فواید قرص امگا ۳ برای پوست صورت و زیبایی و شادابی آن

خواص ویتامین، قرص و کپسول امگا 3 برای پوست

آیا قرص امگا 3 برای پوست صورت مفید است؟ با خواندن این مطلب اطلاعات مفیدی درباره فواید مهم قرص امگا 3 برای زیبایی و سلامت پوست بدست خواهید آورد.

روغن ماهی از ماهی‌هایی تهیه می‌شود که سرشار از امگا 3 هستند، ازجمله ماهی خال خالی و شاه ماهی. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که روغن ماهی ممکن است برای افرادی که بیماری‌های پوستی دارند مفید باشد، اگرچه همه‌ی محققان با این ادعا موافق نیستند. امگا 3 یک نوع اسید چرب اشباع نشده (PUFA) است که نوعی مواد مغذی است که بدن نمی‌تواند خود آن را درست کند. در این مقاله، ما فواید قرص امگا 3 برای پوست صورت را بررسی می‌کنیم.

این که چه مطالعاتی در این مورد صورت گرفته است، و این که برای چه بیماری‌های پوستی مفید است. همچنین، چگونگی مصرف قرص امگا 3 و بهترین زمان برای مصرف قرص امگا 3 برای رسیدن به حداکثر فواید آن را مطرح خواهیم کرد.

خواص امگا 3 برای صورت

یک مطالعه در سال 2018 در Marine Drugs بیان می‌کند که روغن ماهی و ترکیبات آن ازجمله امگا 3 می‌تواند به سلامت پوست کمک کند. این مطالعه نشان داد که روغن ماهی می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

  • حفظ تعادل و ایستایی پوست
  • بهبود عملکرد دفاعی پوست
  • مقابله با التهاب، خصوصا التهاب ناشی از اشعه‌ی UV
  • کمک به ترمیم پوست

دانشمندان معتقدند که این فواید قرص امگا 3 برای پوست ناشی از PUFAهای موجود در روغن ماهی است که شامل ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزا هگزائونیک (DHA) می‌باشد.

بدن اسیدهای چرب موجود در مواد غذایی را در غشاهای سلولی ذخیره می‌کند. وقتی غشای سلولی سالم باشد، سلول می‌تواند آب را حفظ کند. در پوست، حفظ آب می‌تواند منجر به هیدارته شدن و نرم شدن پوست صورت شود. همچنین، اسیدهای چرب امگا 3 به تولید ترکیبات التهابی کمک می‌کنند که در روند پیری موثر هستند.

برخی از روغن‌های ماهی حاوی مواد مغذی دیگری مانند ویتامین A، ویتامین D و سلنیوم هستند. ویتامین A یک آنتی اکسیدان مرتبط با رتینول است که یکی از اجزای اصلی محصولات مراقبت از پوست و درمان اختلالات پوستی به شمار می‌آید.

با این وجود، اگرچه شواهد و مدارک از این نظریه پشتیبانی می‌کنند که روغن ماهی موجب تقویت سلامت کلی پوست می‌شود، اما مطالعه‌ی بر روی فواید آن برای بیماری‌های خاص پوست متفاوت است.

کاهش التهاب ناشی از خشکی پوست و اگزما

اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری التهابی رایج پوست است. این بیماری موجب خارش و پوسته پوسته شدن می‌شود و گاهی اوقات پوست ترک خورده و خونریزی می کند.

در مقاله‌ی منتشر شده در سال 2013 عنوان شد که هم EPA و هم DHA می‌توانند التهاب را مهار کنند که ممکن است برای پوست مفید باشد. مطالعات دیگر بر روی حیوانات نیز نشان می‌دهند که روغن ماهی می‌تواند موجب تسکین علائم اگزما شود. به عنوان مثال، مطالعه‌ی منتشر شده در سال 2015 بر روی موش‌ها به این نتیجه دست یافت که مصرف قرص مکمل امگا 3 موجب کاهش خارش و خشکی پوست می‌شود.

با این وجود، این یافته‌ها لزوما به معنی تایید این موضوع نیستند که روغن ماهی یک درمان موثر برای اگزما در انسان‌هاست. یک بررسی در سال 2016 نیز نشان داد که تنها شواهد و مدارک محدودی برای پشتیبانی از فواید قرص امگا 3 برای پوست وجود دارد.

برای دستیابی به نتایج قطعی فواید قرص امگا 3 برای پوست، دانشمندان باید تحقیقات و مطالعات بیشتری بر تعداد بیشتری از افراد انجام دهند.

کاهش زخم‌های ناشی از آکنه

آکنه موجب ایجاد جوش و کیست می‌شود که می‌تواند ملتهب و دردناک باشد. به همین دلیل، مقدار امگا 3 موجود در روغن ماهی ممکن است برای کاهش التهاب کلی بدن مفید باشد. با این وجود، مطالعاتی که با تمرکز بر فواید روغن ماهی برای آکنه انجام شده‌اند، نتایج متفاوتی داشته‌اند.

یک آزمایش کوچک تصادفی کنترل شده که در آن قرص مکمل امگا 3 برای شرکت‌کنندگان تجویز شده بود، به این نتیجه رسید که روغن ماهی به طور قابل توجهی موجب کاهش زخم‌های ناشی از آکنه می‌شود. لازم به ذکر است که مصرف قرص امگا 3 به مدت 10 هفته برای شرکت‌کنندگان تجویز شده بود.

در مقابل، تحقیقات در مورد لیپیدها در مجله‌ی سلامت و بیماری نتایج متفاوتی داشته است. اگرچه بیشتر شرکت‌کنندگان بهبود آکنه را تجربه کردند اما در برخی از آن‌ها نیز علائم آکنه بدتر شدند.

روغن ماهی ممکن است به کاهش آکنه در برخی از افراد کمک کند، اما در حال حاضر هیچ مدرک معتبری مبنی بر مفید بودن قرص امگا 3 برای آکنه در دسترس نیست.

کاهش اختلال افزایش رنگدانه یا هایپر پیگمنتاسیون

اختلال افزایش رنگدانه یا هایپر پیگمنتاسیون لکه‌های تیره بر روی پوست است که در نتیجه‌ی افزایش تولید ملانین به وجود می‌آید. دلایل متعددی برای هایپر پیگمنتاسیون وجود دارد، ازجمله:

  • تغییرات هورمونی
  • قرار گرفتن در معرض اشعه UV
  • پیری
  • ترومای پوستی
  • داروهایی که باعث حساسیت به نور می‌‌شوند

روغن ماهی به دلایل مختلف و متعدد می‌تواند موجب کاهش هایپر پیگمنتاسیون شود. امگا 3 عفونت‌های زخم را به حداقل می‌رساند و روند بهبود پوست را تسریع می‌بخشد که در مورد هایپر پیگمنتاسیون به دلیل ترومای پوستی بسیار مفید است.

DHA نیز می‌تواند مقدار تولید ملانین را مهار کند که ممکن است منجر به کاهش خطر ابتلا به هایپر پیگمنتاسیون ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی UV شود.

آیا روغن ماهی می‌تواند منجر به مشکلات پوستی شود؟

اگرچه نادر است، اما روغن ماهی می‌تواند در برخی از افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند؛ خصوصا افرادی که به ماهی و صدف آلرژی و حساسیت دارند. این علائم ممکن است شامل سردرد، خس خس سینه، اسهال و کهیر شود.

لازم به ذکر است که فردی که به ماهی یا صدف حساسیت دارد، ممکن است با مصرف روغن ماهی دچار اگزمای پوستی شود. فردی که قبلا اگزما داشته است نیز متوجه تشدید علائم خود می‌شود.

اگر فردی علائم واکنش آلرژیک جدی به روغن ماهی مانند مشکل در تنفس را تجربه می‌کند باید فورا به پزشک مراجعه کند.

نحوه مصرف قرص امگا 3

روغن ماهی به روش‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما ساده‌ترین گزینه معمولا مصرف قرص مکمل امگا 3 است. روغن ماهی طعم و بوی تندی دارد، بنابراین معمولا به صورت موضعی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. مصرف قرص امگا 3 خوشایندتر است.

هیچ دوز توصیه شده‌ای برای مصرف امگا 3 وجود ندارد. با این وجود، مقدار روزانه‌ی توصیه شده (RDI) برای EPA و DHA به طور خاص حدود 250 میلی گرم (mg) است.

مقدار EPA و DHA موجود در قرص‌های امگا 3 متفاوت است، اما در 1000 میلی گرم از روغن ماهی، به طور معمول 180 میلی گرم EPA و 120 میلی گرم DHA وجود دارد.

طبق مطالعه‌ی منتشر شده در سال 2019، بهتر است قرص مکمل امگا 3 را همراه با وعده‌ی غذایی مصرف کنید که حاوی مقداری چربی است زیرا دسترسی زیستی اسیدهای چرب امگا 3 بهینه می‌شود.

برخی از مطالعات گزارش کرده‌اند که مصرف قرص امگا 3 قبل از غذا عوارض جانبی احتمالی آن ازجمله ریفلاکس معده و سوهاضمه را کاهش می‌دهد. با این وجود، مطالعه‌ِ‌ی دیگری هیچ تفاوت آشکاری را در زمان مصرف قرص امگا 3 گزارش نکرد.

همانند هر مکمل غذایی دیگر، بهتر است قبل از شروع مصرف قرص امگا 3 با پزشک خود در مورد نحوه‌ی مصرف آن مشورت کنید.

کلام آخر

روغن ماهی یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که این اسیدهای چرب می‌توانند سلامت کلی پوست را بهبود بخشند، و نیز برای برخی از بیماری‌های خاص پوستی مانند اگزما و آکنه مفید باشند.

با این وجود، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهند تا اثربخشی روغن ماهی بر بیماری‌های پوستی را به طور دقیق مشخص کنند زیرا برخی از مطالعات نتایج ضد و نقیضی را گزارش داده‌اند.

تا به امروز کاملا مشخص نیست که آیا مصرف مکمل امگا 3 برای همه مفید است یا نه. با این وجود، برخی از افراد متوجه بهبود آبرسانی به پوست و در نهایت سلامت کلی پوست شده‌اند که این خود موجب تسکین برخی از بیماری‌های پوستی می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.