کوچک ترین سگ های جهان (۱۲ نژاد سگ ها کوچک)

سگ‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند از ماستیف‌های به اندازه‌ی اسب‌های مینیاتوری گرفته تا سگ‌های همراه که به اندازه یک فنجان چای هستند. کوچک ترین سگ های جهان شامل نژادهایی از سگ آفنپینشر تا تریرهای یورکشایر هستند. در حالی که همه این سگ‌ها از قد و قامت کوتاه و کوچکی برخوردارند اما به لحاظ خلق‌وخوی در طیف گسترده‌ای قرار می‌گیرند.

مطالبی مانند طول عمر نژاد سگ ها و بهترین نژاد سگ خانگی را نیز مطالعه فرمایید .

آیا وقت آن رسیده است که یک دوست کوچک اما وفادار را به جمع خانواده خود اضافه کنید؟ در ادامه این مقاله 12 نژاد از کوچک ترین سگ های جهان را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. سگ نژاد چی‌واوا

سگ نژاد چی‌واوادر جایگاه نخست از فهرست کوچک ترین سگ های جهان نژاد چی‌واوا به چشم می‌خورد. فقط یک نژاد از سگ چی‌واوا وجود دارد اما تنوع در این نژاد بسیار زیاد است. پوشش مویی این سگ‌های کوچک می‌تواند بلند یا کوتاه باشد و در رنگ‌های متنوعی وجود دارند. حتی شکل سر آن‌ها نیز به دو شکل کاملا متمایز تقسیم می‌شود: سیبی شکل و شکل سر گوزن. این نژاد از کوچک ترین سگ های جهان با وزنی بین 4 تا 6 پوند بسیار سبک هستند و قد آن‌ها چیزی بین 6 تا 10 اینچ است.

وقتی نوبت به نظافت سگ می‌رسد، سگ چی‌واوا به نگهداری کمی نیاز دارد اما در مورد آموزش باید تلاش زیادی برای آن‌ها صورت گیرد. آن‌ها معمولا به یک فرد تعلق خاطر پیدا می‌کنند و از او محافظت می‌کنند که همین امر نگهداری سگ چی‌واوا در خانه‌ای با کودکان را چالش‌برانگیز می‌کند. این بدان معنی نیست که چی‌واوا یک سگ خانوادگی نیست بلکه شخصیت خود سگ و نیز صبر و شیوه آموزش و تربیت سگ توسط اعضای خانواده همگی فاکتورهای مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

2. سگ نژاد بروکسل گریفون

سگ نژاد بروکسل گریفوندر جایگاه دوم از فهرست کوچک ترین سگ های جهان نژاد بروکسل گریفون قرار دارد. این نژاد غیرمعمول در بروکسل بلژیک ایجاد شد. پیش از آن که این نژاد به حیوانات اهلی محبوبی تبدیل شوند، این سگ‌های پاکوتاه با صورتی کوچک به جای سگ‌های تریر برای شکار جوندگان در اصطبل‌ها نگهداری می‌شدند.

به طور معمول، سگ‌های بروکسل گریفون حدود 7 تا 8 اینچ قد دارند و وزن آن‌ها بین 7 تا 12 پوند است. پوشش مویی آن‌ها به دو صورت است: نرم یا زبر که چهار رنگ مختلف دارند.

این نژاد تنها به یک نفر وابسته می‌شود و از بودن کنار کودکان لذت نمی‌برد. با این وجود، آن‌ها معمولا به خوبی با سیار حیوانات کنار می‌آیند و یک حیوان خانگی ایده‌آل برای افرادی هستند که چندین نوع حیوان خانگی نگهداری می‌کنند. اگرچه آن‌ها عاشق خوابیدن در یک جای گرم و نرم هستند اما از بازی کردن در خارج از خانه نیز لذت می‌برند. آن‌ها باهوش و در عین حال حساس هستند. مانند سایر نژادهای تریر، رگه‌هایی از سرسختی و لجاجت در آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل یک مربی صبور باید آن‌ها را آموزش دهد.

3. سگ نژاد پامرانین

سگ نژاد پامرانیندر مرتبه سوم از کوچک ترین سگ های جهان نژاد پامرانین قرار دارد. این گلوله کوچک بامزه یک نژاد از نوع اشپیتز است. نژاد پامرانین یک حیوان خانگی بسیار محبوب است که معمولا بین 5 تا 11 اینچ قد دارد و وزن آن فقط 4 تا 8 پوند است.

پامرانین‌ها طیف رنگی بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شوند از نارنجی و قرمز گرفته تا برنزی، سفید و سیاه. همچنین، برخی از آن‌ها در ترکیبی از رنگ‌ها دیده می‌شوند که هم نوع خال‌دار و هم خط‌خطی دارند. پوشش مویی آن‌ها در واقع خود از دو لایه تشکیل شده است؛ یک لایه زیرین نرم، ضخیم و کوتاه و یک لایه‌ی رویی بلند با بافتی زبر. نظافت یک ضرورت برای این سگ‌ها به حساب می‌آید به طوری که هر چند ماه یکبار به اصلاح نیاز دارند. همچنین باید توجه کنید که سالانه دو بار لایه زیرین پوشش مویی آن‌ها می‌ریزد.

آموزش این سگ‌ای برون‌گرا و هوشیار کار ساده‌ای است. صاحب سگ حتما باید او را آموزش دهد زیرا پامرانین‌ها نسبت به قلمرو خود حساس هستند و ممکن است رفتارهایی مانند پارس کردن یا پرخاشگری بیش از حد را نسبت به سایر سگ‌ها از خود نشان دهند. صاحبانی که بتوانند ذات قاطع و اعتماد به نفس این سگ‌ها را به خوبی آموزش دهند، خیلی زود متوجه می‌شوند که یک دوست باوفا بدست آورده‌اند.

4. سگ نژاد آفن پینچر

سگ نژاد آفن پینچرآفن پینچر در فهرست کوچک ترین سگ های جهان در جایگاه چهارم قرار می‌گیرد. این نژاد تا حدودی شبیه به نژاد بروکسل گریفون است با این تفاوت که در آلمان و با هدفی مشترک برای شکار جوندگان در آشپزخانه‌ها و اصطبل‌ها به وجود آمد. ترجمه‌ی نام این نژاد، «تریر شبیه میمون»‌ است که برای سگی پرجنب‌وجوش و با چنین شخصیتی بسیار مناسب است.

قد این نژاد بین 9 تا 12 اینچ است و وزن آن حدود 7 تا 13 پوند می‌باشد. اما اجازه ندهید که این اندازه کوچک شما را فریب دهد. این سگ‌ها در فضاهای بسته نیز فعال هستند و پیاده‌روی روزانه را دوست دارند. آن‌ها کنجکاو و بازیگوش هستند و نیز شخصیتی حامی و سرسخت دارند. از آنجایی که شخصیت سرسختی دارند باید آموزش داده شده و تربیت شوند. بهترین روش‌های آموزش آن‌ها روش‌های تقویت مثبت مانند تربیت با کلیکر (نشانگر) هستند. آن‌ها بسیار شجاع هستند و تا حدودی نسبت به قلمروی خود حساس می‌باشند. به همین دلیل، برای خانواده‌های صاحب فرزند گزینه‌ی مناسبی به شمار نمی‌روند. اما اگر با فرد درستی همراه شوند، این سگ‌های کوچک بدقلق به دوستانی باهوش و لوس تبدیل خواهند شد.

5. سگ نژاد پاپیلون

سگ نژاد پاپیلوناگر گوش سگ برایتان مهم است، حتما نژاد پاپیلون را دوست خواهید داشت. این نژاد در جایگاه پنجم از فهرست کوچک ترین سگ های جهان قرار می‌گیرد. همانطور که از اسم این نژاد مشخص است که به معنی پروانه است، گوش‌های پاپیلون شبیه به پروانه هستند.

قد پاپیلون‌ها چیزی حدود 8 تا 12 اینچ است و بین 7 تا 10 پوند وزن دارند. این نژاد رفتاری بسیار دوستانه و با اعتماد به نفس دارد و در صورت تربیت مناسب با کودکان، غریبه‌ها و سایر حیوانات اهلی به خوبی برخورد می‌کند. آن‌ها به حیوانات اهلی بسیار همراه شهرت دارند حتی با وجود این که صدای آن‌های می‌تواند کمی آزاردهنده باشد.

این سگ‌های پرانرژی و باهوش ارتباط خوبی با صاحبان خود دارند به خصوص اگر صاحب سگ بخواهد در فعالیت‌های سریع و پرانرژی آن‌ها مشارکت کند. چابکی و فرمان‌برداری مسابقه‌ای از سرگرمی‌های این نژاد و صاحبانشان محسوب می‌شوند.

6. سگ نژاد یورکشایر تریر

سگ نژاد یورکشایر تریردر جایگاه ششم از فهرست کوچک ترین سگ های جهان یورکشایر تریر قرار دارد. در ابتدا، یورکشایر تریرها کار خود را برای به دام انداختن موش‌ها در یورکشایر انگلستان آغاز کردند اما طولی نکشید که به دوست مهربان انسان‌ها تبدیل شدند. طبق گزارش Kennel Club آمریکا، یورکشایر تریر دهمین نژاد محبوب در بین سگ‌هاست.

قد یورکشایر تریرها بین 6 تا 9 اینچ است و حدود 7 پوند وزن دارند هرچند برخی از آن‌ها کمی بزرگ‌تر هستند. آن‌ها به خاطر موی بلند و شیک خود شهرت پیدا کرده‌اند و کمتر موجب آلرژی می‌شوند زیرا ریزش مو در این نژاد نسبت به سایر سگ‌ها کمتر است. با این وجود، نظافت و اصلاح برای این سگ‌های مو بلند امری ضروری است.

این نژاد عاشق ورزش و جنب‌وجوش است. آن‌ها سگ‌های پرانرژی نیستند اما برای کسی که دوست دارد به پیاده‌روی روزانه برود و بعد روی مبل دراز بکشد، گزینه‌های عالی هستند. مانند بسیاری از سگ‌های عروسکی با پیشینه‌ی تریر، آن‌ها علاقه چندانی به کودکان، سایر سگ‌ها یا غریبه‌ها ندارند و می‌توانند پر سروصدا باشند. اما با آموزش و تربیت درست، آن‌ها سگ‌های مهربان و خوبی هستند.

7. سگ عروسکی روسی

سگ عروسکی روسیسگ عروسکی روسی جایگاه هفتم از کوچک ترین سگ های جهان را به خود اختصاص می‌دهد. این سگ کوچک رویایی تقریبا تا دهه 90 در خارج از زادگاهش یعنی روسیه ناشناخته بود. سگ عروسکی روسی به لحاظ اندازه شبیه به چی‌واوا است یعتی بین 7 تا 11 اینچ قد و حدود 2 الی 6 پوند وزن دارد. به لحاظ تنوع در پوشش مویی نیز به نژاد چی‌واوا شباهت دارد؛ یک پوشش نرم و صاف و یک پوشش بلند. علاوه بر این، سگ عروسکی روسی به لحاظ داشتن گوش‌های بزرگ با لبه‌های پر از مو به نژاد پاپیلون شباهت دارد.

این نژاد از سگ برای گرفتن موش و به عنوان سگ نگهبان به وجود آمد، از این رو می‌تواند بسیار پر سروصدا باشد. آن‌ها اعضای وفادار و بازیگوش خانواده هستند و حضور یک خانواده فعال همراه با کودکان برایشان لذت‌بخش است. سگ عروسکی روسی پیاده‌روی را به بغل ترجیح می‌دهد و ورزش و جنب‌وجوش را دوست دارد.

8. سگ فاکس تریر عروسکی

سگ عروسکی روسیدر جایگاه هشتم از فهرست کوچک ترین سگ های جهان به یکی از نوادگان فاکس تریر می‌رسیم. فاکس تریر عروسکی در سال 2003 توسط AKC به رسمیت شناخته شد. قد این سگ‌های چابک بین نیم تا 11 اینچ است و بین سه و نیم تا هفت پوند وزن دارند.

این سگ کوچک شبیه به یک بشکه کوچک پودر است که انرژی زیادی را در خود ذخیره کرده است. سریع، چابک، شجاع و باهوش از خصوصیات این نژاد به حساب می‌آیند. فاکس تریر عروسکی برای افرادی مناسب است که یک سگ فعال و پرجنب‌وجوش برای زندگی در آپارتمان می‌خواهند. از جنب‌وجوش گرفته تا پیاده‌روی، سگ‌های فاکس تریر عروسکی عاشق بازی، کاوش و یادگیری هستند. آن‌ها حتی در سنین بالا نیز فعال هستند.

9. سگ نژاد چین ژاپنی

سگ نژاد چین ژاپنیدر جایگاه نهم از فهرست کوچک ترین سگ های جهان نژاد چین ژاپنی قرار دارد. این سگ همراه و مهربان از قرن‌ها پیش یعنی حدود 500 تا 1000 سال پیش همراه انسان‌ها بوده است. چین ژاپنی یک سگ بغلی است. قد آن‌ها بین 8 تا 11 اینچ و وزنی حدود 7 تا 11پوند دارند.

نژاد چین ژاپنی به دلیل خلق‌وخوی گربه مانند شهرت پیدا کرده است زیرا نگرش مستقلی دارد و برای داشتن دید بهتر از اتاق بر روی مبلمان می‌پرد. حتی از پنجه‌های خود برای شستن صورت استفاده می‌کند.

چین ژاپنی یک سگ دوست‌داشتنی خانوادگی است اما کمی نسبت به غریبه‌ها محافظه‌کار عمل می‌کند. آن‌ها شخصیت خود را بر اساس صاحبشان شکل می‌دهند. به عبارت دیگر، در صورتی که صاحب سگ ساکت باشد سگ نیز آرام است و در مقابل اگر صاحب سگ فعال باشد سگ نیز بازیگوش می‌شود. چین ژاپنی همچنین دوست دارد ترفندها و حقه‌های جدیدی یاد بگیرد. به طور کلی، این نژاد یک همراه بامزه است.

10. سگ نژاد چاینیز کرستد

سگ نژاد چاینیز کرستداین نژاد یکی از شناخته‌شده‌ترین‌ها در فهرست کوچک ترین سگ های جهان است. قد چاینیز کرستد بین 8 تا 12 اینچ است و حدود 11 تا 13 پوند وزن دارد. سگ‌های این نژاد بی‌مو هستند به جز چند مورد استثنا که بر روی پاها، سر یا دم خود مو دارند. یک ژن مغلوب در برخی از آن‌ها وجود دارد که با نام powder puff شناخته می‌شوند و یک لایه کامل از مو بر روی آن‌ها دیده می‌شود.

اگرچه این نژاد به ورزش علاقه‌مند است اما سگ‌های کم انرژی هستند که ترجیح می‌دهند روز خود را با خوابیدن در یک جای گرم و نرم بگذرانند. آن‌ها با عنوان «سگ ولکرو» نیز شناخته می‌شوند زیرا به شدت به صاحب خود وابسته می‌شوند، افراد غریبه را دوست ندارند و تا جای ممکن به صاحب خود می‌چسبند. آن‌ها سگ‌های اجتماعی و در عین حال محتاجی هستند. چاینیز کرستد هم به عشق از سوی صاحب خود و هم به یک ژاکت گرم نیاز دارند.

11. سگ نژاد مینیاتور پینچر

سگ نژاد مینیاتور پینچرنژاد مینیاتور پینچر جایگاه یازدهم را در فهرست کوچک ترین سگ های جهان به خود اختصاص می‌دهد. آیا ظاهر دوبرمن را دوست دارید اما سگی را می‌خواهید که مناسب نگهداری در آپارتمان باشد؟ با نژاد مینیاتور پینچر یا مین پین آشنا شوید. این نژاد قدیمی برای اولین بار در آلمان شناخته شد اما نام‌‌گذاری آن با معرفی به ایالات متحده صورت گرفت. این نژاد ترکیبی از داکسهوند، سگ تازی ایتالیایی و نژادهای دیگر در یک پیشینه تاریخی طولانی است.

قد این سگ‌های کوچک بین 10 تا 12 اینچ است و وزنی بین 8 تا 10 پوند دارد. آن‌ها جثه‌ای مستحکم دارند که متناسب با شخصیت قاطع و برون‌گرای آن‌هاست. سگ مینیاتور پینچر یک سگ پرانرژی و فعال است که بهترین گزینه برای افرادی است که فعالیت زیادی دارند. این سگ‌ها همچنین برای بزرگسالانی که به بازی قایم موشک علاقه‌مند هستند، فوق‌العاده‌اند زیرا این نژاد به عنوان یک هنرمند فرار بزرگ شناخته شده است. وقتی در حال فرار نیستند، دوست دارند ناظر باشند و هرگونه مزاحم احتمالی را به صاحب خود اطلاع می‌دهند.

12. سگ اسپانیل عروسکی انگلیسی

سگ اسپانیل عروسکی انگلیسیآخرین نژاد در فهرست کوچک ترین سگ های جهان اسپانیل عروسکی انگلیسی است. این نژاد با نام اسپانیل کینگ چارلز نیز شناخته می‌شود اما نباید با نژاد اسپانیل کاوالیر کینگ چارلز اشتباه گرفته شوند. نژاد اسپانیل عروسکی انگلیسی ابتدا به وجود آمد اما وقتی با نژادهای دیگر مانند چین ژاپنی و پاگ ترکیب شد، پرورش‌دهندگان سعی کردند تا این نژاد را به شکل اصلی خود بازگرداند و در نتیجه نژاد اسپانیل کاوالیر کینگ چارلز به وجود آمد.

با این وجود، این نژاد محبوب انگلیسی هیچ گاه از بین نرفت. این نژاد از همتای جدیدتر خود کوچک‌تر است و قد آن بین 9 تا 10 اینچ و وزنی حدود 8 تا 14 پوند دارد. این سگ‌های زیبای مو بلند بسیار خوش اخلاق و آرام هستند. این نژاد، بازیگوش و در عین حال آرام و دوست‌داشتنی است و معمولا به یک نفر وابسته می‌شود. همین امر موجب اضطراب جدایی در آن‌ها می‌شود. آن‌ها نسبتا کم انرژی هستند و از دراز کشیدن روی مبل با صاحب خود بیشترین لذت را می‌برند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.