علائم آسم در کودکان زیر یک سال (علائم آسم نوزادان)

علائم اولیه آسم در کودکان زیر یک سال

در بیماری آسم ریه ها دچار مشکل شده و تنگی نفس برای فرد رخ می دهد، این بیماری ممکن است حتی در کودکان هم به وجود آید. اما علائم آسم در کودکان زیر یک سال چیست؟ در این مقاله در مورد علائم آسم کودکان صحبت می کنیم.

والدین ممکن است ندانند که آسم به عنوان بیماری نوزادان و کودکان زیر یک سال می تواند مشکلات و عوارضی را برای فرزندشان ایجاد کند. 80 درصد از کودکان مبتلا به آسم علائمی دارند که قبل از 5 سالگی شروع می شوند. آگاهی در مورد علائم آسم در کودکان به شما کمک می کند تا زودتر متوجه بیماری کودک خود شوید و برای درمان اقدام کنید. علائم آسم در کودکان زیر یک سال چه چیزهایی می باشد؟ برای دانستن این مطالب با ما همراه باشید.

آسم در کودکان زیر یک سال

آسم دوران کودکی همان بیماری ریوی است که بزرگسالان به آن مبتلا می شوند ، اما کودکان اغلب علائم متفاوتی دارند. پزشکان به این بیماری آسم اطفال نیز می گویند.

اگر کودک شما مبتلا به آسم است ، ریه ها و مجاری تنفسی او هنگام سرماخوردگی یا اطراف چیزهایی مانند گرده به راحتی ملتهب می شوند. علائم ممکن است انجام کارهای روزمره یا خوابیدن را برای کودک شما سخت کند. گاهی اوقات ، حمله آسم می تواند منجر به مراجعه به بیمارستان شود.

هیچ درمانی برای آسم در کودکان وجود ندارد ، اما می توانید با پزشک کودک خود برای درمان آن و جلوگیری از آسیب به ریه های در حال رشد آنها همکاری کنید.

آسم التهاب لوله های برونش است. لوله های برونش هوا را به ریه های شما وارد کرده و از آن خارج می کنند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند ، تنفس دشوارتر می شود.

خس خس سینه یکی از علائم شایع آسم در کودکان بزرگتر و بزرگسالان است. با این حال ، نوزادان ممکن است بدون خس خس سینه دچار آسم شوند. برعکس ، بسیاری از نوزادانی که خس خس می کنند به آسم مبتلا نمی شوند. هر فرد مبتلا به آسم این وضعیت را متفاوت تجربه می کند.

علائم آسم در کودکان زیر یک سال

اولین علائم آسم در نوزاد شما ممکن است در اثر عفونت تنفسی ایجاد شود. اگر تا به حال فرزند شما دچار عفونت تنفسی ویروسی شده است ، حتماً به دنبال علائم آسم باشید. نوزاد دارای مجاری تنفسی بسیار کوچکتر از بزرگسال است ، بنابراین حتی التهاب جزئی می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

علائم اصلی آسم در نوزادان عبارتند از:

 • تنفس سخت: ممکن است در حین تنفس متوجه حرکت بیشتر شکم کودک خود شوید.
 • تنفس سنگین: در حین فعالیت های عادی که معمولاً باعث خستگی کودک نمی شود.
 • خس خس سینه نوزاد: ممکن است مانند سوت به نظر برسد. توجه داشته باشید که انواع دیگر “تنفس پر سر و صدا” ممکن است شبیه خس خس سینه باشد و خس خس سینه فقط با استفاده از گوشی پزشکی قابل تشخیص است.
 • سرفه های مکرر
 • تنفس سریع و سطحی
 • خستگی:کودک ممکن است به برخی از فعالیت های مورد علاقه خود علاقه ای نداشته باشد.
 • مشکل در خوردن یا مکیدن.
 • صورت و لب ها ممکن است کم رنگ یا آبی شوند.
 • ناخن های کودک نیز ممکن است آبی شود.
درباره زردی نوزاد بیشتر بخوانید

چندین بیماری پزشکی دیگر دارای علائم مشابه هستند ، از جمله:

 • کروپ
 • برونشیولیت
 • عفونت تنفسی فوقانی
 • رفلکس اسید
 • پنومونی

همه خس خس سینه و سرفه ناشی از آسم نیست. در حقیقت ، بسیاری از نوزادان خس خس می کنند و علائم تنفسی مکرر دارند ، به طوری که نمی توان تشخیص داد که آیا کودک تا حداقل دو تا سه سالگی دچار آسم می شود یا خیر. اگر نوزاد شما مبتلا به آسم است ، تصور نکنید که حملات آسم هستند. این می تواند منجر به استفاده نادرست از داروهای آسم برای درمان بیماری هایی شود که آسم نیستند. با این حال ، اگر کودک شما مبتلا به آسم تشخیص داده شده باشد ، هرگونه سرفه مداوم احتمالاً آسم است.

