بیوگرافی رابرت داونی جونیور؛ ماجرای مصرف ماری جوانا در ۶ سالگی!

در این مطلب بیوگرافی کامل رابرت داونی جونیزو، ستاره فیلم های مارول (مرد آهنی، انتقام جویان و …) را به همراه ماجرای مصرف ماری جوانا از سن 6 سالگی همراه پدرش را با شما علاقه مندان به اشتراک می گذاریم.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) یکی از شناخته شده ترین بازیگران هالییود است که در تاریخ 4 آوریل سال 1965 به دنیا آمده. جالب است بدانید که مجله تایمز، رابرت داونی را به عنوان یکی از 100 فرد تاثیر گذار در دنیا معرفی کرده است. فوربز هم زمانی مقاله ای در موردش منتشر کرده و اعلام کرده بود که این ستاره یکی از بالاترین دستمزدها را در میان ستارگان هالیوود دارد. این ستاره وقتی تنها پنج سال داشت؛ یعنی در سال 1970؛ در اولین فیلمش به نام «پوند» هنرنمایی کرد. کارگردان این فیلم پدرش بود یعنی رابرت داونی سینیور! در ادامه این مطلب بیوگرافی رابرت داونی جونیور؛ ستاره فیلم های مارول را با شما به اشتراک می گذاریم.

مطالب پیشنهادی: بهترین فیلم های مارول

بیوگرافی بازیگر رابرت داونی جونیور و خانواده اش

رابرت در نیویورک به دنیا آمده و  فرزند ته تغاری خانواده اش بود. مادرش السا آن؛ یک بازیگر و پدرش رابرت داونی سینیور، کارگردان و بازیگر بود. البته باید اشاره کنم که نام فامیلی این خانواده در اصل الیاس بود اما بعدها پدرش، رابرت سینیور نام خانوادگی شان را تغییر داد. رابرت و خواهر بزرگترش در روستای گرینویچ بزرگ شدند. پدر رابرت یک معتاد بود و به پسرش اجازه می داد وقتی تنها شش سال داشت ماریجوانا مصرف کند.

ستاره مطلب امروز من بعدها در مصاحبه ای اعلام کرد که استعمال مواد مخدر موجب وابستگی شدید و احساسی او و پدرش شده بود. این ستاره در ادامه گفته بود وقتی پدرم به من اجازه می داد در کنارش مواد مصرف کنم درست مانند این بود که به من ابراز علاقه می کند، البته به روش خاص خودش!

رابرت جونیور در همان سنین کودکی ستاره فیلم های پدرش شد. پیش از این هم اشاره کرده بودم که اولین حضور رابرت در دنیای سینما در فیلمی بود به کارگردانی پدرش به نام «پوند»! این فیلم که در سال 1970 ساخته شده کمدی پوچ گرا است. پس از این هم در سن 7 سالگی در فیلم سورئالیست وسترنی به نام «کاخ گرازر» بازی کرد. در تصویر زیر رابرت داونی را در فیلن پوند می بینید!

رابرت داونی جونیور در فیلم پوند

رابرت پس از این به انگلستان رفت و در سن ده سالگی به عنوان بخشی از برنامه های مدرسه اش مشغول به فراگیری رقص باله شد. در سال 1978 پدر و مادر خانواده از هم جدا شدند و رابرت همراه پدر به کالیفرنیا رفت. پس از این از در دبیرستان سنتا مونیکا مشغول تحصیل شد اما ترک تحصیل کرده و در سال 1982 به نیویورک نقل مکان کرد تا آینده حرفه ای خود را در رشته بازیگری دنبال کند.

جالب است که بدانید داونی در طول دوره 1996-2001 چندین بار به دلیل نگهداری و سوء استفاده از مواد مخدر دستگیر شده است. او همچنین یک بار با کوکائین، هروئین، ماری جوانا و یک تفنگ دستی مگنوم در حالی که با سرعت در بلوار سانست در حال حرکت بود دستگیر شد.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافقی تام هالند

پروفایل رابرت داونی جونیور

نام اصلیرابرت جان داونی جونیور
تاریخ تولد 4 آوریل سال 1965
ملیتآمریکا
محل تولدروستای گرینویچ
دینیهودی
قومیتاسکاتلندی، آلمانی، سوئیسی، یهودی لیتوانیایی، یهودی مجارستانی، ایرلندی.
حرفهبازیگری
نام پدر رابرت داونی سینیور (بازیگر و کارگردانی)
نام مادر السا آن (بازیگر)
خواهرآلیسون
قد174 سانتی متر
وزن78 کیلوگرم
رنگ چشمقهوه ای
رنگ مو قهوه ای
سرگرمی هاهنرهای رزمی وینگ چون
بازیگر مورد علاقهپیتر اوتول
وضعیت تاهلمتاهل

رابرت داونی و همسر اولش سارا جسیکا

رابرت داونی و همسر اولش سارا جسیکا

رابرت در سال 1984 و در پشت صحنه «اولین تولد» با سارا جسیکا پارکر آشنا شده و با او قرار می گذاشت. این زوج در سال 1991 و به علت اعتیاد رابرت به مواد از هم جدا شدند.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی آنتونی هاپکینز

رابرت داونی و همسر دومش دبورا فالکنر

رابرت داونی و همسر دومش دبورا فالکنر

پس از این رابرت در 29 می  سال 1992 با دبورا فالکنر که خوانده و بازیگر است ازدواج کرد. اولین فرزند این زوج، ایندو فالکنر داونی در سپتامبر سال 1993 به دنیا آمد. البته خیلی زود همسر رابرت ترکش کرد چرا که به دلایل خاصی دستگیر شده بود. پس از این هم داونی و فالکنر در 26 آوریل سال 2004 به صورت رسمی از هم جدا شدند.

