متن کامل سوره بینه بدون ترجمه و با ترجمه + pdf با فونت درشت

متن کامل سوره بینه بدون ترجمه، متن سوره بینه با معنی، متن سوره بینه پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره بینه صوتی را در این مقاله با شما به اشتراک گذاشته ایم، همراه ما باشید.

سوره مبارکه بینه یا لم یکن یا قیمه با 8 آیه، نود و هشتمین سوره از قرآن کریم است، این سوره در مکه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است و در جزء 30 قرار گرفته است، بینه به معنای دلیل آشکار است. نام های دیگر سوره بینه، لم یکن، قیّمه، بریّه، منفکین، اهل کتاب هستند.  متن سوره بینه بدون ترجمه، متن سوره بینه با معنی، متن سوره بینه پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره بینه صوتی را در این مطلب از سایت مینویسم می خوانیم، با ما همراه باشید.

علت نام گذاری سوره بینه به این نام، به علت وجود این لفظ در آیه ی اول این سوره میباشد. علت نامیدن این سوره به سوره لم یکن هم به خاطر ابتدای این سوره است که با این عبارت شروع شده است و هیچ سوره دیگری با این عبارت شروع نشده است.

در میان نام های متعد سوره بینه، دو نام «لم یکن» و «قیّمه» از اسامی دیگر مشهورترند.

از نظر ترتیب قرار گرفتن سوره بیّنه در قران کریم، این سوره بعد از سوره قدر و قبل از سوره زلزله قرار گرفته است.

نام سورهبینه
محل نزولمکه
شماره سوره98
تعداد آیات8
جزء30
تعداد حروف404
تعداد کلمات94

محتوا و مضامین سوره بینه

موضوع اصلی سوره بینه رسالت جهانی پیامبر(ص) میباشد که آن را آمیخته با دلایل و نشانه‌ های روشن همراه می‌ داند.

این سوره به دو حکم فقهی یعنی وجوب نماز و زکات پرداخته و از مضامین این سوره: وصف عناد، دیرباوری کافران اهل کتاب در پذیرش حقانیت اسلام، وحی و رسالت پیامبر اسلام میباشد.

در بخش دیگر سوره، به موضع گيری هاى مختلف مشركان در برابر اسلام پرداخته و میفرماید آن گروه كه ايمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند بهترين مخلوقاتند، و آن گروه كه راه گناه، كفر و شرك را طی کردند بدترين مخلوقات خدا به حساب می آیند.

آیه هفتم سوره بینه، به آیه خیرُ البریه شهرت دارد که بنابر روایات شیعه و اهل سنت، در شأن امام علی(ع) و شیعیانش نازل شده است.

عکس سوره بینه

آثار و برکات تلاوت سوره بینه

خواندن سوره بینه برای رفع بیماری پیسی و یرقان و مسمومیت غذایی بسیار موثر است،از امام صادق (ع) در این باره روایت شده است که هر کس این سوره را بنویسد و به همراه داشته باشد اگر بیماری یرقان داشته باشد درمان می شود و اگر کسی که در چشمش سفیدی داشته باشد یا بیماری پوستی پیسی داشته باشد ابتدا ان را نوشته و با آب بشوید و از آب آن بیاشامد و آن را با خود همراه داشته باشد این بیماری از او دفع می گردد. همچنین برای زن باردار، آب شسته شده این سوره برایش مفید است و از آسیب های مسمومیت غذایی جلوگیری میکند و اگر برای هر گونه ورم نوشته شود آن را از بین خواهد برد.

یکی دیگر از برکات خواندن سوره بیّنه برطرف کننده لرزش بدن است، در این باره از رسول خدا (ص) نقل شده است که اگر سوره بینه را در ظرف جدیدی نوشته شود و انسان گرفتار لرزش به ان نگاه کند شفا خواهد یافت.

متن سوره بینه بدون ترجمه با فونت درشت

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

لَمْ یَکُنِ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ وَالْمُشْرِکِینَ مُنْفَکِّینَ حَتَّى تَأْتِیَهُمُ الْبَیِّنَةُ ﴿١﴾ رَسُولٌ مِنَ اللَّهِ یَتْلُو صُحُفًا مُطَهَّرَةً ﴿٢﴾ فِیهَا کُتُبٌ قَیِّمَةٌ ﴿٣﴾ وَمَا تَفَرَّقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ إِلا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَیِّنَةُ ﴿٤﴾ وَمَا أُمِرُوا إِلا لِیَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ حُنَفَاءَ وَیُقِیمُوا الصَّلاةَ وَیُؤْتُوا الزَّکَاةَ وَذَلِکَ دِینُ الْقَیِّمَةِ ﴿٥﴾ إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ وَالْمُشْرِکِینَ فِی نَارِ جَهَنَّمَ خَالِدِینَ فِیهَا أُولَئِکَ هُمْ شَرُّ الْبَرِیَّةِ ﴿٦﴾ إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ ﴿٧﴾ جَزَاؤُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الأنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ ذَلِکَ لِمَنْ خَشِیَ رَبَّهُ ﴿٨﴾

