۷ مزایا استفاده از روغن کرچک

روغن کرچک روغن گیاهی چند منظوره است که مردم به اندازه هزار سال از آن استفاده می کنند. این روغن از بذر گیاه Ricinus communis گرفته می شود .این دانه ها ، که لوبیای کاستور شناخته می شوند، حاوی آنزیم های سمی بنام ریسین هستند .در واقع باعث می شوند که روند گرمایشی روغن کرچک را غیرفعال کنند و اجازه میدهدکه روغن را با خیال راحت استفاده کنید .

از روغن کرچک برای تولید داروهای صنعتی استفاده می کنند. درواقع بعنوان یک افزودنی درمواد غذایی، داروها و محصولات مراقبت های پوستی و همچنین یک روان کننده صنعتی و باعث تقویت مولکول های biodiesel می شود. در مصر باستان ، از روغن کرچک به عنوان یک چراغ (با سوزندان این روغن)و یک درمان طبیعی برای بیماری هایی مانند سوزش چشم ، و حتی برای تحریک زنان باردار در هنگام زایمان استفاده می کردند. امروزه روغن کرچک به طور طبیعی برای درمان های عادی مانند یبوست و بیماری های پسوتی و معمولا در محصولات زیبایی استفاده می شود . در اینجا 7مزایا استفاده از روغن کرچک را بیان می کنیم .

1-یک ضد یبوست بسیار قوی

شاید یکی از داروهایی که از روغن کرچک گرفته می شود ضد یبوست بسیار قوی می باشد ، که بعنوان یک ضد یبوست محرک محسوب می شود به این معنی که حرکت ماهیچه ها را افزایش می دهد و مواد غذایی را از طریق روده تحریک می کنند و به روده جهت دفع آن کمک میکند .

این محرک ضد یبوست به سرعت عمل می کند و معمولا برای کاهش یبوست های موقتی استفاده می شود . هنگامی که این روغن ازطریق دهان مصرف می شود ، در روده کوچک واکنش نشان می دهد و اسید ricinoleic  که بعنوان اسید چرب در روغن شناخت می شود آزاد می کند وسپس توسط روده جذب می شد و به همین دلیل یک تحریک کننده قوی برای یبوست می باشد .

در واقع مطالعات زیادی نشان داده اند که روغن کرچک می تواند یبوست را از بین ببرد . به عنوان مثال یک مطالعه نشان داد که وقتی افراد سالمند روغن کرچک مصرف می کنند موجب کاهش علائم یبوست که عبارتند از کمبود فشار در هنگام دفع مدفوع و کمتر شدن احساس ناخوشایند درحرکات روده می شود.

درحالی که استفاده کم از روغن کرچک مجاز می باشد اما استفاده بیش از حد آن میتواند باعث گرفتگی شکم ، تهوع استفراغ و اسهال می شود گرچه ممیتوان از آن برای رفع یبوست گاهی اوقات استفاده کرد ، روغن کرچک برای درمان بیماری هایی که نیاز به درمان طولانی مدت دارند توصیه نمی شود.

2- یک مرطوب کننده طبیعی

روغن کرچک غنی از اسید ricinoleic و اسیدهای چرب اشباع شده است . این نوع چربی ها به عنوان یک روان کننده عمل می کند و میتوان از آن ها برای مرطوب کردن پوست استفاده شود واین درحالی است که رطوب بدن را با جلوگیری از دست دادن آب بدن از طریق لایه های بیرون پوست حفظ می کند .

درواقع این روغن در لوازم ارایشی و برای افزایش هیدراتاسیون استفاده می شود و اغلب به محصولاتی مانند لوسیون ، ارایش و پاک کننده ها اضافه می شود . شما همچنین میتوانید این روغن غنی را به عنوان یک جایگزین طبیعی بجای مرطوب کننده های دیگر بخرید . اکثر محصولات مرطوب کننده در فروشگاه دارای مواد مضر، نگهدارنده و رنگ ها هستند که میتوانند باعث آسیب به پوست و سلامت کلی شما را تحت تاثیر قرار بدهد.

استفاده از این روغن میتواند موجب کاهش درمعرض قرارگرفتن مواد افزودنی کمک کند، علاوه براین روغن کرچک ارزان قیمت است و میتوان ازآن برای مرطوب کردن صورت و بدن خود استفاده شود .از آنجایی که روغن کرچک غلیظ است ، باید اغلب با روغن های دیگر مانند روغن های بادام ، روغن زیتون و نارگیل مخلوط شود تا به درجه عالی مرطوب کنندگی برسد . اگر چه استفاده از این روغن برای پوست بیشتر خطرناک است اما  در بعضی افراد واکنش حساسیتی ایجاد می کند .

3-باعث بهبودی زخم

استفاده از روغن کرچک برای زخم یک محیط مرطوب ایجاد می کند که باعث بهبود و جلوگیری از خشک شدن زخم ها می شود.Venelex یک پماد محبوب است که در درمان های بالینی زخم ها که شامل ترکیبی از روغن کرچک و پروس بلال (از درخت Myroxylonگرفته می شود)تشکیل شده است. روغن کرچک رشد بافت را تحریک می کند ، به طوری که میتواند بین زخم ومحیط ایجاد شده رطوبت را افزایش دهد وخطر عفونت را کاهش دهد ، همچنین باعث عدم خشکی ، ایجاد سلول های پوست مرده که باعث تاخیر دربهبود زخم می شوند ، می شود .

