۸ راه حلی که برای بهبود عکاسی خود می توانید هرروز آنرا انجام دهید

گرفتن عکس از لحظه ها و صحنه ها توسط همه ی ما انجام می شود و هرکسی از زاویه دید خود و به سبک خود عکاسی می کند.اگر به دنبال بهبود عکاسی خود هستید مسیر را درست آمده اید.

گرچه استعداد ذاتی در عکاسی نقش مهمی در زیبایی عکس ها دارد اما عکاسی یک علم است که قابل آموختن است و حتی اگر به عنوان یک حرفه به آن نگاه کرد عکاسی می تواند کسب و کار شما باشد!.

اگر به دنبال بهبود عکاسی خود هستید با ما همراه باشید تا 8 راه حل تأثیر گذار برای بهبود عکاسی به شما معرفی کنیم:

8 راه حل برای بهبود عکاسی که واقعا تأثیر گذار هستند 

 بهبود عکاسی

یادگیری عکاسی یک شبه اتفاق نمی افتد، اما شما می توانید روش هایی را در طول روز به کار بگیرید که عکاس تان بهبود پیدا کند.

عکس گرفتن در طول روز یک راه عالی برای بهتر شدن عکاسی تان می باشد. اما چه عکس هایی می توانید بگیرید؟ و هرروز چه کاری می توانید انجام دهید که عکاسی شما واقعا بهبود پیدا کند؟

ما یک لیست از 8 راه حل را که می توانید در 15 دقیقه یا کمتر انجام دهید، جمع آوری کرده ایم. بنابراین میت وانید هرروز  یادگیری تان را در رابطه با عکاسی بهبود دهید :

1 ) تصاویر را از یک آیتم و ویو به روش های مختلف بگیرید 

هنگامی که شما هرروز عکس هایی از یک ویو و آیتم می گیرید ، قطعا باید خلاقیت به خرج دهید تا بتوانید عکس های مختلف بگیرید. عکاسی هرروزه از همان ویو و شیء می تواند یک راه عالی برای باز شدن ذهنیت شما در مورد روش های مختلف عکاسی باشد.

همچنین عکاسی از یک شئ یا آیتم در روز های مختلف نیز به شما می آموزد که چگونه در شرایط مختلف کار کنید. شروع کار شما می تواند در زیر نور خورشید یا از ابرها، کنار یک پنجره، در هوای بارانی در یک منطقه شلوغ یا در یک محوطه خلوت باشد.

بهبود عکاسی روزانه

بسیاری از عکاسان یک شئ که به اندازه کافی کوچک و قابل حمل است و می توانند آنرا با خود به هرجا ببرند (مانند یک  عروسک یا حیوان خانگی) را سوژه عکاسی خود می کنند. اما شما مجبور نیستید این کار را انجام دهید. برای مثال شما می توانید هرروزه از بچه هایتان یا حیوان خانگی تان و یا از تصویر آنها عکاسی کنید. درواقع راه حل و کلید این روش استفاده از چیزی یا کسی است که شما هرروز می بینید و می توانید با آن سفر کنید.

2 ) موضوع موردنظر برای عکس گرفتن تان را تصادفی انتخاب کنید

عکاسی هرروزه از یک شئ یا آیتم یک راه خوب برای شروع در مورد روش های مختلف عکس گرفتن است. اما در مورد آیتم هایی که هرگز تصور نم یکردید از آنها عکس بگیرید چه فکری می کنید. برای مثال عکس گرفتن از چیزی که برای شما الهام بخش نبوده است، می تواند باعث ایجاد خلاقیت شود و یک موضوع ساده را برای شما زیبا کند و یا به جای تصادفی انتخاب کردن موضوع خود، می توانید ایده انتراعی (ذهنی) بیشتری را برای عکاسی هرروزه تان و برای تمرکز بیشتر برروی آن در نظر بگیرید.

می توانید ایده های ذهنی در رابطه با فضای خالی، عمق یا خطوط، انتخاب کنید و خلاقیت خود را برای عکاسی با این ابده تطبیق دهید.
روش های مختلفی برای اینکه بتوانید این تمرین را امتحان کنید وجود دارد. برای مثال می توانید یک دسته از کلماتی را بنویسید که به عنوان ایده ذهنی در نظر گرفته اید و هرروز از بین آنها قرعه کشی کرده و یکی از آن ها را در نظر بگیرید. می توانید برخی از کارت ها را حذف کنید، همچنین می توانید از یک مرورگر تصادفی آنلاین استفاده کنید. هرچه که باشد، سعی کنید برای بهبود عکاسی از سوژه هایی که معمولا از آنها عکاسی می کنید استفاده نکنید.

3 ) ایده های الهام بخش را بررسی کنید 

شما معمولا تصاویری را می بینید که برای شما الهام بخش هستند و حتی ممکن است آنها را برای خود ذخیره کنید. اما نباید فقط به عکس های خنثی فکر کرد. نگاهی دقیق تر و همچنین تمرکز برروی تصاویری که دوست دارید، یک راه عالی برای بهبود عکاسی تان است.

با ذخیره تصاویری که از نظرتان الهام بخش هستند شروع کنید و یا می توانید آنها را از مجلات و روزنامه های آنلاین نشان کنید.
چند دقیقه برروی هرعکس تمرکز کنید تا سعی کنید دقیقا بفهمید که چرا این تصویر را دوست دارید، شاید به دلیل رنگ آن باشد و شاید این ترکیب و شکل اشیا باشد که نظر شما را جلب میکند. راه حل این است که به جای سریع نگاه کردن عکس و گذشتن از آن کمی بیشتر روی آن تمرکز کرده و واقعا درک کنید که چرا این عکس الهام بخش شماست.

4 ) برای عکاسی به دنبال نور بروید 

تأثیر نور در بهبود عکاسی

اگر چیزی وجود داشته باشد که از شما عکاس بهتری بسازد، قطعا یکی از آن ها چگونه کارکردن با نور است. نور نه تنها یک عکس را واضح می کند و همچنین جزئیات را در سایه جلوه می بخشد، بلکه برای ایجاد خلاقیت برای یک حالت نیز می شود.

بیشتر بدانید: اهمیت نور در عکاسی و ثبت تصاویر خارق العاده

شما همیشه نیازی به داشتن یک دوربین در دستتان برای جستجوی نور ندارید. مثلا به عنوان راننده به اطرافتان نگاه کنید و به دنبال نور باشید، پیاده روی کنید و به نورها توجه کنید. حتی هنگامی که تلویزیون تماشا میک نید نگاه کنید به اینکه چگونه سازندگان فیلم ها و سریال ها از نور استفاده می کنند و چگونه آن را در چهره بازیگران تاثیر می دهند. برای بهبود عکاسی به نورها نگاه کنید و ببینید که از کدام جهت بهتر دیده می شوند و حتی رنگ های مختلف برای جلوه دادن به نور را تماشا کنید.

5 ) عکس را به حالت دستی بگیرید. ( اتوماتیک عکس نگیرید)

 عکس گرفتن به صورت اتوماتیک ابزار بسیار خوبی برای یادگیری دستی و حتی برای عکاسان باتجربه است که به سرعت عکس بگیرند. اما حالت دستی در بسیاری از موارد بسیار ارزشمند است، به خصوص اگر به طور کامل آن را درک کنید.
برای اینکه عکاسی تان بهبود پیدا کند هرروز عکسی در حالت دستی بگیرید. همچنین روی این که آیا می خواهید حرکت را متوقف کنید یا آن را خنثی کنید، تمرکز کنید و این که آیا می خواهید یک پس زمینه جیغ یا ملایم داشته باشید، فکر کنید.
سپس بعد از عکس گرفتن برای جبران نور کم با استفاده از تنظیمات ISO نوردهی خود را تنظیم کنید. این کار را هرروز انجام دهید، پس از مدتی قادر خواهید بود تنظیمات را سریعا و بصورت کارآمد بدون اینکه بسیاری از عکس ها را ادیت کنید، انجام دهید.

