نرم افزار برای کاهش مصرف باتری اندروید

بهترین برنامه ها برای کاهش مصرف باتری اندروید

اگر شما هم این مشکل را دارید که همیشه شارژ گوشی تان خالی است این مقاله حتما به دردتان می خورد. علاوه بر تنظیماتی که می توان روی گوشی اعمال کرد تا مصرف باتری کاهش پیدا کند برخی نرم افزارها هم وجود دارند که می توانید آن ها را نصب کرده و به میزان قابل توجهی مصرف باتری را کاهش دهید. ما بهترین نرم افزار های کاهش مصرف باتری اندروید را به شما معرفی می کنیم.

کاهش مصرف باتری اندروید و صرفه‌جویی در آن مشکل همه ماست. پیدا کردن برنامه نگه داشتن شارژ باتری که به معنی واقعی کلمه مصرف باتری را کاهش می‌دهد دشوار است زیرا بیشتر اقدامات در جهت صرفه‌جویی در باتری به صورت دستی فعال می‌شوند؛ ازجمله کاهش روشنایی صفحه‌ نمایش، کاهش فرکانس همگام‌سازی داده‌ها توسط اپلیکیشن‌ها و سایر روش‌های آزمایش شده و واقعی.

 

نرم افزار کاهش مصرف شارژ باتری اندروید

در بیشتر موارد، وقتی دلیل اصلی کاهش و خالی شدن باتری را پیدا می‌کنید و به نحوی آن را برطرف می‌سازید، نتیجه‌ی کار بسیار قابل توجه‌تر خواهد بود. با این وجود، اگر می‌خواهید نرم افزارهایی را برای این مشکل بکار گیرید، در این مقاله بهترین نرم افزارهای کاهش مصرف باتری در اندروید را به شما معرفی می‌کنیم. با ما باشید.

 

1. Battery Guru

  • قیمت: رایگان / تا 19/99 دلار

Battery Guru یک اپلیکیشن فوق العاده برای کاهش مصرف باتری در اندروید است. عملکرد این اپلیکیشن مشابه با اپلیکیشن‌های تقویت کننده یا ترمیناتورهای سرویس نیست. بلکه، به شما کمک می‌کند تا جای ممکن سلامت باتری گوشی خود را حفظ کنید.

این اپلیکیشن حاوی اعلان‌هایی برای محدودیت دمای باتری و محدودیت‌های شارژ است تا از فرسودگی بیش از حد باتری جلوگیری به عمل آید. علاوه بر این، مودهایی صرفه‌جویی در باتری دارد که به کاهش خالی شدن باتری کمک کرده و در نتیجه تعداد دفعات شارژ باتری کاهش می‌یابد.

این اپلیکیشن یک ابزار سفارشی به نام Doze Mode دارد که در صورت نیاز می‌توانید از آن کمک بگیرید. با این وجود، این ابزار نیاز به روت گوشی دارد یا باید دستورات ADB را وارد کنید که ابزار فعال شود و اقدامات لازم را انجام دهد. به همین دلیل بیشتر برای کاربران پیشرفته کاربرد دارد.

 

2. Greenify

  • قیمت: رایگان / تا 2/99 دلار

Greenify یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین اپلیکیشن‌های کاهش مصرف باتری است. Greenify اپلیکیشن‌هایی که بیشتر باتری گوشی شما را مصرف می‌کنند، شناسایی می‌کند. همچنین این اپلیکیشن‌ها را وادار می‌کند تا باتری کمتری مصرف کنند.

این اپلیکیشن همچنین ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی برای Android Nougat و مودهایی برای Aggressive Doze و Doze دارد. این اپلیکیشن هم برای دستگاه‌های الکترونیکی روت و هم غیر روت کاربرد دارد. با این وجود، عملکرد آن در حالت روت بهتر است. تمام قابلیت‌های  این اپلیکشن به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می‌گیرند. اگر دوست دارید از توسعه آن پشتیبانی کنید، می‌توانید نسخه اهدایی اختیاری آن با هزینه 99/2 دلار را خریداری کنید.

3. GSam Battery Monitor

  • قیمت: رایگان / 2/49 دلار

GSam Battery Monitor یکی دیگر از اپلیکیشن‌های محبوب کاهش مصرف باتری است. این اپلیکیشن به تنهایی هیچ کاری در زمینه صرفه‌جویی مصرف باتری انجام نمی‌دهد. با این وجود، اطلاعاتی از نرم افزارهایی که بیشترین باتری را مصرف می‌کنند در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

به تازگی گزارش شده است که GSam Battery Monitor با جدیدترین نسخه‌های اندروید مشکل دارد. با این وجود، شما می‌توانید از دستور ADB برای دسترسی GSam به آمار استفاده از نرم افزارها و سایر کنترل‌ها استفاده کنید. همچنین اگر از گوشی روت شده استفاده می‌کنید، یک گزینه‌ی اختیاری وجود دارد. اما گزینه‌ی ADB برای بیشتر دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد دارد.

 

4. Naptime

  • قیمت: رایگان / تا 13/99 دلار

Naptime یک اپلیکیشن کاهش مصرف باتری از فرانسیسکو فرانکو است. Naptime با تهاجمی‌تر کردن حالت Doze Mode اندروید به حفظ باتری کمک می‌کند و در عین حال کارهایی مانند غیرفعال کردن همگام‌سازی و موارد دیگر را در زمانی که تلفن در حالت Doze است، انجام می‌دهد.

این اپلیکیشن بیشتر برای دستگاه‌های روت شده کاربرد دارد. با این وجود، توسعه‌دهنده آموزش کوتاهی در مورد نحوه کارکرد آن بر روی دستگاه‌های اندرویدی روت نشده دارد. این اپلیکیشن قطعا برای کاربان پیشرفته متاسب است، اما بدان معنی نیست که سایر کاربرها قادر به استفاده از آن نیستند.

 

5. Wakelock Detector (تنها برای دستگاه‌های روت شده)

  • قیمت: رایگان / 1/99 دلار

Wakelock Detector یکی از بهترین اپلیکیشن‌های کاهش مصرف باتری است. همانطور که از نامش پیداست، این اپلیکیشن کمک می‌کند تا Wakelock ها شناسایی شوند؛ هم Wakelock های جزئی و هم کامل. همچنین فهرستی از نرم افزارهایی که این مشکل را به وجود می‌آورند در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

به این ترتیب، شما می‌توانید اقداماتی را برای حذف نرم افزارهای مذکور یا یافتن جایگزین‌های دیگری انجام دهید. اگر یک کاربر ساده هستید استفاده از این اپلیکیشن را در قدم اول به شما توصیه می‌کنیم.

درباره نحوه صحیح مراقبت از گوشی های هوشمند بیشتر بخوانید

 

6. Doze Mode and App Standby

  • قیمت: رایگان

قابلیت‌های داخلی اندروید بیشتر از آن چیزی است که در قالب اپلیکیشن‌ها مشاهده می‌کنید. Doze Mode کل دستگاه الکترونیکی را در حالت یا مود خواب زمستانی قرار می‌دهد. اپلیکیشن‌ها تنها هرچند وقت یکبار و با دستور سیستم عامل همگام‌سازی می‌شوند. بنابراین، در مصرف باتری صرفه‌جویی می‌شود.

حالت استندبای، استفاده از داده توسط اپلیکیشن‌هایی که کاربرد زیادی ندارند را محدود می‌کند. در نسخه‌های جدیدتر اندروید این اپلیکیشن‌ها به صورت پیش‌فرض فعال می‌باشند و در واقع شما کنترلی بر آن‌ها ندارید. با این وجود، با استفاده نکردن از این اپلیکیشن‌ها و با کنار گذاشتن گوشی برای مدتی، مودها فعال شده و مصرف باتری را کاهش می‌دهند.

 

سایر روش‌های کاهش مصرف باتری

وقتی صحبت از مواردی مانند دسترسی، ابزارهای توسعه دهنده و موارد این چنینی باشد، گوگل انعطاف‌پذیری کمی در ارتباط با اندروید دارد. بنابراین، اپلیکیشن‌ای پرکاربرد کاهش مصرف باتری فقط برای کاربران روت مورد استفاده قرار می‌گیرند. خوشبختانه، ترفندهایی نیز برای بهبود عمر باتری وجود دارند. در ادامه چند مورد از این ترفندهای ساده و سریع را با هم بررسی می‌کنیم. فعال کردن تم تیره اینستاگرام می تواند برای نگهداری شارژ بیشت مفید باشد. دیگر روش ها را در ادامه بخوانید.

 

نرم افزارهایی که استفاده نمی‌کنید را حذف کنید

با حذف این نرم افزارها، دیگر در پس زمینه اجرا نمی‌شوند و باتری اضافی مصرف نمی‌کنند. این کار همچنین فضای ذخیره‌سازی را نیز افزایش می‌دهد.

 

روشنایی صفحه نمایش را کاهش دهید

این اقدام در برخی از شرایط خاص مانند نور مستقیم خورشید امکان‌پذیر نیست. با این وجود، هرچه روشنایی صفحه نمایش شما کمتر باشد، انرژی کمتری مصرف می‌شود. به طور معمول صفحه نمایش منبع اصلی مصرف انرژی و در نتیجه باتری است. علاوه بر این، این تنها ترفند صرفه‌جویی در باتری است که روی صفحه نمایش LCD کار می‌کند.

 

بر روی صفحه نمایش OLED، از تم‌ها و والپیپرهای سیاه استفاده کنید

سامسونگ، گوگل (با Pixel 2 XL و Pixel 3 XL)، LG (با V40 و G8) و برخی دیگر از تولیدکنندگان گوشی موبایل از انواع صفحه نمایش OLED، POLED یا AMOLED استفاده می‌کنند. صفحه نمایش‌های OLED با خاموش کردن تک تک پیکسل‌های روی صفحه نمایش سیاه و سفید را نشان می‌دهند. بنابراین، استفاده از تم‌ها، والپیپرها و سایر عناصر  سیاه رنگ باعث می‌شود که بخش‌هایی از صفحه همیشه خاموش بماند.

ایم یک حساب و کتاب ساده است. هرچه تعداد پیکسل‌های مورد استفاده کمتر باشد نمایشگر انرژی کمتری را مصرف می‌کند. اگرچه صرفه‌جویی در مصرف انرژی از این طریق خیلی قابل توجه نیست اما در مجموعه به کاهش مصرف باتری کمک می‌کند.

 

بازی نکنید

بازی‌های موبایلی برای مصرف زیاد باتری شهرت دارند. اگر می‌خواهید عمر باتری خود را افزایش دهید باید وقتی در خانه و در نزدیکی یک شارژر موبایل هستید، بازی کنید.

 

تا حد امکان از WiFi استفاده کنید

اتصال به اینترنت از طریق داده موبایل معمولا بیشتر از وای فای باتری گوشی را مصرف می‌کند. بنابراین هرچه کمتر از این نوع اتصال برای اینترنت استفاده کنید بهتر است. علاوه بر این از داده کمتری نیز استفاده می‌شود که برای افرادی که بسته‌های اینترنتی محدود دارد نیز یک مزیت به حساب می‌آید.

 

اتصالاتی که استفاده نمی‌کنید را خاموش کنید

منظور ما اتصالاتی مانند بلوتوث، رادیو وای فای و غیره است. چنین اتصالاتی حتی در صورت عدم استفاده نیز باتری مصرف می‌کنند. اگر مقدار باتری باقیمانده برای گوشی موبایلتان خیلی کم است، حالت هواپیما را روشن کنید تا همه چیز غیرفعال شود.

 

از مودهای کاهش مصرف باتری گوشی خود استفاده کنید

بیشتر سازندگان گوشی‌های موبایل مودهای کاهش مصرف باتری را در گوشی تعبیه می‌کنند به گونه‌ ای که اپلیکشن‌ها به سادگی نمی‌توانند آن‌ها را دور بزنند. چنین مودهایی به طور معمول بر عملکرد گوشی تاثیر منفی می‌گذارند، اما به وضوح عمر باتری را بهبود می‌بخشند. چنین مودهایی معمولا همگام‌سازی اپلیکیشن‌ها را غیرفعال کرده، روشنایی و وضوح صفحه نمایش را کاهش داده و با کاهش سرعت CPU، موجب صرفه‌جویی در مصرف باتری می‌شوند.

 

از ویبره یا فیدبک لمسی استفاده نکنید

هر دو این قابلیت‌ها برای فعال شدن و ایجاد ویبره مورد نیاز به مصرف انرژی نیاز دارند. به همین دلیل اگر کل روز این دو قابلیت روشن باشند باتری را خالی می‌کنند. اگر می‌توانید هر دوی آن‌ها را خاموش کنید و یا استفاده از آن‌ها را به حداقل برسانید. ممکن است به نظر چشمگیر نباشد، اما اگر فیدبک لمسی روی صفحه کلید فعال باشد و یک توییت با 260 کاراکتر را ارسال کنید، 260 برابر از موتور ویبره بیشتر استفاده کرده‌اید که منجر به مقدار قابل توجهی مصرف انرژی خواهد شد.

 

از اپلیکیشن‌های تقویت کننده استفاده نکنید

این اپلیکیشن‌ها با تلاش برای حذف کردن فرآیندهایی که باتری زیادی مصرف می‌کنند، کار می‌کنند. با این وجود، با نحوه عملکرد اندروید چنین فرآیندهایی بلافاصله بعد از غیرفعال شدن دوباره فعال می‌شوند. بنابراین، اپلیکیشنی در پس زمینه در حال اجراست تا دوباره روشن شود. همین امر موجب مصرف بیشتر باتری خواهد شد. بنابراین توصیه‌ی ما این است که از آن‌ها استفاده نکنید.

 

اگر می‌توانید 5G را خاموش کنید

5G جدیدترین تکنولوژی داده تلفن همراه است. تکنولوژی بکار گرفته شده در آن هنوز آنقدرها کارآمد نیست و به طور قطع در بیشتر مواقع نسبت به 4G LTE باتری بیشتری مصرف می‌کند. این گزینه برای همه در دسترس نیست، اما خاموش کردن 5G در صورت امکان می‌تواند عامل موثری در کاهش مصرف باتری اندروید باشد. در بسیاری از مناطق، 5G نسبت به 4G سرعت خیلی چشمگیری ندارد و می‌توان آن را نادیده گرفت.

 

تغییر سایر تنظیمات اندروید

علاوه بر مواردی که گفته شد شما می‌توانید سایر تنظیمات اندروید را تغییر دهید تا به نتیجه‌ی مطلوب خود دست یابید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.