۱۰ توضیح جالب برای رنگ های مورد استفاده در رویدادهای روزانه

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا رنگ تاکسی ها زرد است و یا چرا هواپیماها باید سفید باشند؟ رنگ های مورد استفاده در مواردی که زیاد با آن ها سر و کار داریم آنقدر برای ما عادی شده اند که توجهی به آن ها نمی کنیم و برای ما سوال نمی شود که چرا مثلا ماشین های آتش نشانی سبز نیستند. دلیل انتخاب این رنگ ها چیست؟ در این مطلب از می نویسم به بررسی رنگ های مورد استفاده در رویدادهای روزانه می پردازیم و توضیح می دهیم که چرا این رنگ ها انتخاب شده اند مسلما این موارد به افزایش اطلاعات عمومی شما کمک می کند.

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه

ما اغلب توجهی به رنگ هایی که در اطرافمان وجود دارد و روزانه با آن ها سر و کار داریم توجهی نمی کنیم. اگرچه، در صورت تغییر رنگ آن ها، ما به سرعت متوجه می شویم که چیزی اشتباه است. برای مثال، یک اتوبوس مدرسه ی آبی. یا یک هواپیمای سبز. یا یک اتوموبیل با لاستیک های قرمز. یا چراغ های راهنمای قهوه ای به سرعت توجه همه را به خود جلب می کند اما در غیر این صورت و تا زمانی که رنگ معمول خود را دارند کسی به رنگ آن ها توجه نمی کند.

این بدان دلیل است که ما انتظار داریم که هواپیماها سفید باشند، لاستیک های اتومبیل سیاه باشند، و اتوبوس های مدرسه زرد باشند. این موارد اغلب به دلایل معینی دارای چنین رنگ هایی هستند. گاهی اوقات، تنها دلیل آن، امکان پذیری می باشد. در موارد دیگر، دلیل انتخاب رنگ، رویدادهای عجیبی است که طی تاریخ اتفاق افتاده اند.

10. چرا چراغ های راهنما به رنگ های قرمز، زرد و سبز هستند

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: رنگ چراغ راهنماتا به حال از خودتان پرسیده اید که چه دلیلی وجود دارد که رنگ چراغ های راهنکایی سبز و زرد و قرمز باشد؟ چراغ راهنما اولین بار برای قطارها اختراع شد. در آن زمان، آن ها تنها دو رنگ داشتند: قرمز برای توقف و سفید برای حرکت. چراغ سبز بعداً به معنی احتیاط اضافه شد. بنابراین، قرمز برای توقف، سبز برای احتیاط و سفید برای حرکت بود.

اگرچه، چراغ سفید خیلی زود مشکل ساز شد زیرا رانندگان قطار اغلب آن را با ستاره ی دور یا چراغ دیگری اشتباه می گرفتند. شرکت های قطار به این موضوع توجه کردند و رنگ سبز را جایگزین رنگ سفید نمودند. در نتیجه، قرمز برای توقف و سبز برای حرکت تعبیه شد. تنظیم کنندگان مقررات ترافیک جاده ای با پیدایش وسایل نقلیه از این چراغ های راهنمایی استفاده کردند.

اگرچه، آن چراغ زرد را به معنی احتیاط اضافه کردند. زرد انتخاب شد زیرا طول موج کوتاه تری نسبت به قرمز اما طول موج بلندتری نسبت به سبز داشت. تفاوت در طول موج دلیل این موضوع است که قرمز از مسافت دور قابل تشخیص است. زرد کمتر از قرمز اما بیشتر از سبز قابل دیدن می باشد.

9. چرا تاکسی ها زرد هستند

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: چرا تاکسی ها زرد هستند؟زرد به عنوان رنگ واقعی تاکسی ها در نظر گرفته می شود اگر چه با توجه به مقررات محلی، رنگ های دیگری هم دارند. در حالی که در برخی از ایالات مانند نیویورک، رنگ تاکسی ها زرد است، دیگران رنگ های دیگری را اجباری کردند. چه توضیحی برای انتخاب رنگ زرد برای تاکسی ها وجود دارد؟ خب، دلیل آن جان هرتز است که سرانجام شرکت اتومبیل اجاره ای هرتز را توسعه داد.