مطالعات نشان دادند که پمادی که حاوی روغن کرچک است در بهبود زخم ها فشاری ، این زخم نوعی از زخم هایی است که پس از فشار طولانی مدت روی پوست ایجاد می شوند، میتواند موثر باشد . یک مطالعه موردی در مورد این زخم ها ، نشان داد که 861 نفر از ساکنان خانه های روستایی که تحت تاثیر حملات دشمن قرار گرفته بودند بهبود یافتند . کسانی که زخم های آنها باروغن کرچک درمان می شود میزان بهبودی آنها سریع تر و نیاز به استفاده از روش های دیگر ندارند .

4-اثرات ضد التهابی موثر

اسید Ricinoleic  اسید چرب موجود در روغن کرچک است که دارای خواص ضد التهابی بسیاری است . مطالعات نشان می دهد ک وقتی روغن کرچک به صورت موضعی استفاده می شود ، باعث کاهش التهاب و درد می شود . ویژگی های کاهش درد و ضد التهابی روغن کرچک ممکن است برای افرادی که دارای بیماری های مزمن مانند آتریت روماتوئید یا پسوریازیس هستند مفید باشند . مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد که اسید Ricinoleic درد و تورم را کاهش می دهد .

مطالعات انجام شده نشان دادند که درمان با ژل حاوی اسید ricinoleic  منجر به کاهش در و التهاب در مقایسه با دیگر رو شهای درمانی شد. درمطالعه دیگر مشخص شد که اسید ricinoleic به کاهش درد ناشی از سلول های آرتریت روماتوئید انسان کمک می کند . علاوه براینها ، روغن کرچک با توجه به خواص مرطوب کنندگی میتوان از پوست های خشک افرادی که دارای بیماری پسوریازیس هستنداستفاده شود. از اجایی که این نتایج امیدوار کننده در مورد روغن کرچک کشف شده است اما برای استفاده بهتر ازآن باید مطالعات بیشتری صورت بگیرد.

5-کاهش جوش

جوش یک بیماری پوستی است که می تواند سبب بروز جوشهای بزرگ و دردناک در صورت و بدن شود . درواقع این یک بیماری شایع در بین نوجوانان و جوانان است که باعث کاهش اعتماد بنفس آنها می شود . روغن کرچک دارای چندین ویژگی است که می تواند علائم جوش را کاهش دهد . تصور می شود که التهاب و درد عامل اصلی ایجاد جوش است بنابراین استفاده از این روغن برای پوست منجر به کاهش علائم التهاب می شود . جوش همچنین باعدم تعادل نوع خاصی از یک باکتری که معمولا روی پوست یافت می شود افزایش پیدا می کند بنابراین روغن کرچک که دارای خواص ضد میکروبی است میتواند از بروز بیش از حد این باکتری جلوگیری کند . یک مطالعه ازمایشاتی نشان داد ک عصاره روغن کرچک دارای قدرت ضد باکتریایی است که مانع رشد چندین باکتری از جمله Staphylococcus می شود . روغن کرچک نیز یک مرطوب کننده طبیعی است بنابراین ممکن است پوست را از وجود جوش های ملتهب و متورم پاک کند .

6-مبارزه با قارچ ها

Candida albicans نوعی قارچ است که معمولا باعث عفونت لثه ، عفونت ریشه های دندان می شود . روغن کرچک دارای خواص ضد قارچی است که میتواند با Candida albicans مبارزه کند و دهان را از وجود هر نوع باکتری تمیز می کند . مطالعات انجام شده نشان می دهد که روغن کرچک Candida albicans را از ریشه های آلوده دندان به انسان از بین میبرد، همچنین این روغن باعث درمان استوماتیت مرتبط با پروتز می شود که باید گفت یک بیماری دردناک است که به علت رشد بیش از حد این قارچ به وجود می آید . این مسئله بیشتر در افراد مسن دیده می شود که استفاده از روغن کرچک موجب بهبودی علائم بالینی نشانه های استوماتیسف ازجمله التهاب آن می شود . مطالعه دیگر نشان داد که استفاده از مسواک و خیساندن آن در روغن حاوی کرچک باعث کاهش قارچ Candida albicans در افراد سالخورده می شود .

7-مو و پوست سر شما سالم نگه داشته می شود

بسیاری از مردم از روغن کرچک به عنوان یک شوینده طبیعی استفاده می کنند . افرادی که دارای موهای خشک و آسیب دیده اند به طور خاص میتوانند از یک مرطوب کننده قوی مانند روغن کرچک استفاده می کنند . استفاده از چربی ها مانند روغن کرچک باعث می شود که موها منظم ، لَخت شدن موها و افزایش انعطاف پذیری و کاهش احتمال شکستگی موها شود. روغن کرچک ممکن است برای افرادی که دارای شوره سر هستند هم مفید باشد زیرا این وضعیت مربوط به موها و پوست های خشک می باشد، اگرچه علل مختلفی وجود دارد که باعث شوره سر می شود و آن را میتوان یک بیماری التهابی نامید که موجب قرمزی و خشکی پوست سر می شود . به علت توانایی این روغن در کاهش التهاب، میتوان یک درمان موثر برای شوره باشد. علاوه براین ، بااستفاده از روغن کرچک و استعمال آن برای سرو پوست های خشک باعث ایجاد رطوبت و ممکن است باعث کاهش خارش پوست شود .

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.