بهترین حرکات یوگا برای باز کردن چاکرا های بدن (۱۱ حرکت موثر)

بدن ما دارای 7 چاکرا اصلی (چاکرا ریشه، قلب، خاجی، شبکه خورشیدی، چشم سوم و گلو) می باشد که باز بودن بیش از حد و یا ضعیف بودن آن مشکلاتی را در بدن ایجاد می کند. ما در این مطلب 11 حرکت یوگا برای باز کردن چاکرا و بالانس کردن آن به شما آموزش می دهیم.

هدف از گردآوری و انتشار این مطلب بیان اهمیت چاکرا و متعادل سازی و باز کردن چاکرا با حرکت های یوگا می باشد. وقتی چاکراهای بدن باز شود، تمام اندام های بدن بهترین کارای را خواهند داشت. فرد به آرامش و لذت درونی می رسد. باز شدن چاکراهای بدن به شما کمک می کند صبورتر باشید و آدم های طرافتان را بهتر درک کنید. چاکراهای باز بدن به شما کمک خواهند کرد به پایداری احساسی برسید و در نهایت آنچه سرنوشت برایتان مقدر کرده را راحت تر بپذیرید.

همه ما چنین آدم هایی در زندگی مان دیده ایم؛ کسانی که با قوت قلب در برابر سختی ها لبخند می زنند و در نهایت دنیا هم به آنها لبخند می زند. آرامش این آدم ها مسری است. همان آرامشی که لازمه روان هر انسانی است. در واقع وقتی انرژی بدن از طریق چاکراها آزاد می شود و در بدن جریان پیدا می کند شما احساس امنیت خاطر می کنید. درست مانند پرنده ای که آزادانه و بی هیچ ترسی در هوا سر می خورد.

درست آن روی سکه افرادی را می بینیم که چاکراهای بدن شان کاملا بسته است. آدم هایی که از پروژه ای به پروژه دیگر می روند، دائما افکار ناهماهنگ در سرشان دارند و بدون توجه به خود شناسی در مسیر جلو می روند. این رفتار موجب خشم در انسان می شود. این افراد چاکراهای بدن شان بسته و غیر فعال است و درست به همین دلیل دائما شکست خورده و نمی توانند کاری را به نحو احسنت تمام کنند.

مطالب پیشنهادی: چاکرا چیست؟

مولادهارا، یا چاکرای بدن من چیست؟

واژه مولادهارا از دو واژه سانسکریت تشکیل شده است؛ مولا به معنی «ریشه» و دهارا به معنی «حمایت و پایه»! برای اینکه به شکوفایی تمام پتانسیل خود برسید باید پایه و اساسی قوی داشته باشید. شروع روز با ذهن آگاهی کمک می کند تا ذهن تان به آرامش رسیده و در نهایت پایداری را حس خواهید کرد. حسی که با داشتنش حتی سخت ترین مشکلات روز آزارتان نخواهند داد. خب پس چرا امتحانش نمی کنید؟ چرا روز خود را با حمایت از فیزیک و روان تان شروع نمی کنید؟ چالشی به دنیای خودتان وارد کنید و این مدیتیشن را برای 30 روز ادامه دهید. در این مدت شما بر روی چاکراهای متفاوت بدن تان تمرکز خواهید کرد و هر بار یاد خواهید گرفت که با افکار بی پایه و اساسی که ذهن تان را درگیر می کنند چگونه کنار بیایید.

بدن هر فرد 7 چاکرا دارد و این چاکراها همگی بسیار مهم و به هم وابسته هستند. البته چاکرای اساسی بدن پایه ای برای تمام چاکراها بوده و از این رو مهم تر هم هست. این چاکرا در واقع مرکز بقای تمام بدن است. پاسخ بدن ما برای فرار یا مبارزه در شرایط متفاوت هم از همین چاکرا صادر می شود.

کار چاکرای اصلی بدن با پایداری، اعتماد و بقا در ارتباط مستقیم است. حس بقای ما و نیازمان به امنیت و ماندگاری از همین چاکرا صادر می شود. حتی نیازهای اساسی بدن مانند نیاز به خوراک و پوشاک هم وابسته به عملکرد این چاکرای مرکزی هستند. وقتی این نیاز ها به شکلی درست برآورده شوند چاکرای مرکزی در هماهنگی با باقی چاکراها بوده و نهایتا فرد رفتارهای پایدار و آرام از خود نشان می دهد.

مطالب پیشنهادی: لاغری و کاهش وزن با یوگا

چاکرای مولادهارا دقیقا کجاست؟

چاکرای پایه ای ما که به نام مولادهارا شناخته می شود، زیر قسمت ستون مهره ها قرار دارد، یعنی درست در کف لگن خاصره. این چاکرا با المان زمین در ارتباط بوده و مستقیما توانایی های ما برای محکم شدن و پایدار ماندن در زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نشانه های عملکرد ضعیف چاکراهای بدن عبارت اند از:

 • احساس گیر افتادن در مشکلات
 • عدم توانایی در تصمیم گیری و برآورده کردن هدف
 • اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب
 • احساس انزوا و جدایی از آدم های اطراف

   نشانه های عملکرد بیش از اندازه چاکراهای بدن

 • استرس
 • پانیک اتک
 • کابوس
 • مشکلات سلامتی از جمله بیماری های روده و قسمت های پایینی پشت
 • دردهای بی دلیل بدن

بهترین حرکت های یوگا برای باز و متعادل کردن چاکرا

کار کردن روی چاکراها یعنی تلاش برای باز کردن این مراکز انرژی بدن و رسیدن به توازن. باید بدانید که آزاد سازی انرژی زیاد بدن، درست به اندازه تحریک چاکرا برای به دست آوردن انرژی مهم است. حرکت های یوگا که در این بخش به آنها اشاره می کنم هم برای آزاد سازی و هم برای گرفتن انرژی در چاکرای مولادهارا هستند. بالانس این چاکرا کمک می کند تا تغییر را در خودتان حس کرده و به رشد شخصی برسید. یادتان باشد که در هر حرکت باید پنج بار نفس عمیق بکشید.

مطالب پیشنهادی: فواید یوگا برای زنان

وضعیت سوکها آسانا

وضعیت سوکها آسانا

چشمان خود را ببندید و زمین زیر پایتان را حس کنید. انرژی را با هر بار دم وارد بدن تان کنید. و با هر با بازدم تمام افکار مزاحمی که به دردتان نمی خورند و کمکی در پیشبرد اهداف تان نیستند را به بیرون بریزید.

باید هدف خود ر ا مشخص کنید. در این وضیت یوگا به موارد زیر تمرکز کنید. :

 • اعتماد به خود
 • آزاد سازی ترس
 • ایجاد بالانس شخصی
 • رها سازی خودتان
 • تشویق و تمرکز بر حس پایداری

وضعیت بال آسانا

بال آسانا (وضعیت بچه)

اجازه دهید تمام بدن تان ریلکس شود. تمرکز کنید و به اینکه چطور زمین زیر پایتان به حس حمایت می دهد فکر کنید. در مقابل این حس سر تعظیم فرود آورده و حمایتش کنید تا در طول این پروسه همراهتان باشد.

وضعیت مال آسانا

وضعیت مال آسانا

این حرکت شما را بر سطح زمین نگه داشته و کمک می کند تا روان و ذهن خود را آرام کنید. در عین حال بخش های پایینی پشت، زانو و لگن هم قوی تر می شوند. یادتان باشد که پاهای ما ریشه های ما هستند و این حرکت باعث باز شدن چاکرا ریشه می شود و ما با کمک این ریشه ها به زمین اتصال داریم. برای اینکه انرژی موجود در پاهای شما آزاد شوند خیلی آرام انگشتان خود را تکان دهید. البته می توانید برای آرامش بیشتر روی یک بلوک یا صندلی کوچک بنشینید. سه بار و هر بار به مدت سه دقیقه این حرکت را ادامه دهید.

وضعیت اوتان آسانا

اوتان آسانا (وضعیت ایستاده، خم به جلو)

این حرکت بهترین وضعیت ممکن برای آزاد سازی ذهن های شلوغ است. این وضعیت به شما کمک می کند مرکز انرژی بدن را فعال کرده و به آرامش برسید. در عین حال، خیلی آرام همسترینگ های خود را بکشید و فشار وارد شده بر تمام قسمت های پشتی تان را کم کنید.

مطالب پیشنهادی: حرکات یوگا برای کاهش درد پریودی

وضعیت کوه

وضعیت کوه

ما درست مانند یک درخت هستیم و درست مانند یک درخت می توانیم از سمت زمین حمایت شده و انرژی مورد نیاز خود را تامین کنیم. حرکت کوه به بدن کمک می کند تا بالانس و ریلکس شده و بر زمان حال تمرکز داشته باشد. سعی کنید این وضعیت را روی سبزه انجام دهید تا اتصال تان به زمین بهتر باشد.

حرکت سلام به آفتاب

حرکت سلام به آفتاب

وضعیت سلام به خورشید یکی از بهترین حرکت های یوگا برای باز شدن چاکرا بدن میباشد. سه تا پنج بار انجام دادن حرکت سلام به آفتاب کمک می کند تا حس قدرت درونی تان افزایش پیدا کرده و اتصال تان به زمین بیشتر شود. ماندن در این وضعیت درست مانند این است که موجی آرام و گرم از درون شما را در بر می گیرد.

در این وضعیت با هر بار دم و بازدم حسی از انرژی و تمرکز در بدن شما به وجود خواهد آمد. در نهایت می بینید که ذهن شما چطور تسلیم انجام دادن این حرکت و لحظه حال خواهد شد. هر چه حرکت شما عمیق تر باشد، ذهن Hگاهی در شما بیشتر خواهد بود. اگر می خواهید می توانید چشمان خود را ببندید تا حس بهتری داشته باشید.

مطالب پیشنهادی: بهترین حرکات یوگا برای گردن درد

آنجانی آسانا

آنجانی آسانا

این حرکت فشار و کشش مضاعفی است بر عضلات چهار سر ران. این عضلات با مکانیسم فرار یا مبارزه ما ارتباط داشته و تحت تاثیر عمیق اولین چاکرا یا اولین مرکز انرژی بدن هستند. 5 بار نفس عمیق در این وضعیت به شما کمک می کند تا انرژی باقی مانده از فرار یا مبارزه در عضلات آزاد شده و نهایتا به آرامش برسید.

مطالب پیشنهادی: تاثیر یوگا بر سلامت قلب

حرکت مبارز 2

حرکت مبارز 2

ویرابادرا آسانا یعنی مبارز وحشی. پس چه حرکتی بهتر از این وضعیت می تواند شما را با ترس ها و شک هایتان رو به رو کند؟ در این وضعیت جریان انرزی بدن با فشار پاها بر زمین تقویت می شود. از سوی دیگر می توانید با اتصال عمیق تر به زمین منابع انرژی خفته درون بدن تان را بیدار کنید.

حرکت پل

حرکت پل

وضعیت پل؛ یک حرکت موثر برای متعادل سازی و باز کردن چاکرا می باشد. در این وضعیت پاها با فشار روی زمین قرار می گیرند. در عین حال، انرژی بیش از اندازه موجود در چاکرا از ستون فقرات رهاسازی می شود. چاکرای گلو تقویت شده، چاکراهای قلبی باز و باقی چاکراها هم بالانس می شوند.

مطالب پیشنهادی: بهترین حرکات یوگا برای پیشگیری و درمان میگرن

حرکت پا باز خم شدن به سمت جلو

حرکت پا باز خم شدن به سمت جلو

این آسانا ماهیچه های بخش های پشتی بدن را باز کرده و به چاکرای اصلی بدن اجازه می دهد انرژی را در مسیرهای متفاوت بدن آزاد کند.

ساوا آسانا

ساوآسانا (وضعیت جنازه)

اجازه دهید زمین زیر پایتان کاملا حمایت تان کند. تمام فشارهای بدن تان باید در این وضعیت خارج شوند. به خودتان خاطر نشان کنید که: «من در بهترین و امن ترین شرایط ممکن هستم. من تحت حمایت کامل زمین هستم». باید با هر بار دم و بازدم باید این کلمات را با خود تکرار کنید.

وقتی به آرامش درونی برسیم و شادی واقعی را حس کنیم زندگی برایمان پایدارتر و دلپذیرتر می شود. همین جای کار است که جادوی درونی و سفر شما به سمت انرژی آغاز می شود. یادتان باشد که شادی درونی است؛ مفهومی درونی که تنها با پایداری و خودشناسی ما به ارمغان خواهد نشست.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.