مزایا و معایب استفاده از VPN/ وی پی ان خاموش باشد یا روشن؟

آشنایی با مزایا و معایب استفاده از vpn به ما کمک می کند بدانیم چه موقع فیلترشکن را خاموش و چه موقع آن را روشن کنیم.

VPN دارای مزایا و معایبی است؛ پس آیا باید از آن استفاده کرد؟ در چه شرایطی باید VPN را خاموش کرد؟

همگی ما این تجربه را داشته ایم که وقتی با اتوبوس به مدرسه یا سرکار می رویم، فرد غریبه و فضولی به صفحه نمایش گوشی موبایل ما خیره شود. این پدیده کاملاً متداولی است که ما را در معرض شکل های مختلفی از حملات سایبری آنلاین قرار می دهد. 

با این وجود، شبکه خصوصی مجازی (VPN)، ارتباط اینترنت را امن می کند و از داده و فعالیت آنلاین شما محافظت می نماید. خب، پس چرا باید VPN را فعال کرد؟ آیا باید در موقعیت های خاصی VPN را خاموش کرد؟

مزایای استفاده از vpn

کاربران VPN معمولاً با یک دوراهی روبرو می شوند: آیا باید VPN خود را روشن نگه دارند یا خاموش کنند؟ برای اکثر افراد، امنیت و ناشناس ماندن اولویت دارد؛ بنابراین، ترجیح می دهند همیشه VPN خود را روشن نگه دارند. اما این کار با معایبی نیز همراه است، ازجمله تاخیر زمانی بالقوه بسته به نوع سرویسی که از آن استفاده می کنید. اگر هنوز در مورد روشن نگه داشتن VPN خود شک دارید، نکات زیر را در نظر بگیرید. 

امکان جستجوی خصوصی در اینترنت را فراهم می کند

برخی از افراد ممکن است برای درک دلیل این که چرا برای ناشناس ماندن به VPNها نیاز است، به کمی کمک نیاز داشته باشند زیرا تمامی دستگاه ها دارای مود ناشناس هستند و برخی فکر می کنند که کارایی هر دو یکی است. با این وجود، این چنین نیست. مود ناشناس تنها از شما در برابر هر کسی که به گوشی موبایلتان دسترسی دارد، محافظت می کند. 

به عنوان مثال، اگر لپ تاپ خود را به خواهر یا برادرتان می دهید، دیگر نیازی نیست نگران فضولی آن ها در کارهایی که می کنید، باشید زیرا در حال استفاده از مود ناشناس هستید. با این وجود، همچنان در اینترنت قابل رویت هستید. 

VPN شما را در وب ناشناس نگه می دارد و به شما اجازه می دهد تا با رمزگذاری داده در اینترنت به طور خصوصی و آزادانه جستجو کنید. 

از اطلاعات شما در برابر هکرها محافظت می کند

یکی از مزایای اصلی استفاده از VPN این است که از شما در برابر خطرات بالقوه در اینترنت محافظت می کند. وقتی در اینترنت هستید، هکرها از روش های متعددی برای هک کردن و دسترسی پیدا کردن به اطلاعات حساس شما استفاده می کنند. 

با این اطلاعات، آن ها می توانند به حساب های بانکی، کارت های اعتباری و غیره دسترسی پیدا کنند. VPN از شما در برابر این آسیب پذیری ها محافظت می کند زیرا حضور آنلاین شما هنگام استفاده از VPNها به صورت رمزگذاری شده است. 

صرفه جویی در هزینه ها

فعالیت هایی از قبیل رزرو و خرید بلیت بسته به محل زندگی از نظر قیمت با هم تفاوت دارند. وبسایت های رزرو می توانند به تاریخچه جستجوی شما دسترسی پیدا کنند. آن ها از این اطلاعات برای ارسال قیمت ها و پیشنهادات استفاده می کنند. با VPN، شما می توانید این اطلاعات را پنهان کنید و در هر زمانی به بهترین قیمت دست یابید. 

این مزیت به خصوص برای زمانی مفید است که خرید آنلاین زیادی انجام می دهید. با VPN، می توانید موقعیت مجازی خود را به مکان هایی تغییر دهید که کالاها با قیمت پایین تر به فروش می رسند (اگرچه، هزینه های حمل و نقل همچنان اعمال می شود!). 

کنار گذاشتن محدودیت های جغرافیایی در خصوص محتوا

آیا تاکنون برایتان پیش آمده است که بعد از نقل مکان به یک محل جدید، دسترسی به یک سرویس را از دست بدهید؟ به عنوان مثال، فیلمی که می توانید در آمریکا تماشا کنید را نمی توانید بعد از سفر به ژاپن ببینید. این بدان معنی است که محتوا بلاک شده است. 

Geoblocking ابزاری است که سرویس ها برای محدود کردن دسترسی به محتوا در برخی از موقعیت های جغرافیایی استفاده می کنند. به کمک VPN، می توانید این محدودیت ها را کنار بگذارید. خاموش کردن VPN، موقعیت واقعی شما را نشان خواهد داد و دیگر نمی توانید به محتواهایی که در گذشته از آن ها لذت می بردید، دسترسی پیدا کنید. 

معایب استفاده از vpn/ چه زمانی باید VPN را خاموش کرد؟

شکی نیست که VPNها یک خط دفاعی عالی در برابر حملات سایبری هستند و داده شما را ناشناس نگه می دارند. علیرغم این مزایا، گاهی اوقات باید VPN خود را خاموش کنید. 

سرعت اینترنت را کاهش می دهد

پیش از این گفته شد که یکی از مزایای استفاده از VPN رمزگذاری حضور آنلاین کاربر است. این فرآیند زمان می برد. مدت زمانی که VPN برای رمزگذاری داده استفاده می کند، می تواند تاثیر منفی بر تجربه آنلاین شما داشته باشد. به احتمال زیاد برای بارگذاری صفحات باید بیشتر منتظر بمانید. برخی از VPNها از نظر سرعت بدتر از بقیه هستند. پیش از استفاده، حتماً به مشخصات سرویس توجه کنید. 

باعث می شود باتری شما سریع تر خالی شود

انتخاب VPN می تواند بر ظرفیت باتری گوشی شما تاثیر بگذارد. به طور کلی، VPNها به همان اندازه اپلیکیشن های دیگر iOS و اندروید مصرف باتری دارند اما برخی از این VPNها موجب تخلیه سریع تر باتری گوشی می شوند. 

به طور طبیعی، هر گوشی موبایلی منحصر به فرد است . مصرف باتری به متغیرهای متعددی بستگی دارد. این متغیرها شامل سطح رمزگذاری VPN، پوشش موبایل و این که آیا VPN همیشه در پس زمینه اجرا می شود یا نه، است.

همچنین بخوانید: چگونه شارژ موبایل را بیشتر نگه داریم

افزایش هزینه ها

مانند اغلب ارائه دهندگان سرویس، VPNها هم به صورت پولی و هم رایگان در دسترس هستند. در حالی که نسخه های رایگان می توانند سرویس پایه رمزگذاری حضور آنلاین را ارائه دهند، یک مشکل وجود دارد. این VPNها اغلب تبلیغات آزاردهنده و محدودیت مصرف داده دارند. 

این تبلیغات مانند سایر فعالیت های آنلاین، داده مصرف می کنند. خاموش کردن VPN به شما اجازه می دهد تا این حواس پرتی ها را کنار بگذارید و مستقیم به دنبال چیزی که می خواهید، بروید. علاوه بر این، مصرف اینترنت را کاهش می دهد و موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. 

مصرف اینترنت را افزایش می دهد

VPNها هنگام رمزگذاری از داده بیشتری استفاده می کنند. اگر داده محدودی دارید، بهتر است VPN خود را خاموش کنید تا از فعالیت های اینترنتی مورد علاقه خود ازقبیل پخش موسیقی، دانلود محتوا یا جستجو در وب لذت ببرید. 

غیر قانونی بودن موقعیت جغرافیایی

همه از VPNها پشتیبانی نمی کنند. حتی تکنیکی به نام بلاک VPN برای ممانعت از استفاده از VPN ایجاد شده است. برخی از کشورها از جمله عراق، ترکیه، روسیه و چین از مسدودکننده های VPN به منظور جلوگیری از دسترسی شهروندان به محتوای نامناسب استفاده می کنند. هیچ قوانینی برای این که کدام محتواها مسدود می شوند، وجود ندارد. این به موقعیت بستگی دارد. 

در کشورهایی که استفاده از VPN ممنوع است، جریمه های سنگینی برای افرادی که از آن ها استفاده می کنند، در نظر گرفته می شود. ممکن است تا 5 هزار دلار جریمه شوید و دیگر نمی توانید به کمک ارائه دهنده VPN متکی باشید. 

با توجه به مزایا و معایب vpn آیا باید از آن ها استفاده کرد؟

VPN یک ابزار امنیتی مهم است که هنگام اتصال به وب، شما را امن نگه می دارد. VPNها یک تونل رمزگذاری شده بین شما و ارائه دهنده سرویس ایجاد می کنند و تمام اطلاعات در مسیر این تونل حفاظت می شود. 

اتصال به VPN دارای مزایا و معایب بسیار زیادی است. ببینید چرا می خواهید از VPN استفاده کنید و مزایای آن را در نظر بگیرید. صرف نظر از این که VPN روشن است یا خاموش، جستجوی امن بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد. 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.