با بیماریهای مرغ عشق و روش درمان هرکدام آشنا شوید

برای افرادی که به نگهداری حیوانات خانگی به ویژه مرغ عشق علاقه مند هستند آشنایی با بیماریهای مرغ عشق و روش درمان آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، حفظ سلامتی و عمر طولانی برای مرغ عشق نیازمند داشتن اطلاعاتی در مورد بیماریهای مرغ عشق و یا علائم بیماریهای مرغ عشق می باشد.

با دنبال کردن این مطلب هر آنچه که در مورد انواع بیماریهای مرغ عشق، علائم بیماریهای مرغ عشق، بیماریهای تنفسی مرغ عشق، بیماریهای مرغ عشق به انسان و درمان بیماریهای مرغ عشق نیاز است بدانید را خواهید آموخت.

آشنایی با انواع بیماریهای مرغ عشق و روش درمان آنها

در بین عواملی که در مبتلا شدن مرغ عشق به انواع بیماری موثر هستند، بهداشت و تغذیه در درجه اول بیشترین تاثیر گذاری را در پیدایش بیماریهای جوجه مرغ عشق دارد و بعد از تغذیه، ابتلای مرغ عشق به انواع مختلف بیماری از طریق ویروس های موجود در اطراف آنها می باشد.

حتما گوش کنید: دانلود صدای مرغ عشق برای آموزش دادن و آماده کردن پرنده

روش معاینه برای تشخیص انواع بیماریهای مرغ عشق

بیماریهای رایج مرغ عشقبا مراقبت از مرغ عشق و فراهم کردن تغذیه خوب و مناسب، مرغ‌ عشق حدود 15 تا 18 سال زنده می ماند. آگاهی از علائم بیماریهای مرغ عشق به ما کمک میکند تا در صورت تشخیص بیماری مرغ عشق فورا برای درمان اقدام کنیم و شرایط بهبود و سلامت مرغ عشق را فراهم کنیم.

در صورتی که در مورد وضعیت سلامت مرغ عشق خود نگران شدید می توانید با آگاهی از علائم انواع بیماری های مربوط به مرغ عشق برای درمان آن اقدام نمائید:

در اولین مرحله از معاینه مرغ عشق برای تشخیص علائم بیماریهای مرغ عشق، از گرفتن این پرنده و سفت نگه داشتن آن خودداری کنید زیرا باعث ایجاد حس ترس در مرغ عشق شده و اجازه تشخیص بیماری را به شما نمی دهد.

چند کار برای معاینه مرغ عشق می توانید انجام دهید تا بتوانید به بیماری های پرنده مرغ عشق خودتان پی ببرید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 •  به حالت مدفوع مرغ عشق توجه کنید. همچنین توجه داشته باشید که دفع مرغ عشق شما به چه صورت است، به راحتی انجام می گیرد و یا فشار زیادی را متحمل می شود.
 • دقت کنید که حالت ظاهری مرغ عشق چگونه است، سرحال است یا خواب آلود.
 • توجه به دم مرغ عشق نیز در تشخیص علائم بیمیاریهای مرغ عشق کمک شایانی خواهد کرد. تکان دادن شدید دم توسط مرغ عشق، نشانه یبوست می باشد و در برخی مواقع نیز در مرغ عشق ماده، از گرفتگی مجرای تخم نشات می گیرد.
 • سالم بودن نوک یا منقار مرغ عشق از سلامت این پرنده خبر می دهد و در صورت وجود حفره روی منقار، احتمالا پرنده دچار بیماری اسهال است.
 • نحوه تنفس مرغ عشق می تواند نشاندهنده میزان سلامت این پرنده باشد ، اینکه به راحتی تنفس می کند یا خیر و یا اینکه در هنگام نفس کشیدن صدایی از حنجره او خارج می شود یا نه.
 •  ظاهر پرنده از لحاظ جسمانی می تواند سلامت یا بیمار بودن مرغ عشق را تاحدودی مشخص کند.
 • پرهای مرغ عشق را بررسی نمائید. وجود پرهای برجسته در نواحی نوک این پرنده ممکن است به دلیل بیماری انگل باشد. همچنین اگر قسمت انتهایی پر مرغ عشق شکسته و یا دچار تیرگی بود، پرهای مرغ عشق شما دچار بیماری شده اند.
 • در صورتی که احتمال می دهید مرغ عشق شما به بیماری انگل مبتلا شده چشم های آن را بررسی کنید. وجود لایه های اسفنجی در اطراف چشم نشان از بیماری انگل در مرغ عشق شما دارد.
 • چینه دان مرغ باید به حالت نرمال باشد. چیه دان سفت و سخت و یا دارای کف، از علائم وجود بیماری در مرغ عشق می باشد.
 • وجود برجستگی در پای مرغ عشق نشاندهنده بیماری های قارچی است.
 • بیرون زدگی استخوان سینه در مرغ عشق به نحوی که قابل لمس باشد نشاندهنده تغذیه غلط این پرنده است.

