نحوه نگهداری از کامپیوترها در اماکن اداری

در حال حاضر بسیاری از مدارس ، اداره ها ، کتابخانه های عمومی ، هتل ها و آموزشگاه های کامپیوتر دارای تعدادی سیستم کامپیوتر رومیزی هستند که جهت حفظ امنیت ، استفاده بهینه از این سیستم ها و همچنین افزایش طول عمرشان باید تمهیداتی را جهت نگهداری از آنها انجام دهیم که ما در این مقاله نحوه نگهداری از کامپیوترها در اماکن اداری را به اشتراک می گذاریم.

این رایانه ها معمولا به یک سرور مرکزی متصل می شوند و توسط یک گروه فناوری اطلاعات نگهداری و کنترل می شوند. کامپیوترهای آزمایشگاهی اغلب توسط افرادی با درجه آگاهی متفاوت از کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند. این به این معنی است که آنها در معرض خطر از ویروس ها، فایل های خراب نرم افزارهای جاسوسی و سوء استفاده هستند.

شما به طور مرتب باید از کامپیوترهای موجود دراماکن اداری و آموزشگاه ها و اماکن دیگر نگهداری نمایید تا اطمینان حاصل شود که آنها پیش از مدتی فرسوده نگردند. روش های تعمیر و نگهداری آزمایشگاه کامپیوتر ممکن است بسته به اینکه آیا شما از لپ تاب اپل یا رایانه های رومیزی استفاده می کنید، کمی متفاوت است.

روش نگهداری از کامپیوترها در اماکن اداری

آموزش نگهداری از کامپیوتر در اماکن اداری

1) طبق قوانین سازمان شما محیط آموزشگاه رایانه خود را تنظیم کنید.

  • شاید لازم باشد شما استفاده از یک سری وبسایت ها و یا جستجوی برخی اصطلاحات را در آن فضا ممنوع کنید.

حفظ امنیت کامپیوتر های اماکن اداری

2) اگر جهت نگهداری از کامپیوتر های اماکن اداری اطلاعات کافی را ندارید ، می توانید از یک گروه خدمات فناوری اطلاعات یا IT کمک بگیرید.

ممنوعیت های استفاده از کامپیوتر جهت نگهداری از آنها

3) تهیه برچسب های اخطار جهت تعیین قوانین استفاده از کامپیوتر بر روی سیستم های کامپیوتر اماکن اداری که به وضوح محدودیت های استفاده از کامپیوتر را مشخص کند.

  • این محدودیت ها ممکن است شامل ممنوعیت غذا و نوشیدنی، دانلود نرم افزار، حذف تجهیزات، دسترسی به سایت های غیرقانونی و موارد دیگر باشد. بسیاری از این اماکن اداری معتقدند که هر کسی که قوانین را نقض کند باید از محل احراج گردد.

استفاده از محافظ برق جهت نگهداری از تجهیزات کامپیوتری

4) تمام تجهیزات کامپیوتری خود را به یک محافظ برق وصل کنید.

نیروهای الکتریکی می توانند برق کامپیوتر را به یکبار قطع کنند و همچنین اطلاعات کاربران کامپیوتر اماکن اداری را از بین ببرد. این اتفاق به ویژه در آموزشگاه های کامپیوتری که در معرض طوفان های رعد و برق هستند بیشتر است بنابراینم جهت مراقبت از کامپیوتر های اماکن اداری از اینگونه حوادث بهتر است از محافظ الکترکی استفاده نماییم. 

انجام فایروال برای مراقبت از سیستم های اماکن اداری

5) نصب فایروال

فایروال یک سیستم حفاظت برای کامپیوتر شماست. وایروال از دستیابی غیرمجاز به یک سیستم رایانه جلوگیری می‌کنند. در فایروال، برنامه‌ها بدون اخذ مجوز قادر نخواهند بود از یک رایانه برای سایر رایانه‌ها، داده ارسال کنند.

فعال کردن تنظیمات بروزرسانی برنامه های کامپیوتر های اداری

6) در منوی تنظیمات بروز رسانی هفتگی یا بروز رسانی خودکار را برای کامپیوترهای اماکن اداری را فعال کنید.

بسیاری از برنامه های کامپیوتری، مانند مایکروسافت آفیس سوئیت، و نرم افزار خود را به طور مرتب بروز رسانی می کنند. شما میتوانید زمانی که کسی از سیستم ها استفاده نمی کند این بروزرسانی ها را انجام دهید.

نصب آنتی ویروس جهت نگهداری از کامپیوتر های اماکن اداری

7) یک آنتی ویروس بر روی رایانه ها و / یا سیستم شبکه نصب کنید.

در صورتی که سیستم کامپیوتری شما مشکوک به ویروس می باشد شما با نصب ویروس کش قوی می توانید مشکل را برطرف سازید.

نصب برنامه ضد جاسوسی جهت محافظت از کامپیوتر های مراکز اداری8) روش دیگر محافظت از کامپیوتر های مراکز اداری نصب برنامه ضد جاسوسی بر روی رایانه ها و / یا سیستم شبکه می باشد.

برنامه های جاسوسی را برای جمع آوری اطلاعات شخصی بر روی رایانه نصب می کنند. برنامه های ضد جاسوسی می توانند این برنامه ها را شناسایی کنند متوقف سازند.

  • بعضی از اماکن اداری برنامه های جاسوسی را به طور هدفمند و یا عمدا بر روی کامپیوترهای خود نصب می نمایید. برخی از این برنامه ها “keyloggers” نام دارند و می توانند داده های مربوط به نحوه استفاده از کامپیوترهای مراکز اداری را برای مدیران این مرکز جمع آوری کنند.
  • برنامه های آنتی ویروس و ضد جاسوس نرم افزار مخصوص بسیار مهم سیستم عامل ویندوز هستند. اسکن برنامه ها در هر دو اینها هر هفته باید انجام گیرد. رایانه های اپل در گذشته نسبت به ویروس ها کمتر حساس بوده اند اما با این حال، آنها بیشتر در معرض خطر هستند.

تهیه نسخه پشتیبان از سیستم های اماکن اداری

9) جهت نگهداری مناسب از کامپیوتر های دفاتر به طور مرتب از آنها باید نسخه پشتیبان و یا backup  تهیه نمایید.

  • اگر اطلاعات کامپیوتر بر اثر ویروس از بین برود شما می توانید از نسخه پشتیبان کمک بگیرید.

نحوه نگهداری از کامپیوترها در آموزشگاه

10) به طور مرتب از cleanup and defragmentation استفاده کنید.

این نرم افزارهای ویندوز با حذف اطلاعات غیر ضروری به شما در مرتب سازی داده ها در دیسک سخت کمک می کند که باعث می شود عمر دیسک سخت شما افزایش یافته و همچنین سرعت دسترسی به اطلاعات در آنها بیشتر شود.

  • به «my computer» بروید و روی نماد «Local Disk» راست کلیک کنید. در قسمت «Properties» گزینه «Disc Cleanup» را انتخاب کنید.

برای نگهداری مناسب از سیستم های اماکن اداری در حالت روشن اسکن و چاپگر ها را جدا نکنید

11) هنگامی که رایانه ها روشن هستند، چاپگرها، اسکنرها و دستگاه های متصل شده دیگر را جدا نکنید.

رایانه های اماکن اداری را از دکمه shutdown ویندوز خاموش کنید

**روش های محافظت از سیستم های اماکن اداری**

12) با انتخاب گزینه خاموش کردن روی دسکتاپ تمام رایانه ها را خاموش کنید.

از فشار دادن دکمه “Power” برای خاموش کردن کامپیوترها اجتناب کیند. در صورت لزوم، کامپیوتر را در حالت Safe Mode اجرا کنید تا اگر مشکلی وجود داشت متوجه شوید.

بیشتر بخوانید: آموزش خاموش کردن کامپیوتر بصورت اتوماتیک در زمان خاص

  • از دکمه های “Control”، “Alt” و “Delete” به جای خاموش کردن آن با دکمه Power میتوانید استفاده کنید.

نحوه نگهداری از کامپیوترها در آموزشگاه

13) جهت حفاظت درست از رایانه ها در اماکن اداری و دفاتر و آموزشگاه های کامپیوتر،را به صورت منظم تمیز کنید. 

روش های موثر برای پاک کردن یک آموزشگاه کامپیوتری زیر است:

  • صفحه نمایش کامپیوتر گرد و غبار با استفاده از پارچه نازک، نرم ریز بافت پاک کنید. اگر خاک و آلودگی از سطوح دیگر در پارچه قرار بگیرد، می تواند صفحه کامپیوتر را خراش دهد.
  • گرد و غبار را از تمام سطوح کامپیوتر از بین ببرید. اگر اطراف پردازنده مرکزی (CPU) با گرد و غبار پر شوند، رایانه می تواند بیش از حد گرم شود. برای پاک کردن گرد و غبار از سطح یک پارچه میکروفیبر ضخیم تر استفاده کنید. 
  • برای تمیز کردن صفحه کلید، از دستگاهی همچون جارو برقی استفاده کنید. شما همچنین می توانید از یک ضد عفونی کننده برای رعایت نکات بهداشتی استفاده نمایید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.