کالری برنج بیشتر است یا نان؟ برنج چاق کننده تر است یا نان؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد. اغلب افراد وقتی این سوال را بپرسی میگویند برنج کالری بیشتری داشته، در نتیجه چاق کننده تر است. در این پست قصد داریم این پاسخ را ارزیابی کرده و ببینیم آیا واقعا صحت دارد؟

کالری برنج بیشتر است یا نان؟

همانطور که گفتیم غالبا مردم فکر می‌کنند برنج کالری بیشتری دارد اما این اشتباه است. برنج و نان هر دو جزو مواد نشاسته ای هستند با این تفاوت که برنج یک محصول بدون چربی و کلسترول اما نان شامل چربی و جوش شیرین است.

  • ۱۰۰ گرم برنج پخته شده ۱۳۰ کیلو کالری انرژی دارد در حالی که ۱۰۰ گرم نان سفید ۲۵۶ کیلو کالری انرژی دارد.

اغلب ما عادت داریم برنج را با روغن یا کره بخوریم و این روغن یا کره ای که به برنج اضافه میکنیم باعث افزایش کالری و خاصیت چاق کنندگی آن میشود، در صورتی که برنج به شکل کته چاق کننده نبوده و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین میکند.

نکته دیگر اینکه با خوردن چند قاشق برنج سیر شده و کالری مورد نیاز بدنتان تامین میشود اما باید نان بیشتری بخورید تا سیر شوید و اگر نان کم بخورید غذای اصلی تان را بیشتر میکنید تا سیر شوید.

بیشتر غذا بخورید، وزن کمتری داشته باشید: این غذاهای کم کالری، در هر وعده غذایی شما را سیر می کنند

چاقی بخاطر مجموع کالری های دریافتی فرد میباشد و نمی‌توانیم چاقی را به یک ماده غذایی نسبت دهیم و بگویم اگر باشد فرد چاق میشود و اگر فرد آن را از رژیم غذایی خود حذف کند چاق نخواهد شد، اما بطور کلی از همه ی این مطالب نتیجه میگیریم نان نسبت به برنج کالری بیشتری داشته و چاق کننده تر است.

معمولاً می شنوید که گزینه های جایگزین کربوهیدرات مانند برنج – بسیار سالم تر هستند زیرا برنج یک غذای کامل است که نسبت به نان فرآوری کمتری دارد

از نظر مواد مغذی، نان بسیار متعادل است. پروتئین آن دو برابر برنج سفید است و مقداری فیبر قابل هضم و چربی دارد. برنج سفید تقریباً منحصراً از کربوهیدرات تشکیل شده است.

کالری ماکارونی چقدر است؟ (میزان کالری موجود در انواع ماکارونی ها)

باید اضافه کنم که گرچه نان پروتئین بیشتری دارد، اما منبع پروتئینی با کیفیت بالا محسوب نمی شود زیرا اکثر اسیدهای آمینه غیر ضروری هستند. اگر هدف شما از دست دادن چربی است، نان گزینه بهتری نسبت به برنج است زیرا پروتئین دارای اثر حرارتی بالاتری نسبت به کربوهیدرات تنها است. به این معنی که کالری بیشتری می خورید با خوردن پروتئین و کربوهیدرات.

اگر هدف شما از دست دادن چربی و لاغر شدن است – نان احتمالاً گزینه بهتر برای شما در مقابل برنج سفید است. نان به دلیل دارا بودن پروتئین و فیبر، شما را برای مدت طولانی تری نسبت به برنج سفید سیر نگه میدارد. همچنین پروتئین بیشتری دارد و میزان متابولیسم شما را افزایش میدهد.

اگر می خواهید عضله سازی کنید، هر دو گزینه خوبی هستند اما ممکن است برنج سفید گزینه بهتری باشد. این به این دلیل است که رژیم های غذایی عضله ساز معمولاً به کالری دریافتی بالاتری احتیاج دارند و هرچه غذاهای زود هضم تری مصرف کنید ، خوردن آن وعده های غذایی آسان تر می شود. خواندن مطلب بهترین میان وعده برای عضله سازی چیست؟ پیشنهاد می شود.

اگر در باشگاه بدنسازی سخت کار می کنید و هنوز نتیجه ای نمی بینید ، این احتمال وجود دارد که تغذیه حلقه گمشده شما باشد.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید