۱۰ جای دیدنی در مسیر اصفهان به مشهد

یکی از مهم ترین مسیرهایی که مسافران از طریق آن خود را به شهر مقدس مشهد می‌رسانند، مسیر اصفهان به مشهد است. شما برای سفر از اصفهان به مشهد راه‌های زیادی دارید. انتخاب تور مشهد زمینی و هوایی، راحت‌ترین کار است اما یکی دیگر از آن‌ها، سفر با ماشین شخصی است. در سفر با ماشین شخصی، دست شما برای انتخاب‌ مسیر باز است و می‌توانید زمان و محل‌های توقف را نیز خودتان مشخص کنید. مسیر اصفهان به مشهد نسبتا طولانی است و این مسیر در حالت عادی نزدیک ۱۱۵۰ کیلومتر راه دارد و از شهرهای زیادی عبور می‌کند. در مسیر حرکت سفر جاده‌ای از اصفهان به مشهد، از جاهای دیدنی و شهرهای هیجان انگیزی عبور می‌کنید که در ادامه به معرفی ۱۰ جای دیدنی در مسیر اصفهان به مشهد می‌پردازیم.

در مسیر اصفهان به مشهد از چه شهرهایی عبور می‌کنیم؟

اگر تور مشهد از اصفهان را انتخاب نکردید و قصد داریدبا ماشین شخصی سفر روید، مسیرهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند شما را از اصفهان به مشهد برساند و به همین دلیل براساس مسیری که برای سفر خود انتخاب می‌کنید، از شهرهای مختلفی عبور خواهید کرد.

  • مسیر اول: در این مسیر به ترتیب از شهر‌های شاهین شهر، میمه، دلیجان، سلفچگان، قم، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، میامی، داورزن، سبزوار و نیشابور عبور خواهید کرد. اگر قصد دارید با ماشین شخصی به مشهد سفر کنید، این مسیر بهترین گزینه است. در این مسیر جاده دو طرفه‌ای وجود ندارد و این مورد باعث می‌شود که امنیت بیشتری در سفر خود داشته باشید. همچنین بخش بیشتری از مسیر به صورت آزاد راه است و مسیر شهر اصفهان تا قم به صورت اتوبان است. جالب است بدانید که این مسیر جزء یکی از خلوت ترین مسیر‌ها در سفر از اصفهان به مشهد محسوب می‌شود.
  • مسیر دوم: در این مسیر از شهرهای شاهین شهر، قم، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، میامی، داورزن، سبزوار و نیشابور می‌گذرید. این مسیر یکی از کم ترافیک ترین مسیر‌های زمینی در سفر از اصفهان به مشهد محسوب می‌شود و سرتاسر مسیر به صورت آزاد راه است که خلوت بوده و از امنیت بالایی نیز برخوردار است. البته یکی از مشکلات این مسیر این است که در نقاطی از راه گوشی موبایل آنتن نمی‌دهد.
  • مسیر سوم: در یکی دیگر از مسیرهایی که می‌توانید از طریق آن از اصفهان به مشهد بروید، باید از شهرهای سگزی، کوهپایه، نایین، انارک، چوپانان، جندق، حسینیان، طرود، شاهرود، میامی، داورزن، سبزوار و نیشابور عبور کنید.
  • مسیر چهارم: در آخرین مسیری که برای سفر زمینی از اصفهان به مشهد وجود دارد، باید از شهرهای سگزی، کوهپایه، نایین، انارک، چوپانان، فرخی، خور، طبس، دیهوک، فردوس، بجستان، فیض آباد و تربت حیدریه عبور کنید.

یکی از معمول‌ترین راه‌هایی که بسیاری از مسافران در مسیر اصفهان به مشهد از آن استفاده می‌کنند، عبور از مسیر اصفهان، قم، گرمسار، سمنان و در نهایت شهر مقدس مشهد است. البته همان طور که اشاره شد این تنها مسیر ممکن نیست و شما راه‌های متفاوتی را می‌توانید برای سفر خود انتخاب کنید.

 مسیر اصفهان به مشهد

۱۰ جای دیدنی در مسیر اصفهان به مشهد

سفر جاده‌ای از اصفهان به مشهد یکی از چالش‌‌انگیزترین سفرهای جاده‌ای در ایران محسوب می‌شود. این مسیر بسیار طولانی است و شاید تصور کنید که پیمودن چنین مسیری با ماشین شخصی می‌تواند خسته‌کننده باشد. به همین دلیل بسیاری بدون فکرکردن سراغ خرید بلیط قطار مشهد می‌روند؛ اما در این مقاله قصد داریم شما را با جاذبه‌های سفر جاده‌ای از اصفهان به مشهد آشنا کنیم تا بتوانید سفری خاطره‌ انگیز را تجربه کنید.

آب گرم ورتون در شهر سگزی

بعد از حرکت از شهر بزرگ و زیبای اصفهان، اولین شهری که از آن عبور خواهید کرد شهر زیبای سگزی است. این شهر در در قسمت شرقی اصفهان قرار دارد و تنها ۳۳ کیلومتر با اصفهان فاصله دارد. شهر سگزی که به آن سجزی نیز گفته می‌شود، یکی از قدیمی ترین شهرهای اصفهان است که هنوز هم یادگارهایی از زمان صفویه در آن وجود دارد.

اگر در هنگام سفر به مشهد قصد استراحت و گردش در این شهر زیبا را داشتید، پیشنهاد می‌شود که از چشمه آب گرم ورتون دیدن کنید. در این منطقه، حمام‌هایی به شیوه دوره صفوی احداث شده است که اکثر آن‌ها مخروبه شده‌اند، اما برخی از حمام‌ها، سالم هستند و توسط مردم استفاده می‌شوند. آب گرم ورتون، از دسته آب‌های کلروره بی کربناته و سولفاته کلسیک گرم است که خواص درمانی دارد و برای دردهای عصبی و رماتیسمی تکسین دهنده خوبی است.

خانه نهنگی تودشک

تودشک یکی از شهرهای استان اصفهان، در بخش کوهپایه شهرستان اصفهان است. این منطقه، دارای آب و هوایی نیمه صحرایی است و فاصله آن تا شهرستان مشهد ۱۰۶۰ کیلومتر است.

این بنای قدیمی دارای شمار زیادی اتاق از قبیل پنج دری، سه دری، دو دری، بهار بند، برج، هشتی، دالان، آب انبار، بادگیر، حیاط، حوض است. خانه نهنگی‌ها مانند دیگر خانه‌های سنتی ایران حیاطی مرکزی دارد که چهار طرف آن را اتاق‌های پنج دری، سه دری و دو دری احاطه کرده است. تمامی درب‌های اتاق‌های این خانه از چوب ساخته شده و دارای دو برج دیدبانی در دو طرف بهار بند است که در زمان‌های قدیم برای حفظ و حراست اموال و مقابله با سارقان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

نارین قلعه در نائین

نائین از جمله شهرهایی است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند چرا که جاهای تاریخی و دیدنی بسیاری را در خود جای داده و با توجه به قرار گرفتن در مسیر اصفهان به مشهد باعث شده تا مسافران بین راهی این شهر را برای گشت و گذار و استراحت انتخاب کنند.

نارین قلعه یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین بناها و جاهای دیدنی نائین است که گفته می‌شود قدمت آن به دوره‌ پارتیان یا ساسانیان بازمی‌گردد.

انارک

پس از عبور از شهر نائین و با گذشت نزدیک به ۸۰ کیلومتر به شهر زیبای انارک خواهید رسید. این شهر به دلیل نزدیکی به دشت کویر، شب‌های زیبا و پر ستاره‌ای دارد که همیشه طرفدارن زیادی برای اقامت شبانگاهی داشته و لقب ستاره کویر به آن داده شده است.

انارک

کال جنی در طبس

در طبس جاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد که می‌توانید در مسیر سفر از اصفهان به مشهد، مدتی را در این شهر اقامت داشته باشید.

کال جنی یا دره جنیان یکی از جاذبه‌های دیدنی در شهر طبس در استان است. این دره‌ زیبا یکی از جاذبه‌های طبیعی ایران محسوب می‌شود و به گفته بومیان، محل زندگی جن‌ها و ارواح است. کال جنی به ‌شکل حرف V انگلیسی است و این دره که از معروف ‌ترین دره‌های ایران محسوب می‌شود، یک کال اصلی و چند کال فرعی دارد. پس از ورود به این دره متوجه نقش و نگارهایی که روی دیواره‌های بلند آن است می‌شوید. نقش و نگارهایی که در طول هزاران سال و در اثر فرسایش آبی و بادی و حضور سیلاب به وجود آمده‌اند و حس و حالی از دوران باستان را در ذهن شما ایجاد می‌کنند.

چشمه مرتضی علی در شهر طبس

چشمه مرتضی علی در شرق شهرستان طبس واقع شده است و شامل مجموعه‌ای از چندین چشمه است. این چشمه از معروف‌ترین جاهای دیدنی طبس محسوب می‌شود که به ‌دلیل خاصیت درمانی‌، طرفداران زیادی بین گردشگران دارد. وجود چشمه‌های آب گرم و سردی که به موازات هم در یک دره قرار گرفته‌اند، پدیده‌ای اعجاب‌آور خلق کرده که نظیرش را در کمتر جایی می‌توان دید.

حمام حاجی رئیس در تربت حیدریه

در مسیر خود از اصفهان به مشهد به شهر تربت حیدریه می‌رسید. یکی از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی در این شهر، حمام حاجی رئیس است. قدمت این حمام به دوره قاجار بازمی‌گردد و این بنا توسط محمد رئیس التجار معروف به حاجی رئیس ساخته شده است و در سال ۱۳۸۰ نیز به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جنگل ابر در شاهرود

اگر در مسیر سفر خود از اصفهان به مشهد به شاهرود رسیدید، توصیه می‌شود چند روز در این شهر زیبا اقامت داشته باشید و از جاذبه‌های گردشگری آن دیدن کنید.

یکی از جاذبه‌های دیدنی شاهرود، جنگل ابر است که پیوند آسمان و زمین بر فراز جنگلی سرسبز با درختان بلند قامت را مشاهده خواهید کرد. این جنگل در منطقه‌ای قرار گرفته که محل تلاقی دو اقلیم آب‌وهوای متفاوت کم فشار و پرفشار است و موقعیت آن باعث شکل ‌گیری اقیانوس ابری در این منطقه شده است.

این جنگل یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا محسوب می‌شود که 40 میلیون سال قدمت دارد و متعلق به عصر ژوراسیک است. میانگین بیشترین دما در این جنگل ۲۰ درجه و میانگین کمترین دما ۶ درجه سانتی گراد است.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در شاهرود

شیخ ابوالحسن خرقانی یکی از عارفانی است که نقش مهمی در پاسداشت فرهنگ ایرانی داشته است. آرامگاه این عارف بزرگ در شهرستان شاهرود، ۱۸ کیلومتری بسطام و در روستای قلعه نو‏خرقان قرار دارد و از جاهای دیدنی شاهرود محسوب می‌شود.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در شاهرود

کاروانسرای فرامرز خان در سبزوار

سبزوار یکی از شهرهایی است که در مسیر اصفهان به مشهد از آن عبور خواهید کرد. اگر قصد استراحت در این شهر را دارید، می‌توانید از کاروانسرای فرامرز خان دیدن کنید. این کاروانسرا مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، در غرب میدان کارگر واقع شده است. کاروانسرای فرامرز خان از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی است و قسمتی از آن به‌ موزه مردم ‌‌شناسی سبزوار تغییر کاربری داده است. این بنای تاریخی از آجر، گچ، ماسه، آهک و چوب تشکیل شده و معماری آن منحصر به کاربرد طرح‌های هندسی با استفاده از نقاشی اخرائی بر روی آجر است. در انتهای غرفه‌ها، حجره‌هایی قرار داده شده که در پشت اتاق‌های شمالی، شرقی و غربی سالن‌هایی طویل جهت بارانداز، مال‌بند یا اصطبل در نظر گرفته شده است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.