آیا گربه ها از تاریکی می ترسند؟

تاکنون در سایت مینویسم مطالب مختلفی در مورد گربه ها گفته شده است مانند: چند بار در روز به گربه غذا بدهیم؟ یا گربه ها چه میوه ای می توانند بخورند؟ و ….. اما در این مقاله می خواهیم در مورد ترس گربه ها صحبت کنیم، آیا گربه ها از تاریکی می ترسند؟ اگر می ترسند چگونه ترس گربه را از بین ببریم و باید چه کار هایی انجام دهیم تا گربه ها دیگر ترسی از تاریکی نداشته باشند. آیا ترس گربه ها از تاریکی باعث بیماری آن ها می شود؟ برای خواندن این مطالب با ما همراه باشید. برای دانلود صدای گربه با کیفیت بالا، کلیک کنید.

آیا گربه ها در تاریکی می ترسند؟

آیا ممکن است گربه ها از تاریکی بترسند؟ ارتباط تاریکی و ترس به قدری گسترده است که برخی از صاحبان گربه ها تعجب می کنند که آیا اگر گربه هایشان نیز از تاریکی بترسند باید شب چراغ روشن کنند؟

بیشتر گربه ها از تاریکی نمی ترسند زیرا چشمانشان می توانند با تاریکی سازگار شوند و به آن ها اجازه می دهد حتی در شرایط کم نور نیز ببینند. به احتمال زیاد گربه ها بیش از این که در تاریکی باشند از تنها بودن می ترسند.

در اینجا، ما این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد و راه های زیادی را پیدا می کنیم که صاحب گربه می تواند به گربه ای که ترس از تاریکی دارد کمک کند.

دلایل ترس گربه از تاریکی 

درست مثل انسان ها، گربه ها هم می توانند از آن چه نمی توانند ببینند بترسند. همان طور که گفته شد چشم گربه ها می تواند در نقاط خیلی تاریک نیز ببیند اما اگر گربه در مکانی قرار بگیرد که هیچ نوری به چشمش نرسد نمی تواند جایی را ببیند و ممکن است دچار ترس شود.

اگر گربه خود را در منطقه ای محصور و کاملا خالی از نور رها کنید، گربه شما نیز مانند شما نابینا خواهد شد. وقتی نمی دانید چه چیزی در گوشه و کنار است و وقتی نمی توانید بدون برخورد به اشیا بیگانه حرکت کنید، باعث ترس می شود.

گربه های مسن وقتی آن را با تجربیات بد مرتبط می کنند، می توانند از تاریکی بترسند. برای بچه گربه هایی که هنوز تجربیات لازم را ندارند، ترس از تاریکی باعث می شود که احساس کنند، گم شده اند.

با این حال، اگر مقداری نور به اتاق نفوذ کند، چشم گربه سالم می تواند با تاریکی تنظیم شود. در مقایسه با چشم انسان، چشم گربه ها، با شکل بیضوی، قرنیه بزرگ و سلول های میله ای فراوان، برای دید در شب ساخته شده است.

بدانید: گربه ها چه رنگی را دوست دارند؟

از این رو، اگر گربه شما از تاریکی ترس دارد، احتمال ترس از تاریکی به دلیل ضعف بینایی یا سایر مشکلات چشمی که مانع توانایی دیدن آن در شرایط کم نور است، وجود دارد.

علامت اصلی که یک گربه از تاریکی ترسیده، چیست؟

گربه ها می توانند از خیلی چیز ها بترسند، مانند: صدا های بلند، محیط جدید، غریبه ها و دامپزشک. این واقعا به شخصیت گربه بستگی دارد، که مسلما تنوع زیادی دارد.

وقتی گربه می ترسد، علائم آن معمولا مشخص است. فرار می کند، پنهان می شود، پرخاشگری نشان می دهد. از طرف دیگر، تشخیص علائم ترس بچه گربه ها دشوارتر است، به خصوص اگر آن ها هنوز کوچک هستند و فقط دست و پا می زنند.

با این حال، یکی از واضح ترین علائم ترس یک بچه گربه از تاریکی، گریه گربه است.

اگر گربه خود را مشاهده کنید که هر زمان که چراغ خاموش است گریه های غم انگیزی را بیرون می دهد، این احتمال وجود دارد که گریه ناشی از تاریکی باشد.

چگونه به یک بچه گربه با فوبیای تاریکی کمک کنیم؟

اگر گربه شما در کنار مادرش زندگی می کند، می توانید منبع نوری را روشن کرده و به مادر گربه اجازه دهید کار خود را انجام دهد و بچه گربه خود را آرام کند.

