لیست ۳۰ ورزش آبی فوق العاده و مهیج که باید امتحان کنید

در این پست با شما هستیم با معرفی لیست کامل 30 ورزش آبی هیجان انگیز که جزو بهترین ورزش های آبی دنیا هستند و طرفداران زیادی داد. انواع ورزش های آبی انفرادی، ورزش های آبی تیمی و ورزش های آبی تفریحی را در این نوشته به شما معرفی خواهیم نمود.

آب آبی عمیق، باد خنکی که میان موهایتان می وزد و هیجان ماجراجویی، مسابقه یا رقابت. با انجام ورزش های آبی، هیچ لحظه ای کسل کننده نیست. به شما خوش خواهد گذشت، آدرنالین و هیجان را تجربه خواهید کرد و از آن لذت خواهید برد.

آیا می دانستید؟

در حالی که بیشتر مردم، لیست ورزش های آبی را به عنوان فعالیت لذت بخش و تفریحی در نظر می گیرند، امروزه تقریباً برای تمام ورزش های آبی، رقابت های ورزشی برگزار می شوند. برخی از این رقابت ها برای کسب سهمیه المپیک هستند.

هر کسی به نحوی تحت تاثیر آب است. برخی آب آبی رنگ آرام و بدون حرکت را دوست دارند در حالی که دیگران از جریان های پرتلاطم لذت می برند. این موضوع باعث می شود تا آب به یک محیط ایده آل ورزشی تبدیل شود و امروزه، محدوده ی گسترده ای از ورزش های آبی وجود دارد که می توان از میان آن ها یکی را انتخاب کرد.

ورزش های آبی، ماجراجویانه، سرگرم کننده، پر جنب و جوش و هیجان انگیز هستند. هم فشار فیزیکی و هم تحریک ذهنی را می توان با ورزش های آبی به دست آورد. آن ها لذت بصری، انگیزه و احساس خوشحالی را به وجود می آورند. ورزش های آبی بر سطح آب یا زیر سطح آب انجام می گیرند. در ادامه، برخی از ورزش های آبی که می توانید امتحان کنید، آورده شده اند.

معرفی 30 ورزش آبی مهیج که ارزش امتحان کردن را دارند

ورزش های آبی می توانند رقایتی یا تفرحی باشند. یا در دسته بندی دیگری ورزش های آبی افرادی و تمی را خواهیم داشت. ورزش های رقابتی می توانند انفرادی یا تیمی باشند. مسابقات جهانی، المپیک و رقابت های بسیار دیگری برای این ورزش ها وجود دارند که ورزشکاران را در انواع مختلف ورزش ها آزمایش می کنند.

30 ورزش آبی مهیج در ادامه فهرست شده اند که انواع ورزش های آبی تیمی، انفرادی، تفریحی در آن وجود دارند. با ما همراه باشید تا هیجان انگیزترین ورزش های آبی را بشناسید.

ورزش های آبی انفرادی

این ورزش ها به صورت عملکرد فردی تعریف می شوند که هر رقابت کننده با بهترین عملکرد خود رقابت می کند. این ورزش ها نیازمند قدرت فیزیکی بالا، استقامت، اراده، نگرش مثبت و اشتیاق برای کسب برتری هستند.

1. شنا (Swimming)

معرفی انواع ورزش های آبی هیجان انگیز: شنایکی از محبوب ترین ورزش های آبی، شنا است که برای قرن ها انجام گرفته است. این ورزش تکامل یافته است تا تبدیل به یکی از رایج ترین فعالیت های تفریحی نیز شود. رقابت های شنا بسیار زیاد هستند که در این میان، رقابت های جهانی و المپیک جز معتبرترین این رقابت ها به شمار می روند و توسط فدراسیون بین المللی شنا(FINA) برگزار می شوند. شنا ورزشی است که به تناسب اندام و استقامت شما کمک می کند.

