فواید یوگا برای زنان که باعث شده یوگا یک ورزش محبوب باشد

یوگا برای زنان چه فوایدی دارد؟

یوگا یکی از ورزش های مفید برای زنان در همه سنین از پیر تا جوان می باشد. یوگا مزایای بسیاری برای همه دارد و باعث می شود در حفظ سلامت جسم و روح خود موفق تر باشیم. در این نوشته به برخی از فواید یوگا برای بانوان اشاره می شود.

روز به روز بر محبوبیت یوگا افزوده می‌شود به طوری که امروز بیش از 36 میلیون آمریکایی یوگا کار می‌کنند. انجام یوگا فواید بسیار زیادی ازقبیل بهبود وضوح ذهنی، وضعیت بدنی بهتر و سطح بالاتر عزت نفس را با خود به همراه می‌آورد. آیا می‌دانید فواید یوگا برای زنان چیست؟ در ادامه چند مورد از فواید یوگا برای زنان را بررسی می‌کنیم.

 

1. به دوران بارداری و زایمان کمک می‌کند

تحقیقات ثابت کرده‌اند که تمرین یوگا در قبل از تولد فرزند می‌تواند هم به دوران بارداری و هم به زایمان کمک کند. نگاهی دقیق به تمام یافته‌های سال 2015 نشان می‌دهد که یوگا نه تنها به مدیریت استرس و کاهش درد در ناحیه لکن کمک می‌کند، بلکه زمان زایمان را نیز کاهش می‌دهد.

با این وجود، شما همواره باید قبل از شروع انجام این تمرینات با یک متخصص مشورت کنید زیرا در تعداد محدودی از مطالعات نشان داده شده است که یوگا ممکن است به انقباض‌های رحم منجر شود.

 

2. علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد

مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی بین المللی علوم سلامت و تولیدمثل زنان نشان می‌دهد که تا چه اندازه انجام یوگا برای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی مفید است. محققان بر روی علائم احساسی، رفتاری و فیزیکی مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی تمرکز داشتند.

از فواید یوگا می‌توان به پیشرفت‌هایی در هر سه مورد بالا اشاره کرد. در نهایت مطالعه به این نتیجه دست یافت که یوگا باید به عنوان یک گزینه‌ِ درمانی برای زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی تجویز شود.

 

3. بهبود علائم یائسگی

مطالعات همچنین بر تاثیر انجام تمرینات یوگا بر کاهش علائم یائسگی به خصوص گرگرفتگی در زنان تمرکز داشته‌اند. در این مطالعه 54 زن که در دوران یائسگی خود قرار داشتند، شرکت کردند. این زنان حداقل 4 بار گرگرفتگی را در روز تجربه می‌کردند.

66٪ (دو سوم) از زنان کاهش گرگرفتگی را تنها پس از 10 هفته کلاس گزارش کردند. علاوه بر این، آن‌ها بیان کردند که گرگرفتگی آن‌ها نسبت به قبل از شدت کمتری برخوردار بود. تحقیقات دقیق‌تری در سال 2012 در مورد تاثیر یوگا بر علائم یائسگی در آلمان انجام شد.

آن‌ها می‌خواستند تاثیر یوگا بر علائم روانشناختی این شرایط را مورد بررسی قرار دهند. نتایج کلی، بهبودهایی را نشان داد و محققان آن را به عنوان یک گزینه درمانی توصیه کردند.

 

4. فواید یوگا برای زنانی که تحت درمان سرطان سینه هستند

خیریه‌های سرطان سینه انجام تمرینات یوگا را به افراد مبتلا توصیه می‌کنند تا کیفیت زندگی آن‌ها بهبود یابد. یک مطالعه مروری در مورد تمام یافته‌های پیرامون تاثیر یوگا بر علائم سرطان سینه در سال 2012 انجام شد. در این مطالعه مروری، 12 مقاله بررسی شدند و در مجموع 742 بیمار در این مطالعه شرکت داشتند.

بهبودهای کوتاه مدت در بیمارانی که تمرین یوگا را دنبال می‌کردند، مشاهده شد که به کاهش سطح استرس و اضطراب آن‌ها کمک کرد.

 

5. کمک به افرادی که به دیابت بارداری مبتلا هستند

روز به روز بر تعداد زنانی که از دیابت دوران بارداری رنج می‌برند، افزوده می‌شود. مطالعه‌ای در سال 2015 به این نتیجه رسید که ورزش ملایم می‌تواند هم به مادر و هم به کودک کمک کند. ورزش‌هایی با شدت کم مانند یوگا فواید بسیار زیادی هم براس سلامت عمومی مادر و کودک و هم روند زایمان دارند.

با این وجود، محققان توصیه کردند که زنان باید قبل از انجام تمرینات یوگا با یک پزشک متخصص مشورت کنند.

 

6. تقویت سلامت قلب

طبق آمار، بیماری قلبی بزرگ‌ترین قاتل زنان در ایالات متحده آمریکاست. خوشبختانه، یافته‌های جدید منتشر شده در مجله‌ی اروپایی قلب و عروق پیشگیرانه نشان می‌دهند که انجام منظم تمرینات یوگا می‌تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

بهبودهای قابل توجهی در تعدادی از فاکتورهای مختلف ازجمله فشار خون سیستولیک و سطح کلسترول لیپوپروتئین کم چگال و پر چگال مشاهده شد. مطالعات در مورد فواید یوگا بر نارسایی قلبی هنوز در مراحل آغازین خود قرار دارد.

با این وجود، نشانه‌ها حاکی از این است که یوگا می‌تواند ابزار مفیدی باشد، به خصوص با استفاده از اپلیکیشن‌ها یوگا که امکان انجام تمرینات بدون نیاز به خارج شده از خانه را برای فرد فراهم می‌کنند.

 

7. شروع بیماری آلزایمر را به تاخیر می‌اندازد

نزدیک به دو سوم مبتلایان به آلزایمر را زنان تشکیل می‌دهند. یافته‌های منتشر شده در مجله تحقیقات آلزایمر نشان داد که یوگا می‌تواند شروع این بیماری را به تاخیر بیاندازد.

ثابت شده است که انجام یوگا همراه با قدرت درمانی مدیتیشن، اختلال شناختی که معمولا اولین شاخص از بیماری آلزایمر است را به تاخیر می‌اندازد.

 

8. درد کمر را تسکین می‌دهد

بر اساس آخرین آمار، زنان بیشتر از مردان از درد کمر رنج می‌برند. خوشبختانه، تمرینات یوگا برای درد کمر و تسکین آن مفید هستند. مطالعه‌ای در سال 2017، افرادی که از کمر درد متوسط تا شدید رنج می‌بردند را مورد بررسی قرار داد.

با تمرکز بر روی افرادی که جز قشر کم درآمد جامعه محسوب می‌شوند (که معمولاً یوگا انجام نمی‌دهند) 320 نفر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. پس از 12 هفته تمرین، بهبود حرکت بدنی و کاهش درد در این افراد گزارش شد.

 

9. به علائم اضطراب کمک می‌کند

زنان تقریبا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلال اضطراب هستند. با نگاهی دقیق‌تر بر هشت مطالعه‌ای که در زمینه‌ی یوگا و اضطراب انجام شد، به این نتیجه می‌رسیم که نتایج بدست آمده بسیار امیدبخش هستند.

تحقیقات بیشتر به ویژه در یوگا نیدرا نشان داد که چگونه این تمرین می‌تواند علائم اضطراب و افسردگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

اگر فواید یوگا برای شما هیجان‌انگیز بود، وقت آن رسیده است که تمرینات خود را شروع کنید!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.