شکلات تلخ برای کبد چرب خوب است یا بد (خواص شکلات تلخ برای کبد چرب)

شکلات تلخ برای کبد چرب ضرر دارد یا نه

در این نوشته قصد داریم درباره شكلات تلخ و كبد چرب صحبت کنیم. به طور کلی شکلات تلخ برای کبد چرب خوبه اما شکلات تلخ با درصد بالا.

وقتی کبد چرب برای فردی تشخیص داده می‌شود (که با NAFLD شناخته می‌شود)، همه به خوبی می‌دانیم که تغذیه در کبد چرب بسیار مهم است و شخص باید قند و شیرینی را کنار بگذارد. برای بسیاری از افراد این بزرگ‌ترین چالش است. اما آیا این بدان معنی است که ما مجبور به پرهیز از مصرف شکلات تلخ هستیم؟ مطالعات جدید درباره خواص شکلات تلخ برای کبد چرب نشان داده‌اند که شکلات تلخ ممکن است به کبد چرب کمک کند. آنتی اکسیدان‌های موجود در شکلات تلخ به کاهش استرس اکسیداتیو در کبد چرب کمک کرده و همچنین در کاهش وزن نیز موثر هستند که خود به درمان کبد چرب کمک می‌کند.

بنابراین، خبر خوب این است که اگر کبد چرب دارید نیاز نیست خوردن شکلات را متوقف کنید، اما احتمالا باید نوع شکلاتی که می‌خورید را تغییر دهید زیرا تنها شکلات تلخ است که برای کبد چرب مفید است و نه سایر انواع شکلات.

شکلات تلخ برای کبد چرب مفید است

بیشتر برندهای شکلات موجود در بازار به دلیل مقدار قند زیاد و پودر کاکائو کم برای کبد چرب مضر هستند. چنین شکلات‌هایی دارای مواد شیمیایی دیگر مانند مواد نگهدارنده و انواع اسانس هستند. با این وجود، شکلات تلخ برای کبد چرب مضر نیست!

در ابتدای مقاله به مطالعاتی اشاره کردیم که به این نتیجه رسیدند شکلات تلخ در واقع می‌تواند به کبد چرب کمک کند و در ادامه کمی بیشتر در این مورد توضیح می‌دهیم. به عنوان یک نمونه، مطالعه‌ای در دانشگاه ساپینزا در رم انجام شد و به این نتیجه رسید که پلی فنول‌های موجود در کاکائو (ماده اصلی شکلات تلخ) تاثیر مثبتی بر زندگی بیماران مبتلا به التهاب کبدی دارند.

این پلی فنول‌ها با کاهش استرس اکسیداتیو، عملکرد اندوتلیال (سلول‌های درون رگی) کبد را بهبود می‌بخشند و آن را به حالت نرمال بازمی‌گردانند. مطالعه‌ی دیگری در سال 2010 توسط انجمن اروپایی مطالعه کبد انجام شد و نتایج مشابه‌ای را بدست آورد. این مطالعه خاص با تمرکز بر فشار خون بالا در ناحیه شکمی صورت گرفت و در نهایت یافته‌ها نشان دادند که مصرف شکلات تلخ می‌تواند این فشار را کاهش دهد.

به عبارت دیگر، شکلات تلخ نه تنها مضر نیست، بلکه در افرادی که کبد چرب دارند یا از سایر مشکلات مرتبط با کبد رنج می‌برند، مفید هم هست. در تمام این مطالعات از شکلات تلخ 85% به بالا استفاده شده است. بنابراین، فرض بر این است که باید از این درصد یا درصدهای بالاتر شکلات تلخ استفاده کنید.

آیا افراد مبتلا به کبد چرب می‌توانند شکلات شیری مصرف کنند؟

مصرف شکلات شیری برای افراد مبتلا به کبد چرب توصیه نمی‌شود. شکلات شیری نه تنها برای سلامتی بی فایده است، بلکه آسیب بیشتری به کبد نیز وارد می‌کند. شکلات شیری معمولا قند بالایی دارد که یکی از مواردی است که افراد مبتلا به کبد چرب باید از مصرف آن خودداری کنند. در این مورد نیز مطالعاتی انجام شده است که در ادامه چند مورد از آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

در اولین مطالعه‌ای که آن را بررسی می‌کنیم به نیمی از شرکت کنندگان روزانه 40 گرم شکلات تلخ (85% کاکائو) داده شد، در حالی که نیمی دیگر از شرکت کنندگان روزانه همان مقدار شکلات شیری (35% کاکائو) مصرف کردند.

در گروه تست (یعنی آن دسته از شرکت کنندگانی که شکلات تلخ خوردند)، تنها بعد از گذشت دو هفته تغییر چشمگیری در عملکرد کبد آن‌ها دیده شد. این در حالی است که هیچ گونه تغییری در شرکت کنندگانی که شکلات شیری مصرف کرده بودند مشاهده نشد.

اما یک سوال بسیار مهم در مطالعات انجام شده مرتبط با مصرف شکلات شیری همچنان بی پاسخ مانده است و آن این است که آیا مصرف شکلات شیری بر عملکرد کبد تاثیر منفی دارد یا نه؟ با این وجود، این خطری است که هیچ کس نباید آن را به جان بخرد.

جایگزین‌هایی با استویا و سایر جایگزین‌های قند سالم (مانند اریتریتول) وجود دارند که اگر واقعاً نیاز به کمی شیرینی دارید، انتخاب‌های بهتری هستند. اما به طور کلی بهتر است که از مصرف هرگونه شیرینی خودداری کنید. در صورت داشتن کبد چرب مصرف شکلات تلخ نه تنها مجاز است، بلکه در واقع برای بهبود عملکرد کبد مفید است. تنها نقطه ضعف آن این است که شکلات تلخ واقعاً هوس ما به شیرینی را برطرف نمی‌کند.

کلام آخر

با توجه به نتایج بدست آمده از مطالعات مذکور در زمینه خواص و مضرات شکلات تلخ برای کبد چرب که در این مقاله ذکر شد، بهتر است شکلات تلخ را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود بگنجانید و آن را به طور منظم مصرف کنید. من هم مانند بسیاری از افراد از طعم شکلات تلخ چندان لذت نمی‌برم، اما با توجه به فوایدی که برای سلامت و به خصوص عملکرد کبد دارد، روزانه 20 الی 40 گرم از آن را مصرف می‌کنم. اگر برای سلامت مفید است، چرا که نه!

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.