بیشتر بخوانید: تمریناتی برای تقویت مهارت شنا کردن

2. موج سواری(Surfing)

30 ورزش آبی مهیج: موج سواریموج سواری راندن تخته‌ی موج سواری در جهت مقابل موجی می‌باشد که در اکثر موارد شما را به سوی ساحل می‌آورد. انواع مختلفی از موج سواری وجود دارد که به طول تخته ی موج سواری، طراحی آن، شکل موجی که بر روی آن سوار می شوند و نحوه ی سوار شدن بر روی موج، بستگی دارد. تعادل نقش کلیدی در حفظ وضعیت بدن بر روی تجهیزاتی که برای موج سواری استفاده می شوند، ایفا می کند. این تجهیزات شامل تخته های موج سواری، تخته های موجی، تخته های بلند، تخته های پهن ایستاده، اسکی های موج، تخته های زانویی یا تخته های سطحی می باشند.

3. موج سواری بادی (Windsurfing)

ورزش های آبی پرهیجان: موج سواری بادیتکنیک اصلی موج سواری ترکیب شده با فوت و فن و مهارت قایقرانی تمام چیزی است که در موج سواری بادی بدان نیاز داریم. تجهیزات به کار گرفته شده در این ورزش، یک تخته‌ی موج سواری با بادبانی متصل به یک دکل متحرک می‌باشد. باد سوار باید برای کنترل تخته با موج حرکت کند و هم زمان بادبان را مطابق با جهت باد تنظیم سازد. باد سواری یکی از ورزش‌ های آبی بر روی سطح آب است و مسابقات زیادی، چه در سطح محلی و چه در سطح بین المللی مانند مسابقات المپیک برای این رشته‌ی ورزشی وجود دارند.

4. جت اسکی(Jet Skiing)

ورزش آبی معروف: جت اسکیمسابقات جت اسکی اساساً مسابقه بر روی آب با یک ماشین تک نفره ی شناور است. در سبک آزاد جت اسکی، شیرین کاری ها و حقه ‌های تفننی همچون زیگ زاگ رفتن و یا پریدن از روی سکو انجام می گیرد. مسابقه ی رقابتی همچنین‌ بین 10 تا 20 شرکت کننده در چند دوره برگزار می‌شود. هر چند هنوز این رشته ‌ی ورزشی به رشته ‌های المپیکی اضافه نشده است اما اخیراً جز بازی ‌های ساحلی آسیایی بود.

5. ویک بوردینگ(Wakeboarding)

30 ورزش آبی مهیج: ویک بردینگتصور کنید در حالی که دارید به دنبال یک قایق پرسرعت کشیده می شوید، موج سواری کنید. به این ورزش ویک بوردینگ گفته می شود. تخته ی ویک بوردینگ تخته ای است که به طور خاص با برآمدگی ‌ها و وزنه‌ هایی طراحی می شود تا به موج سوار این امکان را بدهد تا با استفاده از پای خود کنترل آن را در اختیار گیرد. این رشته‌ ی ورزشی از رشته‌ ی اسنو بوردینگ الهام گرفته شده است و اغلب در محیط‌ های آبی کوچک مانند دریاچه ‌ها انجام می گیرد. مسابقات ویک بوردینگ جهانی برای این رشته ی ورزشی وجود دارد و این رشته‌ ی ورزشی همچنین بخشی از مسابقات بازی‌ های ایکس و رقابت‌ های جهانی بوده است.

6. اسکی روی آب (Water Skiing)

ورزش های آبی پر هیجان: اسکی روی آبیکی دیگر از ورزش ‌های آبی روی سطح، اسکی روی آب می ‌باشد که اصولاً بر روی آب صورت می ‌پذیرد. هر نفر از دو و یا یک اسکی برای سر خوردن یا لغزیدن بر روی سطح آب استفاده می ‌نماید و به کمک کابل و یا طناب اسکی به دنبال یک قایق موتوری پرسرعت کشیده می ‌شود. در زمینه ‌ی رقابتی، اسکی روی آب سرعتی و نمایشی به همراه اسکی دوگانه‌ی استاندارد دنبال می ‌شوند. اسکی روی آب بخشی از تمامی مسابقات ورزش ‌های آبی از جمله المپیک، مسابقات جهانی و قهرمانی جهان بوده است.

7. ورزش‌ های سه گانه (Triathlon)

انواع ورزش های آبی: ورزش های سه گانهورزش‌ های سه گانه نوعی مسابقه است که معمولاً شامل شنا، دوچرخه سواری و دو در مسافت‌ های مختلف می ‌باشد. این رشته‌ ی ورزشی بسیار محبوب است و به تازگی به جمع بازی های المپیک پیوسته است. سری مسابقات مردان آهنین و مسابقات قهرمانی جام جهانی همه ساله در این رشته برگزار می ‌شوند. این ورزشی آزمونی برای آمادگی جسمانی و استقامت شماست.

8. کایت سرفینگ  (Kitesurfing)

معرفی ورزش های آبی معروف: کایت سرفینگموج سواری بادبادکی از یک تخته‌ ی موج سواری و یا ویک بورد استفاده می ‌نماید که به وسیله بادبادک به این طرف و آن طرف کشیده می ‌شود. لازم است تا شما پیش از پرداختن به این ورزش آموزش هایی ببینید تا کنترل جهت و حرکت بادبان را بفهمید. قوانین و مقرراتی وجود دارند که شما بایستی از آن ها پیروی نمایید. اگر شما پایبند این قوانین و مقررات باشید، این ورزش رشته ‌ای سرشار از سرگرمی خواهد بود و شما کاملاً از آن لذت خواهید برد.

9. اسکیم بوردینگ (Skimboarding)

ورزش های آبی پرطرفدار: اسکیم بوردینگدوباره ورزشی با تخته اما این بار با یک تفاوت. بر خلاف موج سوارانی که کار خود را برای موج سواری با شنا کردن در قسمت های عمیق اقیانوس آغاز می‌ نمایند، این موج سواران کار خود را از ساحل و سوار شدن بر امواج قبلی شروع می ‌کنند. آن گاه آن ها با تخته سوار بر موج بعدی به سوی ساحل موج سواری می ‌کنند. تخته‌ ی آن کوچک تر از تخته ‌ی موج سواری می ‌باشد. اسکیم بوردینگ را بر خلاف موج سواری که نیاز به حجم عظیمی از آب دارد، می ‌توان در دریاچه ‌ها و رودخانه ‌ها انجام داد. مسابقات قهرمانی جهان برای این رشته وجود دارد و همچنین مسابقات اسکیم بوردینگی مانند لیگ اسکیم بورد اروپا، تور گروهی اسکیم بورد و اسکیم ایالات متحده‌ آمریکا برای تعیین قهرمان جهان اسکیم بوردینگ حرفه‌ ای برگزار می ‌شوند.

10. بادی بوردینگ (Bodyboarding)

ورزش های آبی مهیج: بادی بردینگبادی بوردینگ یک ورزش آبی بر روی سطح آب است و موج سوار یک بادی بورد را بر روی موجی هدایت می کند که موج سوار را به سمت ساحل می برد. بادی بوردهای مورد استفاده برای این نوع ورزش بر اساس مشخصات موج سوار و با توجه به سبک سواری و قد و وزن متفاوت می باشند. مسابقات جهانی برای این رشته ی ورزشی برگزار می شوند و مایک استووارت(هاوایی، ایالات متحده)، دارنده ی 9 بار رکورد جهانی، به عنوان یکی از بهترین موج سواران شناخته می شود. تور جهانی بادی بوردینگ بین المللی هم اکنون شهرمان را مشخص می کند.

11. شیرجه از صخره (Cliff Diving)

ورزش های آبی جهان: شیرجه از ارتفاعشیرجه از صخره، ورزشی است که در آن شیرجه زن ها از صخره یا تخته سنگ به سمت آب شیرین یا آب شور شیرجه می زنند. شیرجه زدن از روی یک صخره ی بلند درون آب های آرام لذت بخش است. رقابت های جهانی شیرجه از صخره هر ساله برگزار می شوند. ارتفاعی که شیرجه زن ها از آن به درون اب شیرجه می زنند، 85 فوت بود-برابر با پردین از یک ساختمان هشت طبقه! شیرجه زن های مشتاق سراسر جهان در جستجوی یافتن مکان های هیجان انگیز برای یک تجربه ی عجیب و غریب، به تمام جهان سفر می کنند.

12. ماهیگیری (ماهیگری با قلاب و ریسمان)

بهترین ورزش های آبی: ماهی گیریاین ورزش آبی می تواند یک فعالیت آرامش بخش و تن آسا و یا یک ورزش دیوانه وار و به شدت رقابتی باشد. انواع مختلف ماهیگیری وجود دارند-از ماهیگیری مسابقه بزرگ گرفته تا ماهیگیری با قلاب و طعمه ی مصنوعی و ماهیگیری آب های عمیق. نوع و تعدا ماهی های گرفته شده بستگی به قوانین رقابت و منطقه ی ماهیگیری(دریا، رودخانه یا دریاچه) دارد.