علل و محرک های آسم در کودکان زیر یکسال

دانشمندان هنوز نمی دانند چرا برخی از نوزادان مبتلا به آسم می شوند. برخی عوامل خطر شناخته شده است.

محرک های رایج عبارتند از:

 • عفونت های راه هوایی این شامل سرماخوردگی ، ذات الریه و عفونت های سینوسی است.
 • آلرژن ها کودک به سوسک ، کنه گرد و غبار ، کپک ، شوره حیوان خانگی و گرده حساسیت داشته باشد.
 • تحریک کننده ها مواردی مانند آلودگی هوا ، مواد شیمیایی ، هوای سرد ، بو یا دود می تواند راه های هوایی آنها را اذیت کند.
 • ورزش. این می تواند منجر به خس خس سینه ، سرفه و سفت شدن قفسه سینه شود.
 • فشار. این می تواند باعث تنگی نفس کودک شود و علائم او را بدتر کند.
 • سابقه خانوادگی آلرژی یا آسم ، نوزاد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آسم قرار می دهد.
 • مادری که در دوران بارداری سیگار می کشید احتمال بیشتری دارد که کودکش مبتلا به آسم شود.
 • عفونت ویروسی اغلب علت آسم است ، به ویژه در کودکان زیر شش ماه.

زمان مراجعه به پزشک

اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد یا تغییر رنگ صورت و لب ها را تجربه می کند ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص آسم در کودکان زیر یکسال

تشخیص آسم در نوزاد یا کودک زیر یکسال دشوار است. کودکان بزرگتر و بزرگسالان می توانند آزمایش عملکرد ریه را برای بررسی سلامت مجاری تنفسی خود انجام دهند. این آزمایش معمولاً با نوزاد انجام نمی شود. نوزاد نمی تواند علائم خود را توصیف کند ، بنابراین پزشک باید علائم را بررسی و معاینه کند. معمولاً این معاینه زمانی انجام می شود که نوزاد علائمی مانند خس خس سینه یا سرفه داشته باشد. همچنین مهم است که سابقه پزشکی کامل نوزاد خود را در اختیار پزشک خود قرار دهید. در مورد محرک های احتمالی ، مانند واکنش به غذا ، محیط های خاص یا آلرژن های احتمالی ، به پزشک کودک خود بگویید. اگر پزشک اطفال مشکوک است که نوزاد شما مبتلا به آسم است ، ممکن است بخواهد ببیند فرزند شما چگونه به داروهای آسم واکنش نشان می دهد تا مشکلات تنفسی را تسکین دهد. اگر تنفس پس از تجویز دارو آسان تر شود ، این امر به تایید تشخیص آسم کمک می کند.

درمان آسم در کودکان زیر یکسال

بیشتر داروها برای درمان آسم در نوزادان به شکل استنشاق داده می شود. داروهایی که برای کودکان بزرگتر مناسب است معمولاً برای نوزادان هم مناسب است ، فقط در دوزهای کمتر. داروهای آسم اغلب در یک نبولایزر ریخته می شود ، که دستگاهی است که داروهای مایع را به حالت مه تبدیل می کند. داروی مه آلود از طریق یک لوله به ماسک صورت که کودک می پوشد منتقل می شود. ممکن است نوزاد شما از پوشیدن ماسک خوشش نیاید ، حتی اگر روی بینی و دهان آن را بپوشاند. با اطمینان خاطر یا حواس پرتی مانند اسباب بازی مورد علاقه ، باید بتوانید داروی کافی را برای فرزند خود دریافت کنید تا علائم را تسکین دهد. همچنین ممکن است داروها از طریق یک دستگاه استنشاقی با استفاده از یک دستگاه اضافی به نام اتاقک هوا ، همراه با یک ماسک با اندازه مناسب تجویز شوند. چندین نوع مختلف دارو در دسترس است. یک داروی تسکین سریع رایج ، آلبوترول یکی از دسته داروهایی است که به عنوان برونکودیلاتور شناخته می شود و به تنفس مجاری تنفسی کمک می کنند تا تنفس راحت تر شود. داروهای طولانی مدت شامل کورتیکواستروئیدها و اصلاح کننده های لکوترین است. این داروها به کاهش التهاب برای تسکین علائم کمک می کند. علاوه بر ارائه داروهای مفید به کودک ، می توانید اقدامات دیگری را برای کمک به مدیریت علائم فرزند خود انجام دهید. دو هدف اصلی این است که عوامل محرک کودک خود را بیاموزید تا بتوانید از آنها دوری کنید و الگوهای تنفسی فرزند خود را بیاموزید.

