۱۰ عیب هوش بالا که از شنیدن آن ها شگفت زده می شوید

همه دوست دارند که باهوش باشند تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند. در اکثر مواقع نیز همین طور است و افرادی که از بهره هوشی بالاتری برخوردار هستند بهتر می توانند با مشکلات زندگی خود دست و پنجه نرم کنند و راه حل های بهتری پیدا کنند و انتظار می رود که زندگی موفق تری داشته باشند امام جالب است بدانید که هوش بالا علاوه بر مزایایی که دارد معایبی هم به دنبال دارد!!

با ما همراه باشید تا 10 عیب هوش بالا که باهوش ها به آن مبتلا هستند را به شما معرفی کنیم تا از شنیدن آن ها شگفت زده شوید.

معایب هوش بالا و جنبه های منفی باهوش بودن

این شگفت آور نیست که زندگی برای افرادی با هوش بالاتر کمی آسان تر است زیرا آن ها قادر به شناسایی و حل مشکلات زندگی به طور کارآمدتر از افرادی با هوش متوسط یا پایین تر از سطح متوسط می باشند. همچنین، افراد باهوش عموماً موفق تر و تحصیل کرده تر هستند، همانطور که انتظار می رود.

با این وجود، هوش بالا نیز مانند بسیاری از چیزهای خوب دارای مجموعه ای از محدودیت ها است که برخی از آن ها ممکن است برای دیگران غافلگیرکننده باشد. در حالی که با هوش بودن مشکلی نیست که بسیاری از ما مجبور باشیم با آن دست و پنجه نرم کنیم، اما برای کسانی که چنین هستند، در اینجا روش های غیر قابل انتظاری فهرست شده اند که با این روش ها، افراد باهوش می توانند تاثیرات منفی بر رفاه و آسایش شما بگذارند. در ادامه 10 مشکلی که هوش بالا می تواند به همراه داشته باشد را فهرست کرده ایم.

10- اختلالات روانی بیشتر

10 عیب هوش بالا: اختلالات روانی بیشتر
افراد باهوش به اختلالات روانی بیشتری مبتلا می شوند

یکی از جنبه های منفی هوش بالا این است که افراد باهوش بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های روانی هستند. شکی نیست که افراد باهوش زندگی سالم تر و طول عمر بیشتری دارند، همانطور که قابل انتظار است. در حالی که این امر واضح و قابل انتظار به نظر می رسد، دلایل آن دقیقاً مشخص نیستند.

با این وجود، اگر در مورد مسائل سلامت روانی چون وضعیت روحی و اختلالات اضطرابی صحبت کنیم، مطالعات نتایج کاملاً متضادی را نشان می دهند. در مطالعه ی انجام گرفته بر اعضای منسا که از نظر IQ در بین دو درصد برتر کل جمعیت قرار دارند، محققان دریافتند که اختلالات روان شناسی مانند اضطراب، شایع تر می باشند. آن ها همچنین دریافتند که این افراد سه برابر بیشتر از متوسط ملی دارای حساسیت های محیطی هستند، چیزی که آن ها قادر به توضیحش نمی باشند.

نظریه ی آن ها این است که هوش بالاتر منجر به بدن پرتکاپو و عصبی تر نیز می شود که نسبت به چالش های خارجی شدیدتر از حد معمول واکنش نشان می دهند. برای مثال، یک فرد باهوش بالا ممکن است نسبت به اضطراب در محل کار به دلیل درک بهتری که از موقعیت استرس آور دارد، حساس تر باشد.

9- روابط بد اجتماعی در بزرگسالی

معایب هوش بالا: روابط بد اجتماعی در بزرگسالی
افراد با هوش بالا در بزرگسالی روابط اجتماعیی خوبی ندارند

دانستن اینکه با بالا رفتن سن، دایره ی دوستان کوچک تر می شود نیاز به یک مطالعه ی علمی دقیق ندارد، این می تواند به دلیل نحوه ی زندگی ما در بزرگسالی باشد. این بخش طبیعی از بزرگ شدن است و تقریباً تمام افراد آن را تجربه می کنند. اگرچه، آنچه که غافلگیرکننده به نظر می رسد اما این یکی از عیوب هوش بالا است که افراد با هوش بالا روابط مشکل دار بیشتری را با گروه های اجتماعی خود نسبت به سایر افراد در سال های بزرگسالی دارند.

در مطالعه ی انجام گرفته در دانشگاه استکهلم، بررسی شد که چگونه IQ بر تطبیق نوجوانان با امتیاز IQ مختلف تاثیرگذار است. آن ها دریافتند که افراد به شدت باهوش در معقوله ی روابط دوستی به نحوی در تطبیق با سالخوردگی رفتار بدی دارند. عموماً با افزایش سن، رضایت آن ها از زندگی کمتر می شود، ما در این رابطه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

8- مسئولیت مالی کمتر

معایب هوش بالا: مسئولیت مالی کمتری دارند
افرادی که هوش بالایی دارند مسئولیت مالی کمتری دارند

مسئولیت مالی تا زمانی که نیازهای ساده را پوشش دهد، مهم تر از درآمد زیاد است. بسیاری از افراد ثروتمند مسن تر به شما خواهند گفت که با پس انداز هر پنی، یک پنی به دست می آید و آن ها درست می گویند زیرا هیچ فایده ای در کسب درآمد نیست اگر نحوه ی نگه داشتن آن را ندانید. به نظر می رسد که افراد باهوش تر این کار را بهتر از دیگران انجام دهند اما بر اساس یک مطالعه، واقعیت آنچه که انتظار می رود، نیست.

مطالعه ی انجام گرفته توسط پژوهشگری در دانشگاه ایالت اوهایو شامل 7400 آمریکایی 40 ساله بود و امتیاز  IQ را در مقایسه با متوسط درآمدها ارزیابی کرد. او رابطه ی قطعی بین امتیاز IQ و درآمدهای بالا یافت، همانطور که هر درجه ی IQ منجر به درآمد اضافی 234 تا 616 دلار در هر سال شد. بر خلاف محاسبه ی منطقی، این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی با IQ بالاتر احتمالاً نسبت به افرادی با IQ پایین تر، مشکل مالی بیشتری دارند.

7- معایب نخستین روزهای تکامل

10 عیب باهوش بودن: معایب نخستین روزهای تکامل
هوش بالا در دوران انسان های نخستین یک مزیت محسوب نمی شد

یکی از شایع ترین واقعیت ها درباره ی هوش بالا و نکته منفی آن این است که آن به ما محدودیت هایی در طول روزهای آغازین داد که به نظر قابل درک می رسد. در کل، توانایی محاسبه کردن اینکه یک درنده چقدر از شما جلوتر است، تنها از طریق مشاهده ی آثار ردپای آن درنده، شانس بیشتری را برای بقا برای مدت زمان طولانی تر فراهم کرده است.

اگرچه، همانطور که پژوهش های بسیاری بیان می کنند، این مسئله قطعا به اثبات نرسیده است ولی در طول روزهای نخستین، باهوش بودن در واقع مزیت محسوب نمی شد، همانطور که انسان های اولیه از نظر ذهنی مجهز به مواجه با مشکلات آن زمان از طریق طراحی تکاملی بودند. قطعاً، هوش بیشتر در دوران مدرن یک مزیت نسبت به دیگران محسوب می شود (برای مثال، اگر با اعداد خوب کار کنید، پس شما برای کارهای حسابرداری بهتر از دیگران هستید)، اما در دوران پیشین نیازی به این مزیت نبود چنانچه مشکلات جدید عموماً غیرمعمول بود.

افراد باهوش بیشتر دوست دارند تا درگیر رفتار خطرناک شوند و در تنهایی زندگی کنند که قطعاً یک عیب محسوب می شود، بدون مزایای مضاف در برابر محیط و در مقایسه با دیگر افراد.

6- احتمال مصرف مواد بیشتر است

10 عیب هوش بالا: احتمال مصرف مواد بیشتر استنیازی به گفتن ندارد که مواد مخدر بد است. قطعاً، برخی از افراد می توانند بدون نابود کردن زندگی خود، به صورت تفریحی مواد مصرف کنند اما غالباً مصرف مواد مخدر نمی تواند انتخاب سالمی برای سبک زندگی باشد. شاید فکر کنید که افراد باهوش بیشتر در برابر مصرف مواد امتناع می کنند، اگرچه بر اساس برخی از  مطالعات قطعی، این مسئله نمی باشد.

پژوهش به طور قطعی اثبات می کند که افراد به شدت باهوش بیشتر از همتایان کم هوش تر خود درگیر مصرف مواد مخدر می شوند، چیزی که هنوز هم موجب تعجب دانشمندان می گردد. ما درباره ی مواد مخدر نسبتاً بی ضرری چون ماری جوانا صحبت نمی کنیم، بلکه سخن ما درمورد چیزهای سنگین همچون کوکائین و اکستازی است.

در حالی که ما کاملاً دلیل این مسئله را نمی فهمیم، علم می گوید که دلیل آن می تواند به خاطر تازگی تکاملی این مواد باشد. بسیاری از مواد مخدر کنونی در بیشتر تاریخ بشریت وجود نداشتند و افراد باهوش بیشتر از دیگران به سمت تجربه های جدید جذب می شوند و همچنین احتمالاً بر این باورند که ایده ی بهتری از ریسک دارند حتی اگر به احتمال زیاد چنین نباشد.

5- احتمال مواجه ی آن ها با تعصب هایشان کمتر است

جنبه های منفی هوش بالا: احتمال مواجه ی آن ها با تعصب هایشان کمتر است
احتمال مواجه شدن افراد باهوش با تعصب هایشان کمتر است

هرگاه که در مورد باورهای غیرمنطقی صحبت می کنیم – مانند اعتقاد به نظریه ی زمین مسطح یا عدم وجود آن – فرض می کنیم که افراد با هوش کمتر نسبت به آن ها حساس تر هستند. خب، جای تعجبی وجود ندارد زیرا این امر کاملاً درست است. هوش بالاتر بدان معنی است که احتمال باور داشتن چنین چیزهایی که مبتنی بر دلیل و منطق نیستند، توسط فرد باهوش کمتر است.

با این وجود، این مسئله هنگامی که به خود فرد نگاه می کنیم و باورهای خود فرد را هنگام ارائه ی شواهد انکارناپذیری بر ضد این باورها به چالش می کشیم، دقیقاً مخالف است. مطالعات نشان می دهند که احتمال تغییر موقعیت افراد با توانایی های شناختی بالاتر هنگامی که نقطه نظر دیگری با توجه به حقایق مطرح می شود، کمتر است؛ مهم نیست که موقعیت کنونی آن ها به چه اندازه منطقی یا غیرمنطقی باشد، چیزی که اندازه گیری آن برای باورهای کاملاً بی معنی همچون مسطح بودن زمین، بسیار آسان تر است.

به عنوان مثال، افراد باهوش تر با مجموعه ی خاصی از باورهای علمی تمایلی به تغییر باورهای خود ندارند، حتی اگر اشتباه بودن این باورها در یک مطالعه ی جدید منتشر شده اثبات شوند.

4- احتمال اینکه فریب مغالطه قمارباز را بخورند، بیشتر است

10 جنبه منفی هوش بالا: افراد باهوش بیشتر فریب مغالطه را می خورند
افراد با هوش بالا بیشتر از دیگران فریب مغالطه را می خورند

مغالطه ی قمارباز یک مغالطه ی منطقی است که احتمال فریب خوردن همه ی ما به دلیل نوع طراحی مغزهایمان وجود دارد. در حالی که توضیح آن در یک جمله کمی دشوار می باشد اما اعتقاد بر این است که چون چیزی در یک مدت زمان داده شده بسیار رخ داده است، احتمال وقوع آن در آینده کمتر است (یا برعکس)، حتی اگر دلیلی برای باور کردن این مسئله وجود نداشته باشد. این در بسیاری از مسائل زندگی واقعی نیز کاربردی است، مشهورترین آن ها قماربازی است که در آن قماربازان انتظار نتیجه ی متفاوتی را در دور بعدی بر اساس تکرار در نتایج پیشین دارند.

شگفت آور است که بر اساس مطالعه ی صورت گرفته بر گروه به شدت باهوش از دانشجویان کالج چینی، افراد باهوش بیشتر از دیگران فریب مغالطه ی قمارباز را می خورند. در حالی که ما دلیل آن را کاملاً درک نمی کنیم اما این احتمال وجود دارد که افراد باهوش در تصمیم گیری عاطفی خود ضغیف تر هستند که به آن ها امکان تحقق راست نمایی رویدادهای آینده بر اساس رخداد گذشته را نمی دهد.

3- احتمال در هم شکستن آن ها تحت فشار بیشتر است

10 عیب هوش بالا: احتمال در هم شکستن آن ها تحت فشار بیشتر است
احتمال در هم شکستن افراد با بهره هوشی بالاتر تحت فشار بیشتر است

توانایی کار کردن تحت فشار، یک ویژگی به شدت ارزشمند در بیشتر محیط های کاری مدرن به شمار می آید زیرا جهان بیرون، جهانی رقابتی و سخت است. آن چیزی است که ما در موردش در CV هایمان بدون توجه به درست یا غلط بودن آن می بالیم. عملکرد خوب بسیاری از افراد در شرایط به شدت استرس آور است چنانچه مطالعات دریافته اند، افراد با سطوح هوش پایین تر نسبت به همتایان خود با IQ بالاتر نسبت به شرایط استرس آور بهتر عمل می کنند.

به همان اندازه که دور از عقل به نظر می رسد، طبق مطالعات انجام گرفته یکی از معایب باهوش بودن این است که افراد به شدت باهوش احتمالاً تحت فشار در هم می شکنند، به ویژه هنگامی که هدف مرتبط با عملکرد و پاداش باشد. یکی از دلایل می تواند اضطراب بیشتر این افراد درمورد نتیجه ی کار بیش از دیگران باشد چنانچه آن ها عادت داشتند در گذشته و در مراحل کمتر رقابتی زندگی خود با چالش هایشان به شیوه ی راحت تری برخورد نمایند.

شگفت آور است که عملکرد آن ها هنگامی که اهداف یادگیری گرا باشند، بهتر است از زمانی که اهداف بر مبنای نتایج تنظیم می شوند. خب، این چیز خوبی است که بیشتر مشاغل به شما اجازه دهند تا کار خود را بکنید و یاد بگیرید به جای اینکه شما را به دلیل برآورده نکردن اهداف ماهانه تان اخراج کنند.

2- بیشتر احتمال دارد تا احساس نارضایتی و ناکامی بکنند

10 عیب شگفت انگیز هوش بالا: بیشتر احتمال دارد تا احساس نارضایتی و ناکامی بکنند
افراد با هوش بالا بیشتر از سایرین احساس نارضایتی و ناکامی می کنند

یکی از جنبه های منفی باهوش بودن این است که این افراد نسبت به سایرین احساس نارضایتی بیشتری می کنند. کم هوش ترین افراد ممکن است فرض کنند که تنها چیزی که بین آن ها و رضایت کامل قرار دارد، تیزهوشی است، اگر می توانستند بهتر ریاضی یا علم را درک کنند، قطعاً قادر بودند تا مشاغل خسته کننده ی خود را رها کرده و زندگی شاد و با رضایت کاملی را شروع کنند. و بیشتر آن ها در اشتباه هستند زیرا تیزهوشی نمی تواند کمکی بکند اگر رضایت، هدف نهایی شما باشد.

در نگاه اول، به نظر اصلاً  قابل درک نمی رسد اما در مورد آن فکر کنید: افراد به شدت باهوش به این نتیجه می رسند که نمی توانند هیچ چیزی را به اتمام رسانند. اگرچه، زندگی واقعی به ما یادآور می شود که هیچ کس به چیزی که می خواهد نمی رسد، مهم نیست که فرد چقدر باهوش باشد. بنابراین افراد به شدت باهوش به دلیل انتظارات غیرواقع گرایانه از خود، رضایت کمتری از دستاوردهای خود دارند حتی اگر این دستاوردها به خودی خود کاملاً خوب باشند.

این تنها یک ادعای غیرعملی نیست؛ مطالعات در مورد افرادی با IQ بالا در چندین دهه نشان می دهند که هوش بالا ارتباط مستقیمی دارد با احساس زندگی نکردن به صورت تمام و کمال.

1- احتمال داشتن روابط جنسی در نوجوانی کمتر است

عیوب هوش بالا :احتمال داشتن روابط جنسی در نوجوانی کمتر استاگر تا به حال فیلمی در مورد زندگی نوجوانی دیده باشید، حتماً استعاره ی تکراری “آدم بی عرضه ی باکره” را شنیده اید. همیشه دانش آموزی وجود دارد که به شدت باهوش است و در در درس ها زرنگ می باشد. آن ها ساکت هستند، کارهای افراد باهوش را انجام می دهند و بدون داشتن رابطه ی جنسی فارق التحصیل می شوند.

البته، ما می دانیم که این افراد در آینده تبدیل به بنیان گذاران استارت آپ های موفق و افراد حرفه ای ثروتمند دیگر می شوند، همانطور که همگی ما فیلم شبکه ی اجتماعی را دیده ایم. در نتیجه، نداشتن رابطه ی جنسی قطعاً برای زندگی آینده درست نیست اما در مورد کلیشه ی نوجوانی چگونه است؟

علم می گوید که فیلم ها قطعاً در این مورد صحیح هستند. بسیاری از مطالعات نشان می دهند که افراد باهوش کمتر از دیگران در سنین نوجوانی رابطه ی جنسی دارند. در هر صورت، نیازی نیست که آن ها افراد کاملاً بی عرضه باشند، چنانچه داده برای هر فرد با امتیاز IQ بالا در مقایسه با افرادی با IQ متوسط یکسان بود.

همان طور که ملاحظه کردید افراد باهوش آن قدر ها هم که به نظر می رسد زندگی بدون مشکلی ندارند و ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند که افراد با هوش عادی و پایین کمتر به آن ها دچار شوند. 10 عیب هوش بالا را در این نوشته مشاهده کردید که ممکن است از شنیدن آن ها شگفت زده شده باشید اما این موارد واقعیت دارد و طبق تحقیقات صورت گرفته به اثبات رسیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.