6 ) نمودار هیستوگرامی درست کرده و آن را بررسی  کنید

هیستوگرام نموداری آماری است که نشان می دهد همه پیکسل های تصویر در عکس شما قرار دارد و مشخص می کند که هرعکس چقدر کیفیت دارد و در راس نمودار قرار می گیرد و شما درصورتی می توانید نمودار خوبی داشته باشید که بتوانید تمام عکس ها را با کیفیت خوب بیندازید، به این معنی که یک عکس تان دارای نور خیلی زیاد نباشد و در مقابل عکس دیگرتان بسیار تاریک و فاقد نور باشد.

هنگامی که این عکس های روزانه را گرفتید نمودارتان را مشاهده کنید و ببینید که آیا عکس هایتان از راس نمودار خارج شده اند یا نه، اگر این چنین است، سعی کنید نوردهی را برای عکس هایتان تنظیم کنید تا نموداری مناسب دریافت کنید، اگر تعداد زیادی رنگ در تصویر داشته باشید، مانند شاخ و برگ سبز درختان، این لزوما به این معنی نیست که شما در راس نمودار قرار گرفته اید. توجه کنید که بتوانید عکس هایتان را از تمام لحاظ سنجیده باشید و صرفا فقط روی یک موضوع آن تمرکز نکنید.

7 ) عکس های خود را محدود کنید 

مبتدیان از یک آیتم صدها عکس می گیرند تا از بین آنها بهترین عکس را انتخاب کنند. زیاد عکس گرفتن فرآیند تفکر را متوقف می کند و همچنین خلاقیت شما را محدود می کند.

برای بهبود عکاسی، خودتان را به گرفتن 12، 24 یا 36 عکس و حتی کمتر محدود کنید. با محدود کردن تعداد عکس هایی که می توانید بردارید ، می توانید بیشتر به هرعکس برای ایجاد ترکیب رنگ مناسب فکرکنید و تمرکز کامل برروی هرعکس داشته باشید. محدودیت ها شما را مجبور به متوقف کردن و فکر کردن در مورد هریک از عکس ها می کند که این خود یک راه عالی برای بهبود عکاسی شماست.

8 ) چند دقیقه دوربین خود را کنار بگذارید 

بهبود عکاسی

گاهی اوقات عکاسان تصاویر را از طریق دوربین عکاسی می بینند و این باعث می شود که فرصت های بزرگ عکس های زیبا را از دست بدهند.
چند دقیقه طول میکشد تا صحنه را بدون دوربین خود مشاهده کنید، به اطرافتان نگاه کنید و به دنبال موضوعات مختلف و زمینه های مختلف برای عکس گرفتن بگردید. در زمانیکه تمرکز برروی اطرافتان دارید، قطعا متوجه خواهید شد که چه الگو ها، مکان ها و شئ هایی می توانند بهترین گزینه های عکاسی برای شما باشند.

بهبود عکاسی یک فرآیند مداوم است. عکس ها را هرروز از همان موضوع یا شئ جدید بگیرید. به دنبال نورهای عالی باشید. در حالت دستی عکس بگیرید، سپس به هیستوگرام خود نگاهی بیندازید. اما بصورت دائمی خنثی نباشید، امیدواریم سوژه عکس خوبی در جایی پیدا کنید، عکس های خود را محدود کنید و برروی هریک از آن ها تمرکز کنید و فراموش نکنید دوربین را برای چند دقیقه به حالت عادی برگردانید.

امیدواریم این 8 روش را برای بهبود عکاسی تان انجام دهید و نتیجه ی آن را مشاهده کنید.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.