اگر در حال پرورش بچه گربه یتیمی هستید که به دلیل ترس از تاریکی گریه می کند، فورا به او دلداری دهید و هر کاری که باعث توقف گریه گربه می شود را انجام دهید.

به آرامی آن را نوازش کنید، او را در آغوش بگیرید. همچنین ممکن است با بچه گربه صحبت کنید و با صدای خود او را آرام کنید، یا با اسباب بازی یا غذای جالب حواس او را پرت کنید.

بچه گربه را تنها نگذارید

هنگامی که کودک احساس ترس از تاریکی می کند، کودک می خواهد فردی در کنارش حضور داشته باشد. همین منطق در مورد یک گربه هم صدق می کند.

تنها بودن باعث می شود گربه احساس آسیب پذیری کند. شاید این غرایز طبیعی آن ها باشد که در اینجا بروز می کند. در طبیعت، حیواناتی که تنها هستند کمتر در برابر حمله شکارچیان زنده می مانند.

بیشتر بدانید: آیا گربه ها می خندند؟ 

به جای این که بچه گربه خود را در یک اتاق خالی تنها بگذارید، گوشه ای از اتاق خود درست کنید و آن را به گربه خود اختصاص دهید. لانه ای گرم و دنج بسازید و اطمینان حاصل کنید که بچه گربه به همه چیز مورد نیاز از جمله کاسه آب و جعبه بستر خود دسترسی دارد.

اگر به هر دلیلی اجازه نمی دهید بچه گربه در اتاق شما بخوابد، می توانید در جایی که گربه می خوابد نور را روشن نگه دارید، این یکی از بارزترین راه حل ها است.

می توانید یک چراغ کم نور شب در اتاق خواب گربه خود نصب کنید و شب آن را روشن کنید. گرچه گربه شما تاریکی سیاه و سفید نمی خواهد، اما نور کور کننده ای نیز نمی خواهد، بنابراین نور کم را انتخاب کنید.

چگونه ترس گربه از تاریکی را برطرف کنیم

اگر می خواهید ترس گربه خود را از تاریکی کاملا از بین برود، باید اطمینان حاصل کنید که بچه گربه در تاریکی احساس امنیت می کند. در زیر چند مرحله ذکر شده است:

  • یک تختخواب مناسب برای گربه خود تهیه کنید. این می تواند یک سبد یا یک جعبه پر شده با یک پتو باشد.
  • اگر بچه گربه به تازگی از مادرش جدا شده است، رایحه های آشنا متعلق به مادرش (مانند پتو یا اسباب بازی) را در قسمت خواب او بیاورید.

همچنین بخوانید: بهترین زمان جدایی بچه گربه از مادر

  • همچنین می توانید از رایح هایی استفاده کنید که باعث آرامش گربه می شود.
  • تخت گربه را در جایی ساکت و آرام قرار دهید، دور از سر و صدایی که از داخل خانه و بیرون می آید.
  • به بچه گربه خود فضا هایی بدهید که بتواند پنهان شود. بعضی از جعبه ها را در اتاقی بگذارید وقتی بچه گربه شما احساس ترس کرد به آن جا برود و پنهان شود.

هنگام معرفی هر چیز جدیدی به بچه گربه خود، این کار را به آرامی انجام دهید. همچنین به بچه گربه خود اجازه دهید در اتاق خود گشت و گذار کند و با محیط اطرافش آشنا شود. اگر اتاق بزرگ است، در نظر بگیرید که اتاق بچه گربه خود را به یک اتاق کوچکتر تغییر دهید، بنابراین کاوش کل اتاق برای بچه گربه شما آسان تر خواهد بود.

وقتی گربه در اتاق خود احساس راحتی و امنیت می کند، در شب و تاریکی نیز احساس اطمینان بیشتری می کند.

بیشتر بخوانید: علت خر خر كردن گربه ها چیست؟

گربه خود را به دامپزشکی ببرید

همان طور که گفته شد، ممکن است در بینایی گربه شما نیز مشکلی ایجاد شود که باعث شب کوری او شود. علائمی مانند: ترشح بیش از حد چشم، گشاد شدن مردمک چشم و یا علائم دیگر را مشاهده کرید حتما گربه خود را نزد دامپزشک ببرید.

دامپزشک می تواند در صورت بروز مشکلی به شما هشدار دهد و حتی اگر گربه شما در سلامت بدن باشد، می توانید مشاوره ای تهیه کنید که متناسب با گربه شما باشد تا از تاریکی نترسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.