بیوگرافی امیر خان (داستان درگیریش با شاهرخ خان و توهین به هند)

در این مطلب بیوگرافی امیر خان و همسرش و دلیل از دست دادن محبوبیتش در هند و بالیوود را میخوانید.

در این مطلب بیوگرافی امیر خان و همسرش و اینکه چرا این ستاره مدتی است کم نور شده و محبوبیتش را در میان مردم هند و بالیوود از دست داد، را با شما به اشتراک می گذاریم. امیر خان یکی از معروف ترین بازیگران بالییود است. او با اکت عالی و فیلم های فوق عالی اش راه خودش را به قلب مردم این سرزمین باز کرده و موفق شده بارها و بارها رکورد باکس آفیس را بشکند. امیرخان نه تنها بازیگری حرفه ای بلکه کارگردان و تولید کننده ای خلاق هم هست. بازیگری اش هم نه تنها در هند بلکه در سرتاسر دنیا طرفداران خاص خودش را دارد.

باید اعتراف کرد که نابرده رنج گنج میسر نمی شود. قطعا امیرخان هم در طول زندگی اش با مشکلات زیادی مواجه شده و موفقیت های حال حاضرش نشانه چیرگی بر این چالش هاست. با من در ادامه این مطلب همراه باشید.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی سلمان خان

بیوگرافی امیر خان بازیگر هندی

نام محمد امیر حسین خان
تاریخ تولد 14 مارچ 1965، مومبای
نام پدر طاهر حسین
نام مادر زینت حسین
نام همسر اول رینا دوتا (1986-2002)
نام همسر دوم کیران رائو (2005- حال حاضر)
فرزندان آزاد رائو خان، جوناید خان، آیرا خان
تحصیلات سیکل

امیرخان در تاریخ 14 مارچ سال 1965 در مومبای هند و در خانواده ای هنر دوست به دنیا آمد. او بزرگترین فرزند خانواده است. پدرش طاهر حسین، تولید کننده فیلم و نام مادرش هم زینت حسین است. همانطور که قبلا هم گفتم زندگی امیرخان از همان ابتدا غرق در هنر بود چون هم پدرش تولید کننده فیلم بود و هم عمویش، نصیر حسین.

امیرخان 1 برادر و 3 خواهر دارد. نام برادرش فایسال خان و نام خواهرهایش فرهات و نیخات خان است. برادر زاده اش عمران خان هم یکی از مدرن ترین بازیگران در صنعت سینمای هند محسوب می شود.

امیرخان از همان ابتدا به بازیگری و هنرپیشگی علاقه داشت. همین شوق و علاقه موجب شد او برای اولین بار در سن هشت سالگی در فیلمی موزیکال به نام «پیروزی خاطرات» به کارگردانی عمویش نصیر حسین شرکت کند. در همان سال او در فیلمی به نام«مست» که ساخته پدرش بود هم نقش آفرینی کرد.

پیج اینستاگرام امیر خان

امیر خان در حال حاضر با آیدی «aamirkhanproductions» در اینستاگرام با 102 هزار دنبال کننده فعالیت دارد.

زندگینامه امیر خان

تحصیلات امیرخان

او دوران تحصیلاتش را در مدرسه ای به نام سنت آن در مومبای شروع کرد. سپس سال های نهم و دهم را در مدرسه ای اسکاتلندی به نام ماهیم در بمبئی گذراند. در طول سال های مدرسه امیرخان بیش از اینکه به فکر درس باشد به فکر ورزش بود. در میان تمام ورزش ها به تنیس علاقه زیادی داشت. پس از آن برای گذراندن سال دوازدهم از دوران تحصیلاتش به کالجی به نام نارسی منجی در مومبای رفت.

کودکی امیرخان در فقر سپری شد!

امیرخانِ امروز که کرور کرور درآمد از بازیگری و تولیدکنندگی دارد، در سال های کودکی اش با فقر و مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می کرد. پدرش برای پیش بردن خرج زندگی از خیلی ها پول قرض می کرد. خیلی از این طلبکاران وقت و بی وقت زنگ می زدند و مزاحم خانواده امیرخان می شدند. در عین حال امیرخان هم همیشه ترس این را داشت که به دلیل عدم پرداخت شهریه از مدرسه اخراج شود.

با وجود تمام این مشکلات امیرخان موفق شد در سن 16 سالگی در یک فیلم صامت به کارگردانی دوستش شرکت کند. این فیلم صامت 40 دقیقه ای که با نام «پارانویا» شناخته می شود حاصل کار تیمی امیرخان و دوستش آدیتا بهاتاچایرا بود.

سیریرام لاگو از نظر مالی کمک های زیاد کرد تا این فیلم ساخته شود. امیرخان در این فیلم نقش اصلی را بر عهده داشت. سایر بازیگران هم نینا گوپتا و ویکتور بانرجی بودند.

البته خانواده امیرخان با این تصمیم او در آن زمان خیلی مخالف بودند. آن هم به این خاطر بود که می دانستند امیرخان در این زمینه تجربه ای ندارد.

اما از آن جایی که امیرخران از همان ابتدا عاشق هنرپیشگی بود هیچ چیز نمی توانست جلوی تصمیمش را بگیرد. او تصمیمش را گرفته بود و خیلی زود به گروه تئاتری ملحق شد تا تجربه اش را در این زمینه بیشتر کند. یکسال نشده او در استیج تئاتر تبدیل به نقش اولی قهار شد. البته در ابتدا از نقشی جزیی در کمپانی گوجاراتی شروع کرد.

پس از این هم در دو نمایشنامه هندی و یک درام انگلیسی بازی کرد. امیرخان خیلی زود ترک تحصیل کرده و تصمیم گرفت دستیار کارگردان عمویش، نصیر حسین بشود.

نگاهی به زندگی هنری امیر خان

امیرخان برای اولین بار به عنوان کودکی هنرمند به عرصه فیلم و تلویزیون هند وارد شد. در سال 1984 در فیلم هندی «مقدس» نقش آفرینی کرد. پس از این هم برای اولین بار در سال 1988 و در فیلم «از قیامت به قیامت» موفق به سود مالی کلانی شد.

داستان زندگی امیرخان از این جا به بعد تغییرات چشم گیری داشت. او در فیلم «راج» جایزه های زیادی را از آن خودش کرد. نامش در کنار افراد موفقی مانند سوارناکشارو در سینمای هند مطرح شده و تعداد فیلم های موفقش هم روز به روز بیشتر می شد. از جمله موفق ترین فیلم هایش می توان به درام-رمانتیک «دل» در کنار مادهوری دیکسیت، فیلم رمانتیک «راجای هندی» در کنار کریشما کاپور و فیلم درام «سرفروش» در کنار سونالی بندری اشاره کرد. علاوه بر این امیرخان در فیلمی هندی-کانادایی به نام «زمین» هم هنرنمایی کرده است.

امیرخان شانسش را در تولید کنندگی هم امتحان کرده است! در سال 2001 امیرخان یک کمپانی تولید فیلم بنیان گذاری کرده و برای اولین بار فیلمی به نام «خراج» را در کمپانی خودش تولید کرد. این فیلم به معنای واقعی کلمه موفقیت بود. نه تنها مردم دوستش داشتند، بلکه منتقدان هم نظر مثبتی به آن نشان دادند. این فیلم موفق شد جایزه بهترین فیلم خارجی را هم از آن خودش کند. علاوه بر این نام «خراج» به عنوان هفتاد و چهارمین فیلمی که جایزه آکادمی اواردز را می برد در تاریخ هند ثبت شد.

امیر خان در فیلم خراج

«خراج» به بهترین فیلم سال هند تبدیل شد. پس از این امیرخان 4 سال از دنیای فیلم و سینمای هند دور بود تا اینکه در سال 2005 نقشی الهام بخش را به عنوان سرباز در فیلم «مانگال پاندی» به کارگردانی کتان مهتا بازی کرد. پس از این در سال 2006 دو فیلم طوفانی دیگر به نام های «فنا» و «زعفرانی رنگش کن» تولید کرد.

جالب است که بدانید امیرخان شانسش را در کارگردانی هم امتحان کرد. او در سال 2007 فیلمی به کارگردانی خودش به نام «ستاره های روی زمین» تولید کرد.

امیر خان و همسر اول و دومش

امیرخان در تاریخ 18 آوریل 1986 با رینا دوتا ازدواج کرد. زرینا بازیگری است که در فیلم «از قیامت به قیامت» نقش کوچکی را بازی می کرد. حاصل این ازدواج دو بچه به نام های جونیاد و ایرا است. البته این زوج نتوانستند در کنار هم زندگی کنند و نهایتا در سال 2002 از هم جدا شدند. سرپرستی هر دو بچه به رینا واگذار شده است.

امیر خان و رینا دوتا
امیر خان و رینا دوتا

پس از این در سال 2005 و در تاریخ 28 دسامبر امیرخان برای بار دوم با کیران رائو ازدواج کرد. این دو در سال 2011 صاحب فرزند پسری به نام آزاد رائو خان شدند.

عکس امیر خان و همسر دومش کیران رائو

بهترین فیلم های امیرخان

امیرخان چهره ای است که در قلب مردم جای دارد. نه فقط به خاطر اکت عالی در فیلم ها و استعداد بازیگری اش، نه فقط به خاطر تولید فیلم های خاطره ساز و کارگردانی بی نظیرش، بلکه به خاطر مجری گری گرم و دوست داشتنی اش!  این ستاره محبوب هندی نیز همچون سلمان خان و شاهرخ خان تجربه مجری گری دارد. امیر خان در سال 2012 مجری برنامه ای به نام «satyamev jayate» بود. او از طریق این برنامه مسائل و مشکلات اجتماعی زیادی را عنوان کرد و همین موجب شد محبوبیتش چندین برابر شود. این برنامه 3 فصل داشت و هر فصلش هم پر بیننده تر از فصل قبل!

صحبت های جنجالی امیر خان موجب ناراحتی مردم هند شد!

امیرخان یکی از بزرگ ترین و معروف ترین بازیگران سینمای هند، در سال 2015 موضوعاتی را عنوان کرد که موجب ناراحتی و عصبانیت مردم هند شد. او در بیانیه ای اعلام کرد که کشور هند دیگر جای مقدسی نیست و به همین خاطر همسرش کیران رائو از ماندن در مرزهای هند می ترسد. او در ادامه اشاره کرد که کیران نمی خواهد در هند بماند.

این حرف امیرخان انتقادات زیادی را در پی داشت. حتی مردم از او می خواستند که خودش هم کشور را ترک کند. البته فقط این نبود. دولت هند هم در واکنش به این گفته های امیرخان او را از کمپین «هند بی نظیر» کنار گذاشت. اسنپ دیال هم دیگر او را به عنوان سفیر برند خودش قبول نداشت.

البته پس از تمام این داستان ها امیرخان بیانیه ای دیگر داده و صراحتا اعلام کرد که سو تفاهم به وجود آمده و اصلا منظورش توهین به هند و مردم کشورش نبوده است.

اظهارات برادر تنی امیرخان بر علیه او

شایعات پیرامون آقای چهره به همین جا ختم نمی شود. اندکی بعد برادر تنی او ، فایزل خان اظهاراتی ثبت کرد مبنی بر اینکه امیرخان او را به زور در خانه نگه می داشته و زندانی می کرده است. پای این موضوع به داگاه کشیده شد و امیرخان در کش و قوس این شکایت کشی ها شهرت و محبوبیتش را هم در سینما و هم در دل مردم از دست داد.

بحث امیرخان با شاه بالییود، شاهرخ خان

در اقدامی باور نکردنی امیرخان سگش را با شاه بالیوود، شاهرخ خان مقایسه کرد. این کار او موجب خشم بیش از اندازه مردم شد و در نتیجه سیل کامنت های نه چندان محبت آمیز مردم به سمت او روانه شد. این داستان موجب شد تنشی جدی بین این دو ستاره، امیرخان و شاهرخ خان ایجاد شود. البته پس از این امیرخان متوجه اشتباهش شد و برای عذرخواهی به منزل شاهرخ خان رفت.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی شاهرخ خان

جوایز هنری امیرخان

امیرخان به خاطر فعالیت های هنری و بازی های دل نشینش در فیلم ها جوایز زیادی را از آن خودش کرده است. از جمله این جوایز می توان به فیلم فیر اواردز، اسکرین اواردز و نچنال فیلم اواردز اشاره کرد. جزییات جوایز هنری این چهره در این قست تقدیم شما خواهد شد.

 • امیر خان موفق به دریافت جایزه Padma bhushan از طرف دولت هند شده است. کسب این جایزه افتخاری در سال 2010 به علت هنرنمایی های او در فیلم ها بوده است.
 • در سال 2003 امیرخان موفق به کسب جایزه Padma shri از دولت هند شد.
 • امیر خان در سال 2009 موفق به دریافت جایزه Raj Kapoor Smriti Special Gaurav Award از طرف دولت ماهاراشترا شد.
 • در سال 1989 امیرخان برای اولین بار برای بازی در فیلم «از قیامت به قیامت» موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.
 • در سال 1997 امیرخان برای بازی در فیلم «راجای هندی» جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خودش کرد.
 • در سال 2007 امیرخان برای بازی در فیلم «زعفرانی رنگش کن» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در فستیوال فیلم فیر اواردز شد.
 •  در سال 2008 امیرخان جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «ستاره های روی زمین» از آن خودش کرد.
 • ستاره بالییود، امیرخان در سال 2017 جایزه National Treasure of India award را که از طرف دولت چین بود از آن خودش کرد.
 • در سال 2017 امیر خان برای بازی در فیلم «دانگال» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را با خودش به خانه برد.
 • جدایی از این ها امیرخان یکی از معروف ترین بازگیران سینمای هند است که راه خودش را به دل مرم باز کرده و برنده جوایز بسیاری در فستیوال های مختلف شده است؛ از استار اسکرین اواردز گرفته تا فستیوال های بین المللی فیلم!

حقایق جالبی در مورد امیرخان

 • پدر و مادر امیرخان نمی خواستند او بازیگر بشود. آنها می خواستند امیر خان دکتر یا مهندس بشود.
 • امیر خان، ستاره بی چون و چرای سینمای هند در دوران کودکی اش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است.
 • امیرخان در حین کار کردن هیچ وقت به ساعت نگاه نمی کند؛ تا زمانی که کارش تمام شود.
 • امیر خان از جایزه گرفتن خوشش نمی آید. از رفتن به مراسم اهدا جوایزش هم راضی نیست. البته به جز اسکار!
 • امیرخان اولین بازیگری است که موفق به کسب 100 کرور برای بازی در یک فیلم شده است.
 • امیر خان پیشنهاد بازیگری در فیلم های «دل دیوانه است»، «دار»، «سرزمین مادری»، «محبت ها» و «داماد عاشق عروس را می برد» را رد کرد. به جای او شاهرخ خان در این فیلم ها بازی کرد. فروش فیلم ها خیلی هم موفقیت آمیز بود.
 • خیلی جالب است که امیر خان برای بازی در فیلم دستمزد دریافات نمی کند. او دستمزدش را از سود فروش فیلم می گیرد.
 • امیرخان برای بازی در فیلم پر فروش P.K. ، 100 عدد پان خورده بود. علاوه بر این او برای بازی کردن در نقش راجا که شخصیتی مست در فیلم «راجای هندی» است 1 لیتر ودکا خورده بود.
 • این ستاره هندی برای بازی در فیلم غلام کار بسیار خطرناکی را در یکی از سکانس ها انجام داد. امیرخان رو به روی قطاری که تنها سه ثانیه با او فاصله داشت پرید. بدلکاری او مورد استقبال مردم قرار گرفته و او برای بازی در این فیلم جایزه بهترین بدلاری را هم از آن خودش کرد. البته امیرخان از دریافت این جایزه سرباز زد.

معروف ترین دیالوگ های امیرخان

 • تنها دو راه برای زندگی کردن وجود دارد… یکی این است که بگذاری هر اتفاقی می خواهد بیافتد و فقط تحمل کنی… یا اینکه مسئولیت تغییرش را بپذیری. ( از فیلم «زعفرانی رنگش کن»)
 • اگر بنجگی، خونین هم خواهی شد… اگر هم نجنگی این مردم خونت را می مکند. (از فیلم «غلام»)
 • با ادعا کردن کاری عملی نمی شود، پس بی خود دعا نکن… خدایا، ای کاش هیچ کس عاشق نشود. (از فیلم «سرفروش»)
 • بچه ها، توانا، توانا، توانا باشید… خواهر کمک تان می کند… ( از فیلم «سه احمق»)

امیرخان یکی از بازیگرانی است که خیلی خوب خودش را با نقشش جور می کند. حالا فرقی ندارد این نقش چه باشد؛ کمدی، اکشن یا حتی رمانتیک! همین هم موجب شده که این بازیگر جایی خاص در دل مردم داشته باشد. او بازیگری موفق و خاص است!

امیرخان هیچ وقت از جلو رفتن نترسیده! او مدام کار کرده تا ثابت کند که شایسته لقب «آقای ایده آل» بودن هست. علاوه بر این او به بخشنده بودن معروف است. چرا که در فعالیت های اجتماعی همیشه پیش قدم می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.