خواندن کتاب
خواندن کتاب

افرادی که زیاد کتاب میخوانند، دریافته اند که این موضوع امتیازات فوق العاده ای بر روی احساس سلامت و شادی آنها داشته است. آیا واقعا میخواهید از مزایای کتاب خواندن بهره ببرید؟ به دنبال یک کتاب چاپ شده ی قدیمی باشید!

هیچ چیزی در دنیا مثل بوی کتابهای قدیمی، یا حس باز کردن عطف یک کتاب جدید نیست. (علاوه بر این، هنگام خواندن یک کتاب چاپی، هیچوقت با مشکل کمبود باتری روبرو نمیشوید!) اینطور که به نظر می‌آید، غرق شدن در یک کتاب هیجان انگیز که دلتان نمیخواهد آن را زمین بگذارید، همچنین میتواند مزایایی برای سلامتی و شادی شما به همراه داشته باشد. اگرچه امروزه افراد بیشتر و بیشتری از کتاب های الکترونیکی استفاده میکنند، اما به نظر میرسد که کتاب های واقعی نیز هنوز جای خود را دارند و مزایای خواندن این کتاب ها نیز، مانند خود این کتاب های خوب، ماندگار خواهند بود.

هشتاد و هشت درصد آمریکایی هایی که کتاب های الکترونیکی می خوانند، همچنان به خواندن کتاب های چاپی نیز ادامه میدهند. و در حالی که ما همگی طرفدار راحتی استفاده از کتاب های دیجیتالی و بارگیری های سریع و سبک تر آنها هستیم، اما باز هم نمیتوانیم که خودمان را از شادی خواندن یک کتاب خوب قدیمی واقعی و یا یک کتاب کلاسیک، جدا کنیم. وقتی صحبت از عادت های سالم باشد، ممکن است بخواهیم عادت کتاب خواندن را نیز به لیست آنها اضافه کنیم: در این مقاله هشت دلیل هوشمندانه برای خواندن یک کتاب واقعی را با شما به اشتراک میگذاریم.

خواندن کتاب
خواندن کتاب

هوش و زکاوت شما را بالا میبرد

همانطور که دکتر سویس یک بار نوشت ، “هرچه بیشتر بخوانید ، چیزهای بیشتری خواهید دانست. هرچه بیشتر بیاموزید ، به مکانهای بیشتری نیز خواهید رفت. ” غرق شدن در یک کتاب خوب، دنیای کاملی از دانش را از سنین جوانی به روی شما باز میکند. قرار گرفتن در معرض واژگان جدید از طریق کتاب خواندن (به ویژه خواندن کتاب های کودکان) نه تنها منجر به کسب نمره بالاتر در آزمون های روانخوانی می شود، بلکه نمرات بالاتری در آزمون های عمومی هوش کودکان را نیز به همراه خواهد داشت. علاوه بر آن، مهارت های خواندن در سن پایین، ممکن است به معنای داشتن هوش قوی تر در زندگی آینده باشد.

 

به علاوه، می تواند قدرت مغز شما را تقویت کند.

کتاب خواندن به صورت منظم نه تنها به بالا رفتن هوش شما کمک می کند، بلکه می تواند قدرت مغز شما را نیز افزایش دهد. درست همانطور که رفتن به یک تمرین دو، سیستم قلبی و عروقی شما را قوی میکند، کتاب خواندن به صورت منظم نیز، با ارائه یک تمرین خوب به مغز شما، میتواند عملکرد حافظه را بهبود بخشد. براساس تحقیقات منتشر شده در آکادمی نئورالوژی Neurology)(، با افزایش سن، عملکرد مغز و حافظه  کاهش می یابد، اما  کتاب خواندن به صورت منظم ممکن است به کند کردن این روند و بالا بردن عمر عملکرد ذهن کمک کند. به گزارش وبسایت هافینگتون پست، ورزش مکرر مغز توانست کاهش عملکرد روانی را تا ۳۲ درصد کمتر کند.

 بیشتر بخوانید : آیا ضریب هوشی تغییر می کند ؟

کتاب خواندن می تواند احساس همدردی را درون شما افزایش دهد

گم شدن در یک کتاب خوب، میتواند ارتباط برقرار کردن با دیگران را برای شما آسان تر کند. به نقل از گزارش وب سایت ساینس((Sience، آثار ادبی به ویژه، این قدرت را دارند که با خوانش احساسات دیگران، به خوانندگان شان در درک افکار دیگران کمک کنند. این تاثیر بر روی افرادی که آثار ادبی مطالعه میکنند، نسبت به افرادی که آثار غیرادبی مطالعه میکنند، چشمگیر تر بوده است. دیوید کومر کید و امانوئل کاستانو درباره یافته هایشان چنین مینویسند:” درک حالت روحی دیگران، قابلیتی حیاتی برای ایجاد ارتباطات اجتماعی است که خصوصیت جوامع انسانی هستند. ”

 

چرخش صفحات میتواند به شما در درک آنچه میخوانید کمک کند.

وقتی صحبت از یادآوری آنچه میخوانید به میان باشد، بهتر است به سراغ یک کتاب واقعی بروید تا یک کتاب الکترونیکی. به گزارش وب سایت وایرد (Wired)، احساس کردن صفحات کاغذی بر روی نوک انگشتانتان، در ذهنتان باعث ایجاد زمینه ای میشود که میتواند منجر به درکی عمیق تر و بهتر از موضوعی که در حال مطالعه آن هستید، شود. بنابراین برای بهره‌مند شدن از مزایای خواندن یک کتاب خوب، یک کتاب فیزیکی و واقعی را انتخاب کنید. (و شاید یکی از بهترین آنها را ! )

 

ممکن است به مبارزه با بیماری آلزایمر کمک کند.

خواندن باعث می شود مغز شما کار کند ، و این یک چیز بسیار خوب است. احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در کسانی که مغز خود را از طریق فعالیت هایی مانند کتاب خواندن، شطرنج یا معما درگیر میکنند، احتمالاً ۲٫۵ برابر کمتر از کسانی که وقت خود را صرف فعالیت هایی که کمتر مغز را تحریک میکنند کرده اند، است. احتمال تحریک آمیز کمتر می کنند ، مبتلا به آلزایمر می شوند. این مقاله نشان می دهد که ورزش دادن مغز از طریق چنین فعالیت هایی، ممکن است به مبارزه با آلزایمر کمک کند زیرا عدم تحرک خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. در حقیقت عدم فعالیت مغز، یک نشانگر اولیه برای این بیماری است، و یا میتوان گفت که این بیماری خود تا حدی به معنای عدم فعالیت مغز است.

 

خواندن می تواند به شما آرامش بخشد.

دلیلی وجود دارد که پناه بردن به آغوش یک کتاب خوب ( و یک لیوان نوشیدنی) پس از گذراندن یک روز طولانی انقدر جذاب است. تحقیقات نشان میدهند که کتاب خواندن میتواند به عنوان یک تنش زدای قوی عمل کند. یک تحقیق که در سال ۲۰۰۹ توسط محققان دانشگاه ساسکس انجام شده بود، نشان داد که کتاب خواندن ممکن است استرس را تا ۶۸ درصد کاهش دهد. دیوید لوئیس، روانشناس متخصص عصب شناختی، در مصاحبه با وبسایت  تلگراف گفت: “مهم نیست که چه کتابی را که می خوانید، با غرق شدن در یک کتاب کاملاً جذاب، می توانید از نگرانی ها و استرس های روزمره جهان فرار کنید و مدتی را به بررسی قلمرو تخیل نویسنده بپردازید.”

 

خواندن قبل از خواب می تواند به خواب شما کمک کند.

طبق تحقیقات کلینیک مایو، شکل دادن روتین قبل از خواب، میتواند به بدن شما سیگنال دهد که زمان آن است که آرام شود و به خواب رود. خواندن یک کتاب واقعی به شما کمک می کند که آرامش بیشتری نسبت به زمانی که پشت اسکرین گوشی به خواب میروید، به دست آورید. صفحه اسکرین هایی مانند کتاب های الکترونیکی و تبلت ها، در واقع می توانند شما را بیش از پیش بیدار نگه داشته و حتی به خواب شما آسیب برساند. این مورد در مورد بچه ها نیز صادق است: به گزارش آکادمی پدیاتریکس(Pediatrics)، طبق تحقیقات انجام شده بر روی کودکان، پنجاه و چهار درصد از کودکان در نزدیکی یک صفحه نمایش کوچک به خواب میروند و به همین خاطر، به طور متوسط ​​۲۰ دقیقه کمتر از دیگر کودکان میخوابد. بنابراین قبل از خاموش کردن چراغ ، به سراغ کتاب های واقعی بروید!

 

کتاب خواندن مسری است.

هفتاد و پنج درصد از والدین آرزو می کنند که ای کاش فرزندانشان بیشتر به عنوان تفریح کتاب میخواندند. و کسانی که می خواهند فرزندان خود را تشویق کنند که به خوره های کتاب تبدیل شوند می توانند با کتاب خواندن با صدای بلند در خانه شروع کنند. در حالی که اکثر والدین بعد از اینکه فرزندانشان یاد گرفتند این کار را به تنهایی انجام دهند، دیگر با صدای بلند در خانه کتاب نمیخوانند، گزارشی از مجله اسکولاستیک Scholastic)) حاکی است که کتاب خواندن با صدای بلند برای بچه ها در طول سال های مدرسه ابتدایی شان، ممکن است باعث شود که آنها تشویق شوند به کتابخوان های منظم تبدیل شوند- یعنی بین پنج تا هفت روز در هفته، به عنوان سرگرمی کتاب بخوانند. بیش از ۴۰ درصد از این کتاب خوان های منظم، در بین سنین ۶ تا ۱۰ سال در خانه با صدای بلند برایشان کتاب خوانده شده است. اما تنها ۱۳ درصد از کسانی که در خانه با صدای بلند برایشان کتاب خوانده میشده است، به عنوان تفریح کتاب نمیخوانند. کسانی که اغلب برای تفریح ​​نمی خواندند. این به چه معنی است؟ یعنی در واقع، زمان داستان گویی، راه خوبی برای ایجاد علاقه به سرگرمی کتاب خوانی است.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید