5 داروی گیاهی برای درمان یبوست که کمتر شنیده اید!

0

یبوست بیماری ناخوشایندی است و زندگی را می تواند ناخوشایند کند، وقتی شما احساس می کنید که وزن شما کم شده است و نفخ دارید شما می خواهید که هر چه زودتر درمان شوید. شما ممکن است بتوانید از داروهای طبیعی برای درمان یبوست خود استفاده کنید.

یبوست هنگامی که روده در هفته کم تر از سه بار گردش کند رخ می دهد و این ممکن است ادامه داشته باشد و یا گاهی اوقات رخ دهد. برخی از علایم یبوست شامل موارد زیر می باشد:

 • سفت شدن مدفوع
 • سخت شدن گرش روده
 • احساس گرفتگی روده و یا عدم توانایی به خالی کردن روده
 • نیاز به تقلا کردن برای خالی کردن مقعد خود
 • درد شکم
 • حالت تهوع و نفخ

 

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان یبوست

پیدا کردن دارو گیاهی برای درمان یبوست تقریبا آسان است، بسیاری از داروهای ضد یبوست شامل مواد گیاهی هستند و اغلب گیاهان ضد یبوست شامل آنتراکونینون یا موادی هستند که تأثیر محرکی بر روی روده دارند. این مواد ضد یبوست با جذب مایعات به داخل روده بزرگ و افزایش برستالیزه کار می کنند، برستالیزه انقباض روده است که به حرکت مواد از دیواره های روده به مقعد کمک می کند، افزایش مصرف فیبر و مایع به هنگام یبوست ضروری است.

بیشتر بخوانید تا در مورد ۵ داروی گیاهی که شما ممکن است در مورد یبوست به آن ها توجه کنید یاد بگیرید.

سلامت
سلامت

سنجد تلخ و درمان یبوست

این یک ماده ضد یبوست محبوب است که از عصاره پوست انواع درخت سنجد گرفته شده است، این ماده با برانگیختن کافی دیواره های روده بزرگ برای افزایش گردش روده کار می کند، مصرف کوتاه مدت آن تأثیر خوبی دارد اما ممکن است موجب شکم درد یا عدم تعادل الکترولیت شود ولی استفاده طولانی مدت آن ممکن است منجر به آسیب به کبد از حالت خفیف به حالت بحرانی تخریب کبد شود

سنجد تلخ برای درمان یبوست
سلامت

پسیلیوم و خواص ضد یبوست آن

یک عضوی از گونه های درخت چنار است، پسیلیوم، الیاف ضد یبوست است که به افزایش حجم مدفوع کمک می کند، پسیلیوم اغلب برای درمان یبوست مزمن استفاده می شود و ممکن است همراه با دیگر مواد ضد یبوست ترکیب شود، هر دو شکل طبیعی و ترکیبی آن می توانند منجر به تأثیرات جانبی نظیر موارد زیر شوند:

۱-واکنش های حساسیت زا

۲-حالت تهوع

۳-معده درد

۴-استفراغ

سلامت
سلامت

ریوند چینی درمان کننده یبوست

اگر چه این گیاه به عنوان شناخته شده ترین ماده برای تولید کلوچه است اما برای درمان یبوست نیز به کار می رود، ریوند چینی یک تأثیر ضد یبوستی دارد اما طبق مطالعاتی که در روزنامه داروشناسی منتشر شد، متوجه شدند که ریوند چینی دارای تأثیر ضد اسهال نیز به خاطر ماده تانین موجود در آن می باشد در نتیجه ریوند چینی باید برای مدت کوتاهی برای درمان یبوست استفاده شود

سلامت
سلامت

سنا و خواص زیاد آن برای درمان یبوست

سنا برای درمان یبوست و پاکسازی روده قبل از یکسری از فرایندهای درمانی استفاده می شود. این میوه از برگ لطیف تر است بنابراین باید برای مدت کوتاهی و به میزان سفارش شده مصرف شود. قرص های سنا برای درمان یبوست مؤثر هستند و در اکثر داروخانه ها به فروش می رسند، مصرف زیاد و بلند مدت این دارو می تواند منجر به آسیب به کبد شود.

سلامت
سلامت

نارون آمریکایی و تسهیل فراید درمان یبوست

مصرف این گیاه در درمان یبوست دارای سابقه تاریخی است و آن رشته های عصبی را در دستگاه گوارش تحریک می کند که این عامل منجر به تولید ماده مخاطی می شود و درمان یبوست را تسهیل می کند. برای نشان دادن تأثیرات بلند مدت این گیاه تحقیقات کوچکی انجام شده است، ناردون آمریکایی دارای مواد چسبناک موکلیاژ است که دستگاه گوارش را می پوشاند و در نتیجه آن می تواند جذب داروهایی که در آن زمان مصرف می شوند را کاهش دهد.

چه چیرهایی باعث می شوند که یبوست بگیریم؟

یبوست به دلیل عوامل زیادی به وجود می آید نظیر:

 • جراحی
 • داروها
 • غذاهای دارای فیبر کم
 • کاهش مصرف مایعات
 • استرس
 • مصرف بیش از حد ضد یبوست ها

 

راه حل های دیگر برای درمان یبوست

آنجا تعدادی از گیاهانی وجود دارند که با تحریک گردش روده مستقیما باعث درمان یبوست نمی شوند اما ممکن است به درمان علایم مرتبط به آن کمک کنند برای مثال چای نعنا به درمان حالت تهوع و نفخ کمک می کند، پیچک و بابونه درد بواسیر را درمان می کنند و همچنین ناراحتی روده را کاهش می دهند.

و این را فراموش نکنید که اساسی ترین روش برای درمان یبوست و برای پیشگیری از آن خوردن بیش از حد گیاهان و دانه های دارای فیبر است که کمک می کند که نیاز روزانه شما به فیبر برطرف شود.

 

این گیاهان را بخش اصلی رژیم غذایی خود قرار دهید:

۱-میوه ها

۲-سبزی ها

۳-حبوبات

۴-آجیل ها

۵-دانه ها

 

زمانی که به دکتر مراجعه می کنید:

اگر یبوست الأن و بعد از آن اتفاق افتاد احتمالا یک آزردگی ناخوشایند بیشتر نیست اما اگر مکررا اتفاق بیفتد و با علایم زیر همراه باشند باید به دکتر خود مراجعه کنید:

۱-گرفتگی های مکرر و ناگهانی عضلات و عدم توانایی به انتقال گاز

۲-خون در مدفوع

۳-درد مقعد

۴-افزایش نفخ و شکم درد

۵-کاهش غیر عادی وزن

۶- یبوست های متناوب و اسهال

 

اگر مواد ضد یبوست بعد از چند هفته مصرف تأثیر گذار نبودند به دکتر خود مراجعه کنید.

برخی از مردم معتقدند که تمامی داروهای گیاهی به خاطر آنکه طبیعی هستند پس مؤثر هستند اما حقیقت امر این است که در برخی موارد داروهای گیاهی دارای عوارض جانبی هستند اما آن ها هنوز مؤثر هستند و قابلیت آن را دارند که واکنش های دارویی داشته باشند و همچنین دارای عوارض جانبی منفی هم باشند.

قبل از استفاده از یک داروی گیاهی برای درمان یبوست به داروخانه یا دکتر مراجعه کنید مخصوصا اگر شما باردار هستید یا شیر می دهید و همچنین بچه هایی که متوجه یبوست های مکرر می شوند برای درمان می بایست با دکتر خود مشورت کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید