آیا سرکه سیب برای کاهش وزن مفید است؟ چگونه؟

آیا افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟ تاثیر سرکه سیب بر لاغری چقدر است و آیا بی ضرر است؟

سرکه سیب یک مایع تخمیر شده است که از سرکه سیب کهنه شده تهیه می شود و کاربردهای زیادی دارد. سرکه سیب یک ماده خوشمزه برای روی سالاد است، اما بسیاری از مردم از کاربردهای بیشتر آن باخبرند. آن ها بر این باورند که مصرف سرکه سیب برای کاهش وزن مفید است و حتی ممکن است سلامت متابولیک را بهبود بخشد.

آیا حقیقتی در این ایده که خوردن سرکه سیب باعث لاغری میشود وجود دارد؟ اگر بله، چگونه و بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری چه زمانی است؟ بیایید به آنچه علم تاکنون در مورد سرکه سیب و فواید کاهش وزن بالقوه آن یافته است نگاه کنیم.

سرکه سیب چگونه باعث لاغری میشود؟

مطالعات نشان می دهند که سرکه سیب به طور متوسط سطح گلوکز دریافتی از مواد غذایی در بدن را کاهش می دهد. با سرکه سیب، سطح گلوکز بعد از یک وعده غذایی زیاد افزایش نمی یابد و در نتیجه بدن نیازی به تولید انسولین نخواهد داشت.

وقتی انسولین کمتری در بدن تولید شود، بدن می تواند راحت تر چربی را تجزیه کند و احتمال ذخیره آن کمتر است که منجر به کاهش وزن خواهد شد. یک روش دیگر برای بررسی این موضوع که سرکه سیب برای کاهش وزن مفید است این است که سرکه سیب حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد، که برای سلامت دور کمر و افزایش متابولیک مفید است. هرچه حساسیت به انسولین بهتری داشته باشید، احتمال ذخیره شدن چربی دور شکم کاهش می یابد.

روش دیگری وجود دارد که مزیت سرکه سیب برای کاهش وزن را توجیه می کند. سرکه سیب دارای اثر سرکوب کننده اشتها خفیف است، به این معنی که وقتی سرکه سیب را به وعده غذایی خود اضافه کنید کمتر غذا خواهید خورد. به عبارت دیگر، سرکه سیب با کاهش سرعت خروج غذا از معده، اشتها را کاهش می دهد.

بنابراین، معده شما برای مدت زمان طولانی تری پر می ماند. پر بودن معده باعث ترشح هورمون هایی می شود که اشتها را سرکوب می کنند. ماده فعالی که مسئول کاهش قند خون در اثر مصرف سرکه سیب می شود، اسید استیک است.

برخی منابع همچنین بیان می کنند که اسید استیک نرخ متابولیسم در حالت استراحت را تقویت می کند، اگرچه مطالعات کمی از این گفته حمایت می کنند. اگر این چنین باشد، به احتمال زیاد فواید آن چندان زیاد نیست.

سرکه سیب چقدر برای کاهش وزن موثر است؟

دانستن نظریه ها و مکانیزم هایی که سرکه سیب به کاهش وزن و کنترل آن کمک می کند یک چیز است، اما آیا بررسی های علمی آن همچنان ادامه دارد؟ مطالعات متعددی وجود دارند که نشان می دهند سرکه سیب به کاهش وزن و کنترل وزن کمک می کند.

یک مطالعه بر روی 39 نفر که تحت رژیم غذایی کم کربوهیدرات قرار گرفتند، نشان داد کسانی که سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کردند، نسبت به کسانی که فقط رژیم غذایی کم کالری بدون سرکه مصرف کردند، در طول 12 هفته وزن بیشتری از دست دادند.

سرکه سیب یک ماده غذایی جادویی برای کاهش وزن است. اگر یک رژیم غذایی غیرفرآوری شده داشته باشید و میزان مصرف قند در رژیم غذایی را محدود کنید، نتایج بهتر نیز خواهند بود. با این وجود، سرکه سیب به کنترل گرسنگی کمک می کند و همین امر باعث می شود که گزینه عالی برای تزئین روی سالاد باشد.

عوارض سرکه سیب برای لاغری

سرکه یک اسید ضعیف است، اما همچنان قابلیت آسیب رساندن و از بین بردن مینای دندان را دارد. برخی از افراد سرکه سیب رقیق نشده می نوشند، اما این کار را نکنید. این به شدت به مینای دندان آسیب می زند. به محض این که مینا دندان شما از بین برود یا آسیب ببیند، هیچ راهی برای جایگزینی آن وجود ندارد.

همچنین سوالی در مورد اینکه آیا اسیدیته سرکه سیب می تواند سایر بافت های ظریف مانند پوشش مری شما را تحریک یا آسیب برساند وجود دارد. اگر سرکه سیب می نوشید، همیشه آن را به غلظتی که بیشتر از 1/5 قاشق چایخوری سرکه در 8 اونس آب نباشد، رقیق کنید.

یکی دیگر از معایبی که ممکن است سرکه سیب برای سلامت شما داشته باشد، تاثیر منفی بر روی هضم است. از آنجایی که این سرکه حرکت غذا در معده را کند می کند، می تواند موجب نفخ و تورم شود. این موضوع برای افراد دیابتی خوب نیست.

برخی از بیماران دیابتی در حال حاضر وضعیتی به نام گاستروپارزی یا فلج معده دارند، که در آن معده به کندی تخلیه می شود. سرکه سیب می تواند این وضعیت را بدتر کند.

یکی دیگر از اقدامات احتیاطی این است که سرکه سیب می تواند باعث کاهش پتاسیم شود. برخی از افراد برای کاهش فشار خون، دیورتیک هایی را مصرف می کنند که سطح پتاسیم را کاهش می دهند. ترکیب این داروها با سرکه سیب می تواند منجر به کاهش چشمگیر در سطح پتاسیم شود. قبل از اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی خود، به خصوص اگر دارویی مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: سرکه سیب برای کبد چرب

کلام آخر

اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی می تواند فوایدی را به همراه داشته باشد؛ ازجمله کاهش افزایش سطح گلوکز بعد از یک وعده غذایی و کاهش اشتها، اما به تنهایی تاثیر چندان زیادی بر کاهش وزن ندارد. با این وجود، در ترکیب با یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و ورزش، می تواند به کاهش وزن راحت تر کمک کند.

به یاد داشته باشید که همه چیز به کل رژیم غذایی و سبک زندگی شما برمی گردد. سرکه سیب یک درمان معجزه آسا برای کاهش وزن شما نیست.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.