۱۰ بهترین فیلم های معمایی (جنایی، پلیسی و رازآلود)

فیلم های معمایی در قالب‌ های مختلفی ساخته می‌ شوند، خواه به صورت یک فیلمنامه‌ درام بر اساس اسرار پنهان کلیسای کاتولیک یا یک فیلم کمدی که سعی دارد داستان گم شدن یک دختر نوجوان را بازگو کند. اما صرف‌ نظر از تفاوت بین فیلم های معمایی، تماشای بهترین آن‌ ها همیشه سرگرم‌ کننده است و یک پایان‌ بندی رضایت‌ بخش و شوکه‌ کننده دارند. 

10 بهترین فیلم معمایی رمزآلود جنایی پلیسی درام و خنده دار در ادامه معرفی شده است. می توان بر اساس امتیاز IMDb هر فیلم تماشای این فیلم‌ ها را اولویت‌ بندی کرد. 

10. کد داوینچی

 • The Da Vinci Code
 • محصول سال: 2006
 • امتیاز: 6.6
بهترین فیلم های معمایی: کد داوینچی

علیرغم داشتن امتیاز IMDb نه‌چندان بالا از مخاطبان عمومی، کد داوینچی با فروش بیش از 750 میلیون دلار در سراسر جهان به موفقیت بسیار زیادی در گیشه دست یافت که برای یک فیلم معمایی بی‌ نظیر است. لازم به ذکر است که فروش این فیلم به اندازه‌ی فروش فیلم‌ های مارول بود. 

این فیلم، داستان رابرت لانگدان، عضوی از دانشکده‌ی هاروارد را دنبال می‌کند که ابتدا مشکوک به قتل سرپرست هنری موزه لوور می‌شود. بخشی از موفقیت این فیلم همانند خود کتابی که داستان فیلم از آن گرفته شده، به خاطر جر و بحث به وجود آمده پیرامون داستانش است. این فیلم به خاطر واقعیت مطرح شده در آن مبنی بر ازدواج عیسی مسیح با مریم مجدلیه مورد نکوهش کلیسای کاتولیک قرار گرفت. 

9. فرشتگان و شیاطین

 • Angels & Demons
 • محصول سال: 2009
 • امتیاز: 6.7
بهترین فیلم های معمایی: فرشتگان و شیاطین

فیلم فرشتگان و شیاطین، یک فیلم معمایی خوب و دنباله‌ی مستقیم کد داوینچی است و بار دیگر، مورد مخالفت کلیسای کاتولیک قرار گرفته است. با این وجود، به اندازه‌ی فیلم قبلی باعث اختلاف نظر و مشاجره نشد. فرشتگان و شیاطین عموماً به عنوان یک توالی قدرتمندتر از فیلم اول در نظر گرفته می‌شود. 

این فیلم در مقایسه با کد داوینچی، آزادی بیشتری نسبت به منبع اصلی دارد و این آزادی در جهت بهتر شدن فیلم است به طوری که فیلم فرشتگان و شیاطین دارای روایت خطی‌ تر و سریع‌ تری است. دنباله‌ی دیگری نیز با عنوان دوزخ وجود دارد که سال‌ ها بعد اکران شد. سری فیلم‌ های لانگدان هنوز به پایان نرسیده است چراکه پیش درآمد کد داوینچی در حال ساخت است. 

8. شرلوک هلمز جوان

 • Young Sherlock Holmes
 • محصول سال: 1985
 • امتیاز: 6.8
بهترین فیلم های معمایی: شرلوک هلمز جوان

شرلوک هلمز جوان به نوعی یک داستان اورجینال است که ماجراجویی هلمز و واتسون وقتی برای اولین بار همدیگر را در مدرسه‌ی شبانه‌روزی ملاقات می‌کنند را دنبال می‌نماید. و از همان ابتدا، آن‌ها شروع به حل پرونده‌ها با هم می‌کنند؛ اگرچه، بیشتر PG است تا یک اقتباس از سری فیلم‌های شرلوک هلمز. 

