روش محاسبه زمان دقیق تخمک گذاری در پریود نامنظم با سیکل متغیر

محاسبه زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم کمی پیچیده تر از قاعدگی های منظم است اما غیرممکن نیست. در این مقاله روش های تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم مورد بررسی قرار گرفته است.

برای برخی از زنان با پریود نامنظم یا چرخه های قاعدگی نامنظم، محاسبه روز تخمک گذاری دشوار است. بنابراین برای این موارد، چگونه می توان به صورت دقیق زمان تخمک گذاری را محاسبه کرد؟ آیا تشخیص زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم ممکن است؟

زمان تخمک گذاری (زمان باروری) در پریود منظم

به طور معمول سیکل قاعدگی را 28 روز در نظر می گیرند. بر این اساس، زمان تخمک گذاری 14 روز قبل از اولین روز از سیکل پریود بعدی خواهد بود. بین روزهای 11 تا 16 دوره بارداری است. در این دوره، روزهای 13 الی 15 بیشترین احتمال بارداری وجود دارد. البته، در شرایطی که زنان عملکرد تولید مثل طبیعی داشته باشند و از هیچ گونه روش پیشگیری استفاده نکرده باشند.

نحوه محاسبه روز دقیق تخمک گذاری زمانی که پریود نامنظم است

اولین روز پریود اولین روزی در نظر گرفته می شود که خونریزی شروع می شود. قبل از آن ممکن است چند قطره خون دیده شود، اما می توان آن را نادیده گرفت و محاسبه نکرد. بسیاری از زنان به اشتباه بر این باورند که اولین روز از پریود جدید همان اولین روز از پریود جدید است و همین امر موجب محاسبه اشتباه سیکل و زمان تخمک گذاری می شود.

مقاله پیشنهادی: آیا پریود نامنظم خطرناک است

تعیین زمان تخمک گذاری برای زنانی با سیکل قاعدگی 32 روزه

اگر سیکل 32 روزه ثابت است، زمان تخمک گذاری باروری نیز بر این اساس ثابت خواهد بود. سیکل های بیش از 28 روز موجب می شوند تا از فرمول های تخمینی استفاده شود. یعنی به ازای هر روز اضافی بر 28 روز، یک روز به روز باروری اضافه می شود. در مقابل، برای زنانی که سیکل قاعدگی آن ها کمتر از 28 روز است، روز باروری منهای 1 می شود.

به عنوان مثال، فرض کنید که سیکل قاعدگی 32 روز باشد. در این صورت، زمان باروری در روز 15 = 11 + 4 تا روز 20 = 16 + 4 خواهد بود و تخمک گذاری در روز 18 = 14 + 4 سیکل قاعدگی رخ خواهد داد.

محاسبه زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم با سیکل قاعدی بین 26 تا 30 روز

برای آن هایی که سیکل قاعدگی شان معمولا بین 26 تا 30 روز است، باید دو دوره باروری را محاسبه کنید. یکی کوتاه ترین سیکل و دیگری طولانی ترین سیکل است که باید سپس هر دو این سیکل را با هم ترکیب کنید. بر این اساس، در یک سیکل 26 روزه، زمان باروری در روز 9ام تا 14ام سیکل خواهد بود.

در یک سیکل 30 روزه، لقاح از روز 13 تا 18 سیکل رخ می دهد. با ترکیب این دو سیکل، زمان بارداری در بین روزهای 9ام تا 13 ام و زمان تخمک گذاری در روزهای 12-16 سیکل خواهد بود.

اگر پریود کاملا نامنظم باشد، نمی توان روز تخمک گذاری را مشخص کرد. زن هایی با سیکل قاعدگی نامنظم باید به پزشک مراجعه کنند تا دلیل اصلی این موضوع را بیابند و اقداماتی برای تنظیم دوره‌های قاعدگی انجام دهند.

توصیه هایی برای افزایش شانس بارداری

دفعات تکرار

توصیه به زوج ها برای افزایش احتمال بارداری این است که رابطه جنسی خود را به دو تا سه بار در هفته افزایش دهند. توجه داشته باشید که رابطه جنسی هر روز به معنی افزایش احتمال بارداری نیست. این امر تاثیر منفی از نظر کاهش تعداد اسپرم و خستگی بدن دارد.

دوره بارداری در یک سیکل 28 روزه، بین روز 13 ام تا 15 ام است. بنابراین، در این دوره باید یک یا دو بار رابطه جنسی داشته باشید تا احتمال بارداری افزایش یابد. اگر تنها یکبار در هفته یا کمتر رابطه جنسی دارید،‌ این احتمال وجود دارد که طلایی ترین زمان بارداری را از دست بدهید.

نکاتی در روند زندگی زناشویی

مرد باید از قرار گرفتن اندام تناسلی خود در برابر دمای بالا و گرما اجتناب کند. همچنین ماساژ، حمام، سونا را کاهش داده و از انجام ورزش های شدید مانند دوچرخه سواری اجتناب کند. زن باید نسبت به تغییرات فیزیولوژیکی توجه داشته باشد. با ورود به دوره باروری، میزان ترشحات واژن بسیار افزایش می یابد و در همین حال میل جنسی نیز بیشتر می شود. بعد از اتمام رابطه جنسی، زن و شوهر باید به مدت 10-15 دقیقه به پشت بخوابند و از تماس با مواد شیمیایی خودداری کنند.

قبل از بارداری باید مشکلات مربوط به واژن را برطرف کنید. محاسبه زمان دقیق تخمک گذاری به افزایش احتمال بارداری کمک خواهد کرد، به خصوص برای زنانی که پریودهای نامنظم دارند.

همچنین بخوانید: علائم اولیه بارداری در پریود نامنظم

روش های تشخیص زمان تخمک گذاری در پریود کاملا نامنظم

در صورتی که سیکل پریود شما در بازه های زمانی ذکر شده در بالا قرار بگیرد می توانید به روش هایی که گفتیم روز تخمک گذاری را تعیین کنید اما در صورتی که پریود شما کاملا نامنظم است و روند خاصی ندارد می توانید برای تعیین تاریخ تخمک گذاریاز کیت های تعیین زمان تخمک گذاری استفاده کنید. این کیت های نواری شکل با اندازه گیری هورمون LH در ادرار می توانند زمان تخمک گذاری را تخمین بزنند.

روش دیگر برای مشخص کردن زمان تخمک گذاری در افرادی که پریود نامنظم دارند سونوگرافی واژینال است که باید در روز 10 تا 20 از سیکل پریودی انجام شود.

علائم تخمک گذاری:

با توجه به نشانه های فیزیکی و ظاهری بدن می توان زمان تخمک گذاری را تخمین زد به عنوان مثال افزایش دمای بدن در روز تخمک گذاری. می توانید دمای بدن را هر روز اندازه گیری کنید و با مشاهده افزایش دمای بدن متوجه آغاز دوره تخمک گذاری شوید. یکی دیگر از علائم ظاهری آغاز دوره تخمک گذاری افزایش ترشحات واژن است. لکه بینی در روزهای تخمک گذاری، درد زیر شکم، افزایش میل جنسی نیز از دیگر علائم تخمک گذاری هستند.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.