بیوگرافی مل گیبسون؛ ماجرای اتهام تجاوز و خشونت خانگی

در این مطلب بیوگرافی مل گیبسون را میخوانید. مل گیبسون پس از 30 سال زندگی مشترک با رابین مور و داشتن 7 فرزند از همسرش جدا شد و با اوکسانا گریگوریوا آشنا شد اما چندی نگذشت که به اتهام تجاوز جنسی و خشونت خانگی علیه دوست دخترش به سه سال تعین صلاحیت محکوم شد!

مل گیبسون، 3 ژانویه 1956، در پیسکیل، نیویورک، ایالات متحده آمریکا مولد شد. او بازیگر استرالیایی آمریکایی تبار که با مجموعه ای از فیلم های اکشن ماجراجویی در دهه 1980 به یک ستاره بین المللی تبدیل شد. مل گیبسون بازیگری است که در ابتدا برای بازی در فیلم های «مکس دیوانه» و «اسلحه مرگبار» به شهرت رسید. پس از این هم به عنوان کارگردان و بازیگر فیلم سینمایی فوق العاده «شجاع دل» مطرح شد. البته مل گیبسون کارگردان فیلم های بی نظیری مانند «مصائب مسیح» و «سه تیغ اره ای» هم هست. در ادامه این مطلب بیوگرافی مل گیبسون را خواهید خواند.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی آنتونی هاپکینز

بیوگرافی مل گیبسون بازیگر هالیوود

مل گیبسون، (Mel Columcille Gerard Gibson) 3 ژانویه 1956، در پیسکیل، نیویورک، ایالات متحده آمریکا در خانواده ای کاتولیک مولد شد. در دهه 1980 مل گیسبون برای بازی در سری فیلم های «اسلحه» مرگبار به شهرت زیادی رسید. پس از این هم برای کارگردانی در فیلم تکرار نشدنی «شجاع دل» برنده جایزه اسکار شد. گیبسون یکی از بازیگرانی است که به خاطر کامنت های چالش برانگیزش همیشه دچار مشکل بوده است. در سال 2000 این بازیگر به جرم سو استفاده مورد مواخذه قرار گرفت اما تمام این داستان ها با نامزد شدنش در اسکار برای فیلم «سه تیغ اره ای» بی سر و صدا شد!

زندگینامه مل گیبسون

جدول تمام مشخصات مل گیبسون

در جدول زیر سن، وزن، قد، ارزش دارایی ها در سال 2022، همسر، فرزندان، دوست دختر، بیوگرافی و ویکی مل گیبسون را مشاهده می نمایید.

نام واقعی /نام کامل مل کالمسیل جرالد گیبسون
نام هنری / نام مستعار مل گیبسون
محل تولد پیک سیل، نیویورک ، آمریکا
تاریخ تولد 3 ژانویه 1956
سن/ چند ساله است؟ 65 ساله است
قد 177 سانتی متر
وزن 77 کیلوگرم
رنگ چشم سبز
رنگ مو قهوه ای تیره
نام والدین نام پدر: هوتون گیبسون
نام مادر: آن پاتریشیا
تعداد برادر و خواهر 10
مدرسه دبیسرتان پسرانه آسکوییث
کالج کالج کاتولیک سنت لوییس و انستیتو هنرهای نمایشی
دین مسیحی
ملیت آمریکایی
سمبل ماه تولد برج جدی
جنسیت مرد
وضعیت تاهل با دوست دخترش رابط دارد
دوست دختر رزالین راس از 2014 تا به امروز
نام همسر روبین مور گبیسون
نام فرزندان 9 فرزند به نام های هانا، ادوارد، کریستیان، ویلیام، لوییس، توماس، میلو، لوسیا و لارس گیبسون
حرفه بازیگر، تولید کننده، کارگردان و فیلم نامه نویس
ارزش دارایی ها 450 میلیون دلار

دوران کودکی زندگی مل گیبسون

مل کالمسیل جرالد گیبشون در تاریخ 3 ژانویه سال 1956 در پیکسیل نیویورک به دنیا آمد. مل ششمین فرزند از خانواده 11 فرزندی آنا و هوتون بود. خانواده شان هم از مسیحی های کاتولیک با رگ و ریشه ایرلندی بودند. اندکی پس از اوج گرفتن جنگ ویتانام، هوتون، پدر خانواده از ترس اینکه مبادا دولت پسرانش را به جنگ بفرستد با کل خانواده اش به استرالیا مهاجرت کرد.

