روش های خانگی برای درمان سریع تبخال و کاهش آثار ظاهری آن

روش های درمان فوری تبخال در خانه

در برخی مواقع ممکن است تبخال بزنید که قطعا وجهه جالبی برایتان ندارد و به دنبال راه های متفاوتی برای درمان سریع آن میگردید. در این پست انواع روش های خانگی درمان سریع تبخال را آورده ایم.

تبخال نوعی ویروس است که می تواند در نقاط مختلف بدن مانند لب، دهان، دماغ، ناحیه تناسلی و … ایجاد شود. تبخال به خصوص تبخال لب چهره ناخوشایندی ایجاد می کند به ویژه اگر یک قرار دوستانه مهمانی داشته باشید میخواهید سریعا از شر آن ها خلاص شوید. گرچه درمان فوری تبخال به این راحتی ها هم نیست اما روش هایی وجود دارد که می توانید آثار تبخال مانند قرمزی و تورم را کمتر کنید تا تبخال شما کمتر به چشم بیاید. در این پست روش های خانگی سریع برای درمان تبخال را آورده ایم. اگر به دنبال بهترین درمان اورژانسی تبخال هستید این مطلب را بخوانید.

بهترین روش های درمان خانگی سریع تبخال

درمان های خانگی آزمایش شده و واقعی ممکن است به کاهش تورم، خارش و سوزش ناشی از تبخال کمک کند. در این پست بهترین روش های خانگی درمان تبخال و رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از ایجاد تبخال آورده شده است. می توانید از خواص سیر ، استون ، ریشه شیرین بیان ، هیدروژن پراکسید ، بالم لیمو ، لیزین ، روغن درخت چای ، شیر سرد و گل اکیناسیا یا سرخارگل به عنوان درمان خانگی تبخال لب استقاده کنید.

 • کمپرس گرم

استفاده از گرما به محض اینکه احساس کردید تبخال ایجاد می شود ممکن است مفید باشد. در مواردی که تبخال قبلا ایجاد شده باشد، گرما ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند. می توانید یک جوراب را تا نیمه از برنج پر کنید و بعد از قرار دادن آن در مایکروویو برای کمتر از یک دقیقه، یک کمپرس گرم خشک درست کنید.

 • کمپرس خنک

همچنین می توانید از کمپرس سرد برای کاهش تورم تبخال استفاده کنید. یک کیسه یخ یا یک پارچه تمیز و نرم پر از یخ را روی ناحیه ای که تبخال دارد بمالید. در صورت نیاز هر 4 ساعت یکبار این کار را تکرار کنید. مطمئن شوید که هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید.

 • جوش شیرین

استفاده از خمیر جوش شیرین یکی از راه های سریع درمان تبخال در خانه است که ممکن است به خشک شدن ضایعات و تسکین خارش تبخال کمک کند. برای انجام این کار، یک گلوله پنبه ای مرطوب را در مقدار کمی جوش شیرین خالص آغشته کنید و آن را روی تبخال بکشید.

همچنین بخوانید: علت خشکی لب
 • استفاده از نشاسته ذرت

خمیر نشاسته ذرت نیز ممکن است ضایعات تبخال را خشک کرده و خارش تبخال را تسکین دهد. یک تکه پنبه مرطوب را به مقدار کمی نشاسته ذرت آغشته کنید و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این کار می تواند برای درمان فوری تبخال کمک کند.

 • سیر موضعی

سیر درمانی برای تبخال

تحقیقات قدیمی نشان می دهد که سیر ممکن است خواص ضد ویروسی در برابر هر گونه تبخال داشته باشد. یک حبه سیر تازه را له کنید و با روغن زیتون مخلوط کنید تا رقیق شود. می توانید این مخلوط را تا سه بار در روز روی زخم بمالید تا به کمرنگ و کوچک شدن تبخال کمک کند. سیر آنزیم‌هایی دارد که خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی دارند. روش دیگر این است که یک حبه سیر را نصف کرده و روی ناحیه مورد نظر بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید. این کار را  سه الی پنج بار در روز انجام دهید.

 • سرکه سیب موضعی

سرکه سیب به دلیل خواص ضد التهابی و ضد ویروسی خود برای درمان سریع تبخال شناخته شده است. برای بهره مندی از برخی از این فواید، یک پیمانه سرکه سیب را با سه پیمانه آب گرم مخلوط کرده و روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

 • آلوئه ورا

آلوئه ورا خاصیت تسریع زخم را ثابت کرده است. آلوئه ورا ضایعات تبخال را التیام می بخشد. ژل آلوئه ورا خالص را می توان به طور مستقیم تقریباً در هر قسمت از بدن بدون رقیق شدن استفاده کرد. در واقع بی ضررترین روش درمان تبخال در خانه استفاده از آلوئه ورا می باشد.

 • اسانس زنجبیل

اسانس زنجبیل دارای پتانسیل از بین بردن ویروس تبخال است.

 • استون

مقدار کمی استون به پنبه بمالید و آن را به صورت ضربه‌ای روی تبخال بزنید، بهتر است که هر یک ساعت یک بار آن را تکرار کنید.

 • اسانس آویشن

اسانس آویشن همچنین پتانسیل مبارزه با ویروس تبخال را دارد.

 • روغن اوکالیپتوس

روغن اکالیپتوس ممکن است یک ضد ویروسی قوی در برابر تبخال باشد. همچنین باعث تسکین و بهبودی می شود.

 • ترکیب عصاره مریم گلی و ریواس

تحقیقات قدیمی تر نشان می دهد که یک داروی موضعی مریم گلی و ریواس ممکن است به اندازه آسیکلوویر در درمان علائم تبخال موثر باشد. بنابراین برای درمان تبخال در خانه می توانید از این ترکیب استفاده کنید.

 • عصاره شیرین بیان

گیاه شیرین بیان خواص ضد التهابی و ضد ویروسی دارد.

ماده موثره ریشه شیرین بیان خواص ضد ویروسی و ضد التهابی دارد.‌ این خواص عصاره شیرین بیان را به یک درمان امیدوارکننده برای تبخال تبدیل می کند. می توانید شیرین بیان را مستقیماً بدون رقیق کردن بمالید. همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری از پودر ریشه شیرین بیان را با نصف قاشق چای خوری آب مخلوط کنید و بعد آن را روی تبخال بمالید و چند ساعت صبر کنید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

اگر مستعد تبخال زدن هستید، این گیاه را به شکل دمنوش شیرین بیان بخورید تا احتمال تبخال زدن شما به حداقل برسد.

 • نکته: در صورتی که فشار خون بالایی دارید، از مصرف ریشه شیرین بیان خودداری کنید، چرا که فشار خون را افزایش و پتاسیم را کاهش می‌دهد.
 • یخ

یک قالب یخ را درون پارچه ای تمیز بپیچید و بعد آن را ۱۰ تا  ۱۵ دقیقه روی قسمت مورد نظر قرار دهید. این کار را هر سه الی چهار ساعت یکبار تکرار کنید.

 • هیدروژن پراکسید

  هیدروژن پراکسید برای ضد عفونی کردن و خشک کردن تبخال بسیار عالی است. مقداری از آن را به یک پد تمیز بزنید و آن را روی تبخال قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. این کار را هر چند ساعت یک بار تکرار کنید.

 • بالم لیمو

می توانید از خواص بالم لیمو جهت درمان سریع خانگی تبخال لب استفاده نمایید. دو قاشق چای خوری برگ لیموی خشک شده را با یک لیتر آب داغ به مدت ده دقیقه مخلوط کنید و سپس سه تا چهار فنجان از آن را در روز بنوشید. همچنین می‌توانید کمی چای بالم لیمو یا روغن آن را روی سه الی پنج بار در روی روی تبخال خود بزنید.

بیشتر بدانید: تاثیر لیمو بر سلامتی
 • لیزین

با مصرف ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم مکمل لیزین در روز می‌توانید از ویروس هرپس در امان بمانید. ۱۰۰۰ میلی گرم از آن را در یک روز مصرف کنید و همچنین از کرم‌های آن نیز استفاده کنید. گوشت، ماست، پنیر، سویا و دیگر پروتئین‌های غذایی همگی می‌توانند منبع خوبی برای لیزین باشند.

 • روغن درخت چای

یکی از روش های دیگر درمان سریع خانگی تبخال لب، روغن درخت چای می باشد. برای این منظور باید کمی از روغن درخت چای را با سه برابر آب مخلوط کنید و سپس یک پد را به آن آغشته کنید و سه بار در روز روی قسمت تبخال قرار دهید.

روغن درخت چای یک روش خانگی برای درمان تبخال

 • شیر سرد

شیر ایموگلوبین‌هایی دارد که از تبخال زدن جلوگیری می‌کند. یک پد را درون شیر سرد کنید و آن را به ناحیه مورد نظر بچسبانید و ده دقیقه صبر کنید. این کار را یک یا دوبار در روز انجام دهید.

 • گل اکیناسیا یا سرخارگل

این گیاه دارای خواص قدرتمند برای بهبود تبخال می‌باشد و همچنین دارای یک ماده فعال بر ضد ویروس هرپس است. کمی از عصاره مایع این گیاه را روی تبخال خود اعمال کنید.

گیاه سرخارگل دارای خواص قدرتمند برای بهوبد تبخال می‌باشد

 • هشدار:  استفاده از این گیاه در طولانی مدت خطرناک است و بیش ازهشت هفته از آن استفاده نکنید، چرا که احتمال دارد با دارو‌های دیگر واکنش نشان دهد.

پیشگیری تبخال زدن با تغییر رژیم غذایی

برای جلوگیری از ایجاد تبخال سبک غذایی آورده شده میتواند کمک کند.

 • سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان

مصرف سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند و ممکن است التهاب را به حداقل برساند. گل کلم، اسفناج، کلم پیچ و گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان های اتصال دهنده رادیکال های آزاد هستند . سبزیجات همچنین حاوی لیزین بیشتری نسبت به آرژنین هستند، نسبت اسید آمینه ای که برای سرکوب تبخال مهم است.

 • اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 زنجیره ای را می توان برای کمک به سیستم ایمنی بدن در مدیریت مزمن استفاده کرد. ماهی سالمون، خال مخالی، بذر کتان و دانه چیا سرشار از این اسیدهای چرب هستند .

 • پروتئین

مصرف سطح سالم پروتئین برای پاسخ ایمنی بدن به ویروس هرپس و سایر عوامل بیماری زا حیاتی است. با خوردن مقدار زیادی بادام، تخم مرغ و جو از یک رژیم غذایی پر پروتئین و کم چربی اشباع شده استفاده کنید .

 • ویتامین سی

محققان نشان داده‌اند که ویتامین C می‌تواند به طور موثری بهبود شیوع تبخال را تسریع کند. همچنین ممکن است به طولانی کردن زمان ایجاد تبخال کمک کند.

میوه ها و سبزیجات رنگارنگ مانند فلفل دلمه ای، پرتقال و توت فرنگی میوه های سرشار از ویتامین c هستند . میوه های انبه و پاپایا نیز حاوی این ویتامین هستند، بدون اینکه مقدار زیادی لیزین به رژیم غذایی شما اضافه کنند.

 • فلز روی

زینک ممکن است تعداد تبخالی که ممکن است ایجاد شود را کاهش دهد. کاهش دهد. تعداد شیوع تبخالی که دارید، در حالی که فاصله زمانی طولانی تری بین شیوع دارد. با مصرف جوانه گندم و نخود می توانید روی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید .

 • ویتامین B کمپلکس

ویتامین های B می توانند سیستم ایمنی شما را تقویت کنند تا به بدن شما در پاسخ به ویروس تبخال کمک کنند. شما می توانید ویتامین B را از لوبیا سبز، تخم مرغ، اسفناج و کلم بروکلی دریافت کنید.

 • از اسید اجتناب کنید

غذای اسیدی ممکن است تبخال را قبل از بهبودی سست کند. آب میوه، نوشابه و غذاهای فرآوری شده همگی اسیدی هستند . این غذاها را محدود کنید و به جای آن از آب استفاده کنید.

 • از ال آرژنین خودداری کنید

تا جایی که می توانید از غذاهایی که حاوی سطوح بالای آرژنین هستند خودداری کنید . شکلات به ویژه غنی از این اسید آمینه است، که برخی افراد ادعا می کنند که علائم تبخال را ایجاد می کند.

 • از شکر اضافه خودداری کنید

بدن شما قندهای اضافه شده را به اسید تبدیل می کند. از غذاهای حاوی قند زیاد پرهیز کنید و غذاهای شیرین طبیعی مانند موز و پرتقال را برای دسر خود در نظر بگیرید. غذای فرآوری شده حاوی مواد نگهدارنده مصنوعی است که ممکن است به استرس اکسیداتیو کمک کند بنابراین از آنها پرهیز کنید. پایین نگه داشتن سطح استرس اکسیداتیو ممکن است به بهبود در طول طغیان کمک کند.

سعی کنید غذاهای بسیار فرآوری شده مانند غذاهای فریزر، محصولات غلات تصفیه شده و آب نبات را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

نکات مهم برای مدیریت تبخال

در اینجا چند نکته کلی برای مدیریت شیوع تبخال وجود دارد.

اگر تبخال دارید:

 • مسواک خود را کنار بگذارید و از مسواک جدید استفاده کنید.
 • زمانی که استرس زیادی دارید، استراحت کنید، ویتامین C و مکمل های روی را مصرف کنید.
 • برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب، باد و قرار گرفتن در معرض سرما از یک بالم لب شفاف و ضد حساسیت استفاده کنید.
 • در طول تبخال از استفاده فنجان یا نوشیدنی مشترک خودداری کنید.
 • در حین بهبودی تبخال، سعی نکنید آن را بیرون بیاورید، تخلیه کنید، یا آن را دستکاری کنید.
 • کاکائو و قهوه نخورید.
 • سکنجبین و خاکشیر بنوشید.
 •  داروهای موضعی مصرف کنید که  در حال حاضر محلولی به‌نام آب دالیبور در داروخانه‌ها وجود دارد که این محلول در بیماری‌هایی مثل تبخال و زونا کاربرد دارد.

علت ایجاد تبخال چیست

ترس و وحشت را می توان عامل اصلی تبخال لب دانست. برخی افراد زمانیکه کابوس می بینند و از خواب بیدار شدند در گوشه لب خود سوزش احساس می کنند که بعد از مدتی زخم می شود. تبخال ها تاول‌های پر از مایعی هستند که روی لب یا اطراف لب ایجاد می‌شود و عامل ایجاد این تبخال‌ها ویروس HSV است.

تبخال‌ها می‌توانند بر اثر ارتباط نزدیک از فردی به فرد دیگر نیز منتقل شود. ویروسی که عامل ایجاد تبخال است به نام های HSV-۱ و HSV-۲ می‌باشد که هر دو درون دهان و آلت تناسلی قرار دارند و می‌توانند از طریق رابطه زناشویی نیز انتقال پیدا کنند. نگران نباشید زیرا راه درمان تبخال در خانه شماست. در ادامه این مطلب می توانید 10 روش درمان خانگی برای تبخال را بخوانید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.