کاربرد آیه وجعلنا من بین ایدیهم چیست؟

آیا با داستان و کاربرد آیه معجزه آسای وجعلنا من بین ایدیهم آشنا شده اید؟ در این مقاله می خواهیم این آیه را به طور کلی بررسی کنیم.

خواندن سوره و آیه های قرآن همیشه باعث آرامش و حال بهتر انسان می شود. اما در میان آیاتی وجود دارد که از خواص و کاربرد های بسیاری برخوردار می باشند. در ادامه می توانید کاربرد آیه وجعلنا من بین ایدیهم را بخوانید.

کاربرد آیه وجعلنا من بین ایدیهم

آیه وَجَعَلْنَا مِن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدًّا وَ مِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَیْنَاهُمْ فَهُمْ لاَ یُبْصِرُونَ آیه 9 سوره یاسین می باشد. این آیه در واقع یک حجاب برای پیامبر (ص) است که خداوند فرموده است میان تو و کسانی که ایمان ندارند حجاب قرار می دهیم. زمان هایی که در زندگی دشمنانی داریم و می دانیم که ممکن است آنها به زندگی ما آسیب برسانند ذکر این آیه معجزه می کند. چون خداوند در این آیه فرموده است پیش رویشان و پشت سرشان سدی قرار دادیم. کاربرد نزوا این آیه در زمانی بود که دشمنان زیادی می خواستند پیامبر را نابود کنند اما با لطف و مهربانی خداوند و نزول این آیه به هدف خود نتوانستند برسند. این آیه محافظ پیامبر بود و برای ما نیز می تواند نگهدارنده خوبی باشد.

حکایت و داستان آیه وجعلنا من بین ایدیهم

داستان و علت نزول آیه وجعلنا من بین ایدیهم در جاهای مختلفی گفته شده است برخی از این روایات این چنین است که در آن زمان ابوجهل که بسیار با پیامبر دشمن بود می گفت اگر محمد را ببینم او را می کشم. در همان زمانی که این آیه نازل شد بود، وقتی حضرت محمد (ص) وارد جمعی از مردم شد همه او را می دیدند اما ابوجهل می گفت محمد کجاست و چرا او را نمی بینم.

در جایی دیگر نیز شخصی به نام ابوحمزه ثمالی که بستگان عبدالله مسعود بود می گفت هر زمالن که محمد از خانه اش خارج شود او را به قتل می رسانم، زمانی که حضرت محمد از خانه بیرون آمد مقداری خاک بر سر آنها ریخت ولی آن شخص و همراهانش اصلا پیامبر را نمی دیدند.

در جایی دیگر نیز گفته شده است روزی ابوجهل گفت هر زمان محمد مشغول به خواندن نماز شود یک سنگ بر میدارم و بر سر او می کوبم، درست در زمانی که سنگ را برداشت تا بر سر پیامبر بکوبد دستانش خشک شد و حرکت نمی کرد به یکی از یاران خود گفت او سنگ را برداشت تا بر سر محمد بکوبد اما به یک باره چشمانش تیره و تار شد و کسی را نمی توانست ببیند. سرانجام این آیه از سوره یاسین نازل شد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.