متن سوره بینه همراه با ترجمه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان

لَمْ یَکُنِ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ وَالْمُشْرِکِینَ مُنْفَکِّینَ حَتَّى تَأْتِیَهُمُ الْبَیِّنَةُ ﴿۱﴾
کافران از اهل کتاب و مشرکان (می گفتند) ما دست از آئین خود بر نمی‏داریم تا دلیل روشنی برای ما بیاید! (۱)

رَسُولٌ مِنَ اللَّهِ یَتْلُو صُحُفًا مُطَهَّرَةً ﴿۲﴾
پیامبری از سوی خدا که صحیفه‏ های پاکی را بر ما بخواند. (۲)

فِیهَا کُتُبٌ قَیِّمَةٌ ﴿۳﴾
و در آن نوشته‏ های صحیح و پر ارزش باشد. (۳)

وَمَا تَفَرَّقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ إِلَّا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَیِّنَةُ ﴿۴﴾
ولی اهل کتاب (در دین خدا) اختلاف نکردند مگر بعد از آنکه دلیل روشن برای آنان آمد. (۴)

وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِیَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ حُنَفَاءَ وَیُقِیمُوا الصَّلَاةَ وَیُؤْتُوا الزَّکَاةَ وَذَلِکَ دِینُ الْقَیِّمَةِ ﴿۵﴾
در حالی که به آنها دستوری داده نشده بود جز اینکه خدا را پرستش ‍ کنند با کمال اخلاص، و از شرک به توحید باز گردند، نماز را برپا دارند، و زکات را ادا کنند، و این است آئین مستقیم و صحیح و پایدار. (۵)

إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ وَالْمُشْرِکِینَ فِی نَارِ جَهَنَّمَ خَالِدِینَ فِیهَا أُولَئِکَ هُمْ شَرُّ الْبَرِیَّةِ ﴿۶﴾
کافران از اهل کتاب و مشرکان در دوزخند، جاودانه در آن می‏مانند، آنها بدترین مخلوقاتند. (۶)

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ ﴿۷﴾
(اما) کسانی که ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند بهترین مخلوقات (خدا) هستند. (۷)

جَزَاؤُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ ذَلِکَ لِمَنْ خَشِیَ رَبَّهُ ﴿۸﴾
پاداش آنها نزد پروردگارشان باغهای بهشت جاویدان است که نهرها از زیر درختانش جاری است، همیشه در آن می‏مانند، هم خدا از آنها خشنود است و هم آنها از خدا خشنود، و این (مقام والا) برای کسی است که از پروردگارش بترسد. (۸)

عکس نوشته سوره بینه با ترجمه انگلیسی

عکس نوشته سوره بینه با ترجمه انگلیسی

متن سوره بیّنه پی دی اف pdf

خواص و فضیلت قرائت سوره بینه چیست؟

از پیامبر(ص) نقل شده است «اگر مردم می‌ دانستند سوره بینه چه برکاتی دارد، خانواده و اموال را رها می‌ کردند و به آموختن آن می‌ پرداختند».
از رسول خدا پرسیدند که تلاوت سوره بینه چه اجر و پاداشی دارد؟ حضرت فرمود: «هیچ منافقی آن را قرائت نمی‌ کند و نه کسانی که شک و تردید در دلشان است. به خدا سوگند فرشتگانِ مُقَرِّب از آن روز که آسمان‌ ها و زمین آفریده شده، آن را می‌ خوانند و لحظه‌ ای در تلاوت آن تنبلی نمی‌ کنند.
هر کس سوره بینه را در شب بخواند، خداوند فرشتگان را مأمور می‌ کند که دین و دنیای او را حفظ کنند و آمرزش و رحمت برای او بطلبند و اگر در روز بخواند به اندازه آنچه روز آن را روشن می‌ کند و شب آن را تاریک می‌ سازد، او را صاحب ثواب خواهد کرد»
از امام باقر (ع) روایت شده است که «هر كس سوره بینه یا لم يكن را بخواند از شرك بيزار و دور شده، و در دين محمد (ص) داخل می‌ شود. و خدا او را در روز قيامت مؤمن مبعوث نموده و حساب او را آسان سرکشی خواهد کرد.

سوره بینه چند آیه دارد و در کدام جزء قرار گرفته است؟

8 آیه در جز 30 ام قرار دارد

نام های دیگر سوره بینه چیست؟

لم یکن، قیّمه، بریّه، منفکین، اهل کتاب

دانلود صوتی سوره بینه با صدای شهریار پرهیزکار

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.