تاکسی ها در دهه های گذشته زرد رنگ نبودند. در واقع، اولین تاکسی نیویورک در تنوعی از رنگ ها ظاهر شد، به ویژه قرمز و سبز. این مسئله پس از آنکه جان هرتز کسب و کار تاکسی خود را در شیکاگو در سال 1915 راه اندازی کرد، تغییر یافت. هرتز مطالعه ای برای تعیین قابل رویت ترین رنگ برای یک وسلیه ی نقلیه موتوری، انجام داد.

این مطالعه نشان داد که زرد رنگ موردنظر است. بنابراین، تاکسی زرد رنگ به وجود آمد. خیلی زود سایر شرکت های تاکسی به استراتژی هرتز رو آوردند و تاکسی های خود را زرد کردند. این رنگ آن چنان متداول شد که ایالاتی چون نیویورک، قوانین خود را اصلاح کردند تا تمام تاکسی ها زرد رنگ شوند.

جالب است که هرتز اولین فردی نبود که تاکسی خود را زرد کرد. در 1909، آلبرت راکول اولین فرد بود. راکول حتی اولین کسب و کار تاکسی خود را در 1912 شرکت تاکسی زرد نامید. اگرچه، دلیل خاصی برای استفاده از رنگ زرد نداشت و تنها این رنگ را به دلیل اینکه رنگ مورد علاقه ی همسرش بود، انتخاب نمود.

8. چرا اتوبوس های مدرسه زرد با سقف سفید و حروف گذاری مشکی رنگ هستند

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: دلیل رنگ اتوبوس های مدرسهقوانین آمریکا تمام اتوبوس های مدرسه را وادار می سازد تا به رنگ زرد باشند. این قانون حتی نوع رنگ زرد را نیز مشخص می کند که به درستی “زرد اتوبوس مدرسه” نامگذاری می گردد. اما چرا رنگ اتوبوس های مدرسه اغلب زرد است و دلیل آن چیست؟

زرد اتوبوس مدرسه، یک رنگ واقعی است که پس از اتوبوس مدرسه نامگذاری شد. آن در واقع ترکیبی از زرد و نارنجی است. پیش از این قانون، این وسایل نقلیه به رنگ سایه ای از زرد بودند که بیشتر به لیمویی شباهت داشت. زرد اتوبوس مدرسه در طول کنفرانس 1939 به منظور تعیین ویژگی های اتوبوس های مدرسه ی امریکا انتخاب شد.

شرکت کنندگان در کنفرانس بر رنگ زرد موافقت کردند زیرا آن قابل رویت ترین رنگ برای یک وسیله ی نقلیه به شمار می رود. مطالعات اثبات کرده اند که ما می توانیم یک المان زرد رنگ را ببینیم حتی اگر مستقیماً در مسیر دید ما قرار نداشته باشد. شرکت کنندگان آن را “رنگ زرد اتوبوس مدرسه ی ملی” نامیدند. اگرچه، بعداً با “زرد اتوبوس مدرسه” نامگذاری شد.

اتوبوس های زرد مدرسه اغلب دارای حروف گذاری مشکی رنگ هستند زیرا مشکی متمایزترین رنگی است که می توان در پس زمینه ی زرد استفاده کرد. سقف اتوبوس ها اغلب سفید است (که به صورت نبود رنگ در برخی از زمینه ها در نظر گرفته می شود) زیرا سفید بهتر از دیگر رنگ ها، نور خورشید را منعکس می کند. رنگ های تیره تر نور خورشید را جذب می کنند و موجب گرما داخل اتوبوس ها می گردند.

7. چرا ماشین های آتش نشانی قرمز هستند

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: چرا ماشین های آتش نشانی قرمز هستندقرمز، رنگ واقعی برای ماشین های آتش نشانی بوده است. اگرچه امروزه، بسته به مقررات محلی و دپارتمان آتش نشانی در رنگ های مختلفی وجود دارند. دلیل قرمز بودن ماشین های آتش نشانی نامشخص است و توضیحات آن حتی متناقض می باشند.

برخی از منابع می گویند که اولین ماشین های آتش نشانی قرمز بودند زیرا این رنگ ارزان ترین رنگ به شمار می آمد. دپارتمان های آتش نشانی در آن زمان توسط داوطلبان و بدون حقوق اداره می شدند و آن ها پول زیادی نداشتند. بنابراین، آن ها وسایل نقلیه را با ارزان ترین رنگی که در دست داشتند، رنگ کردند.

یک نظریه ی ثانویه و متناقض می گوید که اولین موتور آتش نشانی قرمز نتیجه ی رقابتی میان دپارتمان های آتش نشانی بود. این گروه ها در آن زمان توسط داوطلبان اداره می شدند. اگرچه، برخی از دپارتمان های آتش نشانی می خواستند تا برجسته شوند. بنابراین، آن ها گران ترین رنگ را انتخاب کردند که باز هم قرمز بود.

نظریه ی سوم ادعا می کند که ماشین های آتش نشانی اولیه قرمز بودند زیرا آتش نشان ها می خواستند تا وسایل نقلیه شان در میان دیگر وسایل نقلیه ی جاده ای قابل رویت باشند. بنابراین، آتش نشان ها رنگ قرمز را انتخاب کردند که در آن زمان بسیار قابل رویت و منحصر به فرد بود زیرا بیشتر وسایل نقلیه مشکی رنگ بودند. اگرچه، بر سر این نظریه بحث وجود دارد زیرا رنگ های چون زرد و سبز لیمویی قابل رویت تر از قرمز هستند.

6. چرا خط کشی عابر پیاده به رنگ سیاه و سفید است

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: دلیل رنگ خط کشی عابر پیادهچرا رنگ خط کشی های عابر پیاده به رنگ سفید و سیاه است و چرا آن را رنگی نمی کنند؟ دولت بریتانیا در اواخر دهه ی 1940، آزمایشی را در سراسر کشور به راه انداخت تا بهترین رنگ برای خط کشی را تعیین نمایند. آزمایش ها پس از تصادفات شامل عابران پیاده و رانندگان ضروری شدند.

بریتانیا در آن زمان، جریان سریع و غیرعادی را در مالکیت وسایل نقلیه ی موتوری تجربه می کرد. این زمانی تبدیل به مشکل شد که رانندگان اغلب موجب مرگ عابران پیاده ای می شدند که نباید از جاده ها عبور می کردند. دولت، خط کشی عابر پیاده را به وجود آورد اما کمک چندانی به کاهش تصادفات نکرد. این به دلیل آن بود که خط کشی ها از گلمیخ های فلزی بودند که تقریباً برای رانندگان غیرقابل رویت به نظر می رسیدند.

دولت بعداً تصمیم گرفت تا رنگ نشانه گذاری ها را تغییر دهد و آزمایشی را برای تعیین بهترین رنگ برای جاده ها به راه اندازد. آن ها تعیین کردند که سفید و سیاه قابل رویت ترین الگو بود. رانندگان می توانند آن را از دورترین مسافت ها بهتر از دیگر رنگ ها ببینند. در همین زمان، این مساله خطوط عابر پیاده را نیز برای رانندگان قابل رویت ساخت زیرا آن ها در پس زمینه مشخص بودند.

خط عابر پیاده ی سیاه و سفید، نام خود را از جیم کالاگان گرفت که در آن زمان عضو پارلمان بود و خط عابر پیاده ی سیاه و سفید را در طول ازمایش دید و اشاره کرد که آن شبیه به گورخر است. اولین خط عابر پیاده ی سیاه و سفید رسمی در 31 اکتبر 1951 ایجاد شد.

5. چرا شیرهای آتش نشانی قرمز بودند

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: دلیل رنگ شیرهای آتش نشانیقرمز رنگ واقعی شیرهای آتش نشانی بود. اگرچه، امروزه در رنگ های متنوعی وجود دارند. در حالی که بسیاری از شیرهای آتش نشانی با رنگ روشن تصادفی پوشیده می شوند تا برای عابران پیاده قابل رویت باشند، کار نقاشی همواره اختیاری نیست.

رنگ می تواند برای نشان دادن منبع آب برای شیر استفاده شود. در این مورد، پوشش زرد رنگ نشان می دهد که شیر به سیستم آب عمومی متصل است در حالی که پوشش بنفش نشان می دهد که آن به یک رودخانه یا دریاچه وصل می باشد. متناوباً، کار نقاشی می تواند نشان دهنده ی گالن های آبی باشد که شیر در هر دقیقه می تواند فراهم کند.

قوی ترین شیرها به رنگ آبی هستند. آن می توانند حداقل 5680 لیتر(1500 گالن) آب را در هر دقیقه فراهم کنند. شیرهای آتش نشانی سبز رنگ دارای 4785 تا 5680 لیتر(1000 تا 1500گالن) آب در هر دقیقه هستند. شیرهای آتش نشانی نارنجی، 1890 تا 3785 لیتر(500 تا 1000 گالن) آب را در هر دقیقه تحویل می دهند و شیرهای آتش نشانی قرمز رنگ کمتر از 1890 لیتر(500 گالن) آب را در هر دقیقه فراهم می سازند.

4.چرا هواپیماها سفید رنگ هستند

دلیل اینکه رنگ سفید را برای هواپیماها برگزیده اند چه می باشد؟ تقریباً تمامی هواپیماهای مسافربری، سفید هستند. چندین دلیل برای این کار وجود دارد. اولین دلیل هزینه است. رنگ ها گران هستند. یک نقاشی معمولی  50000 تا 200000 دلار هزینه به همراه دارد. این می تواند برای یک شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت که هواپیما را از یک هواپیمایی بزرگ تر می خرند، بسیار گران باشد. رنگ سفید موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود زیرا نسبت به رنگ های دیگر به مراقبت کمتری نیاز دارد.

  • سفید همچنین رنگ مورد علاقه ی هواپیمایی است زیرا نور خورشید را از هواپیما منعکس می کند. رنگ تیره تر گرما را جذب می کند و داخل هواپیما را گرم می سازد.
  • همچنین، رنگ سفید خطر ناشی از تابش را کم می کند و از قسمت های حیاتی هواپیما مانند مخروط دماغه  که رادار در آن قرار دارد، حفاظت می کند.
  • رنگ سفید به گروه مراقبت و نگهداری این اجازه را می دهد تا ترک ها، تو رفتگی ها و نشتی ها را به آسانی تشخیص دهند.
  • آن همچنین احتمال برخورد هوایی را کاهش می دهد زیرا پرندگان رنگ سفید را بهتر می بینند.
  • در آخر، قسمت های سفید رنگ هواپیما پس از حادثه ی هوایی، بر روی زمین و یا اقیانوس ها آسان تر دیده می شوند.

3. چرا دستمال توالت، سفید است

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: چرا دستمتال توتالت سفید استدستمال توالت تقریباً سفید است زیرا سفید می شوند. این همان دلیل برای کاغذ معمولی است که بر روی آن می نویسیم. دستمال توالت یا کاغذ معمولی اگر سفید نشوند، به رنگ خاکستری قهوه ای خواهند بود.

کاغذ معمولی سفید می شود تا ما بتوانیم هر آنچه که بر روی آن نوشته شده است را ببینیم. اما چرا این کار برای دستمال توالت انجام می شود و چرا رنگ دستمال توالت سفید است؟ سفید کردن هزینه بر است و موجب گران شدن دستمال توالت می شود. همچنین، آن یک محصول یکبارمصرف است. پس دلیل این کار چیست؟

خب، این کار به دو دلیل انجام می شود:

  • اولاً، تولیدکنندگان دستمال را سفید می کنند تا لیگنین را از بین ببرند. لیگنین موجب سخت شدن درختان می شود و این کار را برای دستمال نیز انجام می دهد. هیچ کس دستمال توالت سفت را دوست ندارد. بنابراین آن را سفید می کنند تا نرم شود.
  • دلیل دوم این است که ما هر چیز سفید را تمیز فرض می کنیم. به همین دلیل، تولیدکنندگانی که دستمال توالت خود را از کاغذ بازیافت شده تولید می کنند نیز آن را سفید می کنند، با وجود اینکه حاوی لیگنین نمی باشند. همچنین، محصول سفید نشده در رنگ های مختلفی ظاهر می شود زیرا کاغذ از منابع مختلفی می آید.

2. چرا توپ های فوتبال قرمز مایل به قهوه ای و سفید و سیاه بودند

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: دلیل رنگ توپ های فوتبالاولین توپ های فوتبال چرمی، قرمز مایل به قهوه ای بودند زیرا چرم طبیعی به این رنگ است. بنابراین، تولیدکنندگان اغلب رنگ را بدون تغییر می گذاشتند. توپ فوتبال قرمز مایل به قهوه ای تا سال 1970 برای جام جهانی مورد استفاده قرار گرفت و سپس با توپ سفید و سیاه جایگزین گردید.

فیفا، شرکت آدیداس را برای تولید توپ سفید و سیاه داشت زیرا جام جهانی در آن زمان در تلویزیون پخش می شد. و دیدن یک توپ فوتبال رنگی در تلویزیون های سیاه و سفید برای بینندگان دشوار می بود. آدیداس از ترکیب سفید و سیاه استفاده کرد زیرا رنگ سیاه به بینندگان امکان تعیین جهت توپ را در تلویزیون های سفید و سیاه می داد.

آدیداس این توپ را “تلستار” نامید که کوتاه شده ی “ستاره ی تلویزیونی” است. اگرچه، برخی از منابع می گویند که این توپ به دنبال ماهواره ی تلستار که برای مخابره ی مسابقات جام جهانی به سراسر جهان استفاده می شد، نامگذاری شد.

1. چرا لاستیک های اتوموبیل در ابتدا سفید بودند اما حالا سیاه هستند

دلیل رنگ های به کار رفته در وقایع روزانه: چرا لاستیک های اتموبیل سیاه هستند؟چه توضیحی برای رنگ مشکی لاستیک های اتوموبیل وجود دارد؟ در ابتدا لاستیک های اتوموبیل سفید بودند زیرا رنگ طبیعی لاستیک سفید است. متاسفانه، این لاستیک ها خیلی بادوام نبودند. به سرعت پاره می شدند، جابه جایی را کم می کردند و هنگام برخورد با تششعات فرابنفش خورشید، ترک می خوردند. تولیدکنندگان لاستیک اتوموبیل این مشکل را با افزودن کربن سیاه به لاستیک ها در سال 1917 حل کردند.

کربن سیاه فوراً مشکلات بی شمار مرتبط به لاستیک های سفید را حل کرد. به همین دلیل است که لاستیک ها برای ده ها هزار مایل دوام می آورند در حالی که لاستیک های سفید به سختی 8000 کیلومتر(5000 مایل) را پیش از تعویض می پیمودند. اگرچه، کربن سیاه-همانطور که از نامش معلوم است- موجب سیاه شدن لاستیک ها شد.

امیدواریم از خواندن این مطلب و دانستن دلیل رنگ های به کار رفته در 10 مورد از چیزهایی که روزانه با آن ها سرو کار داریم برای شما جالب بوده باشد.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.