از آنجایی که اهدای خون برای افرادی که نیاز به خون دارند ضروری می باشد، نه تنها کار بسیار انسان دوستانه است بلکه برای سلامتی فردی که خون اهدا می کند بسیار مفید می باشد. در این مقاله می خواهیم یکسری از فواید و مزایای اهدای خون برای بدن را به طور کامل برایتان بگوییم با ما همراه باشید.

بدن تمامی افراد بالغ ، بین 17 تا 65 سال با وزن متوسط 50 کیلوگرم دارای 5/5 تا 6 لیتر خون است.

مزیت اهدای خون برای بدن

مزایت های اهدای خون برای بدن کدامند؟

در همه جای دنیا هزاران نفر در بیمارستان ها و یا در حوادث های مختلف که دچار مشکل می شوند و برای زنده ماندن به خون اهدا شده نیاز شدید دارند یا در بعضی از بیماری های خاص خون بدن فرد به سرعت کاهش میابد و از اکسیژن کافی را در بدنشان دریافت نمی کنند که منجر به مرگ می شود.بسیاری از بیمارستان ها و مراکز پزشکی از خون اهدا شده برای نجات جان بیماران خود استفاده می کنند.

در صورتی که خون اهدا شده برای نجات جان افراد بسیار مهم می باشد ولی پزشکان متخصص اثبات کردن که اهدا کردن خون برای بدن بسیار مفید می باشد و باعث سلامتی بدن می شود.
در ادامه با مهم ترین فواید و مزایای اهدای خون آشنا شوید.

متعادل شدن و کاهش سطح آهن خون در بدن 

آهن ماده ای معدنی و مفید برای بدن می باشد و همچنین برای ساخت و تولید گلبول های قرمز خون به آن نیاز دارد. با این وجود آهن زیاد در بدن باعث به وجود آمدن بیماری و مشکلات زیادی در بدن می شود به طور مثال به اندام های حساس بدن مثل کبد و قلب آسیب می رساند.در صورتی که آهن خون از حد مجاز بالاتر برود، این عنصر در ارگان‌ های مختلف بدن مثل کبد، پانکراس، بیضه‌ ها، تخمدان‌ ها، پوست، مفاصل و… تجمع پیدا ‌می‌ کند. این وضعیت که تحت‌عنوان بیماری هموکروماتوز شناخته ‌می‌ شود به ارگان‌ های بدن آسیب جدی وارد ‌می‌ کند.

اهدا کردن خون می تواند به طور کامل میزان آهن خون را نتظیم و کنترل کند و از تجمع بیش از حد آنان جلوگیری کند.

 

افراد بالغ و سالم حدود 5 گرم آهن در بدن خود دارند این آهن اغلب در گلبول‌ های قرمز خون و مغز استخوان جای ‌می‌ گیرد با هر واحد خون اهدایی معمولا یک‌ چهارم از 1 گرم آهن بدن کم ‌می‌ شود این میزان را ‌می‌ توان با مصرف غذاهای حاوی آهن طی هفته‌ های بعد از اهدا جبران کرد.

مشخص شدن بیماری‌ های مختلف در افراد

با اهدای خون می توانید بیماری هایی که در بدن شما هست و اطلاعی از آن ندارید را کشف کنید زیرا قبل از خون‌ گیری از فرد، یک معاینه ساده و آزمایش خون انجام می‌ گیرد این افراد باید از لحاظ دمای بدن، ضربان قلب، فشارخون، میزان هموگلوبین خون و کم‌ خونی بررسی شوند.

بعد از معاینه و آزمایشات خون اهدایی شما سریعا به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از بیماری های مختلف از جمله عفونت‌ های اچ‌ آی‌ وی (HIV)، هپاتیت و … تحت‌بررسی قرار ‌گیرد اگر جواب هر یک از این آزمایش‌ ها مثبت باشد، بلافاصله به شما اطلاع داده ‌می‌ شود، بنابراین با اهدای خون مکرر ‌می‌ توانید از سلامت خود نیز مطمئن شوید البته این موضوع دلیل نمی‌ شود مراجعه سالیانه به پزشک را کنار بگذارید

اهدای خون باعث بهبود جریان خون ‌می‌ شود

افرادی که به صورت پی در پی خون خود را اهدا می کند باعث کاهش غلظت خون می شود و همچنین این روند در جریان خون کمک زیادی می کند.

به این ترتیب لایه داخلی عروق نیز کمتر دچار آسیب و گرفتگی ‌می‌ شود، مجله اپیدمیولوژی آمریکا مقاله‌ ای منتشر کرده که نشان ‌می‌ دهد اهدای خون ‌می‌ تواند خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش دهد اهداکنندگان خون نسبت به سایر افراد کمتر در بیمارستان بستری ‌می‌ شوند و در صورت بستری شدن به تعداد روزهای کمتری برای بهبود نیاز پیدا ‌می‌ کنند

این افراد با اهدای خون، نه‌ تنها سلامتشان را به خطر نمی‌ اندازند، بلکه ضمن کمک به سلامت خود، نجات‌ بخش زندگی دیگران نیز خواهند شد

طول عمر بیشتر با اهدای خون ‌

تحقیقات نشان داده است کسانی که خون خود را با هدف دوستانه و محبت آمیز اهدا میکنند  نسبت به کسانی که فقط برای حفظ سلامت خود یا مقاصد مالی خون ‌می‌ دهند، در 4 سال بعد از اهدا کمتر با خطر مرگ بر اثر بیماری مواجه ‌می‌ شوند.

همیشه کمک به دیگران و تاثیر مثبت این عمل باعث افزایش طول عمر میشود.اگرچه اهدای خون برای سلامت فرد اهداکننده مفید است، اما نباید فراموش کرد این اقدام با هدف کمک و نجات جان دیگران انجام ‌می‌ شود با هر بار اهدای خون ‌می‌ توان زندگی 3 نفر را نجات داد نیاز به خون همیشه در تمام نقاط جهان مطرح است، بنابراین نباید نقش اهداکنندگان را دست‌ کم گرفت.

جلوگیری از بیماری‌ های کبدی

کبد یکی از اندام های حساس و بسیار مهم بدن محسوب می شود این ارگان به متابولیسم ویتامین‌ ها، مواد معدنی، پروتئین‌ ها، چربی‌ ها و کربوهیدرات‌ ها کمک ‌می‌ کند، کبد همچنین گلوکز، ویتامین‌ ها و مواد معدنی را در خود ذخیره می‌ کند و در تصفیه خون و سم‌ زدایی از آن نقش دارد.

اهدای خون به کاهش خطر بیماری‌ های کبدی مرتبط با افزایش آهن خون کمک ‌می‌ کند. زیاده‌روی در مصرف غذاهای سرشار از آهن میزان این عنصر را در بدن بالا ‌می‌ برد از آنجایی که فقط مقدار معینی از آهن جذب بدن ‌می‌ شود، آهن اضافی در قلب، کبد و پانکراس ذخیره ‌می‌ شود. این موضوع به نوبه خود خطر سیروز و نارسایی کبد، آسیب به پانکراس و مشکلات قلبی را افزایش ‌می‌ دهد

با اهدای خون می توانید وزن خود را کم کنید 

براساس گفته های پزشکان متخصص با اهدا کردن خون می توانید به کاهش وزن کمک کنید و همچنین این موضوع برای افراد چاق و کسانی که در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند، مفید است.

درواقع، با هر بار اهدای خون نزدیک به 650 کالری حاصل از چربی سوخته ‌می‌شود. با این حال نباید به قصد کاهش وزن خون اهدا کرد همچنین نباید با فاصله خیلی کم انجام شود. توصیه ‌می‌ شود قبل از اهدا با پزشک خود مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

اهدای خون خطر سکته قلبی را پایین ‌می‌ آورد

پژوهشگران براساس تحقیقات نشان داده‌ اند که اهدای خون ‌می‌ تواند خطر سکته قلبی را به‌ خصوص در آقایان به میزان زیادی کاهش دهد، گلبول قرمز در مرکز خود پروتئینی قرمزرنگ به نام هموگلوبین دارد. داخل این پروتئین نیز یک آهن 2 بار مثبت (Fe++) قرار گرفته که به اکسیژن ‌می‌ چسبد و آن را به نقاط مختلف بدن می‌ رساند

مردان بالغ به 5/8 میلی‌ گرم آهن و خانم‌ های بالغ در سنین باروری به 9/18 میلی‌گرم از این عنصر در روز نیاز دارند، آهن مورد نیاز ‌می‌ تواند از منابع گیاهی و حیوانی وارد بدن شود مصرف بیش از حد آهن باعث تجمع آن در بدن می‌ شود و میزان رادیکال‌ های آزاد را افزایش ‌می‌ ده، همچنین باعث اکسید شدن کلسترول می‌شود، کلسترول اکسیدشده به دیواره‌های داخلی رگ ‌می‌چسبد و باعث ایجاد پلاک و گرفتگی ‌می‌ شود. این مساله نیز در طولانی‌ مدت خطر سکته را افزایش ‌می‌ دهد

 

با اهدای خون مکرر سطوح آهن متعال می‌ شود، بازسازی خون سریع‌ تر انجام ‌می‌ گیرد و اکسیداسیون کلسترول کمتر ‌می‌ شود به این ترتیب خطر سکته نیز کاهش ‌می‌ یابد طبق بررسی منتشر شده در مجله اپیدمیولوژی آمریکا، اهدای خون مکرر ‌می‌تواند خطر سکته قلبی را تا 88 درصد کاهش دهد.

با اهدای خون می توان از مبتلا شدن به سرطان جلوگیری کرد

تحقیقات نشان داده است که می توان با اهدای خون ذخایر آهن در سطح متناسبی باقی ‌می‌ ماند که این عمل در بسیاری از بیماری ها خطرناک جلوگیری می کند. این موضوع به کاهش خطر سرطان‌ های مختلف مثل سرطان کبد، روده، ریه، گلو و… کمک ‌می‌ کند. سرطان معمولا با بالا رفتن آهن خون از حد مجاز در ارتباط است.

افزایش خونسازی در افراد 

بدن بعد از اهدای خون سریعا شروع به تولید خون از دست رفته بدن می کند و مقدار خونی که اهدا شده به طور کامل تامین می شود. اهدای خون مکرر، تولید سلول‌های جدید خونی را افزایش ‌می‌ دهد و از این طریق به حفظ سلامت و افزایش سرعت بهبود زخم‌ ها و آسیب‌ های بافتی کمک ‌می‌ کند

با اهدای خون کارکرد مغز بهبود می یابد

با اهدای خون به صورت پی در پی علاوه بر بهبود جریان خون به عملکرد درست و ثابت مغز کمک بیشتری می کند.

بدین صورت ، میزان تمرکز افزایش می‌یابد و از استرس‌های ناشی از عدم تمرکز کاسته ‌می‌شود. با کاهش استرس خطر مبتلا یا پیشرفت بسیاری از بیماری‌ها نیز کاهش ‌می‌یابد. استرس همچنین یکی از عوامل پیری زودرس است، بنابراین با اهدای خون مکرر ‌می‌توان به سلامت و زیبایی پوست نیز کمک کرد

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید