خواص توت سیاه (۱۳ فواید حیرت انگیز توت سیاه)

خاصیت های توت سیاه برای بدن و سلامتی

از مزایای شاه توت برای سلامتی می توان به هضم بهتر ، دفاع ایمنی تقویت شده، عملکرد سالم قلب ، پیشگیری از سرطان و رهایی از اختلال عملکرد اندوتلیال اشاره کرد. توت سیاه به تقویت حافظه ، مدیریت وزن ، استحکام استخوان ها ، مراقبت از پوست ، بهبود بینایی، سلامت چشم ها و لخته شدن خون طبیعی کمک می کند. همچنین ممکن است به دلیل داشتن یک طیف چشمگیر از مواد مغذی، این ماده غذایی به عنوان یک ماده غذایی با ارزش در دوران بارداری عمل کند. در ادامه این مطلب می توانید 13 خواص توت سیاه را بخوانید.

13 خواص توت سیاه چیست؟

توت سیاه

توت سیاه یا شاه توت میوه ای خوشمزه و همه کاره است، این میوه متعلق به تیره روبوس از خانواده Rosaceae است که شامل تمشک و توت سیاه نیز می باشد. شاه توت بومی مناطق معتدل شمالی کره زمین به عنوان میوه رسمی ایالت آلاباما مورد تقدیر قرار گرفته و به وفور در آمریکای شمالی و سواحل اقیانوس آرام یافت می شود. فرهنگ های باستان گیاه شاه توت را به عنوان یک علف هرز یا یک گیاه وحشی می دانستند، با این حال سابقه دارویی آن به بیش از 2000 سال برمی گردد. تاریخچه استفاده سنتی از میوه ، برگ ، پوست و ریشه توت سیاه را توسط رومی ها و یونانی ها برای بهبود بیماری های بی شماری از عفونت های خفیف تا گزش های سمی نشان می دهد. در حقیقت ، در طول قرن هجدهم ، درمان یونانی استفاده از شاه توت برای درمان نقرس چنان در اروپا تأثیرگذار بود که معروف به “توت نقرس” بود. شواهد علمی اخیر در کشف پتانسیل درمانی توت سیاه و مصرف جهانی آن بسیار کمک کرده است.

توت سیاه میوه های خوشمزه و غنی از مواد مغذی است که طیف خوبی از مواد مغذی را در خود ذخیره می کند. ویتامین های تهیه شده از توت سیاه شامل ویتامین A ، ویتامین B1 (تیامین) ، ویتامین B2 (ریبوفلاوین) ، ویتامین B3 (نیاسین) ، ویتامین B6 ، فولات ، ویتامین C (اسید اسکوربیک) ، ویتامین E (آلفا توکوفرول) و ویتامین K ( فیلوکوئینون) می باشد. طبق بانک اطلاعات ملی مواد مغذی USDA ، ثروت معدنی توت سیاه شامل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی است. توت سیاه همچنین منبع خوبی از اسیدهای آمینه و فیبرهای غذایی ضروری است و هیچ کلسترول مضر ندارند.

1.توت سیاه یک آنتی اکسیدان است

توت سیاه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قوی است که از چندین راه از بدن محافظت می کند. اجزایی مانند اسیدهای فنلیک، فلاونوئیدها و فلاونول ها، به ویژه آنتوسیانوزیدهای موجود در توت سیاه در برابر مولکول های مضر فاقد اکسیژن کار می کنند و عملکرد آنها را خنثی می کنند. این فعالیت مهار رادیکال محافظ بدن را در برابر انواع بیماری هایی که در نتیجه آسیب اکسیداتیو ایجاد می شوند و ممکن است دلیل اصلی بسیاری از شرایط کشنده باشد، محافظت می کند.

2.خواص ضد سرطان توت سیاه

میوه توت سیاه در برابر پیشرفت سرطان از جمله سرطان ریه، سرطان روده بزرگ و سرطان مری موثر است. عناصر میکرو مغذی موجود در توت سیاه اثر پیشگیری از شیمیایی دارند و از تکثیر سلولهای بدخیم جلوگیری می کنند.

عصاره شاه توت باعث مهار سرطان و سیگنالینگ سلول همراه می شود. طبق مطالعه ای که محققان موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در تغذیه و سرطان منتشر کرده اند ، این ماده همچنین دارای اثرات شیمیایی پیشگیری است.

3.از اختلال عملکرد اندوتلیال جلوگیری می کند

توت سیاه در برابر اختلال عملکرد اندوتلیال که با عملکرد غیر عادی لایه داخلی رگ های خونی مشخص می شود، محافظت می کند. همانطور که توسط مطالعه ذکر شده در مجله Elsevier’s Life Science پیشنهاد شده است ، آنها حاوی اجزای مفیدی مانند سیانیدین-3-O-گلوکوزید هستند که با فعالیت اکسیداتیو مبارزه می کنند و به عادی سازی چندین فاکتور حیاتی که در چنین شرایطی نقش دارند کمک می کنند. همچنین به کاهش آسیب DNA و محافظت در برابر نارسایی عروقی کمک می کند.

4.آگاهی و درگ را تقویت می کند

شاه توت همچنین اثر مفید خود را در بهبود عملکردهای شناختی بدن گسترش می دهد. مصرف منظم شاه توت ممکن است در افزایش عملکرد حافظه و بهبود عملکردهای رفتاری و عصبی مفید باشد.

5.خواص توت سیاه برای یبوست

توت سیاه منبع فیبرهای نامحلول و محلول است که برای عملکرد مطلوب دستگاه گوارش ضروری است. فیبر نامحلول موجود در توت سیاه جذب آسان و بهتر آب در روده بزرگ را تشویق می کند و مقدار زیادی به مدفوع می افزاید. این به حرکات منظم روده ، آزادی از یبوست و سلامت مناسب دستگاه گوارش کمک می کند.

6.خواص توت سیاه برای قلب

غنی بودن فلاونول ها مانند آنتوسیانین در شاه توت ، آن را به یک میوه دوستدار قلب تبدیل می کند. سایر اجزای مفید مانند منیزیم و فیبر موجود در توت سیاه از انسداد عروق جلوگیری کرده و جریان خون صاف را تحریک می کند. این خطر ابتلا به بیماری های مختلف قلبی مانند سکته مغزی و تصلب شرایین را کاهش می دهد و سلامت قلب و عروق را حفظ می کند. منیزیم موجود در توت سیاه همچنین به تنظیم فشار خون کمک می کند و از آریتمی قلبی و انقباض نامنظم جلوگیری می کند.

7.توت سیاه و تقویت ابمنی

توت سیاه به دلیل وجود فیتواستروژن ها، ویتامین ها و مواد معدنی به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مصرف منظم توت سیاه به مبارزه با عوامل مختلف بیماری زا کمک می کند و بدن را در برابر عفونت ها و سایر بیماری های مهلک محافظت می کند.

8.خواص توت سیاه برای لاغری

توت سیاه به دلیل مقادیر بسیار کم قند، به مدیریت وزن سالم کمک می کند. تمیز کردن موثر روده ها به دلیل محتوای فیبر موجود در توت سیاه و مقدار بسیار کمی کالری ، آن را به یک میان وعده عالی در هنگام تلاش برای کاهش وزن تبدیل می کند.

9.استخوان های سالم

توت سیاه حاوی مواد معدنی حیاتی مانند منیزیم و کلسیم است که برای حفظ سلامت استخوان ها ضروری است. کلسیم استخوان ها را تقویت می کند و منیزیم جذب کلسیم و پتاسیم را در بدن تسهیل می کند. علاوه بر این ، فسفر موجود در توت سیاه به تنظیم کلسیم کمک می کند ، بنابراین به ساخت استخوان های قوی کمک می کند و همچنین به عملکرد صحیح سلول کمک می کند.

10.توت سیاه برای مو و پوست

توت سیاه می تواند به حفظ پوست زیبا کمک کند، توت سیاه با چندین ماده مغذی دوستدار پوست مانند ویتامین C ، ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان های قوی همراه است. ویتامین E موجود در توت سیاه به حفظ سلامت چربی های پوست کمک می کند و از چین و چروک پوست جلوگیری می کند. ویتامین C موجود در توت سیاه جدا از محافظت از پوست در برابر آسیب های اکسیداتیو ، همچنین مسئول تشکیل و تقویت ساختار کلاژن است که اساس بافت همبند است و به این ترتیب به تناژ و سفت شدن پوست کمک می کند.

خواص توت سیاه (13 فواید حیرت انگیز توت سیاه)

11. سلامت چشم را بهبود می بخشد

شاه توت برای حفظ سلامت چشم مفید است. مصرف منظم توت سیاه به محافظت از چشم در برابر اشعه ماورا بنفش کمک می کند و دلیل آن وجود لوتئین است. لوتئین یک رنگدانه محافظتی به نام ماکولا در ناحیه پشت شبکیه تشکیل می دهد و از آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو و تابش نور با طول موج زیاد جلوگیری می کند. علاوه بر این ، آنتوسیانوزیدها و ویتامین های موجود در توت سیاه بینایی را تقویت می کنند و از چشم در برابر بیماری های مختلف مانند تخریب ماکولا ، آب مروارید و شب کوری محافظت می کنند.

12.لخته شدن خون طبیعی

توت سیاه حاوی مقدار کافی ویتامین K است که به لخته شدن طبیعی خون کمک می کند. همچنین به جلوگیری از خونریزی بیش از حد در جراحات خفیف کمک می کند و به بهبود زخم کمک می کند. ویتامین K موجود در توت سیاه همچنین برای اصلاح پروتئین ضروری است و نقش مهمی در محافظت از استخوان ها در برابر پوکی استخوان دارد.

13.خواص توت سیاه در بارداری

شاه توت برای زنان باردار بسیار مفید است. شاه توت به عنوان منبع فولات طبیعی به رشد مطلوب سلول ها و بافت ها کمک می کند و به کاهش خطر نقایص مادرزادی در نوزادان کمک می کند. فولات یک ماده مغذی حیاتی است که برای عملکرد بهتر سلول در تمام گروه های سنی مورد نیاز است. ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها به تقویت قدرت مبارزه با بیماری مادر باردار کمک می کنند و وجود مواد معدنی ضروری مانند کلسیم ، آهن ، منیزیم و فسفر در توت سیاه باعث تقویت استخوان ها و حفظ سلامت وی ​​می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.