دیدن این کاراکترها در سنین جوانی بسیار سرگرم‌کننده است و در حالی که شبیه به یک فیلم معمایی خانوادگی یک بار مصرف می‌رسد اما تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر فیلم موفق‌تر بود، احتمالاً یک مجموعه‌ی کامل از فیلم‌های شرلوک هلمز جوان ساخته می‌شد اما متاسفانه در گیشه موفقیت چندان زیادی به دست نیاورد. 

7. مردان خوب

 • The Nice Guys
 • محصول سال: 2016
 • امتیاز: 7.4
بهترین فیلم های معمایی: مردان خوب

در فیلم مردان خوب، جکسون و هالند دو کاراگاه رقیب هستند که هر بار به هم می‌رسند، شاخ به شاخ می‌شوند. با این وجود، این زوج عجیب یاد می‌گیرند تا برای حل پرونده‌ها با هم همکاری کنند و اگرچه، این یک فیلم معمایی در مورد ناپدید شدن یک دختر نوجوان است اما آن را نمی‌توان یک فیلم معمایی کامل دانست. 

کل فیلم در مورد رابطه و رشد شخصیتی جکسون و هالند است در حالی که این دو شخصیت، شوخی‌ها و رفاقتشان تمام چیزی است که فیلم را در کنار هم نگه می‌دارد. بسیاری از طرفداران حتی معتقدند که مردان خوب باید دنباله داشته باشد و صحنه‌ی پایانی یک پس‌درآمد کامل است اما متاسفانه به نظر می‌رسد که هرگز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. 

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌ های راسل کرو

6. همدردی با آقای انتقام یک فیلم معمایی ترسناک

 • Sympathy For Mr. Vengeance
 • محصول سال: 2002
 • امتیاز: 7.6
بهترین فیلم های معمایی: همدردی با آقای انتقام

اگرچه، کارگردان پارک چان-ووک بیشتر برای فیلم ترسناک و معمایی اولدبوی شهرت دارد، اکثر افراد نمی‌دانند که این شاهکار، دومین فیلم از این سه‌گانه است. اولین فیلم از این سه‌گانه، همدردی با آقای انتقام نام دارد و اگرچه، به اندازه‌ی فیلم اولدبوی ظریف و هوشمندانه ساخته نشده است اما آقای انتقام سنگدل‌تر، روانی‌تر و عجیب‌تر است. 

ممکن است فیلم کمی بیش از اندازه بر روی صحنه‌های شوکه‌کننده‌ی خود حساب باز کرده باشد اما در حالی که ریو، کارگر ناشنوای کارخانه، دختری را به منظور گرفتن خون‌بها از پدر ثروتمندش گروگان گرفته است، مخاطبان به این فکر فرو می‌روند که واقعاً ماجرا از چه قرار است.

بانوی انتقام، آخرین فیلم از سه‌گانه‌ی همدردی با آقای انتقام و اولدبوی است، و در جهانی که سینما دوستان همیشه در مورد بهترین سه‌گانه تاریخ سینما بحث می‌کنند، سه‌گانه انتقام نامنصفانه نادیده گرفته شده است. 

بانوی انتقام

 • Lady Vengeance
 • محصول سال: 2005
 • امتیاز: 7.6
بهترین فیلم های معمایی: بانوی انتقام

فیلم داستان لی گیوم-جا را دنبال می‌کند، دختری که به طور اشتباه برای قتلی که مرتکب نشده است، به زندان می‌افتد و سعی می‌کند تا قاتل واقعی را پیدا کند و از او انتقام بگیرد. هر سه فیلم از کیفیت بالایی برخوردار هستند؛ اگرچه اولدبوی، جواهر تاج این سه‌گانه محسوب می‌شود اما تماشای بانوی انتقام نیز خالی از لطف نیست. 

4. دختر گمشده

 • Gone Girl 
 • محصول سال: 2014
 • امتیاز: 8.1
بهترین فیلم های معمایی: دختر گم شده

به سختی می‌توان دختر گمشده را برجسته‌ترین فیلم در فیلموگرافی کارگردان، دیوید فینچر دانست زیرا هر فیلمی که فینچر می‌سازد، بهتر از قبلی است. اما فیلم دختر گمشده هم نظر مخاطبان و هم نظر منتقدان را به خود جلب کرده است. در این فیلم، نیک اولین کسی است که به ناپدید شدن همسرش شک می‌کند و شرایط زندگیش وقتی بدتر می‌شود که نمی‌تواند اتفاقات عجیب و غریبی که در اطرافش رخ می‌دهند را توضیح دهد. 

