فواید ماساژ کف دست + نحوه انجام آن

فواید ماساژ کف دست و نحوه انجام آن

در این مطلب فواید ماساژ کف دست و نحوه صحیح انجام ماساژ را مطالعه می کنی.

شواهد علمی نشان داده است که ماساژ منظم دست همچون ماساژ پا به کاهش درد، افزایش قدرت دست و کاهش احساس استرس و اضطراب کمک می کند. ماساژ دست می تواند به عنوان درمان تکمیلی مشکلاتی همچون آرتریت، سندرم تونل کارپال، نوروپاتی و … موثر باشد. ما در این مطلب به بیان فواید ماساژ کف دست و نحوه صحیح انجام آن می پردازیم.

فواید ماساژ کف دست

از جمله خواص ماساژ کف دست می توان به کاهش درد دست، اضطراب، خلق و خوی بهتر، جلوگیری از زوال عقل، پیشگیری از بیماری پارکینسون، بهبود خواب و قدرت گرفتن بیشتر اشاره کرد و برخی از مطالعات نشان می دهند که ماساژ کف دست ممکن است در کاهش فشار خون شما نیز موثر باشد. در ادامه مقاله به بیان سایر خواص درمانی ماساژ کف دست اشاره شده است.

آرتروز

آرتروز در دستان شما می تواند دردناک و ناتوان کننده باشد. افراد مبتلا به آرتریت دست 75 درصد قدرت کمتری در دستان خود نسبت به افرادی که این بیماری را ندارند، دارند. کارهای ساده ای مانند باز کردن در یا باز کردن در شیشه می تواند برای این افراد دلهره آور یا حتی غیرممکن باشد. مطالعات نشان می دهند که افرادی که ماساژ دست می دهند استرس، اضطراب و احساس افسردگی کمتری داشته و کیفیت خوابشان نیز بهتر شده.

سندرم تونل کارپال

از دیگر فواید ماساژ دست ها می توان به درمان سندرم تونل کارپال، اشاره کرد. سندرم تونل کارپال باعث درد، بی حسی و ضعف در مچ دست می شود. به گفته کالج روماتولوژی آمریکا، این یک اختلال عصبی بسیار شایع است که بیش از 10 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

همانطور که گزارش شده که افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال که به طور منظم ماساژ می‌دادند، درد، اضطراب و احساس افسردگی کمتری خواهند داشت.

در دیگر شرکت کنندگان مبتلا به سندرم تونل کارپال دو ماساژ 30 دقیقه ای در هفته به مدت شش هفته دریافت کردند. در هفته دوم، تغییر قابل توجهی در شدت علائم و عملکرد دست آنها مشاهده شد. این مطالعه شامل نقاط ماشه دست بود.

ماساژ برای تسکین تونل کارپال روی مچ دست متمرکز است، اما ممکن است شامل بازو، شانه، گردن و دست نیز باشد. طبق گفته انجمن ماساژ درمانی آمریکا ، این نوع ماساژ بسته به علائم فرد متفاوت است.

بیشتر بخوانید: فواید ماساژ پوست سر

نوروپاتی

نوروپاتی آسیب عصبی است که می تواند باعث درد در ناحیه دست و پا شود. همچنین می تواند باعث بی حسی، گزگز و سایر احساسات غیر طبیعی شود. ماساژ ممکن است به بهبود گردش خون و افزایش جریان خون به اندام های شما کمک کند.

روماتیسم مفصلی

در مقایسه فشار متوسط ​​با ماساژ با فشار سبک برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نشان می دهد که بر روی اندام فوقانی متمرکز شد. پس از یک ماه ماساژ درمانی هفتگی و ماساژ روزانه، گروه ماساژ با فشار متوسط ​​بهبود بیشتری در درد، قدرت گرفتن و دامنه حرکتی داشتند. به گفته انجمن ماساژ درمانی آمریکا، بهتر است روی مفصل خاصی که در تشدید آرتریت روماتوئید نقش دارد کار نکنید.

نحوه ماساژ کف دست

برای ماساژ دست در منزل نیاز به تجهیزات خاصی ندارید. می‌توانید ماساژ را با یا بدون استفاده از روغن (روغن زیتون و روغن نارگیل) یا لوسیون انجام دهید. برای بهره مندی از حداکثر فواید ماساژ دست، بهتر است آن را هر روز حداقل به مدت 15 دقیقه انجام دهید. سعی کنید به جای فشار سبک از فشار متوسط ​​استفاده کنید، به خصوص اگر دست درد دارید.

انجام ماساژ دست قبل از رفتن به رختخواب به بهبود کیفیت خواب شما کمک می کند. اما ماساژ در هر زمانی از روز می تواند آرامش بخش و مفید باشد. ممکن است بخواهید قبل از شروع به آرام شدن عضلات، مقداری گرما به دست ها و بازوهای خود بمالید. سپس، مراحل زیر را انجام دهید:

 • در یک موقعیت راحت بنشینید. برای اعمال فشار متوسط، ممکن است راحت‌تر باشد که یک دست خود را روی میز قرار دهید در حالی که از دست دیگر خود برای انجام حرکات ماساژ استفاده می‌کنید.
 • از کف دست خود برای ماساژ ساعد خود از مچ تا آرنج و دوباره در هر دو طرف استفاده کنید. اگر بخواهید، می توانید نوازش را تا شانه خود ادامه دهید. این کار را حداقل سه بار در دو طرف ساعد خود انجام دهید طوریکه عضلات گرم شوند.
 • از کف دست خود برای نوازش از مچ تا نوک انگشتان در هر دو طرف دست خود استفاده کنید. این کار را حداقل سه بار انجام دهید. از فشار متوسط ​​استفاده کنید.
 • دست خود را با انگشت شست در زیر ساعد خود جمع کنید. پوست خود را از مچ دست بگیرید و به آرامی تا آرنج حرکت کنید و دوباره به سمت پایین برگردید. این کار را در دو طرف ساعد حداقل سه بار با فشار متوسط ​​انجام دهید.
 • از انگشت شست و سبابه خود، یا شست و تمام انگشتانتان برای فشار دادن به صورت دایره ای یا عقب و جلو استفاده کنید و به آرامی دست و ساعد خود را به سمت بالا حرکت دهید. این کار را در دو طرف بازو و دست خود حداقل سه بار با فشار متوسط ​​انجام دهید.
 • انگشت شست خود را با یک حرکت دایره ای با فشار متوسط ​​به دور پشت دست و سپس کف دست فشار دهید. فشار را با انگشت شست خود در دو طرف هر انگشت ادامه دهید. از انگشت شست خود برای ماساژ ناحیه بین انگشت شست و سبابه استفاده کنید.
 • بسته به شرایط شما، پزشک، فیزیوتراپ یا ماساژ درمانگر ممکن است تکنیک های ماساژ خاصی را پیشنهاد کند. اگر درد شدید دارید، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد شروع خود ماساژ مشورت کنید.

نکات مهم برای ماساژ کف دست

ماساژ دست حرفه ای می تواند مزایای بیشتری را به همراه داشته باشد، به خصوص اگر شرایطی دارید که نشان داده شده است ماساژ به شما کمک می کند. برای پیدا کردن یک ماساژدرمانگر حرفه ای معتبر که برای شما مناسب است، می توانید:

 • از پزشک خود بخواهید که یک ماساژ درمانگر را برای نوع بیماری شما توصیه کند.
 • خدمات مکان یاب انجمن ماساژ درمانی را بررسی کنید. احتمالاً حداقل چند درمانگر در منطقه خود پیدا خواهید کرد.
 • به دنبال فردی باشید که در ماساژ دست تجربه داشته باشد.
 • اگر برای بیماری خاصی تحت درمان قرار می گیرید، انجمن متخصصانی که آن عارضه را درمان می کنند نیز ممکن است خدمات ارجاعی داشته باشند.
 • اگر یک زنجیره ماساژ محلی در منطقه شما وجود دارد، با آنها در مورد صلاحیت ها و تجربیات درمانگرانشان، به ویژه در مورد ماساژ دست، مشورت کنید.
 • برخی از انواع بیمه درمانی ممکن است ماساژ را پوشش دهند، به خصوص اگر پزشک شما را برای درمان به یک ماساژدرمانگر ارجاع دهد.

پس از دریافت یک ماساژ حرفه ای، حتما از درمانگر خود بخواهید تا به شما نشان دهد که چگونه یک روتین خود ماساژ موثر را در خانه انجام دهید.

شواهد علمی نشان داده است که ماساژ منظم دست ممکن است به کاهش درد، افزایش قدرت دست و کاهش احساس استرس و اضطراب کمک کند. ماساژ دست می تواند مکمل درمان آرتریت، سندرم تونل کارپال، نوروپاتی و سایر شرایط باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.