بیشتر بخوانید: مزیت آمادگی جسمانی داشتن در زندگی

ورزش های آبی تیمی

ورزش های آبی زیر نیازمند کار گروهی، هماهنگی حرکات، تعادل، انرژی و تلاش مشترک برای موفقیت و پیروزی هستند. با ورزش های آبی تیمی هیجان انگیز سراسر دنیا آشنا شوید.

13. واترپلو (Water Polo)

ورزش های آبی تیمی: واترپلواین ورزش بسیار پرانرژی است و نیازمند تمرین کل بدن است زیرا بازیکنان هم باید شنا کنند و هم در برابر توپ دفاع کنند و همچنین، تلاش کنند به حریف گل بزنند. این ورزش شباهت بیشتری به بازی کردن هندبال در آب دارد تا بازی چوگان. این ورزش بسیار سخت و رقابتی است که استراتژی ها و تکنیک های بسیاری در بازی وجود دارد. رقابت های بی شماری وجود دارند و آن همچنین یکی از قدیمی ترین رشته های ورزشی المپیک نیز به شمار می رود.

14. رفتینگ (Rafting)

بهترین ورزش های آبی تیمی: رفتینگجستجوگران هیجان و طرفداران ورزش های هیجان انگیز، این ورزش آبی پرتحرک را امتحان می کنند. یک قایق بادی باید توسط یک تیم چهار-دوازده نفره در آب های خطرناک و خروشان هدایت شود. این ورزش یک ورزش معروف برای اوقات فراغت، یک ورزش ایده آل برای تعطیلات می باشد و بسته به موقعیت و سرعت آب کمی خطرناک است. این ورزش هنگام بارندگی وقتی سرعت رودخانه در اوج خود می باشد، لذت بخش تر است.

15. روئینگ (قایق پارویی Rowing) 

مهیج ترین ورزش های آبی: قایق پاروییروئینگ ورزشی است که در آن ورزشکاران در قایق هایی بر رودخانه، دریاچه ها یا اقیانوس بسته به نوع مسابقه با هم به رقابت می پردازند. نیروی ورزشکاران بر پاروهای قایق هنگام انجام این ورزش بر خلاف نیروی آب حرکت می کند تا قایق را به جلو راند. این ورزش هم به صورت رقابتی و هم تفریحی انجام می شود و یکی از قدیمی ترین ورزش هایی است که در المپیک حضور دارد.

16. شیرجه ی هماهنگ (Synchronized Diving)

ورزش های آبی تیمی: شیرجه هماهنگاین ورزش شامل پردین از یک تخته ی شیرجه می باشد. در واقع، این ورزش آبی کمی پیچیده تر از این تعریف است. اشکال و قوانین پرش و شیرجه ی خاصی وجود دارند و در برخی موارد، هنگام فرود باید حرکات آکروباتیک انجام شود. شیرجه یک رویداد المپیکی بسیار محبوب و به شدت رقابتی است. این ورزش می تواند به صورت انفرادی یا هماهنگ انجام گیرد که در آن دو شیرجه زن باید به طور همزمان شیرجه زده و حرکات آکروباتیک را شبیه به هم یا خلاف هم انجام دهند.

17. شنای موزون (Synchronized Swimming)

وزش های آبی تیمیترکیبی از شنا، ژیمناستیک و رقص را شنای موزون می نامند که حرکات موزون زیبا همراه با موسیقی در آب اجرا می شوند. این ورزش نیازمند انعطاف پذیری زیاد، استقامت هوازی، قدرت، ظرافت، زمانبندی بی نقص و کنترل تنفسی بیش از حد در زیر آب است. المپیک و مسابقات قهرمانی جهانی به مردان اجازه ی رقابت نمی دهد، با این وجود، رقابت های دیگری وجود دارند که به شناگران مرد اجازه ی رقابت می دهند.

18. قایق‌ رانی بادبانی (Sailing)

انواع ورزش های آبی: قایق بادیبه طور خاص تر، سفر روی آب در یک قایق بادبانی یا وسیله ی نقلیه ای که می توان از آن به عنوان قایق رانی بادبانی نام برد. قایق رانی بادبانی یک ورزش بسیار رقابتی است و مسابقات مختلفی در جهان همچون مسابقات قهرمانی جهانی قایق رانی بادبانی، جام جهانی جوانان، مردان و زنان قایق رانی بادبانی و همچنین المپیک برگزار می شوند.

19. قایقرانی با کایاک (Kayaking)

ورزش های آبی مهیج: کایاک سواریاین ورزش آبی که در آن یک قایق کوچک به نام کایاک برای قایقرانی استفاده می شود را می توان در رودها، دریاها یا دریاچه های آب سفید با اهداف مختلفی همچون تفریح، گشت و گزار، تورگردی، ماجراجویی یا رقابت انجام داد. قایقرانی با کایاک در آب های سفید خروشان خطرناک است و نیازمند سال ها تمرین می باشد. قایقرانی با کایاک بخشی از المپیک است و یکی از فعالیت های خارجی روبه رشد به شمار می رود.

20. قایقرانی کانوئینگ (Canoeing)

30 ورزش آبی پرطرفدار: کانوئینگقایقرانی با کانو به واسطه ی یک قایق کوچک به نام کانو انجام می گیرد که هر دو انتهای قایق نوک تیز است. این ورزش را می توان به صورت انفرادی یا گروهی در رودخانه ها، دریاچه ها و یا حتی پارک های آبی انجام داد. قایقرانی با کانو می تواند آرام بخش یا هیجان انگیز باشد که به نوع آب انتخابی شما بستگی دارد. قایقرانی با کانو یک ورزش عالی و بسیار محبوب است و مدت هاست که یکی از رشته های المپیک به شمار می رود.

بیشتر بدانید: لیست کامل ورزش های حرفه ای در دنیا

21. قایق موتوری (Powerboating)

انواع ورزش های آبی: قایق موتوری سواریاگر به سرعت و مسابقه علاقمند هستید، از این ورزش خوشتان خواهد آمد. با این وجود، باید مراقب باشید زیرا راندن این قایق ها نیاز به آگاهی محیطی زیادی دارد. سرعت این قایق های موتوری به حدی بالاست که موجب ترشح آدرنالین و لذت بردن از هیجان یک مسابقه می شود. راندن قایق موتوری یک ورزش لذت بخش و باحال است.

22. قایقرانی با قایق تفریحی بادبانی (Yachting)

جدیدترین ورزش های آبی: قایق بادبانیبه لحاظ فنی، این ورزش قایقرانی یا کشتیرانی بر قایقی به نام قایق تفریحی بادی است. این نوع قایق ها برای قایقرانی سریع طراحی می شوند و از این رو، کاربرد گسترده ای در مسابقات دارند. قوانین سختگیرانه ای بر این ورزش حاکم است. رقابت های متعددی برگزار می شوند از جمله جام آمریکا که قدیمی ترین و معتبرترین رویداد انحصاری این ورزش است.

ورزش های آبی تفریحی

ورزش های آبی تفریحی سرگرم کننده و کاهش دهنده های عالی استرس می باشند و به آرامش، طراوت و جوان سازی شما کمک می کند. این ورزش ها بسیار محبوب بوده و جاذبه های توریستی نیز محسوب می شوند. در ادامه، تعدادی از این ورزش های آبی فهرست شده اند که برای سرگرمی، لذت و خوشی انجام می گیرند.

23. اسنورکلینگ یا غواصی (Snorkeling)

ورزش های آبی تفریحی: غواصی، اسنورکلینگغواصی، شنا کردن بر سطح یا زیر آب با استفاده از ماسک شیرجه، باله ها و یک لوله ی اکسیژن به نام لوله ی تنفس است(لوله ای که مخصوص تنفس زیر آب است). این یک ورزش تفریحی محبوب است و به دلیل ماهیت ساده اش، جذاب می باشد. شما می توانید زندگی زیر آب و مرجان ها را بدون نیاز به آموزش یا تجهیزاتی همانند تجهیزات خاص غواصی ببینید. ورزش های آبی همچون راگبی زیر آب، ماهیگیری با نیزه و هاکی زیر آب با استفاده از تجهیزات غواصی انجام می گیرند.

