۵ نکته مهم برای یادگیری مهارت تندخوانی

5 نکته مهم برای یادگیری مهارت تندخوانی چند سال‌ قبل با تاکید فراوان به دوستم گفتم یادگیری مهارت تندخوانی چقدر می‌تواند در قبولی آزمون استخدامی پیش رویش موثر باشد. البته که به توصیه من توجهی نک…

 

چند سال‌ قبل با تاکید فراوان به دوستم گفتم یادگیری مهارت تندخوانی چقدر می‌تواند در قبولی آزمون استخدامی پیش رویش موثر باشد. البته که به توصیه من توجهی نکرد، نتیجه آزمونش هم با تمام تلاش‌های مستمرش به جایی نرسید.

بعد از آن تصمیم گرفت که تند خوانی را بیاموزد. حالا پذیرفته است که اگر زودتر تندخوانی را آموزش می‌دید، مجبور نبود باز هم وقتی را برای مطالعه و آمادگی آزمون خودش صرف کند.

دوستم وقت خود را تلف کرد چون از تاثیر تندخوانی آگاه نبود. لازم نیست شما هم مثل او بهایش را با از دست‌دادن عمرتان دهید. بنابراین پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب در کنارم باشید و مهارت تندخوانی را به سبک یادگیری خود اضافه کنید.

من امیرحسین حامدی ، مدرس مهارت‌های مطالعه و زندگی هستم. قصد دارم در این مطلب به شما کمک کنم تا دیگر هنگام مطالعه حواستان پرت نشود، خوابتان نگیرد، خسته نشوید و بتوانید یک کتاب 200 صفحه‌ای را در مدت زمان 2 ساعت مطالعه کنید.

مهارت تندخوانی

تندخوانی چیست؟

توانایی مطالعه با سرعت بالا همراه با جذب و درک بیشتر مطالب را تندخوانی می‌گوییم. تندخوانی مهارتی است که تمام بزرگان دنیا از آن یاد کرده‌اند. به عنوان مثال داستان موفقیت تونی رابینز از جایی شروع می‌شود که بیش از 300 کتاب را در کمتر از یک سال می‌کند و این گونه است که از فردی بی‌کار و علاف به معروف‌ترین سخنران دنیا تبدیل می‌شود. بنابراین قدرت کتاب‌ها را جدی بگیریم و مهارت‌های مطالعه را یاد بگیریم. یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های مطالعه تندخوانی است. حال چگونه تندخوانی کنیم؟

در همه دوره‌های تندخوانی یک آموزش مشترک وجود دارد: لب‌خوانی و شنیدن صدای درونی خود را کنار بگذارید. اما نکته اصلی در همین جاست…

کلیات در همه جا مشترک است اما نکات خیلی مهمی وجود دارد که همه از آن آگاه نیستند و به طبع در آموزش‌های معمولی هم به چشم نمی‌خورد. کمی جلوتر شما می‌توانید از جزئیات مهارت تندخوانی آگاه شوید.

مهارت تندخوانی

 

1_ افزایش سرعت و افزایش درک مطلب

هر چقدر تمرکز بالا باشد درک مطلب بهتری خواهید داشت. فرض کنید مشغول تایپ هستید. اگر سرعت شما پایین باشد به راحتی می‌توانید کارهای دیگر هم انجام دهید. مثلا پاسخ سوال مادر خود را ‌بدهید. اما اگر مشغول تایپ با سرعت بالا باشید حتی احتمال دارد متوجه سوال دیگران هم نشوید، چه برسد به اینکه پاسخی هم بدهید.

چه چیزی باعث تغییر شرایط شده؟

افزایش سرعت عمل. وقتی با سرعت بالا یک کار را انجام دهید تمرکز شما روی آن بیشتر می‌شود. بنابراین شما تا حد زیادی با افزایش سرعت مطالعه می‌توانید تمرکز و درک مطلب خود را افزایش دهید. البته برای شما فیلم‌های آموزشی آماده کردم تا بتوانید تمرکز خود را افزایش دهید.

تندخوانی سرسری خواندن نیست.

برای افزایش درک مطلب حین خواندن سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید.

 • اصول مطالعه
 • تمرکز بر روی کتاب
 • تقویت حافظه
نکته: یک آموزش تندخوانی کامل سه مهارت بالا را هم شامل می‌شود.

2_ دوره تندخوانی بی‌اثر

در سمینارهایی که در شهر‌های مختلف ایران برگزار می‌کنیم یک اتفاق جالب می‌افتد. افرادی در دوره تندخوانی بهارمن شرکت می‌کنند که بارها در دوره‌های تندخوانی مدرسان دیگر شرکت کردند. این افراد در معارفه تند خوانی متوجه می‌شوند که هنگام یادگیری مهارت تندخوانی باید خود را ارزیابی کنند. معمولا آموزش‌های تندخوانی معمولی فاقد ارزیابی هستند. یکی از معیارهای مهم در یادگیری تندخوانی ارزیابی قبل و بعد خودمان است.

بدون ارزیابی و تست زدن شما نتیجه دلخواهتان را به دست نمی‌آورید. خبرخوب این هست که کمی جلوتر شما به تست سرعت مطالعه دست پیدا می‌کنید.

 

3_ روش مطالعه قبلی خود را فراموش کنید

در ابتدای مقاله به شما گفتم اصل مشترک بین تمام آموزش‌های تندخوانی این است که از شما خواسته می‌شود هنگام مطالعه مکث نکنید، به عقب برنگردید و لبخوانی نکنید. این کار کمک می‌کند سرعت مطالعه شما افزایش پیدا کند.

این جمله به معنای آسان بودن کار نیست. گاهی سخت‌ترین مرحله دقیقا همین جاست، چون ما قانع نمی‌شویم مدتی عادت های اشتباه مطالعه خود را کنار بگذاریم.

به خاطر داشته باشید تغییر همیشه دردناک است اما برای اینکه سریع‌تر بخوانید لازم است با موفقیت از این مرحله عبور کنید و این عادت‌های غلط خود را در مطالعه انجام ندهید.

مهارت تندخوانی

 

4_ دانستن اطلاعات بی‌فایده است

تندخوانی یک مهارت است. دانستن روش انجام آن فقط به دانش شما می‌افزاید. اگر می‌خواهید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید لازم است تمرین مستمری داشته باشید که مهارت تندخوانی را کسب کنید. تمرین‌های مستمر؛ دقیقا مثل یک ورزش روزانه برای تقویت عضله‌های بدن.

یک برنامه تمرینی درست شامل مطالعه روزانه به روش تندخوانی و تمرین‌های مرتبط با افزایش درک مطلب است. اگر واقعا مصصم هستید سرعت و درک مطالعه خود را افزایش دهید، ادامه دهید. یک صفحه خوب برای شما آماده کردم تا تمرینات تندخوانی را انجام دهید.

 

5_ منبع آموزشی مناسبی داشته باشید

برای یادگیری هر مهارتی سعی کنید بهترین مدرس آن حیطه را پیدا کنید. این گونه وقت شما برای صحیح و خطا نابود نمی‌شود. شاید یک مدرس خوب آموزش‌های خوبی به رایگان برای شما آماده کرده باشد. بله درست است، زمان آن رسیده است که پاداش خواندن این مطلب را دریافت کنید. کامل‌ترین مقاله تندخوانی، همراه با فیلم‌های آموزشی هدیه شماست. همچنین تست سرعت مطالعه که قولش را دادم می‌توانید در سایت بهارمن دانلود کنید. شما قرار است سرعت و درک مطالعه خود را چندین برابر کنید و من به شما تبریک می‌گویم.

برای دریافت هدیه و آموزش تندخوانی روی لینک زیر کلیک کنید.

https://bahareman.com/tondkhani/

 

 

مگ تک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. علی می گوید

  خسته نباشید و خدا قوت بابت این مطلب خوبتون
  به نظرم در تند خوانی تقویت ذهن اولویت اول هستش و ما باید روی تقویت کردن ذهنمون بیشتر تمرین کنیم تا بهتر بتونیم با تندخوانی معنی جملات را بفهمیم.

 2. محمد می گوید

  سلام و خسته نباشید و خدا قوت بابت مطالب خوبتون
  امیدوارم منم بتونم از این مهارت خاص در خواندن بهره مند شوم.