10توصیه برای حفظ سلامتی در فصل سرماخوردگی
10توصیه برای حفظ سلامتی در فصل سرماخوردگی

سرماخوردگی ، آنفولانزا و سایر بیماری های فصل سرما می توانند باعث ضعیف شدن بدن ما و همچنین خانه نشین شدن ما شوند. اما با وجود پاندمی کرونا در این روزها و شروع فصل زمستان کار ما برای در امان ماندن از این بیماری ها در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی برای ویروس کرونا چگونه خود و دیگران را در امان نگه دارید؟ در ادامه این مطلب ۱۰توصیه برای حفظ سلامتی در فصل سرماخوردگی بخوانید.

آیا فرد مبتلا به کرونا پس از بهبودی دوباره مبتلا می شود؟

۱۰ توصیه برای حفظ سلامتی در فصل سرما

از جمله نکات مهم برای حفظ سلامتی در فصل سرما می توان به شستشوی مرتب دست ها، استفاده از مواد ضد عفونی کننده، تعویض لباس و شستن آنها، ضدعفونی کردن دست ها و رعایت نکات بهداشتی اشاره نمود و از همه مهمتر اینکه نباید نسبت به تقویت سیستم ایمنی بدن بی تفاوت نباشید.

۱٫دست هایتان را بشویید

شستن دست ها اولین و بهترین دفاع برای محافظت از خود در برابر میکروب هاست. یک مطالعه نشان داد که شستن منظم دست می تواند انتقال بیماری تنفسی را بیش از ۲۰ درصد کاهش دهد. این کار را در هر لحظه ممکن به یک عادت تبدیل کنید. دست و کف دست خود را با صابون بشویید و حداقل ۲۰ ثانیه به این شستشو ادامه دهید.

۲٫ استفاده از ضد عفونی کننده دست

اگر آب و صابون در دسترس نیست ، از یک ضد عفونی کننده دست حاوی الکل ۶۰ درصد استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد ضد عفونی کننده هایی با غلظت الکل بین ۶۰ تا ۹۵ درصد در از بین بردن میکروب ها موثرتر از آنهایی که غلظت کمتری دارند یا ضد عفونی کننده های غیر الکلی هستند.

۳٫ از جویدن ناخن های خود دست بردارید

اگر می خواهید از سلامتی بدن خود در فصل سرما حفاظت کنید باید به نکات بهداشتی همچون نجوییدن ناخن ها توجه نمایید. مهم نیست که چقدر در شستن دست ها یا استفاده از ضد عفونی کننده مهارت دارید، انگشتان شما همه چیز را لمس می کنید و میکروب و باکتری زیر ناخن ها جمع می شود. لمس صورت یا گاز گرفتن ناخن ها، آن میکروب ها را در مسیری مستقیم به دهان و بینی قرار می دهد و به آنها توانایی شروع بیماری برای بدن شما ایجاد می کند.

۴٫ محل هایی که زیاد لمس می کنید را ضد عفونی کنید

میکروب ها و ویروس ها می توانند چندین ساعت در بعضی از مناطق سخت زندگی کنند. مانند ویروس کرونا که تا چند روز بر روی سطوح می مانند. میزهای آشپزخانه و دستشویی، دستگیره درها و تجهیزات بدنسازی همه زمینه های تولید میکروب و باکتری هستند. به همین دلیل باید وسایلی همچون تلفن همراه، ریموت، سوئیچ ها و… را مرتب ضد عفونی کنید.

۵٫ لباس شستن را فراموش نکنید

لباس، حوله و ملافه می توانند مقصر اصلی در انتشار میکروب های عفونی و آنفولانزا باشند. وسایل را در بالاترین درجه آب ماشین لباسشویی برای پارچه بشویید و از مواد سفید کننده ضد رنگ برای از بین بردن میکروب ها استفاده کنید.

۶٫ خوب بخوابید

تحقیقات نشان می دهد افرادی که هر شب کمتر از هفت ساعت می خوابند سه برابر بیشتر از کسانی که حداقل هشت ساعت می خوابند، سرما می خورند. خواب منظم و خوب سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به بدن کمک می کند تا از ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت ها جلوگیری کند.

هنگام سرفه دهان خود را ترجیحاً با چیز دیگری غیر از دست بپوشانید.
هنگام سرفه دهان خود را ترجیحاً با چیز دیگری غیر از دست بپوشانید.

۷٫ سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید

شما می توانید با افزودن ویتامین ها و مواد مغذی مناسب به رژیم غذایی خود، توانایی بدن خود را برای مقابله با بیماری ها تقویت کنید. برخی تحقیقات نشان می دهد ویتامین C می تواند به کوتاه شدن دوره سرماخوردگی کمک کند و یا حتی به پیشگیری از آن کمک کند. تحقیقات نشان داده اند که ابتلا به سرماخوردگی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند از این رو برای جبران و تقویت آن باید ویتامین سی و دی را مصرف نمایید.

۸٫ تزریق واکسن آنفولانزا

یکی از روش های حفظ سلامتی در فصل سرما و پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا، تزریق واکسن آنفوانزا می باشد.ویروس آنفلوانزا هر فصل جهش پیدا می کنند، بنابراین شما باید هر ساله واکسن بزنید. همه افراد بالای ۶ ماه باید واکسن آنفلوانزا بزنند، خصوصاً افراد مسن و دارای سیستم ایمنی ضعیف الویت دارند.

عوارض واکسن آنفولانزا در بزرگسالان، کودکان و زنان باردار چیست؟

۹٫ مقداری هوای تازه تنفس کنید

یکی از دلایلی که بیماری در زمستان به راحتی گسترش می یابد این است که همه ما در یک هوای مشترک نفس می کشیم. باز کردن پنجره برای ورود هوای تازه یا قدم زدن در بیرون و یک پیاده روی کوتاه می تواند شگفتی هایی در پاکسازی ریه ها ایجاد کند. اگر این روزها به دلیل شیوع کرونا این امکان وجود ندارد، یک دستگاه تصفیه هوا بسیار عالی است. برخی از مدل ها به طور خاص برای حذف آلرژن ها، غیرفعال سازی باکتری ها و خنثی سازی ویروس ها طراحی شده اند.

۱۰٫ حفظ فاصله اجتماعی

در صورت امکان در فضاهای عمومی همچون مترو، اتوبوس، بانک ها و … حداقل فاصله ۱ متر را حفظ کنید و اگر بیمار هستید، در خانه بمانید. هنگام سرفه دهان خود را ترجیحاً با چیز دیگری مثل شال و ماسک بپوشانید.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید