آیا خوردن چای سیاه در بارداری ضرر دارد (میزان مصرف مجاز چقدر است)

چای سیاه یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان است و یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هایی است که زنان در دوران بارداری می‌نوشند. اما چرا زنان عاشق چای سیاه هستند؟ یک فنجان چای سیاه سرشار از فواید برای سلامتی است.

چای سیاه دارای آنتی اکسیدان‌هایی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، کاهش سطح کلسترول، کاهش سطح استرس و نیز کمک به کاهش وزن مفید است. زنان باردار برای رفع میزان کم آبی بدن خود به نوشیدن چای علاقه دارند.

اگرچه نوشیدن برخی از انواع چای برای زنان باردار بی ضرر است و ممکن است از مصرف منظم این نوشیدنی سود ببرند، اما نوشیدن همه نوع چای به خصوص در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. بسیاری از زنان به مصرف منظم چای سیاه عادت دارند.

یکی از توصیه‌هایی که زنان باردار ممکن است بشنوند، دوری از نوشیدن چای سیاه در دوران بارداری است. این توصیه از نظر واقعی درست نیست. ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا نوشیدن چای سیاه در دوران باردرای مضر است یا نه؟

آیا چای سیاه در دوران بارداری بی ضرر است؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید قبل از مصرف چای سیاه به آن توجه کرد مقدار کافئین موجود در چای سیاه است. این موضوع تنها به چای سیاه محدود نمی‌شود، بلکه در مورد چای سبز، ماچا، اولانگ و تمام انواع چای که حاوی کافئین هستند صدق می‌کند.

کافئین یک محرک طبیعی است که مصرف آن در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. بسیاری از مواد غذایی که زنان مصرف می‌کنند ممکن است حاوی کافئین باشد،‌ مانند شکلات، قهوه و نوشیدنی‌های گازدار. بنابراین، توصیه می‌شود که مقدار مصرف کافئین روزانه را ردیابی کنید.

در اینجا نگاهی به انواع مختلف چای و میزان کافئین آن‌ها در هر فنجان 240 میلی لیتری می‌اندازیم.

مقدار کافئین موجود در انواع چای:

 نوع چایمقدار کافئین
1چای سیاه47-53 میلی گرم
2ماچا60-80 میلی گرم
3چای اولانگ38-58 میلی گرم
4چای47-53 میلی گرم
5چای سفید25-50 میلی گرم
6چای سبز29-49 میلی گرم

چرا زنان باردار چای سیاه مصرف می‌ کنند؟

چای سیاه به مانند محرکی عمل می‌کند که بدن را تازه کرده و پس از جذب در جریان خون مغز را هوشیار و بیدار می‌کند. رایحه یک فنجان چای سیاه تازه دم شده احساس گرما می‌دهد و تاثیر آرامش‌بخشی بر بدن ما می‌گذارد.

زنان باردار دچار تغییرات هورمونی بسیار زیادی می‌شوند که همین امر موجب احساس خستگی در آن‌ها می‌شود. چای سیاه با آرام کردن اعصاب و کاهش سطح استرس به آن‌ها آرامش فوری می‌دهد. آنتی اکسیدان‌های موجود در چای روند طبیعی پیری بدن را کند می‌کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

خواص چای سیاه برای زنان باردار

بله، همانطور که گفته شد چای سیاه با خاصیت آرامش‌بخشی خود موجب آرامش و شادابی بدن می‌شود. اما هر ماده غذایی دارای فواید تغذیه‌ای مختلف است و این موضوع در مورد چای سیاه نیز صدق می‌کند. جدا از کافئین، یک فنجان چای حاوی مواد مغذی است که برای بدن یک زن باردار حیاتی هستند.

از آنجایی که بسیاری از زنان به سختی می‌توانند مصرف چای را از زندگی روزمره خود کنار بگذارند، اما از پیامدهای آن بر روی جنین می‌ترسند،‌ این جدول تغذیه‌ای می‌تواند برای شما مفید باشد. این مقدار مواد مغذی است که در یک فنجان چای سیاه وجود دارد.

 مواد مغذی موجودمقدار ماده مغذی
1کربوهیدرات0/7 گرم
2فولات11/9 میکروگرم
3منیزیم 7/1 میلی گرم
4فسفر2/4 میلی گرم
5پتاسیم87/7 میلی گرم
6فلوراید884 میکروگرم
7سدیم7/1 میلی گرم
8تئوبرومین4/7 میلی گرم

عوارض جانبی نوشیدن چای سیاه در دوران بارداری

مصرف هر چیزی بیش از حد می‌تواند مضر باشد، این موضوع برای چای سیاه نیز صدق می‌کند. در اینجا برخی از مضرات نوشیدن بیش از حد چای سیاه در دوران بارداری برای شما آورده شده است.

مقدار کافئین

اگرچه مقدار کافئین موجود در چای سیاه معمولی است، اما مصرف منظم این نوشیدنی می‌تواند مقدار کافئین موجود در بدن را افزایش دهد که برای جنین مضر است. ثابت شده است که کافئین از جفت عبور می‌کند و کبد کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این عوارض جانبی چند ماه بعد آشکار می‌شوند زیرا مطالعه نشان داده است که افزایش مقدار کافئین در بدن مادر می‌تواند منجر به افزایش خطر زایمان زودرس شود یا ممکن است نوزاد پس از زایمان دچار نقص و وزن کم شود. کافئین همچنین خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد. بنابراین، مصرف بی خطر کافئین 100 تا 300 میلی گرم در روز است.

همچنین بخوانید: دمنوش های مضر برای بارداری

کم خونی

اگر بیش از دو فنجان چای سیاه در روز مصرف می‌کنید، ممکن است با کاهش هموگلوبین خون در معرض کم خونی قرار گیرید. زنان باردار به صورت طبیعی بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی قرار دارند زیرا بدن در سه ماهه‌ی سوم بارداری به خون، آهن، فولات و ویتامین B12 بیشتری نیاز دارد.

چای سیاه ممکن است به دلیل محتوای کافئین مشکل کم خونی را تشدید کند و این ممکن است منجر به مشکلاتی مانند سرگیجه، تنگی نفس و درد قفسه سینه شود. این همچنین می‌تواند تأثیرات منفی بر روی کودک داشته باشد زیرا خود نوزاد ممکن است با کم خونی متولد شود.

همچنین بخوانید: بعد از خوردن قرص آهن چه چیزهایی نباید خورد

سقط جنین یا نقص مادرزادی

در مقادیر زیاد، چای سیاه به دلیل افزایش سطح کافئین در بدن می‌تواند منجر به سقط جنین در زنان باردار شود. چای سیاه یک محرک است و نوشیدن بیش از دو فنجان از این نوشیدنی در روز می‌تواند احتمال سقط جنین یا نقایص مادرزادی را افزایش دهد.

برخی از زنان دارای ژنتیک خاصی هستند که آن‌ها را نسبت به تاثیر و عوارض جانبی کافئین حساس‌تر می‌کند و  این زنان حتی با مقادیر کم کافئین 2/4 برابر بیشتر در معرض سقط جنین هستند.

در دوران بارداری چای سیاه بدون کافئین بنوشید

برای بسیاری از زنان خودداری از نوشیدن چای سیاه بسیار دشوار است، اما در دوران بارداری این افراد می‌توانند برای خلاص شدن از شر کافئین و پیامدهای آن از چای سیاه بدون کافئین استفاده کنند. اگرچه بسیاری از دمنوش‌های گیاهی فاقد کافئین هستند، اما هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از عطر و طعم یک فنجان چای سیاه نیست.

اگر نگران مقدار کافئین مصرفی خود هستید،‌ می‌توانید از انواع چای سیاه بدون کافئین استفاده کنید. به خاطر سلامت کودک، زنان باردار می‌توانند چای سیاه بدون کافئین را با استفاده از روش دم کرده درست کنند.

اگر نوشیدنی خود را با استفاده از برگ چای تهیه می‌کنید، روی برگ‌ها را با آب بپوشانید. اجازه دهید آب به جوش آید و بعد از به جوش آمدن آب، آب را صاف کنید و برگ‌ها را در ظرف دیگری نگهداری کنید. با انجام همین مراحل برگ‌ها را می‌توان برای یک بار دیگر استفاده کرد. به این ترتیب اولین نوشیدنی بدون کافئین خود را درست کرده‌اید.

اگر از چای کیسه‌ای برای تهیه چای استفاده می‌کنید، چای کیسه‌ای را درون یک فنجان آب داغ قرار دهید و اجازه دهید 30 ثانیه بماند. آب را دور بریزید و دوباره مقداری آب داغ تازه بردارید و چای کیسه‌ای استفاده شده را در آن فرو کنید. اولین غوطه‌وری چای را از تمام کافئین آن پاک می‌کند و در مرحله دوم یک چای سیاه بدون کافئین خواهید داشت.

میزان مصرف مجاز چای سیاه در دوران بارداری

زنان باردار چیزهای مختلفی هوس می‌کنند و مبارزه با این هوس سخت است. زنانی که به نوشیدن چای سیاه در زندگی روزمره خود عادت کرده‌اند ممکن است برایشان ترک این عادت دشوار باشد. ساده‌ترین روش برای مقاومت در برابر این هوس این است که مقدار مصرفی خود را ردیابی کنید.

زمانی که صحبت از کافئین به میان می‌آید، کنترل مقدار مصرفی بسیار اهمیت دارد زیرا مقدار توصیه شده کافئین برای یک زن باردار 200 میلی‌گرم در روز است، یعنی معادل با دو فنجان چای سیاه.

همیشه برای یک چیز عالی یک اشکال وجود دارد. همین موضوع برای چای سیاه نیز صدق می‌کند. ننوشیدن چای سیاه در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، اما زیاده‌روی در آن می‌تواند پیامدهای جدی به همراه داشته باشد.

اگر میزان مصرف خود را ردیابی نکنید، می‌تواند منجر به عوارض شدید در مراحل بعدی بارداری شود. مصرف به نسبت مناسب می‌تواند به یک نه ماه بسیار آرامش‌بخش و بدون استرس منجر شود.

 همچنین بخوانید: چای سبز بهتر است یا چای سیاه

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.