رابرت و همسر سومش سوزان لوین

رابرت و همسر سومش سوزان لوین

رابرت داونی جونیور در سال 2003 با دستیار تولید کمپانی سیلور سینما، سوزان لوین آشنا شد. رابرت در شب تولد سی سالگی سوزان به او درخواست ازدواج داده و در ماه آگوست سال 2005 و در جشنی یادبودی یهودی این زوج با هم ازدواج کردند. اولین فرزند رابرت و سوزان پسری بود به نام اکستون الیاس که در فوریه سال 2012 به دنیا آمد. فرزند دوم این زوج، آوری روئل هم در نوامبر سال 2014 به دنیا آمده است.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی کیانوریوز

زندگی هنری رابرت داونی جونیور

تا سال 2008، رابرت هرگز در فیلم خوب و شناخته شده ای باز نکرده بود. با ورود به سال 2008 همه چیز برایش از این رو به آن رو شد، چرا که در فیلم های رکورد شکنی مانند «مرد آهنی» و «صائقه» هنرنمایی کرد.

رابرت داونی جونیور در فیلم مرد آهنی

بن استیلر در مورد هنرنمایی داونی جونیور در مجله تایم 100 این طور نوشته: بله، باورش سخت است! داونی مرد آهنی است البته نسخه بازیگر مرد آهنی! در قلمرو فرمانروایی که باکس آفیس نام دارد، شاهی است که فرمانراویی مطلقش نمودی از استعدادش است؛ و آن کسی نیست جز رابرت داونی جونیور! رابرت در این فیلم آن چنان استادانه هنرنمایی می کند که انگار مرد آهنی بودن برایش مثله آب خوردن است. مثل برش زدن تکه ای از کیک!

داونی در این فیلم به عنوان نقش اصلی یا همان مرد آهنی بازی می کرد. کارگردان این اثر هم در سال 2007 ژان فاورو بود. البته ژان خودش گفته که داونی انتخاب اولش برای این نقش نبود، اما استعداد خاصی در وجود این ستاره نهفته بود؛ آن هم اینکه می دانست چه کار کند که کاراکترش قابل باور و واقعی به نظر برسد! یعنی همان ویژگی که همه بازیگر ها باید داشته باشند. فاورو در ادامه اشاره کرده که رابرت جونیور برای همیشه مرد آهنی سینما باقی می ماند درست همان طور که جانی دپ برای همیشه جک اسپارو دزدان دریایی کارائیب خواهد بود. رابرت بازیگری است که با استعدادش هم فیلم را بالا می کشد و هم موجب پذیرش کاراکتر از سوی مخاطبین خواهد شد. جالب است بدانید که رابرت برای بازی در نقش مرد آهنی تنها در عرض پنج ماه، به اندازه 10 کیلوگرم عضله سازی کرد.

سال 2008 سال طلایی رابرت داونی جونیور بود. چرا؟ خب چون «مرد آهنی» اکران شده با فروش 585 میلیون دلاری اش یکی از رکورد داران باکس آفیس شد. داونی هم موافقت کرد که در دو قسمت دیگر از سه گانه این فیلم بازی کند. البته «انتقام جویان» هم بخش دیگری از این قرارداد بود که داونی در آن در نقش کاراکتری به نام استارک را بازی می کرد. اکتبر 2008 پروژه «انتقام جویان» مارول که بر اساس کتاب کمیکی به همین نام بود استارت خورد. پس از این هم در فیلم «هالک شگفت انگیز» که بخش دیگری از پروژه ساختن دنیاهای سوپر قهرمانی مارول بود نقش آفرینی کرد.

مطالب پیشنهادی: بیوگرافی مارلون براندو

ماه می سال 2010 هم سالی پر از موفقیت برای رابرت داونی بود. چرا که مرد آهنی 1 و مرد آهنی 2 با معرفی کاراکتر تونی استارک و بازی داونی اکران شدند. این فیلم با کسب درآمد 623 ملیون دلاری اش در تمام دنیا، تبدیل به هفتمین فیلم پردرآمد سال 2010 شد. سال 2012 هم نقش آفرینی دیگری از تونی استارک در سری «انتقام جویان» دیدیم؛ فیلمی که مورد توجه منتقدان و مخاطبین قرار گرفته و در باکس آفیس هم رکورد شکنی کرد. این فیلم تبدیل به سومین فیلم پر درآمد در آمریکا و تمام دنیا شد.

داونی در سال 2013 باز هم در نقش تونی استارک در فیلم «مرد آهنی 3» هنرنمایی کرد. در سال 2015 هم در فیلم «انتقام جویان: عصر اولترون» بازی کرده و از این به بعد در فیلم هایی مانند «کاپتان آمریکا: جنگ داخلی» در سال 2016، «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» در سال 2017، «انتقام جویان: جنگ بی نهایت» در سال 2018 و «انتقام جویان:پایان بازی» در سال 2019 هنرنمایی کرد. البته رابرت داونی جونیور در سال 2021، در فیلم هایی نظیر «بیوه سیاه» که پس از «کاپتان آمریکا: جنگ داخلی» اتفاق می افتد و قسمت اول «لوکی» هم هنرنمایی کرده است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.