به همین خاطر تمام دوران کودکی گیبسون در سیدنی گذشت. مل در آن دوران به مدرسه ای پسرانه کاتولیکی به نام سنت لئو می رفت. دوران دبیرستان مل هم در دبیرستان پسرانه ای به نام آسکویث در نیو ساوث ویلز استرالیا گذشت.

پس از فارغ التحصیلی در دوران دبیرستان مل قصد داشت که یا آشپر بشود یا روزنامه نگار. اما سرنوشت راه های دیگری را برای او رقم زد. چون خواهرش بدون اینکه او خبر داشته باشد نامش را در دانشگاه هنر های نمایشی سیدنی ثبت نام کرد. مل هم تصمیم گرفت شانسش را امتحان کند و آزمون ورودی بدهد. جالب است که مل گیبسون بدون هیچ تجربه قبلی در این آزمون ورودی پذیرفته و در دانشگاه هنرهای نمایشی مشغول به تحصیل شد.

طولی نکشید که پای گیبسون به صحنه های تئاتر باز شد. او برای اولین بار در نمایشی با همکاری کمپانی NIDA به نام «رومئو و ژولیت» بازیگری کرد. پس از این هم در سال 1977در فیلمی به نام «Summer City» نقش آفرینی کرد. مل گیبسون پس از دوران فارغ التحصیلی اش در موسسه NIDA به دنبال کار رفت و سرانجام در کمپانی تئاتر استرالیای جنوبی مشغول به فعالیت شد. این دوره از زندگی مل با بازیگری در نقش های کلیدی نمایشنامه های کلاسیکی مانند «اودیپس» و «هنری چهارم» گذشت.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی مورگان فریمن

مل گیبسون و همسر اولش رابین مور

مل گیبسون و همسر اولش

مل گیبسون در سال 1980 با رابین مور ازدواج کرد. این زوج صاحب هفت فرزند شده و نهایتا در سال 2009 پس از 30 سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند.

مل گیبسون و همسرش، روبین مور در اواخر سال 1970 درست پس از فیلم برداری مد مکس و در آدلاید، یکدیگر را ملاقات کردند. در آن زمان روبین دانشجوی پرستاری دندان پزشکی و مل هم بازیگری تازه کار در کمپانی تئاتر استرالیایی بود.

مل و روبین در تاریخ 7 ژوئن سال 1980 در نیو سواث ولز با هم ازدواج کردند. این دو پس از 26 سال زندگی در سال 2006 از هم جدا شدند. در سال 2014 مل گیبسون با نویسنده ای به نام رزالین راس ارتباط داشت و این دو صاحب فرزندی شدند. مل گیبسون در کل 9 فرزند دارد.

رابطه مل گیبسون و اوکسانا گریگوریوا

رابطه مل گیبسون و اوکسانا گریگوریوا

خیلی زودتر از آنچه تصور می شد گیبسون با خواننده ای روسی به نام اوکسانا گروگوریوا قرار گذاشت. این زوج اندکی قبل از جدایی شان در سال 2010 صاحب یک فرزند پسر شدند. طولی نکشید که همچون پرونده امبر هرد و جانی دپ، حواشی سو استفاده جنسی و خشونت خانگی مل گیبسون از این خواننده روسی بر سر زبان ها افتاد.

صدای ضبط شده او که به زدن گروگوریوا و ناسزاهای نژاد پرستی اش اعتراف می کرد تمام اینترنت را پر کرد. در نهایت گیبسون به یک بار سیلی زن این خانم با دستان باز اعتراف کرد. اما اینکه چندین بار به او مشت زده را رد کرد. در نهایت دادگاهی در سال 2011 برگزار شد و در نتیجه این دادگاه گیبسون به سه سال تعیین صلاحیت مجدد محکوم شد.

یک سال از این سه سال به خاطر خشونت خانگی بوده و به خاطر آن مل مجبور بود مشاوره خانواده و روان شناسی دریافت کند. البته که جریمه های نقدی زیادی هم برایش بریده شد. لازم به گفتن نیست اما این اتفاقات باعث شد مل گیبسون از دنیای هالییود و آژانس فیلم برداری اش به نام ویلیام موریس که سال ها با آنها همکاری می کرد کنار گذاشته شود.

در سپتامبر سال 2016 خبر رسید که دوست دختر جدید مل که دو سال با او در رابطه بوده باردار است. فرزند نهم این ستاره در ژانویه سال 2017 متولد و لارس جرالد نام گذاری شد.

بهترین فیلم های مل گیبسون

  • مد مکس در سال 1979
  • اسلحه مرگبار در سال 1987
  • هملت در سال 1990
  • همیشه جوان در سال 1992
  • شجاع دل در سال 1995
  • میهن پرست در سال 2000
  • فرار مرغ ها در سل 2000
  • مصائب مسیح در سال 2004
  • سه تیغ اره ای در سال 2016
  • خانه پدر در سال 2017

مطالب پیشنهادی: بهترین فیلم های آنتونی هاپکیز

1. اولین سریال مل گیبسون؛ «سالیوان ها»

پس از فتح صحنه های نمایش و کسب تجربه و شهرت در این زمینه، مل به سراغ هنر در تلویزیون و سینما رفت. این ستاره برای اولین بار با بازی در سریالی به نام «سالیوان ها» که از سال 1976 تا 83 پخش می شد پا به عرصه تلویزیون گذاشت.

2. فیلم سه گانه «مکس دیوانه»

مل گیبسون در فیلم فیلم «مکس دیوانه»

اولین هنرنمایی های مل گیبسون در سینما به دو فیلم «مکس دیوانه» و « تیم» بر می گردد. در فیلم «مکس دیوانه» مل نقش جنگجویی بی پروا را بازی می کرد. در فیلم «تم» هم نقش پایپر لاری را بازی می کرد؛ مردی که عقب ماندگی ذهنی داشته و با این وجود عاشق زنی بزرگتر از خودش می شود. مل برای بازی در فیلم «تیم» اولین جایزه خودش را در فستیوال فیلم های استرالیایی دریافت کرد. او برنده بهترین بازیگر مرد در این فستیوال شد. علاوه بر این «مکس دیوانه» با بازی او تبدیل به بزرگ ترین موفقیت تجاری در عرصه فیلم های استرالیایی شد و با فروش بیش از 100 میلیون دلار در تمام دنیا رکو

رد شکنی کرد.پس از این مل در فیلم «مکس دیوانه 2: جنگجوی جاده» هنرنمایی کرد. این فیلم که تصویری از یک جنگجو با لباسی سر تا پا چرمی بود از مل یک قهرمان ساخت و در نهایت فیلمش در سال 1982 در آمریکا اکران شد. موفقیت در این فیلم برای گیسبون به معنای شهرتی بین المللی بود. پس از این هم راه این موفقیت ها ادامه پیدا کرد.

در سال 1985 مل گیبسون به آمریکا برگشت تا سه گانه «مکس دیوانه» را اینبار با عنوان «مکس دیوانه: آنسوی طوفان ها» و در همکاری با خواننده معروف تینا ترنر به پایان برساند. شهرت مل گیبسون زمانی به اوج خود رسید که تصویرش به عنوان جذاب ترین مرد سال در صفحه اصلی مجله پیپل به چاپ رسید.

مطالب پیشنهادی: بهترین فیلم های تام هاردی تا به امسال

3. فیلم «گالیپولی»

گیسبون در سال 1981 و برای بازی در فیلم «گالیپولی» به کارگردانی پیتر ویر برای بار دوم جایزه بهترین بازیگر مرد را در فستیوال فیلم های استرالیایی از آن خودش کرد. این فیلم در خصوص اتفاقات تلخی بود که در طول جنگ جهانی اول رخ داده است.

4. فیلمی به نام «سال زندگی خطرناک»

گیبسون بار دیگر در همکاری با پیتر پیر و در فیلمی به نام «سال زندگی خطرناک» ستاره شد. این فیلم رمانتیک در کنار سیگورنی ویور یکی دیگر از تجربه های موفق مل گیبسون در عرصه سینما به حساب می آید.

5. فلیم «رودخانه»

همانطور که گفتم مل گیبسون مرد فیلم های بین المللی است. فیلم آمریکایی او با نام «رودخانه» ساخته سال 1984 هم یکی از بهترین هنرنمایی های این ستاره محسوب می شود. این فیلم در اسکار نامزد جوایز بسیاری شد از جمله بهترین بازیگر زن برای سیسی اسپک.

6. فیلم «اسلحه مرگبار»

فیلم «اسلحه مرگبار»

پس از دوران کوتاهی خاموشی در دنیای پرده های نقره ای، گیبسون با فیلم طوفانی «اسلحه مرگبار» در سال 1987 و در نقش پلیسی فراری به نام مارتین ریگز وارد عرصه هنر شد. موفقیت در این فیلم آنقدر زیاد بود که سه نسخه دیگر از آن هم به عناوین اسلحه مرگبار  2در سال 1989، اسلحه مرگبار 3 در سال 1992 و اسلحه مرگبار 4 در سال 1998 ساخته شد. در تمام این فیلم ها دنی گلاور به عنوان پلیس بد و مل گیبسون در نقش پلیس خوب بازی می کرد.

7. فلیم «هملت»-1990

گیبسون در سال 1990 در فیلمی به کارگردانی فرانکو زفیرللی نقش هملت، شاهزاده عذاب کشیده را بازی می کرد. گفتنی است که این اثر اولین فیلم تولید شده در کمپانی خود گیبسون با نام آیکون پروداکشن بود. البته آثار نامی دیگری مانند بتهوون در سال 1994 و آنا کارنینیای لئو تولستوی هم از تولیدات این کمپانی هستند.

ناگفته نماند که گیبسون در فیلم های نه چندان موفقی مانند «سرویس هوایی مخفی» در سال 1990 و «همیشه جوان» در سال 1992 هم بازی کرده است. گیبسون در سال 1993 کارگردان فیلمی به نام «مردی بدون چهره» بود. این اثر بزرگ دنیای سینما در خصوص مردی است که در اثر حادثه آتش سوزی صورت و قیافه اش را از دست می دهد.

8. فیلم «شجاع دل»

مل گیبسون در فیلم «شجاع دل»
مل گیبسون در فیلم «شجاع دل»

بهترین و ماندنی اثر به کارگردانی و بازیگری خود مل گیبسون فیلمی است به نام «شجاع دل». کمتر کسی در این دنیا این فیلم را ندیده! اثری ماندنی، حماسه ای و تاریخی مربوط به قرن 13 که در مورد اشراف زاده ای اسکاتلندی  به نام ویلیام والاس است. باورش کمی سخت است اما این فیلم به تنهایی 5 جایزه اسکار را در بهترین رشته ها از آن خودش کرده است. از جمله بهترین کارگردانی و بهترین تصویر برداری. پس از این هم مل گیبسون صداپیشگی جان اسمیت در انیمیشن تکرار نشدنی پوکاهانتس را از کمپانی دیزنی بر عهده داشت.

 هنرنمایی های مل گیبسون در دهه 90 به همین جا ختم نمی شود. او در فیلم های جنایی موفقی مانند «باج» در کنار رنه روسو و گری سینیس در سال 1996، «تئوری توطئه» در کنار جولیا رابرتس در سال 1997 و «تقاص» در سال 1999 هم بازی کرده است.

9. فلیم «میهن پرست»-2000

در سال 2000، مل در فیلمی به نام «میهن پرست» ستاره پرده های نقره ای شد. گیبسون در این فیلم تکرار نشدنی نقش قهرمانی را بازی می کرد که در دوران انقلابی آمریکا علاقه ای به جنگیدن ندارد. همان سال در فیلم رمانتیک کمدی به نام «آنچه زنان می خواهند» در کنار هلن هانت، لارن هالی و بت میدلر بازی کرد. در سال 2002 مل گیبسون در یمی از بهترین آثار نایت شیلامان به نام «نشانه ها» بازیگری کرد. در این فیلم مل نقش کشاورزی عادی را داشت که زندگی اش با دیدن نشانه های عجیب و غریب در زمین های ذرتش از این رو به آن رو می شود.

«مصائب» و شروع کارگردانی مل گیبسون

مل گیبسون در سال 2004 تصمیم گرفت باز هم به صندلی کارگردانی بنشیند و در این راستا فیلم «مصائب مسیح» که در خصوص 12 ساعت آخر زندگی مسیح است تولید شد. این فیلم در عین تعجب همگان رکورد شکن شد و برداشت های جالب و گاها چالش برانگیزی از به صلیب کشیده شدن مسیح دارد. باورش کمی سخت است اما مل در خصوص تجربه اش از این فیلم گفته که مسیح خودش فیلم را ساخته و من فقط کارگردانش بودم. لازم به ذکر است که مل مسیحی کاتولیکی بسیار متعصب است.

یکی دیگر از آثار حماسی تاریخی مل گیبسون که هرگز فراموش نخواهد شد، «آپوکالیپتو» است. این فیلم در خصوص افول تمدن مایاهاست و به زبان مایایی یوکاتیک با زیر نویس انگلیسی ارائه شده است. تمام بازیگران این فیلم از آمریکایی های اصیل و مکزیکی ها هستند و به همین خاطر این فیلم از بهترین آثار در کارنامه هنری گیبسون به شمار می رود.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی کیانو ریوز

صحبت های جنجالی مل گیبسون

اندکی پس از اکران فیلم «مصائب مسیح»، گیبسون متهم به ضد سامی بودن و نژاد پرست بودن شد. او در سال 2006 به اتهام رانندگی در حال مستی دستگیر شد و همان جا بود که در حین مستی حرف های ضد سامی زد. پس از این هم اعلام کرد که از مخالفان اعتیاد به الکل است. در این راستا دادگاه برایش سه سال آزمایش تعیین صلاحیت برید و در این سه سال مل اجازه مصرف مشروبات و ملاقات با افراد نا آشنا را نداشت.

در طول این سال ها گیبسون به کمترین میزان فعالیت هنری اش رسید. پس از این در سال 2008 مل تولید کننده فیلمی به نام «یک روز دیگر در بهشت شد». سال بعدش هم دستیار تولید در مینی سریال «ناقلان مرگ» بود. سال 2010  برای مل گیبسون سال شروع دوباره برای پا گذاشتن به سینما بود. این ستاره بی چون و چرا در این سال در فیلمی به نام «لبه تاریکی» و در نقش افسر پلیسی بازی کرد که در مورد قتل دخترش کنکاش می کند.

شایعات و کامنت های دور و بر مل گیبسون هم چنان ادامه داشت و در عین حال او توانست در سال 2011 ستاره فیلم دیگری به نام «سگ آبی» شود. مل گیبسون در این فیلم هم بازی جودی فاستر بود و در نقش مردی باز می کرد که قصد خودکشی داشته و با وجود افسردگی شدید به عروسک دستی اش وابسته شده است. این نقش از او نتوانست نظر طرفداران پر و پا قرصش را جلب کند. بر همین اساس گیبسون تصمیم گرفت خودش را برای بازی در فیلم های اکشن آماده کند. از این رو در فیلم های «گرینگو را بگیرید» در سال 2012، «ماچته می کشد» در سال 2013 و «بی مصرف های 3» در سال 2014 هنر نمایی کرد.

«سه تیغ اره ای» در سال 2016 برای مل گیبسون به منزله ای بازگشت به اوج قدرت و شهرت بود. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده و در مورد سربازی است که در طول جنگ جهانی دوم بدون شلیک حتی یک گلوله جان 75 نفر از یارانش را نجات داد. جالب است بدانید که موفقیت این فیلم در باکس آفیس چندان به چشم نیاد اما هم در گلدون گلاب و هم در اسکار نامزدی بهترین جوایز را به دنبال داشت.

گیبسون به درخشش در دنیای سینما ادامه داد و خیلی زود در کنار جیمی کیمل دیده شد. اندکی بعد و در همان سال در کنار چهره های سرشناسی مانند ویل فرل، مارک ولبرگ و جان لیثگو در فیلم «خانه پدر 2» بازی کرد. او در این فیلم امکان فیلم برداری دوباره «اسلحه مرگبار» را به سخره گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.