جمله اعمال روز اول ماه شوال برابر با روز عید فطر، نماز عید فطر است که می توان آن را به جماعت و فرادی خواند. وقت خواندن نماز عید فطر از طلوع آفتاب تا ظهر است ولی مستحب است که ابتدا بعد از طلوع آفتاب افطار کرده، فطریه را کنار کنار گذاشته و سپس نماز روز عید فطر به جا آورده شود. ضمن تبریک عید فطر در ادامه جزئیاتی در مورد نحوه خواندن نماز روز عید فطر شرح داده شده است.

نماز عید فطر چگونه خوانده می شود؟

نماز عید فطر دو رکعت است. در رکعت اول سوره حمد و سوره اعلی خوانده شود و سپس پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر دعای قنوت نماز عید فطر را بخواند. سپس تکبیر ششم را قرائت کند و به رکوع رود . بعد از رکوع و سجود برخیزد.

در رکعت دوم نماز عید فطر، بعد از سوره حمد، سوره والشمس بخواند، سپس چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیری قنوت نماز عید فطر را قرائت کند. سپس تکبیر پنجم را گغته و به رکوع برود و نماز عید را تمام کند.

مستحبات نماز عید فطر

  • بعد از سلام نماز عید، تسبیح زهرا علیها السلام بفرستد.
  • بهترین دعا پس از نماز عید فطر، دعای چهل و ششم صحیفه کامله می باشد که خواندن آن مستحب است.
  • مستحب است نماز عید فطر در زیر آسمان و بر روی زمین بدون فرش خوانده شود.
  • خواندن دعای ندبه نیز بعد از نماز عید فطر، از مستحبات است.
  • مستحب است در نماز عید در هنگام ادای تکبیرها دست‌ها را بلند کنند و حمد و سوره چه در حالت جماعت و چه در حالت فرادی بلند قرائت شود.

همچنین بخوانید: طریقه خواندن نماز هدیه به اموات جمعه ها

دعای قنوت نماز عید فطر

«اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکبْرِیاءِ وَ الْعَظِمَة وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ اَهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ اَهْلَ التَّقْوی وَالْمَغْفِرَةِ اَسْئَلُک بِحَقِّ هذَا الْیَوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَ لِمحَمَّد صَلَّی اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ذُخْراً وَ شَرَفاً وَ کرامَةً وَ مَزیداً اَنْ تُصَلِّی عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ اَنْ تُدْخِلَنِی فی کلِّ خَیْر اَدْخَلْتَفیهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد وَ اَنْ تُخْرِجَنی مِنْ کلِّ سُوء اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد صَلَواتُک عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمْ اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُک خَیْرَ ما سَئَلَک بِهِ عِبادُک الصّالِحُونَ وَ اَعُوذُ بِک مِمّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُک الْمـُخْلَصُونَ».

آیا نماز عید فطر واجب است؟

نماز عید فطر هنگامی که امام حاضر است بر همه مسلمانان واجب است و باید به جماعت برگزار شود. اما هم اکنون که امام غایب است، خواندن نماز عید مستحب است و می توان آن را به صورت جماعت و یا فرادی خواند.

همچنین بخوانید: دعای معجزه اسا برای روا شدن حاجت در همان ساعت

منظور از تکبیر نماز عید فطر چیست؟

گفتن الله اکبر در حالی که دست ها را بالا می کند در نماز عید فطر تکبیر گفته می شود.

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما، امیدواریم که از طریقه نماز روز عید فطر استفاده کرده و برای شما مفید بوده باشد.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید