معرفی ۳ راهکار برای درمان فوبیا و ترس از پرندگان

(Ornithophobia ) ترس از پرندگان در اغلب افراد وجود دارد و آنها از اینکه در اتاقی با یک پرنده آزاد قرار بگیرند وحشت دارند این افراد این چرندگان را به شدت طرد می کنند. با این حال، مانند اکثر ترس ها، آنها می توانند با یک سری تمرینات بر آن غلبه کنند.

برای مقابله با ترس باید تلاش کنید و ثابت قدم باشید. چرا که این یک فرایند کمی پیچیده است. ترس و فوبیا از پرندگان اختلالات اضطرابی هستند که می توانند زندگی روزمره شخص را تحت تأثیر جدی قرار دهند. بنابراین، بهترین راه برای غلبه بر آنها مراجعه به یک روانشناس حرفه ای است. ترس از پرندگان می تواند زندگی روزمره شما را پیچیده و سخت کند. مقاله امروز به یک سری تمرینات خودیاری برای غلبه بر این مشکل متمرکز خواهد شد.

نکاتی برای داشتن زندگی بهتر، بدون استرس و با سلامت روان بالاتر

چگونه فوبیا و ترس از پرندگان را درمان کنیم؟

تجربیات بد و تلخ منشأ اکثر ترس ها و فوبیاها و رفتارهای آموخته شده نیز هستند. بنابراین، هدف از درمان فوبیا ایجاد یک تجربه مثبت یا خنثی با چیزی است که از آن می ترسید.

روانشناسان از استراتژی های مختلفی استفاده می کنند. یکی از آنها شامل یادگیری بیشتر در مورد پرندگان و از بین بردن مبهم بودن آن برای کسب احساسات جدید است. یعنی شما باید با ترس خود به صورت آرام ارتباط برقرار کنید. این تمرینات را می توانید به صورت مستقل و در اوقات فراغت انجام دهید. با این حال، هنگامی که ترس شما واقعاً شدید است، بهتر است از یک روانشناس راهنمایی بگیرید و از دانش حرفه ای کمک بخواهید.

این تمرینات می تواند در درمان ترس شما از پرندگان بسیار مفید باشد، به شرطی که قبلاً تصمیم جدید برای از بین بردن ترس خود گرفته باشید.

1. در مورد پرندگان اطلاعات کسب کنید

یکی از روش های درمان فوبیا و ترس از پرندگان کسب اطلاعات در مورد آنها است. درباره پرندگان، به ویژه در مورد پرندگانی که شما بیشتر از آن می ترسید، اطلاعات کسب کنید. یادگیری در مورد رفتار، استراتژی های بقا و نقش آنها در طبیعت می تواند از شدت ترس شما و فوبیا از پرندگان بکاهد.

می توانید با مطالعه اطلاعات مربوط به پرندگان بی خطر شروع کنید. آگاهی از شرایطی که احتمال حمله یکی از این حیوانات بیشتر یا کمتر است قطعاً احساس کنترل را در شما ایجاد می کند. همچنین، مفید است که در مورد محیط زندگی و اینکه تحت چه شرایطی آنها مایل به نزدیک شدن به یک انسان هستند، بدانید.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا از منظری دیگر به پرندگان فکر کنید و روی جنبه مثبت آنها تمرکز کنید. یادگیری بیشتر در مورد آنها شما را به شکستن برخی از افسانه هایی که در مورد آنها دارید، هدایت می کند و به شما در درمان و غلبه بر ترس از پرندگان کمک می کند. درست مثل این واقعیت که عنکبوت های خانگی نمی توانند پوست انسان را سوراخ کنند و قبل از اینکه با ما روبرو شوند، از انسان فرار می کنند.

در مورد پرندگان اطلاعات کسب کنید
برای از بین بردن ترس از پرندگان، در مورد پرندگان اطلاعات کسب کنید

2. آرام آرام با آن ها ارتباط برقرار کنید

لیستی از روش های برقراری ارتباط متقابل با پرندگان را تهیه کنید. ده مورد را که از آنها می ترسید، یادداشت کنید. شماره یک را طوری تنظیم کنید که کمترین ترس از پرندگان را نشان دهد، به عنوان مثال یک نقاشی از یک پرنده، و شماره 10 آنچه شما را واقعا وحشت زده می کند، مانند یک پرنده که در روبروی شما قرار دارد.