در صورتی که متوجه شدید مرغ عشق شما بیمار است با توجه به نوع بیماری آن، برای درمان مرغ عشق اقدام کنید. هریک از انواع بیمارهای مرغ عشق نیازمند شرایط خاصی برای بهبود است که باید با آنها آشنایی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نگه داری از مرغ عشق بیمار | مرغ عشق مریض

بیماریهای رایج مرغ عشقانواع بیماری های رایج در مرغ عشق

در اینجا برخی از بیماریهای رایج مرغ عشق به همراه توضیحات کوتاهی به منظور درمان بیماری های این پرنده را ذکر می کنیم:

وجود زخم و یا عفونت

اگر در واحی مختلف بدن پرنده زخم یا عفونت مشاهد کردید در اولین مرحله برای درمان زخم و یا عفونت مرغ عشق، قفس پرنده را عوض کنید زیرا به احتمال زیاد بیماری در محل نگهداری پرنده پخش شده است و امکان دارد وضع را خرابتر کند. سپس از آنتی بیوتیک  یا شربت آموکسی سیلین برای رفع این بیماری استفاده کنید می توانید برای خوراندن شربت به آن داروها را درون ظرف آب بریزید فقط توجه نمایید که آب ظرف را روزانه تعویض کنید.

همچنین برای درمان سریع زخم و عفونت در مرغ عشق، از ویتامین ها نیز می توانید استفاده کنید. یکی دیگر از داروهایی که می توانید استفاده کنید پماد موضعی تتراسایکلین است. پماد چشمی تتراسایکیلن را هر 6 ساعت روی زخم پرنده بمالید.

اگر احساس میکنید مشکل پرنده حاد است حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

سرماخوردگی مرغ عشق

همواره سعی کنید مرغ عشق را در دمای متوسط نگهداری کنید، جریان تند هوا ممکن است به سرما خوردگی مرغ عشق منجر شود، بهبود سرماخوردگی در مرغ عشق روند کند و سختی دارد بنابراین با نگهداری مرغ عشق در دمای مناسب از سرماخوردگی آن جلوگیری کنید. اما اگر مرغ عشق شما دچار سرماخوردگی شد او را تنها در قفس در جای گرم نگهداری کنید و روزانه 12 قطره مولتی ویتامین و 10 قطره کلسیم در ظرف آب او قرار دهید.

استفاده از شربت آنتی بیوتیک مانند سولفادیمیدین سدیم به اندازه  10 الی 12 قطره در ظرف آب نیز در بهبود روند سرماخوردگی مرغ عشق موثر است.

بیماری یبوست در مرغ عشق

یبوست در مرغ عشق به دلیل هضم نشدن غذا صورت می گیرد و تهوع و استفراغ در مرغ عشق رابه دنبال دارد. کمبود انواع سبزیجات و میوه در برنامه غذایی مرغ عشق دلیل اصلی یبوست در این پرنده خانگی است. برای درمان یبوست مرغ عشق یک الی تا دوقطره روغن زیتون با استفاده از قطره چکان استفاده کنید.

خارش در مرغ عشق

وجود خارش در مرغ عشق به حدی که در اثر خاراندن به زخمی شدن خودش منجرش شود و یا وجود برش های ریز روی پاهای مرغ عشق نشاندهنده بیماری قارچ در مرغ عشق است که باید حتما به دامپزشک مراجعه نمائید تا از مرگ آن جلوگیری کنید. ابتلا به کنه نیز در مرغ عشق به همین شکل است که با استفاده از اسپری های مخصوص قابل درمان است.

اسهال در مرغ عشق

از دیگر بیماریهای مرغ عشق اسهال است که از تغذیه فاسد و یا سرماخوردگی نشات می گیرد. اولین اقدام در این مرحله جرا کردن مرغ عشق از سایر پرندگان است.

 • استفاده از لامپ اشعه مادون قرمز برای درمان اسهال در مرغ عشق توصیه می شود.
 • محیط مرغ عشق مبتلا به اسهال باید کمی گرم و مرطوب باشد.
 • از دادن میوه و سبزیجات به مرغ عشق مبتلا به اسهال خودداری کنید.
 • برای درمان سریع اسهال در مرغ عشق مولتی ویتامین را به شکل قطره به او بخورانید.

رشد بیش‌ از اندازه ناخن‌ ها و منقار

اگر مرغ عشق شما دچار چینن  مشکلی بود، باید ناخنها  از محلی‌ که‌ فاقد عروق‌ خونی‌ هستند کوتاه‌ شوند.

بیماری گواتر در مرغ عشق

اگر متوجه شدید صدای مرغ عشق شما تغییر کرده ممکن است به دلیل وجود بیماری گواتر باشد که با با بزرگ شدن غده تیروئید صدای پرنده دچار مشکل خواهد شد که باید با دامپزشک مشورت نمائید.

نیوکاسل مرغ عشق

ویروس عامل بیماری نیوکاسل که از بیماریهای رایج مرغ عشق است، از خانواده پارامیکسوویریده و جنس روبلاویروس می باشد. این بیماری از طریق تماس با ترشحات پرنده و یا تماس با آب و غذای آلوده انتقال می یابد و با استفاده از ضدعفونی کننده های فرمالین و فنل قابل کنترل است.

بیماری مرغ عشق برای انسان : تب طوطی 

وجود نوعی باکتری به نام ﮐﻼﻣﻴﺪﻳﺎ ﭘﻴﺴﻴﺘﺎزﯼ باعث بروز بیماری در مرغ عشق خواهد شد که قابل انتقال به انسان است. بنابراین: قبل از آوردن مرغ عشق به منزل به منظور نگهداری آزمایش های لازم را روی آن انجام دهید.

 • بطور خلاصه برای پیشگیری از ابتلای مرغ عشق ها به انواع مختلف بیماری در برنامه غذایی آنها سبزیجات و میوه گنجانده شود.
 • هفته ای یک مرتبه قفس مرغ عشق را در فضای باز با استفاده از آب خالی به همراه مسواک بخوبی شسته و خشک نمائید.
 • برای پوشاندن کف قفس مرغ عشق از کاغذهای غیرچاپی و بدون نوشته استفاده کنید و از قرار دادن قفس مرغ عشق در معرض آفتاب مستقیم و یا هوای سرد خودداری کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. فتانه.س می گوید

  سلام .میشه بهم بگید چرا مرغ عشق من دائم از سقف آویزون میشه ..حتی تو این حالت پرهاشو تمیز میکنه ..سرشو میخرچونه…شب ها هم مدل خوابیدنش همین که از سقف آویزون بخوابه دقیقا مثل خفاش…غذا خوردنش خوبه اما لاغر و ضعیف .چون وارونه میخوابه ..گاهی پرهاش سمت مقعد خیس ..انگاری به همونحالت هم مدفوع میکنه….نگرانشم خیلی گناهرداره .ممنون میشم جواب بدید

  1. سارا محمدی می گوید

   سلام، این حرکت میتونه فقط به این دلیل باشه که مرغ عشق شما به این کار عادت کرده و دلیل خاصی نداشته باشه بهتره بذارید هرجور راحته زندگی کنه ولی برای اینکه این عادتش رو ترک کنه میتونید سقف قفس رو با کارتون بپوشونید.

 2. علیرضا می گوید

  سلام وقت بخیر دو،سه روز ی مرغ عشق سفید با رنگ چشم‌ قرمز به دو جفت مرغ عشق های دیگم اضافه کردم. تواین دو روز این خانوم خشگله(من اسم پنبه رو انتخاب کردم برای) پدرمنو درورده .پنبه از کوچکترین فرصت برای فرار ازتو قفس دریغ نمیکنه،و تاحالا از لایه میلهای ردشده رفته از بیرون .اندازه تمام میلهای قفس حفظ کرده شاید باورتون نشه با پاهاش گوشهای قفس انگار تونل حفر میکنه. عادی ،طبیعی؟ متشکرم