شما همچنین می توانید با کاهش قرار گرفتن در معرض موارد زیر به کودک خود کمک کنید:

 • گرد و خاک
 • گرده گیاهان
 • دود سیگار

عوارض آسم در کودکان زیر یکسال

حملات آسمی که کنترل نشود می توانند در نهایت منجر به ضخیم شدن مجاری تنفسی و منجر به مشکلات تنفسی طولانی مدت شود. در کوتاه مدت ، حمله آسم به این معنی است که کودک شما عصبی ، ناراحت و خسته خواهد بود. در حمله جدی آسم که نمی توان با داروهای تسکین سریع آن را متوقف کرد ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. کودک شما ممکن است نیاز به مراجعه به اورژانس داشته باشد و همچنین ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشد.

تفاوت آسم نوزادان و کودکان زیر یکسال با آسم بزرگسالان

نوزادان و کودکان زیر یکسال دارای مجاری تنفسی بسیار کوچکتری نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان هستند. در حقیقت ، این راههای هوایی آنقدر کوچک هستند که حتی انسدادهای کوچک ناشی از عفونت های ویروسی ، راههای تنفسی تنگ یا مخاط می تواند تنفس را برای کودک مشکل کند.

مدیریت آسم کودکان توسط والدین

هنگامی که نوزاد یا کودک نوپا دارای بیماری مزمن است ، والدین می توانند تا حد ممکن استرس داشته باشند. در اینجا برخی از نکات اشاره شده است:

 • علائم هشداردهنده افزایش آسم در نوزادان و کودکان نوپا را بیاموزید. علائم کودک مبتلا به آسم را بشناسید.
 • یک برنامه مراقبت از آسم را با پزشک خود تهیه کنید. درک کنید که چه زمانی کودک شما به مراقبت های اورژانسی نیاز دارد.
 • به کودک زیر یکسال یا پیش دبستانی خود بیاموزید که وقتی حالش خوب نیست به شما بگوید.
 • آلرژن هایی مانند گرد و غبار ، حیوانات خانگی ، آفات ، کپک ها و گرده می توانند در آسم کودکان نقش داشته باشند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید که آیا ارزیابی توسط متخصص آلرژی ممکن است مفید باشد.
 • از سیگار کشیدن در نزدیکی فرزند خود اجتناب کنید.

علائم آسم در کودکان بالای 6 سال

علائم آسم در کودکان 6 سال به بالا می تواند از سرفه که روزها یا هفته ها طول می کشد تا تنفسی سخت متغیر باشد.

علائم شایع عبارتند از:

 • سرفه ، به ویژه در شب
 • صدای خس خس سوت یا سوت ، به ویژه هنگام بیرون آمدن از هوا
 • مشکل در تنفس یا تنفس سریع که باعث می شود پوست اطراف دنده ها یا گردن محکم کشیده شود. کودکان مبتلا به آسم ممکن است این را طوری توصیف کنند که احساس می کنند چیزی در حال فشردن است یا روی سینه آنها نشسته است
 • کمبود انرژی یا احساس ضعف یا خستگی
 • سرماخوردگی های مکرر

تشخیص آسم در کودکان 

آسم معمولاً با معاینه پزشکی و آزمایشی که جریان هوای داخل و خارج ریه ها را اندازه گیری می کند ، تشخیص داده می شود. فرزند شما ممکن است یک علامت آسم یا چند مورد از آنها را داشته باشد. ممکن است فکر کنید این فقط یک سرماخوردگی یا برونشیت است. اگر علائم دوباره عود کرد ، این سرنخی است که ممکن است فرزند مبتلا به آسم باشد. علاوه بر این ، علائم هنگامی که کودک شما در اطراف محرک های آسم قرار دارد بدتر شود ، مانند محرک های موجود در هوا (به عنوان مثال دود یا بوهای شدید) یا مواد حساسیت زا مانند گرده ، شوره حیوان خانگی و کنه های گرد و غبار.

اگر کسی در خانواده شما مبتلا به آسم ، آلرژی یا درماتیت آتوپیک است ، به پزشک کودک خود اطلاع دهید. این شرایط اغلب در خانواده ها وجود دارد.

ممکن است به یک متخصص آلرژی ارجاع داده شوید که ممکن است آزمایشات پوستی یا خونی را انجام دهد تا ببیند آیا فرزند شما دارای حساسیت هایی است که می تواند علائم آسم را تحریک کند. این آزمایشات را می توان در هر سنی انجام داد. شما می توانید با انجام آزمایش کنترل آسم دوران کودکی قبل از آزمایش خود به پزشک فرزند خود کمک کنید

درمان آسم کودکان

گاهی اوقات در صورت مشکوک بودن به آسم ، پزشک کودک شما را تحت آزمایش داروهای آسم قرار می دهد تا ببیند آیا این دارو کمک کننده است یا خیر. اگر کودک شما در حین مصرف دارو بهتر می شود ، می تواند نشانه این باشد که علائم فرزند شما به دلیل آسم است. این دارو بستگی به شدت علائم کودک شما و تعداد دفعات بروز آن دارد.

اهداف درمان کودکان عبارتند از:

 • مدیریت محیط کودک برای جلوگیری از عوامل محرک
 • درمان التهاب مجاری تنفسی با دارو
 • آسم را کنترل کنید.
 • آموزش آسم به کودک و مصرف داروها در جهت بهبود علائم

داروهایی برای کنترل طولانی مدت آسم کودکان

کنترل یا نگهداری طولانی مدت داروها معمولاً روزانه مصرف می شود. انواع داروهای کنترل طولانی مدت شامل موارد زیر است:

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی رایج ترین داروهای کنترل طولانی مدت آسم برای کودکان زیر 5 سال هستند و همچنین مطابق دستورالعمل های ملی آموزش و پیشگیری از آسم ، درمان ترجیحی است. کورتیکواستروئیدهای استنشاقی که به راحتی برای نوزادان و کودکان پیش دبستانی تجویز می شود شامل بودزونید ، فلوتیکازون و بکلومتازون است.

هنگامی که درمان کورتیکواستروئیدی استنشاقی به تنهایی منجر به مدیریت پایدار آسم نشود ، ممکن است اصلاح کننده های لوکوترین به برنامه درمانی اضافه شود. داروی مونتلوکاست به صورت قرص جویدنی برای کودکان 2 تا 6 سال و به صورت دانه ای که می تواند به غذاهای پوره شده برای کودکان زیر 1 سال اضافه شود ، تأیید شده است.

بتا آگونیست طولانی مدت یک داروی استنشاقی است که می تواند به رژیم درمانی کورتیکواستروئیدها اضافه شود. سالمترول یک بتا آگونیست طولانی مدت است که با یک کورتیکواستروئید استنشاقی به عنوان یک داروی استنشاقی تک دوز ترکیب شده است.

کرومولین یک داروی استنشاقی است که رویدادهای التهابی را مسدود می کند و ممکن است به عنوان یک درمان اضافی با کورتیکواستروئیدهای استنشاقی استفاده شود. شواهد کمتری از اثربخشی این درمان نسبت به سایر داروهای کنترل طولانی مدت مناسب برای کودکان خردسال وجود دارد.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی تنها زمانی استفاده می شوند که مدیریت آسم با سایر روش های درمانی قابل کنترل نباشد.

داروهایی برای کنترل کوتاه مدت آسم کودکان

این داروها که برونکودیلاتورهای کوتاه اثر نامیده می شوند، علائم فوری آسم را تسکین می دهند و اثرات آن چهار تا شش ساعت طول می کشد. برونکودیلاتورهای کوتاه اثر برای آسم شامل آلبوترول و لوبالوترول است.

برای کودکان با علائم خفیف و متناوب آسم ، داروی کوتاه مدت ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشد.

برای کودکان خردسال که آسم مداوم دارند و از داروهای کنترل طولانی مدت استفاده می کنند ، از داروی کوتاه اثر به عنوان دارویی برای تسکین سریع یا نجات برای درمان حملات آسم استفاده می شود.

دستگاه های تحویل دارو برای درمان آسم کودکان

اکثر داروهای آسم با دستگاهی به نام استنشاقی با دوز اندازه گیری می شوند که برای رساندن داروها به ریه ها نیاز به تنفس عمیق مناسب دارد. ضمیمه های استنشاقی با دوز اندازه گیری شده و سایر دستگاه ها می تواند دریافت دوز مناسب را برای کودکان زیر 5 سال آسان کند.

این دستگاه ها عبارتند از:

 • محفظه نگهدارنده سوپاپ با ماسک: یک محفظه نگهدارنده دریچه دار با ماسک صورت را می توان به یک دستگاه استنشاقی با دوز اندازه گیری شده وصل کرد. محفظه به کودک اجازه می دهد تا دارو را استنشاق کند و اجازه نمی دهد که از دستگاه خارج شود. این ماسک کودک شما را قادر می سازد تا شش بار تنفس معمولی داشته باشد.

کودکان زیر یکسال نیاز به نبولایزر دارند زیرا استفاده از دستگاه های استنشاقی برای آنها دشوار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.