۵ تا از قدرتمندترین و پیشرفته ترین تانک های جهان را بشناسید

در این مطلب شما را با 5 تا از قدرتمندترین و پیشرفته ترین تانک های جهان آشنا خواهیم کرد!

ساخت یک کلاس کاملاً جدید از تانک جنگی توسط اسرائیل که یکی کشور بسیار کوچک است، قطعاً یه دستاورد بزرگ محسوب می شود. در زمان معرفی مرکاوا، اسرائیل پیش از آن در سه جنگ شرکت کرده بود که در آن ها نیروهای تانک عربی بسیار بزرگ تری حضور داشتند. این موضوع همراه با ارتشی با جمعیت کم که حتی تلفات اندک پرسنلی نیز در جامعه احساس می شدند منجر شد تا اسرائیل برای آینده تانکی را مد نظر قرار دهد که اولویت آن توانایی دفاعی و قدرت شلیک باشد.

دنیای تانک ها – یک خودروی زرهدار جنگی مجهز به یک توپ ی بزرگ اصلی و زنجیر که ماموریتش جنگ در میدان های جنگی مدرن می باشد. اما دیگر این دوران به پایان رسیده است. به ناوگان تانک های قدرت های اصلی جهان نگاهی بیاندازید و متوجه می شوید که اکثر تانک های جنگی اصلی از دهه 1990 در سرویس بوده اند یا حتی 1980. همچنین با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و گرایش به سمت تروریسم موجب شده است تا تانک ها در پشت خط های مقدم قرار گیرند و در کشورهایی مانند هلند،تانک ها به طور کلی از نیروهای مسلح حذف شوند.

اکثر تانک ها- حداقل آن هایی که در زرادخانه های غرب قرار دارند- از نظر توانایی کلی بسیار شبیه به هم هستند. بسیاری از کشورها ازجمله کره جنوبی، از این رکود برای رسیدن به وضع موجود استفاده کرده اند. 5 تانک مرگبار برتر لزوماً جدیدترین و یا گران قیمت ترین آن ها نمی باشند. هر یک از آن ها یک ویژگی منحصر به فرد دارند که بر دیگری برتری می یابند و آن ها را به یک حریف بسیار خطرناک در میدان نبرد تبدیل می نماید. در ادامه برای شما 5 تا از پیشرفته ترین تانک های جهان و قویترین آنها را به شما معرفی میکنیم.

T-90A(روسیه)

تانک t90 روسیهیکی از آخرین بازمانده های تانک های دهه 1940، تانک T-90 پیشرفته ترین تانک مرسوم نیروهای زمینی روسیه می باشد. این تانک در تانک متوسط T-54 ریشه دارد و به طور مستقیم به سری های T-72/T-80 تانک ها مرتبط می باشد. در حال حاضر، روسیه صدها T-90A را در اختیار دارد یعنی تعداد کافی برای تجهیز یک لشکر سلاح های متحرک و تانک.

T-90A از لحاظ مرگ آوری دوربرد در صدر تانک های برتر قرار می گیرد. اگرچه توپ اصلی 125 میلیمتری 2A46M نسبت به همتایان غربی خود کارکرد کمتری دارد خصوصاً در مقایسه با توپ بدون خان 120 میلیمتری L44 رینمتال، به لطف توانایی شلیک موشک های ضد تانک از لوله تفنگ، در مسافت های طولانی (دوربرد) مرگ آورتر است. موشک هدایت شده با لیزر 9M119M Refleks توانایی نفوذ 700 میلیمتری در زره همگن نورد شده معادل با درجه دقت بالا در محدوده ای تا 1/3 مایل را برای این تانک فراهم می نماید.

M1 Abrams(ایالات متحده آمریکا)

M1 Abrams(ایالات متحده آمریکا)تانک جنگی اصلی M1 Abrams، تانک استاندارد ارتش آمریکا و نیروهای دریایی آمریکا به شمار می رود. از زمان معرفیش در اواخر 1970، M1 یک روند ثابت از بروزرسانی ها را پشت سر گذاشته است، از معرفی توپ 120 میلیمتری طراحی شده توسط آلمانی ها گرفته تا افزودن زره های اورانیوم ضعیف شده و قابلیت های شبکه مانند Blue Force Tracker.

M1 در این فهرست به عنوان پادشاه بلامنازع دوران پس از جنگ سرد قرار دارد. این تانک استانداردی برای ترکیب ایده آل از قدرت شلیک، حفاظت و تحرک را ارائه می دهد و می توان آن را در زمره یکی از پیشرفته ترین تانک های جهان قرار داد. اگرچه تانک های دیگر به همین خوبی هستند اما آن ها ویژگی رکورد جنگی ندارند تا پشتیبانی کند. تانک M1 Abrams در دو نزاع عمده شرکت داشته است- جنگ خلیج فارس در سال 1991 و جنگ عراق بین سال های 2003-2010، با قابلیت از بین بردن تعداد زیادی از تانک های دشمن بدون تلفات برای تانک های عراقی.

Leopard 2(آلمان)

Leopard 2(آلمان)تانک Leopard 2 تولید شده توسط آلمان از بسیاری جهات به M1 شباهت دارد. هر دو این تانک ها پس از شکست پروژه ی مشترک تانک های MBT-70 بین آلمان-آمریکا توسعه یافتند. این دو تانک به شدت از لحاظ سلاح و عملکرد شبیه به یکدیگر هستند اما تانک آمریکایی به دلیل تجهیز به بدنه ی اورانیومی ضعیف شده  ، سنگین تر است و حفاظت بهتری دارد.

Leopard 2 بهترین و پیشرفته ترین تانک اروپایی محسوب می شود همانطور که فهرست بندی کنونی به خوبی این را نشان می دهد. با وجود این که M1 راه خود را به بازارهای اروپایی باز کرده است اما Leopard 2 بر اروپا حاکم است و ناوگان های بزرگ کشورهای اروپایی از اسپانیا گرفته تا ترکیه تا نروژ از این تانک استفاده می کنند. مسلماً این امر به این دلیل است که آلمان از پایان جنگ سرد، 90 درصد از تانک های خود را به دور انداخته است و در نتیجه تعداد زیادی از تانک های مازاد نسبتاً ارزان برای صادرات در دسترس قرار گرفتند که در میان آن ها Leopard بی تردید محبوب ترین و پیشرفته ترین بود.

اگرچه مدل های دقیق از کشوری به کشور دیگر متفاوت هستند اما استانداردسازی غیررسمی NATO بر Leopard 2 موجب می شود که مدیریت لجستیک متحدان خصوصاً در واحدهای ترکیبی بسیار ساده تر صورت گیرد.

Merkava IV(اسرائیل)

Merkava IV(اسرائیل)ساخت یک کلاس کاملاً جدید از تانک های جنگی اصلی توسط اسرائیل که کشور بسیار کوچکی است، به طور قطع یک دستاورد عمده و مهم محسوب می شود. در زمان معرفی مرکاوا، اسرائیل پیش از آن در سه جنگ شرکت کرده بود که در آن ها نیروهای تانک عربی بسیار بزرگ تری حضور داشتند. این موضوع همراه با ارتشی با جمعیت کم که حتی تلفات اندک پرسنلی نیز در جامعه احساس می شدند منجر شد تا اسرائیل برای آینده تانکی را مد نظر قرار دهد که اولویت آن توانایی دفاعی و قدرت شلیک باشد.

مرکاوا دارای حفاظت بسیار عالی است. برجک و قسمت بدنه ی جلویی آن به شدت محافظت شده اند تا حداکثر محافظت زرهدار را در تمامی زوایا به وجود آورند و به برجک آن، لبه ای چاقو مانند می دهد. موتور تانک در قسمت جلویی بدنه قرار دارد که موجب می شود فضای زیادی بین آتش دشمن و خدمه داخل تانک وجود داشته باشد. باور بر این است که زره آن نوعی جدید از “زره هیبریدی” است و ماژولار طراحی شده است به گونه ای که بخش های مجزای آن به سرعت قابل تعویض هستند. با این حال، مهم ترین ویژگی آن داشتن  سیستم حفاظتی فعال Trophy است که ترکیبی از سنسورها و شات گان می باشد- مانند اسلحه ای که قادر به پرتاب نارنجک های پیشران و موشک های هدایت شده ی ضد تانک می باشد.

Challenger 2(انگلستان)

Challenger 2(انگلستان)آخرین نمونه در یک سری طولانی از تانک های تولید شده توسط کشوری که خود تانک را اختراع کرده است، Challenger 2 نیروهای تانک ارتش بریتانیا را مجهز می کند. اگرچه بر اساس Challenger 1 قدیمی تر، طراحی مجدد گسترده منجر به تولید تانکی با تنها 5 درصد اشتراک با نسخه ی پیشین خود شد. این تانک که در میان تانک های جهان منحصر به فرد است، همچنان مجهز به یک بشکه تفنگدار با توپ 120 میلیمتری L30 است.

Challenger 2 به عنوان یکی از بهترین تانک های حفاظت شده در دنیا به حساب می آید زیرا مجهز به نسل دوم از زره های کوبهام است، یک ماتریس کامپوزیتی از سرامیک و فلز با کیفیت برتر نسبت به زره های معمولی همگن نورد شده ی فولادی. نتیجه یک تانک زرهدار با قابلیت غلبه بر انرژی جنبشی و دورهای ضد تانک با انرژی انفجاری زیاد است. انگلستان در حال حاضر مشغول برنامه ریزی برای بروزرسانی Challenger 2 است و تجهیز آن با یک سیستم حفاظتی فعال مشابه با Trophy اسرائیل را ارزیابی می کند.

کایل میوزوکامی یک نویسنده ی امنیت ملی و دفاع مستقر در سانفرانسیسکو است که در Diplomat, Foreign Policy, War is Boring and Daily Beast حضور داشته است. در سال 2009، او وبلاگ دفاعی و امنیتی به نام Japan Security Watch را تاسیس کرد. شما می توانید او را در توئیتر دنبال کنید: @KyleMizokami.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Noorulhaqmokhtar می گوید

    بهترین تانک روسیه است