به تدریج باید با ترس و فوبیا خود ارتباط بگیرید. بنابراین، با توجه به اینکه هر روز چقدر وقت می گذرانید و چه مدت طول می کشد، برنامه ای را تنظیم و دنبال کنید. همچنین باید سعی کنید چندین بار با همان محرک ارتباط برقرار کنید تا زمانی که سطح اضطراب و ترس شما کاهش یابد. برای انجام این کار، سطح اضطراب خود را در مقیاس 1 تا 10 ارزیابی کنید و به خود نمره دهید و آن را مجدد تکرار کنید.

سپس، اگر بعد از چندین بار امتحان کمتر از پنج شوید، می توانید به گزینه بعدی و ترس بعدی در لیست بروید. برعکس، اگر سطح اضطراب شما افزایش یابد، باید در همان مرحله بمانید. این کار را تا زمانی که نمره شما کاهش یابد انجام دهید و سپس به سراغ گزینه بعدی در لیست خود بروید. در این راستا، تمرینات تمدد اعصاب ضروری است. اگر می توانید با دلیل ترس خود کنار بیایید، آنها را انجام دهید. اگر اضطراب شما کاهش نمی یابد یا پس از مدتی تلاش نمی توانید به جلو بروید، ممکن است نیاز به کمک روانشناسی داشته باشید.

3. از نزدیک شدن به پرندگان لذت ببرید

مطمئناً در زمان نزدیک شدن به گزینه دهم لیست و ترس بزرگ، شما با تماس با محرک های ساده (گزینه های قبلی) به نوعی به خود پرنده (گزینه اصلی) نزدیک شده اید. پس شما، به مهمترین مرحله برای غلبه و درمان ترس از پرندگان رسیده اید. اکنون وقت آن است که احساسات مثبت خود را جایگزین احساسات منفی کنید به یکی از این حیوانات نزدیک شوید. برای این کار آرام باشید و سعی کنید فرار نکنید.

به پرنده نزدیک شوید و نزدیک آن بمانید اما کمی فاصله را حفظ کنید. اگر سطح اضطراب شما اجازه می دهد کمی نزدیک شوید. پس از یادگیری در مورد پرندگان، احتمالاً قادر خواهید بود گونه ها را شناسایی کرده و متوجه شوید که در امنیت هستید. علاوه بر این مرحله، ممکن است بخواهید از یک پناهگاه پرندگان که در آن حیوانات نگهداری می شوند، بازدید کنید.

هنگامی که به پرنده ای نزدیک شدید ، از فرصت استفاده کرده و آنها را تماشا کرده و بدن، رنگها و بیش از همه رفتار آنها را تجزیه و تحلیل کنید. احتمالاً متوجه خواهید شد که وقتی در کنار پرندگان هستید اتفاق بدی نمی افتد. در واقع، آنها احتمالاً از شما ترسیده و حتی به شما نزدیک نخواهند شد. بنابراین، سعی کنید هیچ حرکت ناگهانی نداشته باشید و آرامش خود را حفظ کنید. همچنین، ممکن است کمی دور از ذهن به نظر برسد اما صحبت با حیوانات می تواند احساس راحتی بیشتری داشته باشد و برخورد آنها را دوستانه تر درک کند.

دلیل گاز گرفتن مرغ عشق چیست؟

ترس خود را از پرندگان تجزیه و تحلیل کنید

با انجام تمرینات فوق می توانید بر ترس از پرندگان غلبه کنید. مهمترین چیز این است که شما از محدودیت های خود آگاه باشید و سعی نکنید خود را فراتر از آنها گسترش دهید. اگر هر زمان احساس ناراحتی کردید تا جایی که لازم می دانید دست بکشید و گام بعدی که کمک حرفه ای است را در نظر بگیرید.

با این حال، شما همیشه می توانید به تنهایی بر ترس از پرندگان غلبه کنید و این موضوع بسیار خوب است زیرا اعتماد به نفس شما را تقویت می کند و احساس امنیت می کنید. بنابراین، شما قوی تر خواهید بود و شما می توانید این ترس و هر ترس دیگری را کنترل کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.