یکی از نکات فوق‌العاده‌ی فیلم، گروه بازیگری است؛ تایلر پری در نقش وکیل مدافع بازی می‌کند و شخصیت نیل پاتریک هریس نیز نسخه‌ی عجیب و ترسناک شخصیتی است که در سریال آشنایی با مادر، بارنی بازی کرده است. دختر گمشده یکی از بهترین فیلم های معمایی اقتباس شده از کتاب است که کاملاً منطقی می‌باشد زیرا نویسنده رمان، گیلین فلین نیز داستان خود را اقتباس کرده است. 

3. زندانیان

 • Prisoners 
 • محصول سال: 2013
 • امتیاز: 8.1
بهترین فیلم های معمایی: زندانیان

زندانیان یک فیلم معمایی دلهره‌ آور است در حالی که داستان کلر داور در تلاش برای پیدا کردن فرزندش که به گروگان گرفته شده است را دنبال می‌کند. از داور در حال شکنجه دادن کسی که فکر می‌کند فرزندش را دزدی است، گرفته تا کارگاه لوکی که در پایان فیلم آن صدای مشکوک را می‌شنود، صحنه‌های دلهره‌آور بسیار زیادی در فیلم وجود دارند که نفس مخاطب را در سینه حبس می‌کنند. 

همه چیز در مورد این فیلم عالی است اما نقش‌آفرینی‌هاست که آن را تبدیل به یکی از بهترین فیلم های معمایی تاریخ سینما می‌کند. با این وجود، این فیلم می‌توانست کاملاً متفاوت باشد چراکه هیو جکمن یکبار از این فیلم کناره‌گیری کرد اما خدا را شکر که دوباره برگشت زیرا این فیلم بدون او به چنین موفقیتی دست پیدا نمی‌کرد. 

2. فارگو

 • Fargo
 • محصول سال: 1996
 • امتیاز: 8.1
بهترین فیلم های معمایی: فارگو

اگرچه هر سینما دوستی در مورد فیلم‌های برادران کوئن، فهرست کاملاً متفاوتی دارد اما فارگو از جمله فیلم‌هایی است که بیشتر از باقی بدان اشاره می‌شود. 

این فیلم، داستان رئیس پلیس مارژ را دنبال می‌کند که در حال بررسی قتل اتفاق افتاده کنار جاده است و به غیر قابل تصورترین سناریوها می‌رسد. این فیلم، ترکیب عجیبی از کمدی که غالباً به گویش بامزه‌ی مینسوتایی کاراکترها برمی‌گردد، و جنایت است چراکه برخی از منزجرکننده‌ترین قاتلان در سینما را به طور خلاقانه‌ای به تصویر می‌کشد. فارگو امسال 25 ساله می‌شود اما علیرغم سنش، فیلم بی‌پایان است. 

1. خاطرات قاتل

 • Memories Of Murder
 • محصول سال: 2003
 • امتیاز: 8.1
بهترین فیلم های معمایی: خاطرات قاتل

بعد از کارگردانی فیلم برنده‌ی اسکار انگل و برف‌شکن، یکی از بهترین فیلم‌های اکشن ده سال گذشته، بسیاری بونگ جون-هو را به عنوان یکی از بهترین کارگردانان حال حاضر سینمای جهان می‌دانند. با این وجود، او مخاطبان خود را خیلی قبل‌تر از این دو فیلم تحت تاثیر قرار داده است. 

در واقع، فیلم 2003 او با عنوان خاطرات قاتل اغلب به عنوان بهترین فیلم جنایی تاریخ سینما در نظر گرفته می‌شود. این فیلم، بیست سال پیش اکران شد و بسیاری از منتقدان و طرفداران معتقدند که هیچ فیلم معمایی دیگر، خارجی یا غیره، حتی به نبوغ این فیلم نزدیک هم نشده است. 

 همچنین بخوانید:

فیلم با موضوع سرقت حرفه ای

فیلم با موضوع مواد مخدر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.