۱۲ انشا درباره جشن دهه فجر برای دانش آموزان پایه های ابتدایی و متوسطه

انشا در مورد دهه فجر انقلاب اسلامی

بهمن ماه سال 1357، کشور ما ایران شاهد انقلابی مردمی بود که تا سالیان سال فراموش نخواهد شد، 12 تا 22 بهمن به عنوان دهه فجر انقلاب اسلامی نامگذاری شده که از سال 1357 تا کنون هر ساله این 10 روز را گرامی می دارند و به دلیل اتفاقات بزرگی که در این ده روز در ایران رخ داد، به عنوان دهه فجر گرامی داشته می شود و مراسم باشکوهی در بزرگداشت این دهه اجرا می شود. در این مطلب با نوشتن انشا در مورد دهه فجر، حال و هوای این دهه را به زبان ساده بیان خواهم نمود تا در مورد انقلاب ایران در سال 1357 بیشتر بدانید.

مجموعه ای بسیار زیبا از 12 متن انشا درباره ی جشن دهه فجر برای دانش آموزان در ایم مطلب گردآوری شده است. ایده پردازی برای روزها و حال و هوای دهه فجر برای کودکان که تجربه کمی در این باره دارند کمی سخت به نظر می رسد. از این رو می توانید 12 متن انشا درباره ی جشن دهه فجر را در این مطلب بخوانید. این متن ها می توانند به نحوه نوشتار و داستان نویسی کودکان بسیار کمک کنند. انشا در مورد بازگشت امام خمینی به ایران را هم بخوانید تا بتوانید دید بهتری برای نوشتن انشا داشته باشید.

1. انشا درباره دهه فجر کودکانه

دهه فجر برای ما کودکان یادآور شعرهای انقلابی است که از تلویزیون پخش می شود. وقتی به فیلم هایی که از روزهای دهه فجر سال 57 از تلویزیون پخش می شود نگاه می کنم می بینم که مردم چقدر هماهنگ و یکدست برای خواسته شان تلاش کردند و سرانجام هم به ان رسیدند. مادرم وقتی از آن روزها تعریف می کند شوق خاصی در چشمانش وجود دارد. از روزهای آمدن امام خمینی به ایران. ایام دهه فجر واقعا روزهای باشکوهی است و هیچ وقت از حافظه تاریخ ایران پاک نمی شود.

امام خمینی بعد از برگشتن به ایران بعد از سال ها اول به دیدار شهدا رفت تا از رشادت های آن ها قدردانی کند. مردم زیادی در آن روز جمع شده بودند تا بازگشت امام خمینی به وطن را جشن بگیرند. حال و هوای آن روزهای مردم بسیار زیباست همه خوشحال و راضی هستند.

بعد از گذشت سال ها هنوز هم روزهای 12 تا 22 بهمن جشن گرفته می شود تا یاد آن روزهای پرخاطره زنده شود.

2. متن انشا درباره ی جشن دهه فجر 1357

بسم الله الرحمن الرحیم

باز هم دهه فجر رسید. روزهای پیروزی انقلاب اسلامی که برای پدر و مادرهای ما پر از خاطره است. در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی مانند بشمار می رود.

دوازده تا بیست و دو بهمن ۱۳۵۷ دهه فجر انقلاب اسلامی و روزهای سرنوشت ساز ملت به پا خاسته ایران است. بازگشت افتخارآمیز امام خمینی به ایران اسلامی و اعلام تشکیل دولت موقت با خود نتایج مثبتی از جمله پیوستن بسیاری از ارتشیان به انقلاب و بیعت نیروی هوایی با امام بزرگوار و شکست حکومت نظامی با حضور شکوهمند مردم در صحنه به فرمان امام خمینی، فتح مراکز مهمی همچون صدا و سیما و پادگان های نظامی و سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی را همراه داشت .

هر ساله در طول دهه فجر مراسم و یادبود های زیادی توسط طرفداران نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می‌گیرد. همچنین در سازمان‌ها و ادارات دولتی اقدام به برگزاری سمینارها و همایش‌ها می‌شود. صدا و سیمای ایران نیز غالباً به پخش نماهنگ‌ ها و تصاویر مربوط به روزهای مبارزات و تظاهرات می‌پردازد. همچنین جشنواره فجر که بزرگترین جشنواره دولتی فیلم، تئاتر و موسیقی ایران است معمولاً در طول دهه فجر برگزار می‌شود.

در مدارس نیز دانش آموزان کلاس‌های درس را با نوارهای رنگی، پرچم و عکس های زیبا از روزهای انقلاب اسلامی تزئین می‌کنند.

در روز دوازده بهمن زنگ مدارس به مناسبت سالگرد ورود هواپیمای امام خمینی به ایران، در حدود ساعت نه و سی دقیقه نواخته می‌شود.

در این روز بزرگترین استقبال تاریخ در تهران برگزار شد، در حدود ساعت نه و سی دقیقه بامداد روز دوازدهم بهمن ماه هواپیمای حامل امام خمینی در میان تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست. امام خمینی در میان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت یک بعد از ظهر وارد قطعه هفده که مدفن شهدای انقلاب بود، شد و سخنرانی خود را ایراد نمود.

در روز ۲۲ بهمن، آخرین روز از دهه فجر نیز که به عنوان تعطیل رسمی در تقویم رسمی ایران ثبت شده‌است، راهپیمایی ملت ایران در شهرهای مختلف ایران با شکوه هرچه تمام تر برگزار می‌شود.

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ،دهه فجر بر همه ی ایرانیان مبارک باد****


انشا درباره ی جشن دهه فجر

3. متن انشا درباره ی جشن دهه مبارک فجر

دهه فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه، روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ماست، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی است؛ انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام امت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد.

انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود که در آن عده ای قلیل، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند.

دهه فجر، فرصت بازنگری در ارزش ها و آرمان هاست؛ وقتی که امام آمد، ستم رفت، شاه رفت و پلیدی و تباهی و سیاهی رخت بربست.

وقتی که امام آمد، لاله ها سر از خاک برآوردند و فرشی برای گام های پرصلابت او شدند.

وقتی که امام آمد، آزادی به خانه ها برگشت، ما استقلال خویش را باز یافتیم و جمهوری اسلامی با دست مبارک او بنیاد نهاده شد.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بدون شک معجزه ای الهی بود که به دست معجزه گر مردی از نسل پاک رسول خدا صلی الله علیه و آله، به انجام رسید و چشم امید مظلومان و مستضعفان جهان را به خود خیره ساخت.

تأثیر سریع انقلاب اسلامی در منطقه و بر آشفتن شعله خشم مردم مسلمان و غیرمسلمان در بسیاری از کشورهای تحت سلطه استعمار، گواه روشنی بر این مدعاست؛ زیرا در کمتر مقطعی از تاریخ، شاهد پیروزی و تأثیرگذاری قاطع مردم بر حکوت فاسد بوده ایم.

مهم ترین و اساسی ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی، قیام مردم برای خدا بود و این نکته اساسی برای غربی ها و افراد سیاسی مادی گرا که پیوسته به دنبال داشتن رفاه بیشتر هستند، قابل درک نبود.

حضرت امام (ره) پیش از آنچه مردم را به انقلاب بر ضد طاغوت وا دارد، انقلابی در درون دل هایشان آغاز کرد.

بنابراین انقلاب اسلامی ایران، انقلابی بود بر ضد تمام ارزش های به ارث مانده از دوران ستم شاهی؛ انقلابی بود در روش ها، منش ها، سنت های جاهلی.

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ****


4. متن انشا درباره دهه مبارکه فجر

دهه فجر انقلاب اسلامی به روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ گفته می‌شود که طی آن سید روح ‌الله خمینی بعد از تبعید پانزده ساله در دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ به ایران وارد و در نهایت با اعلام بی‌طرفی ارتش شاهنشاهی، سلطنت پهلوی در بیست و دوم بهمن ماه منقرض شد و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.

با پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات عمیقی در داخل کشور و جهان ایجاد شد که مهم ترین آنها عبارت است از:

– شکوفایی معنوی و گرایش مردم به سمت ارزش های اسلامی.

– احیای اصل امامت در قالب ولایت فقیه.

– گسترش آزادی های مشروع که خود موجب حضور بیشتر مردم در صحنه های مختلف اجتماعی شده است.

– فعال شدن حوزه و دانشگاه در صحنه های علمی و اجتماعی و وحدت این دو جناح مهم و سرنوشت ساز.

– حضور فعال زنان در انقلاب و بالا رفتن منزلت زن در ایفای نقش سیاسی.

– طرح مسأله استکبار ستیزی در سطح بین المللی و احیای فریضه جهاد و بیداری ملت های مظلوم در مقابل مستکبران و سلطه طلبان.

– مطرح شدن اسلام در صحنه های بین المللی به عنوان قدرتی قابل توجه.

در روز ۲۲ بهمن ۵۷ سقوط نظام ۲۵۰۰ ساله استبداد و پایان شب سیاه ستم تحقق یافت و نغمه دل انگیز در بهار آزادی، جای شهدا خالی همه جا طنین انداز شد.

در بهمن ماه ۵۷، جهان شاهد تحولی شگرف و انقلابی عظیم و مردمی در تاریخ بود. قیام ملتی مصمم و یکپارچه با قلب هایی سرشار از عشق و ایمان. در بهمن ماه، رهبر بزرگ و پایدار، پس از سال ها دوری از وطن، قدم بر خاک گلگون میهن گذاشت که آزادی و استقلال را نصیب امتی خدا خواه کرد و بدین سان بهمن ۵۷ طلوع دوباره اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله را نوید داد.

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ،دهه فجر بر همه ی ایرانیان مبارک باد ****


5. متن انشا درباره ی جشن دهه فجر (دهه فجر مبارک)

دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزش های اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است. در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت، دهه فجر انقلاب آئینه ای است که خورشید اسلام در او درخشید.

در روز ۴ بهمن ۱۳۵۷ چهارشنبه رژیم مزدور شاه برای جلوگیری از حضور امام خمینی در بین مردم ایران ارتش فرودگاه مهرآباد را به اشغال درآورد و در ۵ بهمن ۱۳۵۷ دولت بختیار ۳ روز فرودگاههای کشور را بست.

اما در روز ۹ بهمن ۱۳۵۷ فرودگاه برای ورود امام خمینی بازگشایی شد و در پی اعتصابات و تظاهرات و راهپیمایی مردم که خواستار بازگشایی فرودگاه مهرآباد بودند، دولت بختیار فرودگاه مهرآباد را از اشغال نظامی خارج کرد.