24. ماهیگیری با نیزه (Spearfishing)

انواع ورزش های آبی: ماهی گیری با نیزهماهیگیری با نیزه یک روش باستانی برای ماهیگیری با استفاده از نیزه هایی برای گرفتن ماهی است. تکنولوژی این ورزش را تغییر داده است-که امروزه شامل بکارگیری هوا، تفنگ های پرتاب نیزه یا قلاب همراه با تجهیزات مختلف شیرجه است. تکنیک اصلی این نوع ماهیگیری، نگه داشتن نفس در زیر آب برای زدن نیزه به ماهی بدون طعمه است. از این رو، این روش سازگارترین روش ماهیگیری با محیط زیست است.

25. عکاسی زیر آب (Underwater Photography)

ورزش های آبی تفریحی: عکاسی در آباگر به عکاسی علاقمند هستید، این ورزش برای شما ایده آل است. شیرجه در آب های آبی عمیق همراه با یک دوربین، لحظات عکاسی نادر، بدیع و هیجان انگیزی را خلق می کند. این ورزش اغلب همراه با تجهیزات غواصی همراه با یک دوربین ضدآب و تنظیم نور مناسب انجام می شود. دوربین های دیجیتال، جنبه های عکاسی زیر آب را به شدت تغییر داده اند.

26. ایروبیک در آب (Water Aerobics)

ورزش های آبی تفریحی: ایروبیک در آبایروبیک در آب، شکلی از نرمش است که در آن ایروبیک در آب کم عمق انجام می شود. این ورزش برای همه از جمله سالمندان مفید است. استفاده از آب تکیه گاهی برای بدن است و خطر آسیب به عضلات و مفاصل را کاهش داده، از گرمای بیش از حد بدن جلوگیری کرده و به طور کلی، یک شیوه ی ساده و بسیار ایمن از نرمش است. این روش به قوی کردن عضلات کمک می کند و حتی اگر شناگر خوبی نیستید نیز می توانید آن را انجام دهید.

27. شیرجه ی آزاد (Freediving)

ورزش های آبی مفرح: شیرجه آزادشیرجه ی آزاد، آماده سازی بدن برای دوره های طولانی زیر آب بدون استفاده از تجهیزات غواصی است. این ورزش کلاً درباره ی نگه داشتن نفس زیر آب و کاوش جهان زیر آب می باشد. هدف آن به چالش کشیدن خود و آزمودن محدودیت هاست. بنابراین، منجر به بهبود توانایی و رهایی از محدودیت ها می شود.

28. پاراسیلینگ (Parasailing)

انواع ورزش های آبی: پاراسیلینگپاراسیل یک چتر نجات است که به طور خاص برای کشیده شدن با طناب توسط یک قایق طراحی شده است. شما می توانید از منظره ی نفس گیر آب و افق همراه با یک سواری هیجانی لذت ببرید. عملیات پاراسیلینگ تجاری در سراسر جهان انجام می شوند و انجمن های پاراسیلینگ متعددی وجود دارند که این ورزش را مدیریت می کنند.

29. غواصی اسکوبا (Scuba Diving)

انواع ورزش های آبی تفریحی: غواصی اسکوبااین نوعی از غواصی زیر آب با استفاده از مجموعه ی اسکوباست-این مجموعه معمولاً شامل یک شیلنگ هوا، دهن گیر، تنظیم کننده، دهنه، صفحه ی پشتی و یک مخزن هوا برای تنفس زیر آب است. غواصی اسکوبا بسیار محبوب می باشد و بنا به دلایل مختلفی از جمله دلایل تفریحی، علمی، تجاری، حرفه ای یا خدمات عمومی انجام می شود.

30. اسکی با پای برهنه (Barefoot Skiing)

ورزش های آبی معروف: اسکی با پای برهنهاسکی روی آب تنها با پا را اسکی با پای برهنه می گویند. در این ورزش، تعادل نقش حیاتی دارد. کشیده شدن توسط یک قایق بسیار جالب است و همچنین سرگرمی عالی به شمار می رود. امروزه، این یکی از محبوب ترین ورزش های آبی است.

ورز ش های آبی لذت بخش و آرام بخش هستند. گاهی اوقات، این ورزش ها می توانند خطرناک و جدی باشند و در موارد دیگر مملو از هیجان و جنب و جوش هستند. یک چیز قطعی است، این ورزش ها چه به صورت رقابتی و چه به صورت تفریحی صورت گیرند، جاذبه شان جهانی است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.