در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ ساعت ۹ و ۲۷ دقیقه و ۳۰ ثانیه حضرت امام خمینی پس از پانزده سال تبعید پای بر خاک ایران گذاشتند. فرمانداری نظامی بر اثر فشار مردم راهپیمایی و تظاهرات را برای ۳ روز آزاد اعلام کرد.

در روز ۲۱ بهمن دولت بختیار، زمان حکومت نظامی را افزایش داده و حکومت نظامی را از ساعت ۴ بعد از ظهر اعلام نمود ولی حضرت امام خمینی دستور شکستن زمان حکومت نظامی و حضور مردم در خیابان ها را صادر نمودند. ‌

در تهران و شهرستانها بین سربازان گارد و مردم مسلح درگیریهای بسیار شدید رخ داد. روز سرنوشت فرا رسید و در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، نظام پوسیده ستمشاهی فرو ریخت و ریشه های فاسد دودمان سیاه پهلوی از این کشور اسلامیکنده شد.

در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تهران صحنه جنگ مسلحانه بین مردم و سربازان طرفدار رژیم پهلوی بود و سرانجام با تسلیم تمامی نیروهای نظامی و پیروزی مردم مسلمان ایران رژیم ستمشاهی پس از ۵۷ سال ظلم و ستم متلاشی گردید.

مبارزه پانزده ساله ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی (ره) به ثمر رسید و با سرنگونی نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پیروز گردید.

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ****


6. انشا درباره دهه فجر و بیست و دوم بهمن ماه

دوازدهم بهمن که اولین روز شروع دهه ی فجر می باشد روزیست که بزرگترین استقبال تاریخ در تهران برگزار شد بطوری که طول جمعیت استقبال کننده از آیت‌الله امام خمینی به ۳۳ کیلومتر رسیده بود.

در ساعت ۹:۵۰ دقیقه بامداد روز دوازدهم بهمن هواپیمای حامل امام خمینی در میان تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد برزمین نشست. امام خمینی پس از ورود به فرودگاه و ایراد سخنرانی طبق برنامه‌ای که از قبل تنظیم شده بود عازم قبرستان بهشت زهرا شد…

امام خمینی در میان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت یک بعد از ظهر وارد قطعه ۱۷ که مدفن شهدای انقلاب بود شد و سخنرانی خود را ایراد نمود.

ساعت ۹ بامداد روز شنبه ۱۴ بهمن در محل مدرسه شماره ۲ علوی یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور قریب به سیصد خبرنگار ایرانی و خارجی برگزار شد که در آن ابتدا خلاصه‌ای از نظریات آیت‌الله امام خمینی خوانده شد.

سپس سوالات خبرنگاران آغاز گردید که خلاصه‌ای از پاسخ امام خمینی به این شرح بود:« کاری نکنند که مردم را به جهاد دعوت کنم، اگر موقع جهاد شد می‌توانیم اسلحه تهیه کنیم. دولت را بزودی معرفی خواهیم کرد. اعضای شورای انقلاب تعیین شده‌اند.

از ارتش می‌خواهم هر چه زودتر به ما متصل شود. ارتشیان فرزندان ما هستند، ما به آنها محبت داریم باید به دامان ملت بیایند. قانون اساسی که تدوین شده به آراء عمومی گذاشته می‌شود تمام اتباع خارجی بطور آزاد در ایران زندگی خواهند کرد.

امام خمینی در روز ۱۶ بهمن طی فرمانی مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر موقت تعیین و معرفی کرد. عصر همان روز در سالن سخنرانی مدرسه علوی یک مصاحبه مطبوعاتی بین‌المللی ترتیب داده شد، در این جلسه بازرگان برنامه و وظایف دولت موقت را تشریح کرد و افزود برگزاری همه پرسی درباره تغییر رژیم، برگزاری انتخابات مجلس موسسان و انجام انتخابات مجلس از وظایف این دولت است.

روز ۱۹ بهمن ماه بزرگ‌ترین راه پیمایی انقلاب صورت گرفت.ر قطعنامه پایانی راه پیمایی نخست وزیری مهدی بازرگان توسط تظاهرکنندگان تایید شد.

در روز ۲۰ بهمن ماه که مصادف با روز جمعه بود، مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند تا سخنرانی رییس دولت موقت را استماع نمایند. در همین هنگام در غرب تهران درگیری شدیدی صورت گرفت؛ عده زیادی از افراد گارد شاهنشاهی به پادگان همافران نیروی هوایی حمله بردند و به محض آغاز درگیری آنان عده زیادی از جوانان وابسته به جناح‌های مختلف به نفع همافران وارد صحنه درگیری شدند.

این درگیری خونین ده‌ها نفر کشته و مجروح بر جای گذاشت ولی در نهایت همافران توانستند حلقه محاصره نیروهای گارد را بشکنند.

روز بیست و یکم بهمن ماه روز نبرد مسلحانه همه جانبه مردم و نیروهای دولتی بود. درگیری خونین مردم و لشکر گارد در این روز به اوج خود رسید؛ و جنگ تانک‌ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شد.

آیت‌الله امام خمینی تهدید کرد در صورت عدم جلوگیری از کشتار لشکر گارد حکم جهاد خواهد داد. در اینروز چندین کلانتری توسط گروههای مسلح مردمی تسخیر شدند که در نتیجه آن مقادیر زیادی اسلحه به دست مردم افتاد.

در همین روز فرمانداری نظامی تهران اعلامیه شماره ۴۰ را انتشار داد؛ بموجب این اعلامیه رفت و آمد مردم از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد ممنوع اعلام شد.

در پی اعلامیه مزبور اعلامیه دیگری صادر و منع عبور و مرور تا ساعت ۱۲ بامداد تمدید شد. مردم عملاً مقررات حکومت نظامی را باطل ساختند و تا صبح در خیابان‌ها با ایجاد حریق و راه بندان‌های متعدد مانع حرکت قوای نظامی می‌شدند.

در این روز به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمان زندان کمیته مشترک به تصرف مردم در آمد.

در تسخیر شهربانی سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران به دست انقلابیون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسری، دبیرستان نظام، زندان جمشیدیه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد یکی پس از دیگری تسلیم شدند و آخرین مرکزی که به تصرف درآمد رادیو و تلویزیون بود.

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ،دهه فجر بر همه ی ایرانیان مبارک باد ****

انشا درباره حضرت فاطمه

7. انقلاب ما انفجار نور بود (انشا درباره ی جشن دهه فجر)

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه : دهه فجر برای ما دانش آموزان نام آشنایی است که از تاریخ ورود امام خمینی به ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی می باشد.

وقتی شاه خائن در روز 26 دی ماه 1357 از ایران فرار می کند و امام خمینی در روز 12 بهمن ماه به ایران وارد می شوند روز نامه ها با خطی بزرگ در این دو روز نوشته بودند شاه رفت، امام آمد. مردم ایران در طول این 10روزبه خیابان ریختند و علیه شاه و نوکران او شعار می دادند تا اینکه انقلاب اسلامی 22 بهمن ماه پیروز می شود. مردم در شب22 بهمن ماه به دستور امام حکومت نظامی شاه را از بین بردند.

هر سال در چنین روز هایی جشن پیروزی انقلاب در سراسر ایران بر گزار می شود و ما نیز وظیفه داریم در مدرسه ی خود جشن کوچکی برگزار کنیم.

باز هم دهه فجر رسید. روزهای پیروزی انقلاب اسلامی که برای پدر و مادرهای ما پر از خاطره است. در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی مانند بشمار می رود.

دوازده تا بیست و دو بهمن ۱۳۵۷ دهه فجر انقلاب اسلامی و روزهای سرنوشت ساز ملت به پاخاسته ایران است. بازگشت افتخارآمیز امام خمینی به ایران اسلامی و اعلام تشکیل دولت موقت با خود نتایج مثبتی از جمله پیوستن بسیاری از ارتشیان به انقلاب و بیعت نیروی هوایی با امام بزرگوار و شکست حکومت نظامی با حضور شکوهمند مردم در صحنه به فرمان امام خمینی، فتح مراکز مهمی همچون صدا و سیما و پادگانهای نظامی و سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی را همراه داشت.

هر ساله در طول دهه فجر مراسم و یادبود های زیادی توسط طرفداران نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می گیرد. همچنین در سازمان ها و ادارات دولتی اقدام به برگزاری سمینارها و همایش ها می شود. صدا و سیمای ایران نیز غالباً به پخش نماهنگ ها و تصاویر مربوط به روزهای مبارزات و تظاهرات می پردازد.

همچنین جشنواره فجر که بزرگترین جشنواره دولتی فیلم، تئاتر و موسیقی ایران است معمولاً در طول دهه فجر برگزار می شود در مدارس نیز دانش آموزان کلاس های درس را با نوارهای رنگی، پرچم و عکس های زیبا از روزهای انقلاب اسلامی تزئین می کنند در روز دوازده بهمن زنگ مدارس به مناسبت سالگرد ورود هواپیمای امام خمینی به ایران در حدود ساعت نه و سی دقیقه نواخته می شود.

در این روز بزرگترین استقبال تاریخ در تهران برگزار شد، در حدود ساعت نه و سی دقیقه بامداد روز دوازدهم بهمن ماه هواپیمای حامل امام خمینی در میان تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد برزمین نشست.

امام خمینی در میان استقبال گسترده مردم مردم تهران در ساعت یک بعد از ظهر وارد قطعه هفده که مدفن شهدای انقلاب بود شد و سخنرانی خود را ایراد نمود.

در روز ۲۲ بهمن، آخرین روز از دهه فجر نیز که به عنوان تعطیل رسمی در تقویم رسمی ایران ثبت شده است، راهپیمایی حامیان حکومت ایران در شهرهای مختلف ایران با شکوه هرچه تمام تر برگزار می شود.

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ****


انشا درباره ی جشن دهه فجر
انشا درباره ی جشن دهه فجر

8. انقلاب بیست و دوم بهمن ماه انشا درباره دهه مبارکه فجر

روز شمار وقایع بهمن ماه ۵۷ در یک نگاه :

۳ بهمن ۱۳۵۷ (سه شنبه)

شورای سلطنت که برای حفظ رژیم سلطنتی در ایران تشکیل شده بود منحل گردید.

۴ بهمن ۱۳۵۷ (چهارشنبه)

برای جلوگیری از حضور امام خمینی در بین مردم ایران ارتش فرودگاه مهرآباد را به اشغال درآورد.

۵ بهمن ۱۳۵۷ (پنج شنبه)

دولت بختیار ۳ روز فرودگاههای کشور را بست.

۷ بهمن ۱۳۵۷ (شنبه)

تحصن روحانیون مبارز در دانشگاه تهران در اعتراض به بستن فرودگاهها آغاز شد.

راه‌پیمایی میلیونی مردم در تهران به مناسبت ۲۸ صفر برگزار گردید.

۹ بهمن ۱۳۵۷ (دوشنبه)

فرودگاه برای ورود امام خمینی بازگشایی شد.

در پی اعتصابات و تظاهرات و راه‌پیمایی مردم که خواستار بازگشایی فرودگاه مهرآباد بودند. دولت بختیار فرودگاه مهرآباد را از اشغال نظامی خارج کرد.

۱۱ بهمن ۱۳۵۷ (چهارشنبه)

دولت برای ترساندن مردم و ایجاد حکومت وحشت با انجام رژه نظامیان در تهران و ترویج شایعه کودتا توسط ارتش دست به حیله دیگری برای انحراف مبارزات مردم ایران زد.

۱۲ بهمن ۱۳۵۷ (پنج شنبه)

فرمانداری نظامی بر اثر فشار مردم راه‌پیمایی و تظاهرات را برای ۳ روز آزاد اعلام کرد.

در روز ۱۲ بهمن بزرگترین استقبال در تهران برگزار شد؛ بطوری که طول جمعیت استقبال کننده از امام خمینی به ۳۳ کیلومتر رسیده بود. در ساعت ۹:۲۷ دقیقه بامداد روز دوازدهم بهمن هواپیمای حامل امام خمینی در میان تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد برزمین نشست.

او پس از ورود به فرودگاه و ایراد سخنرانی طبق برنامه‌ای که از قبل تنظیم شده بود عازم قبرستان بهشت زهرا شد و در میان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت یک بعد از ظهر وارد قطعه ۱۷ که مدفن شهدای انقلاب بود شد و سخنرانی خود را ایراد نمود

نظامیان مستقر در تلویزیون به طور ناگهانی پخش مراسم استقبال را قطع کردند.

۱۳ بهمن ۱۳۵۷ (جمعه)

امام خمینی در جمع روحانیون سخرانی کرد. او در بخشی از این سخنرانی گفت: رژیم سلطنتی از اول خلاف عقل بود… هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین کند.

همچنین رادیو مسکو گزارش کرد که دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا علیه مداخله آمریکایی‌ها در امور داخلی ایران، در برابر کاخ سفید تظاهرات کردند.

۱۴ بهمن ۱۳۵۷ (شنبه)

ساعت ۹ بامداد روز شنبه ۱۴ بهمن در محل مدرسه شماره ۲ علوی یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور قریب به ۳۰۰ خبرنگار ایرانی و خارجی برگزار شد که در آن ابتدا خلاصه‌ای از نظریات امام خمینی خوانده شد؛ سپس سوالات خبرنگاران آغاز گردید که خلاصه‌ای از پاسخ امام خمینی به این شرح بود : کاری نکنند که مردم را به جهاد دعوت کنم، اگر موقع جهاد شد می‌توانیم اسلحه تهیه کنیم. دولت را بزودی معرفی خواهیم کرد. اعضای شورای انقلاب تعیین شده‌اند.

از ارتش می‌خواهم هر چه زودتر به ما متصل شود. ارتشیان فرزندان ما هستند، ما به آنها محبت داریم باید به دامان ملت بیایند. قانون اساسی که تدوین شده به آراء عمومی گذاشته می‌شود تمام اتباع خارجی بطور آزاد در ایران زندگی خواهند کرد.

۱۵ بهمن ۱۳۵۷ (یکشنبه)

امام خمینی طی یک سخنرانی جوانان را به ادامه تظاهرات و اعتصابات فرا خواندند.

وزرای خارجه آمریکا و انگلیس طی دیدار دیوید اوئن از ژاپن، در مورد اوضاع ایران به گفتگو نشستند. بغداد نیز با اعزام هیأتی به عربستان، به بررسی اوضاع ایران و منطقه پرداخت.

ژنرال هایزر، فرستاده ویژه آمریکا به ایران، با اتمام مأموریت حساس خود و مذاکرات مکرر با مقامات ایرانی، عازم آمریکا شد. سخنگوی وزرات خارجه آمریکا گفت: هایزر سعی کرد تا نظامیان ایران از بختیار حمایت کنند. وی به این علت ایران را ترک کرد که اقامت وی به احساسات ضد آمریکایی در ایران دامن می‌زد.

همافران نیروی هوایی در بهبهان به عنوان طرفداری از امام خمینی، دست به راهپیمایی زدند.۵- سیدمحمدباقر صدر با ارسال نامه‌ای از عراق برای امام خمینی، از اعتراضات ایران حمایت کرد.

به مناسبت ورود امام خمینی به ایران، از سوی مرعشی نجفی تلگرامی برای او ارسال شد.تذکر: برژنف از سیزدهم تا هفدهم ژانویه ۱۹۷۹، مطابق با بیست و سوم دی ماه ۱۳۵۷، در بلغارستان بسر می‌برده‌است.

جواد شهرستانی، شهردار تهران در حضور امام خمینی استعفا کرد. امام خمینی سپس وی را مجدداً به عنوان شهردار منصوب کرد. جواد شهرستانی از سوی دولت بختیار ممنوع‌الخروج شد.

گروهی از نمایندگان مستعفی مجلس شورا با امام خمینی دیدار کردند.

۱۶ بهمن ۱۳۵۷ (دوشنبه)

امام خمینی در روز ۱۶ بهمن طی فرمانی مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر موقت تعیین و معرفی کرد. عصر همان روز در سالن سخنرانی مدرسه علوی یک مصاحبه مطبوعاتی بین‌المللی ترتیب داده شد، در این جلسه بازرگان برنامه و وظایف دولت موقت را تشریح کرد و افزود برگزاری همه پرسی درباره تغییر رژیم، برگزاری انتخابات مجلس موسسان و انجام انتخابات مجلس از وظایف این دولت است.

۱۷ بهمن ۱۳۵۷ (سه شنبه)

بر اساس پیشنهاد شورای انقلاب، حضرت امام خمینی دولت موقت را به مردم معرفی نمودند.

امام خمینی در سخنان خود گفت: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب ۱۳۵۷، عکس‌العملی مثبت داشته باشند. در پاسخ به پیام‌های تشکر از سوی مردم و یا شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف به مناسبت ورود امام خمینی به کشور، از سوی او پیام تشکری خطاب به عموم انتشار یافت.

بازرگان موقتاً از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری نمود و به مدرسه علوی نقل مکان کرد.تذکر: در حکم نخست وزیری امام خمینی از وی خواسته شده بود تا بدون واسبتگی حزبی و گروهی به پست نخست وزیری اشتغال یابد. دکتر سعید، رییس مجلس شورا، در جلسه امروز مجلس اظهار داشت: بازگشت امام خمینی، مرجع عالیقدر تشیع را به خاک وطن از طرف خود و عموم نمایندگان خوش‌آمد می‌گویم.

دلوایح محاکمه وزرای سابق و انحلال ساواک، در جلسه مجلس شورا به تصویب رسید. در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری، افسران جوان از سوگند وفاداری به شاه معاف شدند.

فلسفی پس از هشت سال ممنوعیت از سخنرانی، در حضور امام خمینی و مردم دیدار کننده با او، سخنرانی کرد.

۱۸ بهمن ۱۳۵۷ (چهارشنبه)

آیت الله امام خمینی در دیدار با روحانیون شهر اهواز گفت: ادامه نهضت یک تکلیف است.

فرماندار نظامی تهران به این دلیل که مردم به مقررات حکومت نظامی اهمیت نمی‌دهند، ساعات منع عبور و مرور را کاهش داد.سیزده نفر دیگر از نمایندگان مجلس استعفا دادند.مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اوضاع ایران اظهار نگرانی کرد.

۱۹ بهمن ۱۳۵۷ (پنج شنبه)

راه‌پیمایی مردم ایران در حمایت از دولت موقت انجام شد.در قطعنامه پایانی راه پیمایی نخست وزیری مهدی بازرگان توسط تظاهرکنندگان تایید شد.

نیروی هوایی ارتش با حضرت امام خمینی بیعت کردند.

حضرت امام خمینی به زیارت حضرت عبدالعظیم (س) رفتند.

۲۰ بهمن ۱۳۵۷ (جمعه)

طرفداران قانون اساسی با تجمع در استادیوم امجدیه (شهید شیرودی‌) دست به تظاهرات زدند.

ساعت ۹ شب سربازان گارد شاه به پادگان نیروی هوایی در شرق تهران (خ دماوند) حمله نمودند.

مردم برا ی کمک به سربازان نیروی هوایی مسلح شدند.

مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند تا سخنرانی رییس دولت موقت را استماع نمایند. در همین هنگام در غرب تهران درگیری شدیدی صورت گرفت؛ عده زیادی از افراد گارد شاهنشاهی به پادگان همافران نیروی هوایی حمله بردند و به محض آغاز درگیری آنان عده زیادی از جوانان وابسته به جناح‌های مختلف به نفع همافران وارد صحنه درگیری شدند.

این درگیری خونین ده‌ها نفر کشته و مجروح بر جای گذاشت ولی در نهایت همافران توانستند حلقه محاصره نیروهای گارد را بشکنند.

۲۱ بهمن ۱۳۵۷ (شنبه)

روز بیست و یکم بهمن ماه روز نبرد مسلحانه همه جانبه مردم و نیروهای دولتی بود. درگیری خونین مردم و لشکر گارد در این روز به اوج خود رسید؛ و جنگ تانک‌ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شد.

امام خمینی تهدید کرد در صورت عدم جلوگیری از کشتار لشکر گارد حکم جهاد خواهد داد. با وسعت یافتن دامنه های انقلاب، قرار بر این شد که سران ارتش پهلوی، دست به کودتا زده و با به دست گرفتن قدرت، انقلاب مردمی را سرکوب سازند.

در اینروز چندین کلانتری توسط گروههای مسلح مردمی تسخیر شدند که در نتیجه آن مقادیر زیادی اسلحه به دست مردم افتاد. در همین روز فرمانداری نظامی تهران اعلامیه شماره ۴۰ را انتشار داد؛ به موجب این اعلامیه رفت‌وآمد مردم از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد ممنوع اعلام شد.

در پی اعلامیه مزبور اعلامیه دیگری صادر و منع عبور و مرور تا ساعت ۱۲ بامداد تمدید شد. مردم عملاً مقررات حکومت نظامی را باطل ساختند و تا صبح در خیابان‌ها با ایجاد حریق و راه بندان‌های متعدد مانع حرکت قوای نظامی می‌شدند.

هنگامی که خبر حرکت نیروهای نظامی از شهرهای مختلف ایران به سمت تهران برای سرکوب قیام مردم پخش شد، مردم شهرهای مسیر به درگیری با نیروهای نظامی پرداختند و با بستن راه، مانع حرمت آنها به سمت تهران شدند.

برخی از فرماندهان رده بالای ارتش در این درگیری ها به دست مردم کشته شدند تا سرانجام، ارتش، بی طرفی خود را اعلام کرد.

۲۲ بهمن ۱۳۵۷ (دوشنبه)

در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تهران صحنه جنگ مسلحانه بین مردم و سربازان طرفدار رژیم پهلوی بود و سرانجام با تسلیم تمامی نیروهای نظامی و پیروزی مردم مسلمان ایران رژیم ستمشاهی پس از ۵۷ سال ظلم و ستم متلاشی گردید.

مبارزه پانزده ساله ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی (ره) به ثمر رسید و با سرنگونی نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پیروز گردید.

در این روز به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمان زندان کمیته مشترک به تصرف مردم در آمد.

در تسخیر شهربانی سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران به دست انقلابیون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسری، دبیرستان نظام، زندان جمشیدیه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد یکی پس از دیگری تسلیم شدند و آخرین مرکزی که به تصرف درآمد رادیو و تلویزیون بود.

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ،دهه فجر بر همه ی ایرانیان مبارک باد****


9. انشا درباره ی جشن دهه فجر انقلاب اسلامی در سال 57 بهترین اتفاق تاریخ ایران

آن زمان که دیوِ سیاهِ شبِ سردِ ظلمت با چهره ی کریهِ خود، پرده ی وحشتی جانگزا بر پیکره ی نستوهِ ملّت افکنده بود طاغوتیان چون زالویی مایه ی زندگی و شیره ی سرخ مردم را می مکیدند.آن زمان که عقربه های ساعت زنگار زده ی مردم به سختی از پی هم می گذشتند. صفحه ی سفیدِ دفترِ زندگیی مردم از جور و جفای جابرِ زمانه تیره و تار گشته بود و روزها چون شب، گشته و شب ها چون جامی از شوکران.

صدای سنگین و سردِ ستم در سرسرای هر کوی و برزن جا خوش کرده بود و سکوتِ جانفرسایی در هر گوشه کمین.آن زمان که طاغوتیان چون عنکبوتی بر جامه ی جوانه های جامعه تار تیره ی جور می تنیدند.همه چیز غمگین بود و همه جا ظلم.گل های بوستانِ خزان زده ی کشور بوی غصه می داد و درختانِ بلند بالای باغِ زندگیِ بهاری مردم در اثرِ سوزشِ سرمای بیدادِ بیدادگران، قامت خم کرده بودند.از آسمان، تگرگِ ظلم می بارید و از زمین، خارهای ستم می رویید.

ناگهان، طوفانی سهمگین وزیدن گرفت.دریای دلِ مردم مواّج شده، کوه های نستوهِ قامتِ مردم به جنبش درآمدند.آفتابِ جوانمردی و شجاعت از پشت ابرهای تیره ی درد و غم و غصّه سر درآورد و پهن دشتِ سرما زده ی کشور را گرما بخشید.چشمه های شوق و امیدواری دیدگان مردم روان گشت و غبار تیره ی غم را از چهره ی پژمان و زرد رنگِ مردم، پاک نمود و گلِ زرد و پژمرده ی رخسار ملّت شاداب گشت و جای خود را به گلِ سرخِ عشق و جان فشانی داد.خورشیدِ وجودِ رهبر، قامتِ خمیده ی مردم را با انوارِ طلایی و هدایت گرِ خود راستی بخشیدند و با عصاره ی شیرینِ کلامِ خود، کوخِ تاریکِ ذهنِ مردم را به کاخِ روشنِ عشق و اتحاد و همدلی بدل نمودند.

جادهّ ی ناهموار دلی پر از رسیدن به سر منزل آزادی و و آزادگی را به آن ها نشان دادند.همه جا بوی طراوت و تازگی می داد.همه ی ساعات مردم بهاری شده بود و از خزان نشانی نبود.آسمان پر شده بود از ستاره های ایثار.بر دامنه کوه ها و دیواره ی درّه ها، سبزه های فداکاری سر زده بود و بر شاخه های سبزِ بیدِ مجنونِ کشور جوانه های امید و آرزو.

آری او آمد و با تیغِ تیزِ کلامِ الهی خود، طاغوت و طاغوتیان را ریشه کن کرد و از کتابِ کهن و پربارِ تاریخِ کشورمان صفحه ای نو ورق زد.

روز، روزی بی کران شد/دفتر اسمان صاف و ساده/برگ ها سبز و تازه/فصل، فصل بهار شد

**** انشا درباره ی جشن دهه فجر ،دهه فجر بر همه ی ایرانیان مبارک باد****


10. انشا در مورد دهه فجر انقلاب اسلامی

پیدایش اتفاق های بزرگ در ده روز، از جمله خروج شاه، بازگشت امام خمینی به ایران و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن ماه سال 57 باعث شده تا این دهه را فجر بنامند و هرساله آن را جشن بگیرند.

دهه فجر، ایران را به دو قسمت گذشته و آینده تقسیم نمود و کشور ما با پیدایش انقلاب اسلامی، دوباره ظهور پیدا کرد و از خفقان نجات یافت. دهه فجر جشن پیروزی مردم ما در برابر ناملایمات و استبداد شاههنشاهی است.

در دهه فجر بود که امام ما، امام خمینی (ره) بعد از 15 سال تبعید و دوری از وطن به کشور بازگشت و مردم ما هرگز شیرینی این لحظه را فراموش نخواهند کرد.

دهه فجر برای ایران و ملت مانند یک تولد دوباره بود، تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، رابطه شاه با مردم مانند سلطان و رعیت بود و تنها آنان بودند که در رفاه و آسایش بسر می بردند. با راهنمایی و امیدواری های امام خمینی بود که استبداد برچیده شد و این انقلاب به ثمر نشست.

اعتماد مردم به رهبری امام خمینی و قیام برای خدا دلیلی اصلی پیروزی انقلاب در دهه فجر بود که راه را برای مردم روشن می کرد و نوید روزهایی روشن را می داد.

دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی به آسانی شکل نگرفت و ملت ایران با گذشتن از جان و مال خود و عزیزانشان از دشواری ها و استبداد عبور کردند تا به روزهایی روشن و به آرامش دست یابند و تحمل این سختی ها تنها با امید به خدا و دلگرمی به رهبری فرهیخته ممکن بود.

اکنون مردم ایران که سختی های آن دوران را از نزدیک دیده اند، لذت آزادی و پیروزی را درک می کنند و به هیچ قیمتی راضی به از دست دادن این انقلاب و جمهوری اسلامی ایران نیستند. آنها مشکلات را تحمل می کنند اما اجازه تصاحب خاک ایران را به احدی نخواهند داد.


11. انشا درمورد دهه فجر برای تمامی پایه ها

دهه فجر یعنی پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تشکیل جمهوری که در آن دفاع از حقوق مردم و رفاه آنان و برابری میان طبقات مختلف جامعه اصلی ترین هدف است.

دهه فجر یعنی ده روز پیروزی، پیروزی در برابر رژیم شاه که نه تنها به مشکلات مردم رسیدگی نمی کرد بلکه با کشتار بی رحمانه مردم و یا شکنجه آنان دردی رابه آنها اضافه می کرد.

مردم ما از این وضعیت خسته شده بودند و به دنبال راهی برای نجات بودند.

امام خمینی کسی بود که از حق مردم و دفاع میکرد و با حکومت استبدادی شاه مخالف بود. او بود که با تشویق مردم برای ایستادگی در برابر ظلم و ستم اطرافیان شاه، پیروزی مردم، انقلاب و در نهایت دهه باشکوه فجر را رقم زد.

مخالفت مردم با رژیم شاه و  طرد او، فرار او از کشور را به دنبال داشت و یکپارجگی و ایمان آنها به یاری خداوند بزرگ ثمر بخش بود و با پیدایش دهه فجر نتیجه تلاش های خود را دریافت نمودند.

در این زمان بود که امام خمینی دولت خود را معرفی نمود و وظایف آن را برشمرد و در آن زمان بود که برای اولین بار از 12 بهمن (ورود امام خمینی به ایران) تا 22 بهمن ماه را دهه فجر نامیدند.

هرساله به مناسبت دهه فجر، همزمان با بازگشت امام خمینی به ایران، مردم از طبقات مختلف، خانواده های شهدا و مسئولان کشور با حضور در حرم مطهر امام خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران مراسم رسمی دهه مبارک فجر را برگزار می نمایند و در مدارس نیز گلبانگ نقلاب اسلامی نواخته می شود.

جشنواره فجر که در بین اهالی هنر به عنوان بزرگترین جشنواره فیلم، تئاتر و موسیقی ایران شناخته می شود نیز در همین دهه برگزار می شود.

دهه فجر باعث شد تا مردم ما در ارزشها و آرمان های خود بازنگری داشته باشند و آینده ای درخشان را برای کشور خود ترسیم کنند.

12. انشا درباره 22 بهمن

22 بهمن ماه، هرساله یادآور ایستادگی مردم ایران در برابر رژیم طاغوتی است، مردمی که با جان و دل در راه دفاع از میهن ایستادگی کردند و وحدت رمز موفقیت آنها بود. 22 بهمن با اعتقاد مردم به برابری و برادری با یکدیگر صورت گرفت و با وجود مقاومت های رژیم شاه و برخورداری از امکانات پیشرفته و تهدید و حتی به شهادت رساندن مردم، ملت ایران دست از هدف خود نکشیدند و خاندان طاغوتی را ناگزیر به رفتن کردند.

22 بهمن نتیجه اتحاد ملت ایران است و به این دلیل است که هرساله در کشور ما در همه مراکز دولتی و مدارس و … این روز را گرامی می دارند.

مردم ایران برای اینکه به این پیروزی بزرگ دست پیدا کنند بسیاری از فرزندان فداکار وطن را از دست دادند و سختی های بسیاری را گذراندند. کسانی که در  آن دوره حضور داشتند بخوبی اهمیت 22 بهمن ماه را درک می کنند و می دانند که گذر از آن دوره به راحتی نبود و حال باید برای حفظ و تداوم این خاک تلاش کرد.

آنها خواستار عدالت بودند و بی عدالتی و ظلم به ستوه آمده بودند و از فدا کردن جان و مال در راه رسیدن به این هدف ترسی نداشتند و تلاش های آنها و همکاری آنها با یکدیگر بی پاسخ نماند و 22 بهمن هرساله یادآور این افتخار و غرور است.

امیدوارم که مردم ایران همواره این روز را به عنوان یک همکاری ملی سرلوحه کار خود قرار دهند و برای حفظ  آرمان های کشور و اسلام، همکاری و اتحاد داشته باشند تا کسانی که تنها به فکر اندوختن ثروت برای خود هستند کشور ما را تصاحب نکنند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.